Рішення від 13.07.2021 по справі 380/6036/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/6036/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар Н.А. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр" за участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ЛКП «Айсберг», про зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

Галицька районна адміністрація Львівської міської ради (79005, вул. Ф. Ліста,1, м. Львів) звернулася в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр" (79032, вул. Дж. Вашингтона,5А) за участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ЛКП «Айсберг» (79007, м. Львів, пр.. Свободи, 39), про зобов'язання до вчинення дій, в якій просить суд:

- зобов'язати ТзОВ «Спектр» - власника нежитлових приміщень на АДРЕСА_1 (керівник - ОСОБА_1 ) за власні кошти демонтувати самовільно влаштований кондиціонер, кронштейни для його кріплення, обладнання для його підключення та відновити стіну головного фасаду будинку АДРЕСА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Спектр" є власником нежитлових приміщень на АДРЕСА_1 . Відповідачем самовільно встановлено кондиціонер на стін головного фасаду будинку за вказаною вище адресою. 09.03.2021 ЛМКП «Айсберг» скеровано керівнику ТзОВ «Спектр» Гриців І.В. припис №256 від 09.03.2021 року, яким зобов'язано власника нежитлових приміщень у добровільному порядку демонтувати самовільно влаштований кондиціонер, кронштейни для його кріплення, обладнання для його підключення та відновити стіну головного фасаду будинку АДРЕСА_1 , згідно прийнятого розпорядження голови Галицької районної адміністрації ЛМР №30 від 17.02.2021 року. Проте, відповідачем вказане розпорядження добровільно не виконано, у зв'язку з чим позивач просить суд зобов'язати відповідача за власні кошти демонтувати самовільно встановлений кондиціонер, кронштейни для його кріплення, обладнання для його підключення та відновити стіну головного фасаду будинку.

Ухвалою від 21 квітня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідна ухвала про відкриття провадження у справі від 21.04.2021 року була направлена на адресу відповідача супровідним листом від 22.04.2021 року. На адресу суду повернувся конверт з копією ухвали суду про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 22.04.2021, з відміткою поштового відділення "адресат відсутній за вказаною адресою".

У відповідності до норм ст. 130 КАС України здійснено виклик відповідача через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.

На час прийняття рішення у даній справі відзив на позовну заяву або заява про визнання позову від відповідача до суду не надходили.

Отже, враховуючи положення наведеної вище правової норми, суд дійшов висновку, що відповідач своєчасно та належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 07.04.2021 №251611673 власником нежитлових приміщень, площею 20,3 кв.м. у будинку АДРЕСА_1 є Товариство з обмеженою відповідальністю "Спектр", що належить йому на праві приватної власності.

Балансоутримувачем цього будинку є Львівське міське комунальне підприємство «Айсберг».

29 грудня 2020 ЛМКП «Айсберг» скеровано припис №1177 від 28.12.2020 директору ТзОВ «Спектр» з проханням надати дозвільні документи на встановлення кондиціонера на головному фасаді будинку АДРЕСА_1 . У випадку невиконання даного попередження запропоновано з'явитись ЛМКП «Айсберг» для надання пояснень та підписання протоколу про адміністративне правопорушення згідно чинного законодавства.

04 січня 2021 року ЛМКП «Айсберг» складено протокол №1 про адміністративне правопорушення за ст. 150 КУпАП про те, що ОСОБА_1 , директор ТзОВ «Спектр», самовільно влаштувала кондиціонер на головному фасаді будинку АДРЕСА_1 .

28 січня 2021 року адміністративною комісією Галицької районної адміністрації Львівської міської ради розглянуто протокол про адміністративне порушення №1 від 04.01.2021 та прийнято постанову №7 щодо ОСОБА_1 (керівника ТзОВ «Спектр»), якою накладено штраф, передбачений ст. 150 КУпАП, у сумі 51 грн.

02 лютого 2021 року ЛМКП «Айсберг» складено акт обстеження технічного стану нежитлового приміщення на АДРЕСА_1 , яким зафіксовано самовільно встановлений кондиціонер на головному фасаді будинку АДРЕСА_1 .

02 лютого 2021 року ЛМКП «Айсберг» скеровано припис від 01.02.2021 директору ТзОВ «Спектр», яким зобов'язано у добровільному порядку демонтувати кондиціонер з головного фасаду будинку АДРЕСА_1 та щодо скерування на МВК Галицького району у разі невиконання даного припису.

17 лютого 2021 року головою Галицької районної адміністрації ЛМР прийнято розпорядження №30 «Про демонтаж самовільно влаштованого кондиціонера, кронштейнів для його кріплення, обладнання для його підключення та відновлення стіни головного фасаду будинку АДРЕСА_1 », яким затверджено висновок Міжвідомчої комісії Галицького району від 09.02.2021 року. Згідно вказаного розпорядження ТзОВ «Спектр» - власнику нежитлових приміщень на АДРЕСА_1 в термін до 05.03.2021 року за власні кошти демонтувати самовільно влаштований кондиціонер, кронштейни для його кріплення, обладнання для його підключення та відновити стіну головного фасаду будинку АДРЕСА_1 .

09 березня 2021 року ЛМКП «Айсберг» керівнику ТзОВ «Спектр» Гриців І.В. скеровано припис №256 від 09.03.2021, яким зобов'язано власника нежитлових приміщень у добровільному порядку демонтувати самовільно влаштований кондиціонер, кронштейни для його кріплення, обладнання для його підключення та відновити стіну головного фасаду будинку АДРЕСА_1 згідно прийнятого розпорядження голови Галицької районної адміністрації ЛМР №30 від 17.02.2021 року.

11 березня 2021 року Комісією ЛМКП «Айсберг» проведено обстеження та виявлено, що вимоги зазначеного розпорядження районної адміністрації не виконано про що складено акт.

У зв'язку з невиконанням в добровільному порядку розпорядження, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні даного спору по суті суд виходить з наступного.

Згідно із частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до п.1.1 Положення про Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням Львівської міської ради від 01.11.2016 №977 (далі - Положення №977) Галицька районна адміністрація Львівської міської ради (надалі - районна адміністрація) є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали Львівської міської ради від 26.05.2016 № 505 "Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів", утвореним відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

У вказаному Положенні передбачені повноваження Галицької районної адміністрації, до яких, зокрема, належать:

- здійснення контролю за утриманням будинків (квартир), які належать громадянам (п.4.34.);

- звернення до судових органів з позовними заявами, скаргами щодо справ про виселення громадян з жилих приміщень, у яких вони незаконно проживають; визнання осіб такими, які втратили право на користування жилими приміщеннями; щодо фактів самочинного будівництва; з інших справ, які виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень (п.4.66.).

Як орган місцевого самоврядування позивач відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" правомочна розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, вказаним та іншими законами до їх відання.

У ст. 30 вказаного Закону передбачено, зокрема, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що виконавчий орган органу місцевого самоврядування - Галицька районна адміністрація Львівської міської ради - у межах своїх повноважень має право на звернення до суду про зобов'язання приведення нежитлового приміщення до попереднього стану з делегованими Львівською міською радою повноваженнями.

Як встановлено судом, Товариству з обмеженою відповідальністю "Спектр" на праві приватної власності належить нежитлове приміщення, площею 20,3 кв.м. у будинку АДРЕСА_1 .

Згідно з ч.2 ст.319 ЦК України власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Відповідно до ч.5 ст.319 ЦК України власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Згідно з п.1.4.1 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 №76 (далі - Правила №76), переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 1.4.2 Правил №76 переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

Пунктом 1.4.4. Правил №76 встановлено, що перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається.

Згідно з п.1.4.6 Правил №76 власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.

Згідно з п.3.1.1, 3.1.2 Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.09.2011 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 01.02.2002 №28 «Про впорядкування та розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків на території міста Львова» (далі - Положення), забороняється розміщення та встановлення технічних елементів (пристроїв), крім наведених у п. 2.1.2, на усіх фасадах будинків і споруд, які знаходяться на території, включеній до історичної спадщини ЮНЕСКО; технічних елементів (пристроїв), перелічених у підпунктах 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3, 2.1.4, 2.1.5, на видимих зі сторони вулиць та площ фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд, які знаходяться на території історичного ареалу, а також на усіх фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд - пам'ятках архітектури.

Відповідно до п.2.1 Положення технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови, є: пристрої та устаткування інженерного забезпечення будинків і транспорту; пристрої нічного оформлення та освітлення фасадів будинків; великі радіоприймальні антени, антени супутникового телебачення; пристрої та устаткування систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря; пристрої та устаткування для генерації електроенергії.

Пунктом 4 Положення передбачено, що дозволи на розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах, торцевих стінах, зовнішніх будівельних конструкціях будинків і споруд надає районна адміністрація на підставі звернення юридичних і фізичних осіб, з вказанням місця розміщення елемента (пристрою). Розміщення технічних елементів (пристроїв) на будинках і спорудах, розташованих на території історичного ареалу міста, додатково погоджується з управлінням охорони історичного середовища.

Суд встановив, що відповідач встановив пристрій для вентиляції і кондиціонування повітря (кондиціонер) на стіні головного фасаду будинку, що підтверджується, актом обстеження технічного стану нежитлового приміщення на АДРЕСА_1 , від 02.02.2021 року.

Суд зазначає, що п.3.1.2 Положення передбачає заборону розміщення та встановлення технічних елементів (пристроїв) кондиціонування на видимих зі сторони вулиць та площ фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд, які знаходяться на території історичного ареалу, а також на усіх фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд - пам'ятках архітектури. При цьому вказане Положення не деталізує спосіб кріплення таких елементів, що означає заборону будь-якого встановлення та розміщення.

Суд звертає увагу на те, що згідно із рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.12.2005 №1311 «Про затвердження меж історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова» вул. Театральна знаходиться у межах історичного ареалу м. Львова.

Суд зазначає, що дозволи на розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах, торцевих стінах, зовнішніх будівельних конструкціях будинків і споруд надає районна адміністрація на підставі звернення юридичних і фізичних осіб з вказанням місця розміщення елементу (пристрою).

Відповідач не отримував дозволу районної адміністрації на розміщення вказаного кондиціонера на стіні головного фасаду будинку на АДРЕСА_1 , чим порушив вимоги п.п.3.1.2 та п.4 Положення. Розміщення технічних елементів на території історичного ареалу міста, додатково погоджується з управлінням охорони історичного середовища, чого відповідачем зроблено не було.

Відповідач не виконав у добровільному порядку розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 17.02.2021 року №30 «Про демонтаж самовільно влаштованого кондиціонера, кронштейнів для його кріплення, обладнання для його підключення та відновлення стіни головного фасаду будинку АДРЕСА_1 ».

На підставі викладеного, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача за власні кошти демонтувати кондиціонер, кронштейни для його кріплення, обладнання для його підключення та відновити стіну головного фасаду будинку АДРЕСА_1 .

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивачем не надано доказів понесення судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр" за участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ЛКП «Айсберг», про зобов'язання до вчинення дій - задовольнити повністю.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Спектр" - власника нежитлових приміщень на АДРЕСА_1 , за власні кошти демонтувати самовільно влаштований кондиціонер, кронштейни для його кріплення, обладнання для його підключення та відновити стіну головного фасаду будинку АДРЕСА_1 .

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач - Галицька районна адміністрація Львівської міської ради (79005, вул. Ф. Ліста,1, м. Львів; код ЄДРПОУ 20847537).

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Спектр" (79032, вул. Дж. Вашингтона,5А; код ЄДРПОУ 20843746).

Третя особа - ЛКП «Айсберг» (79007, м. Львів, пр.. Свободи, 39; код ЄДРПОУ 20772578).

Повний текст рішення виготовлений 13.07.2021 року.

Суддя Кухар Н.А.