12 липня 2021 року № 320/14427/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради та просить суд визнати протиправними та скасувати протокольне рішення комісії Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради з питань призначення житлових субсидій та надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг при виконкомі Фастівської міської ради від 30.07.2020 року №9 в частині припинення його повернути надмірно перераховані кошти в розмірі 19 687,83 грн. за період з 01.10.2018 по 30.04.2019 на рахунок Мінсоцполітики., та повернути кошти в розмірі 12 436,32 грн. на рахунок управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, рішення Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради від 30.07.2020 року №9 про припинення надання житлової субсидії ОСОБА_1 з жовтня 2018 року по квітень 2019 року є протиправним, оскільки відповідачем помилково застосовані норми законодавства.
Крім того, позивач зазначає, що рішення про відмову в призначенні житлової субсидії від 28.01.2020 прийняте за межами повноважень, визначених Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848.
Позивач вказує на те, що в переліку підстав, за наявності яких, житлова субсидії не призначається, відсутня підстава як неповернення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.
Відповідач позов не визнав, у відзиві просив у задоволенні позовних вимог відмовити. Припинення дії субсидії відповідач обґрунтовує тим, що комісією з питань призначення державних соціальних допомоги, надання населенню пільг, житлових субсидій та соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам встановлені обставини, що впливають на визначення права на призначення, а саме наявністю транспортного засобу (мотоцикла) у сина ОСОБА_2 .
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.01.2021 відкрито спрощене позовне провадження.
У судовому засіданні представник позивача повні вимоги підтримав, просив задовольнити адміністративний позов, заявив клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
Відповідач про час, дату та місце проведення судового засідання належним чином повідомлений, у судове засідання явку свого представника не забезпечив.
Протокольною ухвалою від 27.04.2021 на підставі ч. 3 ст. 194, КАС України суд на місці ухвалив подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим Фатівським МРВ ГУ МВС України в Київській області, 06.10.1998.
04.12.2018 позивач звернувся із заявою про призначення житлової субсидії до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житловою субсидії.
Так, у вказаній декларації зазначено, що у житловому будинку, площею 133 кв. м., проживають ОСОБА_1 , та його дружина, ОСОБА_3 , інші члени сім'ї у вказаному домогосподарстві не проживають.
Згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 08.01.2019, зазначено, що у домогосподарстві, площею 133 кв.м. проживає разом із ОСОБА_1 , його дружина, ОСОБА_3 . Інші члени сім'ї, зокрема, невістка ОСОБА_4 та син ОСОБА_1 у вказаному домогосподарстві не проживають.
15.10.2019 позивач знову звернувся із заявою про призначення житлової субсидії до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житловою субсидії.
У вказаній декларації зазначено, що у житловому будинку, площею 133 кв. м., проживають ОСОБА_1 , та його дружина, ОСОБА_3 , інші члени сім'ї у вказаному домогосподарстві не проживають.
Актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №832/2 від 07.11.2019, підтверджено, що у домогосподарстві, площею 133 кв. м. проживає ОСОБА_1 та його дружина, ОСОБА_3 . Інші члени сім'ї, зокрема, невістка ОСОБА_4 та син ОСОБА_1 у вказаному домогосподарстві не проживають.
Листом від 06.08.2020 відповідачем повідомлено дружину позивача про перерахунок житлової субсидії по домоволодінню за адресою : АДРЕСА_1 . Вказано, що інформація, зазначена в декларації про майновий стан і доходи містить недостовірну інформацію, зокрема відсутні відомості про транспортний засіб сина ОСОБА_2 .
Крім цього відповідачем зобов'язано повернути надміру виплачену суму субсидії та повернути 12436,32 грн. до 28.02.2020 на рахунок Управління соціального захисту населення та на рахунок Мінсоцполітики -19687,83 грн.
В акті про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та державної соціальної допомоги від 17.04.2020 №5522/2-20 зазначено, що за результатами здійснення верифікації достовірності інформації, поданої громадянами, встановлено, що ОСОБА_1 у декларації не зазначив інформацію про наявність мотоцикла його сина, ОСОБА_2 .
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначається положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива"затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення № 848).
Відповідно до п. 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком
Пунктом 4 Положення № 848 (в редакції станом на 30.06.2020) визначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Житлові субсидії на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначаються у разі, коли домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення. Якщо для опалення житлового приміщення (будинку) одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ, та/або електрична енергія, соціальні нормативи для опалення (теплопостачання) приміщення (будинку) під час розрахунку житлової субсидії застосовуються тільки на одну комунальну послугу. Якщо в установленому порядку здійснено відключення споживачів від централізованого опалення (теплопостачання) і громадяни для обігріву приміщень використовують побутові електроприлади, для розрахунку житлових субсидій в опалювальний сезон застосовуються соціальні нормативи на комунальну послугу з постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення (п.п. 6-8 Положення № 848).
Відповідно до пп. 6 п. 14 Положення № 848 (п.п. 5-1 п. 6 Порядку № 848 у редакції, чинній на момент винесення рішення від 20.06.2019 про відміну субсидії) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), зокрема, якщо громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення.
Згідно з п. 15 Положення № 848 за наявності умов, зазначених уп. 14цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених упп. 1(за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і пп. 7пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Згідно з п. 78 Положення № 848 після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств: у складі яких є особи, зазначені упп. 3пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених вабз. 6 та 7п.п. 3 п. 14 цього Положення); у складі яких є внутрішньо переміщені особи; у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.
Пунктами 79-80 Положення № 848 передбачено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому п.п. 50-59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному п. 61-63цього Положення.
Домогосподарствам, зазначеним у п. 78 цього Положення, призначення житлової субсидії на наступний строк здійснюється після подання нових заяви та декларації.
Таким чином, відповідно до змісту п.п. 78, 79 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення після закінчення строку отримання житлової субсидії на основі самостійно зібраної необхідної інформації, стосовно призначення житлової субсидії на наступний період приймають одне з таких рішень:
- призначення житлової субсидії;
- непризначення житлової субсидії;
- відмову в призначенні житлової субсидії;
- подання документів на розгляд комісії.
Відповідно до п.п. 61-63 Положення № 848 у разі прийняття рішення про: призначення (непризначення) житлової субсидії, відмову в призначенні житлової субсидії, подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття.
Заявник має право оскаржити до комісії або до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, а також рішення щодо подання документів на розгляд комісії (п. 64 Положення № 848).
Крім того, п.п. 119-120 Положення № 848 передбачені випадки припинення надання раніше призначеної субсидії на підставі рішення комісії за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг та за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, відповідно, у разі настання таких випадків:
- домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги;
- громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;
- у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
- громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені уп. 90цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;
- під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; виникнення обставин, зазначених у п. 18цього Положення;
- виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи; громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.
На підставі викладеного, суд вважає, що законодавство не передбачає такої підстави припинення виплати вже призначеної житлової субсидії, як не повернення споживачем надміру перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії за попередні періоди її одержання.
Водночас, суд відмічає, що п. 125 Положення № 848 передбачено, що у випадках, зазначених в абз. 4-7 п. 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.
У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку (п. 127 Положення № 848).
На підставі викладеного, суд не бере до уваги посилання відповідача у листі від 10.02.2020 № 02/1011 на п.п. 5-1 п. 6 Положення № 848 (у новій редакції пп. 6 п. 14 Положення № 848) щодо того, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період) у разі не повернення надміру перерахованих (виплачених) сум вказаної субсидії за попередні періоди її одержання.
Відтак, у зв'язку з тим, що положення чинного законодавства не передбачають такої підстави припинення надання раніше призначеної субсидії, як не повернення надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії у попередньому періоді, суд приходить до висновку, що відповідач вчинив протиправну бездіяльність, що виразилася у не вчиненні будь-яких дій, спрямованих на продовження виплати субсидії.
Одночасно, суд зауважує, що згідно п.9 Положення № 848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення.
За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту.
Рішення комісії у випадках, передбачених цим пунктом, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарств.
З даних правових норм слідує, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства, до складу якого включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). Виняток з цього правила наведено в абз.6 п.9 Положення № 848.
Як вже зазначалося, підставою для відмови у призначенні субсидії з підстав, визначених пп.3 п.6 Положення № 848, є: якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за цих осіб).
В свою чергу відповідно до п.9 Положення № 848 до складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Тобто, за приписами вказаних норм не отримання доходу та не сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування може прийматися відповідачем до уваги лише у випадку, коли це стосується особи, яка зареєстрована та фактично проживає в житловому приміщенні, оскільки саме такі особи включаються до складу домогосподарства за приписами п.9 Положення № 848.
В даному ж випадку, син позивача - ОСОБА_2 , що зареєстрований за адресою позивача: АДРЕСА_1 , фактично за вказаною адресою не проживає, а мешкає разом з сім'єю за адресою: АДРЕСА_2 . До того ж, про те, що син позивача проживає окремо від нього, він зазначив у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Також дана обставина встановлена членом робочої групи та зафіксована в акті обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 08.01.2019 та від 07.111.2019.
Відтак відповідач повинен враховувати факт фактичного не проживання сина ОСОБА_2 та дружини брата ОСОБА_4 в житловому приміщенні позивача, та не включати їх до складу домогосподарства, і як наслідок, не враховувати їх доходи під час призначення житлової субсидії позивачу, а також перевіряти дохід та факт сплати ними єдиного соціального внеску.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що за вказаних умов відповідач повинен врахувати місце проживання сина позивача та не включати його до складу домогосподарства позивача, і як наслідок, не враховувати його доходи та майно під час призначення житлової субсидії.
З огляду на викладене, виходячи із меж позовних вимог, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого адміністративного позову та вважає його таким, що підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем під час звернення до суду було сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., який підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати протокольне рішення від 30.07.2020 №9, прийняте Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради про припинення надання житлової субсидії та повернення надміру перерахованих коштів.
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) судові витрати у сумі 840,80 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради (ЄДРПОУ: 0139320).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.