Рішення від 12.07.2021 по справі 400/1821/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2021 р. справа № 400/1821/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у порядку спрощеного позовного провадження, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаКазанківської селищної ради, вул. Миру, 228, смт. Казанка, Казанківський район, Миколаївська область, 56000,

провизнання дій протиправними

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Казанківської селищної ради (надалі - відповідач або Казанківська селищна рада), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на веб-сторінці https://kazanka-gromada.gov.ua/rishennya-vikonkomu-2021-roku-14-43-21-26-01-2021/ офіційного веб-сайту https://kazanka-gromada.gov.ua/ Казанківської селищної ради рішення виконавчого комітету Казанківської селищної ради № 5 від 23.02.2021 року "Про погодження проекту рішення Казанківської селищної ради "Про затвердження Порядку виявлення, обліку та набуття у комунальну власність територіальної громади майна відумерлої спадщини та безхазяйного майна".

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що 20.03.2021 року ним виявлено несвоєчасне (всупереч чинному законодавству) оприлюднення на офіційному веб-сайті Казанківської селищної ради рішення від 23.02.2021 року № 5 "Про погодження проекту рішення Казанківської селищної ради "Про затвердження Порядку виявлення, обліку та набуття у комунальну власність територіальної громади майна відумерлої спадщини та безхазяйного майна". Як зазначає позивач, відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та своїх веб-сайтах. Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації. Право особи на доступ до публічної інформації включає в себе не тільки право на отримання відповідної інформації, а й право на своєчасність, що узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 19.03.2019 року у справі № 800/369/17. Позивач вважає, що своєю бездіяльністю відповідач порушив його законне право на своєчасний доступ до публічної інформації у формі відкритих даних, яке йому гарантовано Конституцією та законодавством України.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні вимог позивача просить відмовити з тих підстав, що порушення строків оприлюднення рішення не призвело до порушення прав позивача (а. с. 16-20).

Позивач надав відповідь на відзив, в якій зауважив, що предметом спору є не поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникли в результаті протиправних рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, а доступ до публічної інформації у формі відкритих даних, якою володіє або повинен володіти її розпорядник. Підставою позову є невиконання відповідачем обов'язку оприлюднити у формі відкритих даних інформацію відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" в результаті чого порушене його право на своєчасне копіювання та використання інформації в особистих цілях (а. с. 23-25).

Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

21.04.2021 року позивач подав заяву про уточнення позовних вимог (як додаток до відповіді на відзив), в якій просить суд зобов'язати відповідача відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", в межах наданих повноважень невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документу, забезпечити оприлюднення на офіційному веб-сайті https://kazanka-gromada.gov.ua/ Казанківської селищної ради, інформації, передбаченої ч. 1 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", зокрема рішень виконавчого комітету Казанківської селищної ради, починаючи з 01.06.2021 року. Інші вимоги в позовній заяві залишити без змін.

11.05.2021 року позивач вдруге подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на веб-сторінці https://kazanka-gromada.gov.ua/rishennya-vikonkomu-2021-roku-14-43-21-26-01-2021/ офіційного веб-сайту https://kazanka-gromada.gov.ua/ Казанківської селищної ради рішення виконавчого комітету Казанківської селищної ради № 5 від 23.02.2021 року "Про погодження проекту рішення Казанківської селищної ради "Про затвердження Порядку виявлення, обліку та набуття у комунальну власність територіальної громади майна відумерлої спадщини та безхазяйного майна".

Вирішуючи заяви позивача, суд враховує наступне.

Як визначено п. 1 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.

Спір між позивачем і відповідачем виник щодо своєчасності оприлюднення публічної інформації.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд відкрив провадження у справі за правилами ст. 263 КАС України на підставі того, що спір не є складним та не вимагає проведення судового засідання для встановлення обставин справи.

Частина 3 ст. 263 КАС України визначає певні особливості розгляду такої категорії справ, зокрема нею передбачено, що у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Отже, при розгляді справ, визначених у ст. 263 КАС України, сторони позбавлені права подавати будь-які процесуальні заяви, окрім заяв по суті справи, якими є позов та відзив на нього, відповідно, позивач не може змінювати свої позовні вимоги.

Це підтверджується і нормами ч. 1 ст. 47 КАС України, відповідно до якої позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, тобто у випадку розгляду справи, передбаченої ст. 263 КАС України, в яких судові засідання не проводяться і справа розглядається у письмовому провадженні, позивач не має права на подання зави про зміну предмету і підстав позову.

Таким чином, суд не приймає до розгляду заяви позивача про збільшення та зміну позовних вимог і вирішує справу з первинно заявленими вимогами.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

23.02.2021 року Казанківською селищною радою прийнято рішення № 5 "Про погодження проекту рішення Казанківської селищної ради "Про затвердження Порядку виявлення, обліку та набуття у комунальну власність територіальної громади майна відумерлої спадщини та безхазяйного майна".

09.03.2021 року Казанківською селищною радою оприлюднене зазначене рішення на веб-сайті https://kazanka-gromada.gov.ua.

20.03.2021 року позивач виявив, що зазначене рішення було оприлюднене на сайті саме 09.03.2021 року, тобто через 14 днів після його прийняття.

Законом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес є Закон України "Про доступ до публічної інформації".

Згідно ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації", публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання (ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації").

Відповідно до ч. 1-2 ст.10-1 Закону України "Про доступ до публічної інформації", публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.

Розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.

Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення.

Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.

Суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;

2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;

3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації (ст. 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації").

Відповідно до ч. 1-2 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації", запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Згідно з ст. 23 Закону України Закону України "Про доступ до публічної інформації", рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Відтак, з аналізу вищезазначених статей слідує, що суб'єктами правовідносин у сфері доступу до публічної інформації є запитувач інформації та розпорядник інформації.

Запитувач інформації - це фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень, які звернулися до розпорядника інформації із запитом на інформацію.

Оскільки позивач не звертався до відповідача із запитом на інформацію (в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача), він не є запитувачем інформації в силу вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації", а отже між позивачем та відповідачем, як розпорядником інформації, не виникло правовідносин.

Натомість, ст. 23 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що право на оскарження невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону, мають право тільки запитувачі інформації.

Частиною 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Отже, адміністративне судочинство спрямоване на справедливе вирішення судом спорів з метою захисту саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин.

Як вбачається з позову, 20.03.2021 року, тобто на час відвідування позивачем веб-сайту відповідача, вимоги Закону України "Про доступ до публічної інформації" щодо оприлюднення публічної інформації у формі відкритих даних відповідачем вже були виконанні, оскільки 09.03.2021 року відповідачем опубліковане рішення від 23.02.2021 року.

Тобто, реального порушення прав позивача, не відбулося.

Судовому захисту підлягають порушенні права, свободи та інтереси, а не їх ймовірність.

Посилання позивача на постанову Великої Палати Верховного Суду від 19.03.2019 року у справі № 800/369/17, не стосується цієї справи, оскільки у справі № 800/369/17, відповідачами розглядався запит позивача та несвоєчасно була надано відповідь. Тобто на час звернення позивача з позовом порушення прав позивача вже відбулося. У цій же справі відсутні спірні правовідносини.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Судові витрати у виді витрат на правову допомогу покладаються на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Казанківської селищної ради (вул. Миру, 228, смт. Казанка, Казанківський район, Миколаївська область, 56000, ЄДРПОУ 04375292) - відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз