Рішення від 09.07.2021 по справі 320/7204/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2021 року м.Київ №320/7204/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа - Бородянський районний військовий комісаріат Київської області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з вимогами до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа - Бородянський районний військовий комісаріат Київської області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 25.11.2019 про придатність ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 до військової служби, яке оформлене у вигляді Карти №1292 медичного огляду призовника на збірному пункті Київського облвійськкомату.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з проведенням судового засідання (суддя Брагіна О.Є.).

На підставі розпорядження Київського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2020 №5124 у зв'язку з тимчасовим відстороненням судді ОСОБА_2 від здійснення правосуддя відповідно до рішення Першої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 27.11.2020, проведено повторний автоматизований розподіл справи №320/7204/19, за результатами якого, головуючим суддею визначено Лисенко В.І.

Ухвалою суду від 04.01.2021 справу було прийнято до провадження судді Лисенко В.І. та вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що рішенням Військово-лікарської комісії Бородянського РВК Київської області від 30.08.2019 на підставі статей 64 «в», 74 «г» графи 1 Розкладу хвороб його було визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час. При цьому, у особовій справі ОСОБА_1 міститься Висновок хірурга - члена ВЛК Бородянського РВК від 30.08.2019 щодо непридатності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 до військової служби.

Проте, відповідачем без належно оформленого рішення та без правових на те підстав безпідставно здійснений повторний медичний огляд позивача, за наслідками якого прийнято рішення військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.11.2019, оформлене у вигляді висновку голови медичної комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про придатність до військової служби та призначення «придатний до військової служби».

Позивач вважає, що висновок медичного огляду у медичній картці №1292 зроблений не у відповідності до Положення про військово-лікарську експертизу, не містить підпису та печатки Голови комісії ОСОБА_3 , висновок зроблено без наявності психіатра, не містить відбитків особистих печаток лікарів, які проводили огляд, не містить підпис лікаря - стоматолога. Також, у висновку відсутні відомості щодо того, за якими статтями Розкладу хвороб позивач оглядався лікарями: стоматологом, отоларингологом та дерматологом, що, в свою чергу, суперечить п. 2.6. Розділу II Положення 402.

Крім того, оскаржувана Постанова (Карта №1292) містить численні виправлення та закреслення, зокрема: на лицьовому боці виправлено висновок лікаря-хірурга, номер статті Розкладу хвороб, за якою оглядався позивач, закреслено підпис лікаря-хірурга; на зворотному боці виправлено висновок лікаря-хірурга, закреслено номер статті Розкладу хвороб, за якою оглядався позивач, закреслено підпис лікаря-хірурга, а також здійснено численну кількість закреслень в описову частину висновку хірурга, що, в свою чергу, призвело до неможливості зрозуміти його зміст. За таких обставин, вважає, що спірне рішення підлягає скасуванню.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначив про те, що в результаті проходження огляду у Київському обласному військовому комісаріаті було переглянуто постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 та встановлено, що позивач є придатним для проходження військової служби.

Відповідач наголосив на тому, що посадовою особою медичної установи, головою військово-лікарської комісії Київського обласного військового комісаріату Єрьоміним М.М. було роз'яснено ОСОБА_1 , що у разі його незгоди із медичним висновком відповідача, йому можуть надати направлення для проходження медичного обстеження військово-лікарською комісією при Національному військово-медичному клінічному центрі «Головний військовий клінічний госпіталь». Проте, позивач не скористався своєю можливістю щодо повторного проходження досліджень у ЦВЛК.

Позивач надав відповідь на відзив, у якій зазначив, що твердження відповідача щодо можливості надати направлення для проходження медичного обстеження військово-лікарською комісією при Національному військово-медичному клінічному центрі «Головний військовий клінічний госпіталь» позивачу, не відповідає дійсності. Позивачем було подано заяву про перегляд постанови ВЛК до ЦВЛК, яка запропонувала відповідачу направити ОСОБА_1 на контрольний медичний огляд до Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь». Однак, станом на день розгляду справи, відповідачем не направлено позивача на контрольний медичний огляд.

Бородянський РВК Київської області правом на подання пояснень не скористався.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.03.2021 постановлено здійснювати подальший розгляд справи у порядку загального провадження та призначено підготовче засідання на 06.04.2021.

Протокольною ухвалою суду від 06.04.2021 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 27.04.2021.

07.04.2021 від представника позивача до суду подано клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.

Сторони в судове засіданні не прибули.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи неприбуття в судове засідання представників сторін, належним чином повідомлених про час, дату та місце розгляду справи, клопотання позивача та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розгляд справи здійснити в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.

ОСОБА_1 перебуває з 15.01.2015 на військовому обліку у Бородянському районному військовому комісаріаті Київської області, що підтверджується відміткою про взяття на облік (а.с. 71 т. 1).

Судом встановлено, що відповідно до результатів рентгенографії ШВХ, ГВХ та ПВХ в 2-х проекціях від 15.08.2019, зроблених у КЗ КОР «Київська обласна клінічна лікарня» у ОСОБА_1 наявне захворювання «Унковертебральний артроз. Патологічний кіфоз І ст. Правосторонній грудо-поперековий сколіоз І ст. Остеохондроз м/х дисків Т1і6-ТЬ7, ТЬ7-ТЬ8» (а.с. 196-199 т. 1).

Відповідно до Консультативного заключення від 20.08.2019 та Акту обстеження стану здоров'я від 21.08.2019, здійснених КЗ КОР «Київська обласна клінічна лікарня» за направленням Бородянського РВК, позивачу встановлено діагноз: «Унковертебральний артроз. Кіфоз грудного відділу хребта І-ІІ ст. Сколіоз грудо-поперекового відділу хребта І ст. Остеохондроз міжхребцевих дисків С5-С6, С6-С7, ТЬ6-ТЬ7, ТЬ7-ТЬ8, ТЬ8-ТИ9. Вальгусна установка правої стопи, незначне порушення функції. Больовий синдром» (а.с. 192-195 т. 1 ).

Відповідно до Консультативного висновку №366/4400 від 22.08.2019 КЗ КОР «Київський обласний кардіологічний диспансер» ОСОБА_1 встановлено діагноз «НЦД за кардіальним типом, пролапс мітрального та аортального клапанів з мінімальною регургітацією СНо (нуль) см» (а.с. 193 т.1).

Відповідно до Консультативного заключення КЗ КОР «Київська обласна клінічна лікарня» від 28.08.2019 №2204 позивачу встановлено діагноз: «Вегетосудинна дистонія за змішаним типом. Астенічний синдром. Вертеброгенна цервікоторакалгія. Остеохондроз» (а.с. 194 т. 1).

На підставі та з урахуванням вище зазначених висновків ВЛК Бородянського РВК Київської області постановою від 29.08.2019 визнала ОСОБА_1 не придатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час (а.с. 190 т. 1).

Особова справа ОСОБА_1 також містить висновок лікаря-хірурга членом ВЛК Бородянського РВК Київської області від 30.08.2019, відповідно до якого ОСОБА_1 є непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час (а.с. 191 т. 1).

Судом встановлено, що позивача було направлено для огляду до збірного пункту ІНФОРМАЦІЯ_1 . Так, відповідно до карти №1292 медичного огляду призовника на збірному пункті Київського облвійськкомату від 25.11.2019 військово-лікарська комісія дійшла висновку про придатність ОСОБА_1 до військової служби на підставі ст. 38 г, 83б, 64г графи I розкладу хвороб (а.с. 75 т.1).

З матеріалів облікової картки призовника ОСОБА_1 вбачається, що за результатами призову 2018-2021 років позивач не з'явився до військкомату (а.с. 27-28 т. 2).

Не погоджуючись з рішенням військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.11.2019, а саме висновком голови медичної комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо придатності ОСОБА_1 до військової служби, позивач звернувся з даним позовом до суду про визнання його протиправним та скасування, з приводу чого суд зазначає таке.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232, в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Згідно з ч.2 ст.1 Закону №2232 військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною 3 ст.1 Закону №2232 передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5 ст.1 Закону №2232).

Відповідно до ч.9 ст.1 Закону №2232 щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Згідно з абз.1 ч.10 ст.1 Закону №2232 громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону №2232 на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

Частиною 2 ст.2 Закону №2232 проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.

Громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України (ч.12 ст.12 Закону №2232).

Відповідно до ч.7 ст.17 Закону №2232 відстрочка від призову на строкову військову службу за станом здоров'я на строк до одного року надається призовникам, які визнані під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби. Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402, в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних відносин).

Відповідно до п.1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з п.1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до п.2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

Відповідно до п.2.4.4 п.2.4 розділу ІІ Положення №402 на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов'язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.

Згідно з п.2.4.5 розділу І Положення №402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.

Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10) (п.1.2 розділу ІІ Положення №402).

Відповідно до п.1.4 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею. Так, відповідно до таблиці медичний огляд громадян під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу здійснюється лікарями, які залучаються з лікувально-профілактичних закладів.

Згідно з п.2.1 розділу ІІ Положення №402 організація медичного огляду призовників і допризовників покладається на районні (міські) комісії з питань приписки і районні (міські) призовні комісії, в областях - на обласні призовні комісії та призовні комісії Автономної Республіки Крим і міста Києва.

Пунктом 2.2 розділу ІІ Положення №402 визначено, що медичний огляд призовників проводиться на призовних дільницях районних (міських) військових комісаріатів лікарями, які залучаються з місцевих лікувальних закладів рішенням керівника місцевої державної адміністрації, на збірних пунктах Автономної Республіки Крим, обласних, Київського міського військових комісаріатів - лікарями медичного відділення тимчасового штату збірного пункту, які залучаються з лікувальних закладів відповідних управлінь охорони здоров'я.

Кожний призовник оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за наявності медичних показань і лікарями інших спеціальностей.

Безпосередньо керує роботою медичного персоналу, що залучається для медичного огляду призовників, лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки), який призначається з числа найбільш кваліфікованих лікарів-спеціалістів та має необхідні знання і досвід у галузі військово-лікарської експертизи. Кандидатура лікаря - члена районної призовної комісії (комісії з питань приписки) погоджується з лікарем - членом обласної призовної комісії (начальником медичного відділення тимчасового штату обласного збірного пункту).

Відповідно до п.2.6 розділу ІІ Положення №402 оцінка стану здоров'я та придатності до військової служби проводиться у відповідності з графою I Розкладу хвороб та графами 1 - 11 ТДВ "А".

Згідно з п.2.7 розділу ІІ Положення №402 під час огляду призовників лікарі визначають стан їх здоров'я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров'я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ.

Пунктом 2.8 розділу ІІ Положення №402 визначено, що після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті - у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті (додаток 8)) висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду спеціалістами лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров'я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.

На призовників, у яких виявлені захворювання або відхилення від норми, що обмежують придатність за родами військ або визначають їх тимчасово непридатними та непридатними до строкової військової служби, оформлюється Висновок лікаря. Висновок підписується лікарем з обов'язковим зазначенням дати огляду, висновком про придатність до строкової військової служби, обмеженням за родами військ у відповідності з ТДВ "А" та лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки).

Відповідно до п.2.9 розділу ІІ Положення №402 лікар виносить одну з таких постанов: а) придатний до військової служби за графами ТДВ "А" 1 - 11; б) тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування (динамічного спостереження) на термін до ____________ (указати дату); в) підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд; г) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час; ґ) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Результати медичного огляду заносяться в книгу протоколів засідань призовної комісії (комісії з питань приписки). Карта медичного огляду та висновки лікарів підшиваються в особову справу призовника як додаток до облікової карти. Крім того, призовникам, які включені до складу команд на відправку у війська, надається довідка Р(М)ВК (додаток 9), яка разом з обліковими документами направляється до військової частини (п.2.10 розділу ІІ Положення №402).

Пунктом 77 постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 №352 «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» передбачено, що відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, рівня освіти, а також морального і соціального стану призовника членів його сім'ї, районна призовна комісія виносить і оголошує одне з рішень, яке заноситься до облікової картки призовника та до книги протоколів засідань призовної комісії, про придатність до військової служби і призов на строкову військову службу з визначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших формувань, а також визначає термін відправлення його у військову частину; надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтями 17 і 18 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Отже, відповідно до вищенаведених вимог чинного законодавства призовники підлягають медичному огляду, після якого кожний лікар комісії записує в облікову картку призовника висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою.

За результатами медичного огляду лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров'я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив про те, що військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 протиправно прийняла 25.11.2019 рішення про придатність ОСОБА_1 до військової служби, оскільки, на думку позивача, встановлений йому військово-лікарською комісією Бородянського РВК свідчить про непридатність позивача до військової служби.

Так, на думку позивача, виявлені у нього «Унковертебральний артроз. Патологічний кіфоз І ст. Правосторонній грудо-поперековий сколіоз І ст. Остеохондроз м/х дисків Т1і6-ТЬ7, ТЬ7-ТЬ8», «Унковертебральний артроз. Кіфоз грудного відділу хребта І-ІІ ст. Сколіоз грудо-поперекового відділу хребта І ст. Остеохондроз міжхребцевих дисків С5-С6, С6-С7, ТЬ6-ТЬ7, ТЬ7-ТЬ8, ТЬ8-ТИ9. Вальгусна установка правої стопи, незначне порушення функції. Больовий синдром», «НЦД за кардіальним типом, пролапс мітрального та аортального клапанів з мінімальною регургітацією СНо (нуль) см», «Вегетосудинна дистонія за змішаним типом. Астенічний синдром. Вертеброгенна цервікоторакалгія. Остеохондроз» він є непридатним до військової служби.

Крім того, висновок зроблено без наявності психіатра, не містить відбитків особистих печаток лікарів, які проводили огляд, не містить підпис лікаря - стоматолога, відсутні відомості щодо того, за якими статтями Розкладу хвороб позивач оглядався лікарями. А оскаржувана Постанова (Карта 1292) містить численні виправлення та закреслення, зокрема: на лицьовому боці виправлено висновок лікаря-хірурга, номер статті Розкладу хвороб, за якою оглядався позивач, закреслено підпис лікаря-хірурга; на зворотному боці виправлено висновок лікаря-хірурга, закреслено номер статті Розкладу хвороб, за якою оглядався позивач, закреслено підпис лікаря-хірурга, а також здійснено численну кількість закреслень в описову частину висновку хірурга, що, в свою чергу, призвело до неможливості зрозуміти його зміст, що також свідчить про протиправність прийняття відповідного рішення.

Відповідно до наведених вище положень абз.1 п.2.8 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд призовника завершується складанням картки медичного огляду призовника на збірному пункті, яка має містити висновок кожного лікаря комісії, що проводив медичний огляд призовника про його придатність та підпис такого лікаря.

Крім того, у картці спеціаліст лікар - член призовної комісії має зазначити підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров'я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, та скріпити своє рішення підписом та особистою печаткою.

Дослідивши карту №1292 медичного огляду призовника на збірному пункті Київського облвійськкомату від 25.11.2019, судом встановлено, що у вказаній карті лікарі комісії (терапевт, окуліст, невропатолог, стоматолог, отоларинголог, дерматолог та хірург) дійшли висновку щодо придатності ОСОБА_1 до військової служби. Вказана карта містить підписи всіх зазначених вище лікарів проте, не містить їх печаток .

Разом з тим, судом встановлено, що у вказаній карті відсутній підпис голови військово-лікарської комісії ОСОБА_3 , відсутній огляд позивача лікарем - психіатром, відсутній підпис лікаря - стоматолога,

Крім цього, висновок хірурга містить виправлення - закреслення частки "не". А відтак, спірна постанова не містить обов'язкових реквізитів, встановлених вимогами розділу ІІ Положення №402.

На думку суду, відсутність у висновку ІНФОРМАЦІЯ_1 про придатність позивача до військової служби підпису голови комісії та висновків спеціалістів, відсутність печаток лікарів, свідчить не лише про неналежне оформлення відповідного документу, але й також про відсутність належного фіксування головою комісії Єрьоміним М.М., факту придатності ОСОБА_1 до військової служби.

У зв'язку з цим, суд вважає, спірний висновок голови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про придатність позивача, який міститься у карті №1292 медичного огляду призовника на збірному пункті ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.11.2019, не породжує для позивача настання будь-яких негативних наслідків у вигляді порушення його прав та інтересів, оскільки в даному випадку, неналежне оформлення висновку (відсутність підпису голови комісії) нівелює його значення як документа.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 12 червня 2020 року у справі №810/5009/18.

Крім того, відповідно до п. 3.8 Розділу III Положення №402, за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:

"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";

"Обмежено придатний до військової служби";

"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";

"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)";

"Придатний до військової служби".

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Судом встановлено, що оскаржувану постанову ВЛК не реалізовано, оскільки позивач не призваний на військову службу.

Водночас, встановлений Указом Президента України від 30.01.2019 №22/2019 строк призовної компанії 2019 року, в межах якої позивач був оглянутий ВЛК, сплив. При оголошенні наступної призовної компанії позивач підлягає повторному огляду ВЛК, за висновком якої призовна комісія буде приймати рішення про направлення позивача на військову службу або звільнення його від проходження військової служби чи надання відстрочки.

Суд константує, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення (аналогічна правова позиція неодноразово викладалася Верховним Судом, зокрема у постановах від 31 липня 2018 року у справі №826/6074/16 і від 31 січня 2020 року у справі №648/1899/17).

Щодо тверджень позивача про його непридатність до військової служби, слід зазначити, що підпунктом 2.3.3 п.2.3 розділу І Положення №402 встановлено, що на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.

Згідно з пп.2.3.4 п.2.3 розділу І Положення №402 ЦВЛК має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач маючи сумнів щодо правильності висновку, подав заяву про перегляд постанови ВЛК до ЦВЛК, яка запропонувала відповідачу направити ОСОБА_1 на контрольний медичний огляд до Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь». Однак, станом на день розгляду справи, позивачем не пройдено повторний медичний огляд та не дано оцінку спірній постанові, як то передбачено нормами Положення №402.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду України від 07.12.2018 у справі № 819/630/17, від 7 грудня 2018 року у справі №819/630/17 і від 12 червня 2020 року у справі №810/5009/18, які є обов'язковими для врахування в силу ч. 5 ст. 242 КАС України.

Також, судом не приймаються до уваги посилання представника позивача на те, що Військово-лікарська комісія Київського обласного військового комісаріату не мала права проводити повторний медичний огляд ОСОБА_1 , враховуючи наявність рішення Військово-лікарської комісії Бородянського РВК Київської області від 30.08.2019, якою на підставі статей 64 «в», 74 «г» графи 1 Розкладу хвороб позивача було визнано непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час, оскільки таке право передбачене нормами Положення №402.

Суд звертає увагу, що відповідно до п.2.4.5 Положення №402, ВЛК регіону, зокрема, має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових (цивільних) лікувальних закладах, військових частинах, приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК, що повністю спростовує посилання представника позивача.

Згідно з ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на зазначене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.