Рішення від 02.06.2021 по справі 280/1155/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2021 року Справа № 280/1155/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Максименко Л.Я.

за участю секретаря судового засідання П'яниди Б.В.

представника позивача - не прибув

представника відповідача - Гришун О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою Приватного підприємства "ЛУКА" (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Перемоги, буд. 45, код ЄДРПОУ 25217344)

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, ідентифікаційний код ВП 44118663)

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "ЛУКА" (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управлінням ДПС у Запорізькій області: № 00004170718 від 30 жовтня 2020 року; № 00007640718 від 06 листопада 2020 року; № 00007610718 від 06 листопада 2020 року; № 0008090722 від 06 листопада 2020 року; № 0008080722 від 06 листопада 2020 року.

В обґрунтування позову підприємство посилається на те, що норма Податкового кодексу України, на яку посилається відповідач у спірному податковому повідомленні-рішенні не містить такого порушення, як «відсутність складання протягом граничного строку податкових накладних», інші норми Податкового кодексу України також не містять відповідальності за відсутність складання протягом граничного строку податкових накладних». Вказує також, що за період з 01 січня 2017 року по 25 серпня 2020 року позивач не створював відокремленого підрозділу, не здійснював реєстрації рухомого чи нерухомого майна чи відкриття об'єкта чи підрозділу через які провадиться діяльність, або які підлягають оподаткуванню. Посилається на те, що у податкової служби, навіть при скоєнні порушення під час дії карантину, відсутні повноваження для застосування штрафних санкцій. Щодо ненадання актів наданих послуг при виконанні договору оренди майна, то ПП «Лука» вказує, що не надавало жодних послуг, що підтверджено первинними документами, наданими під час перевірки. Посилається також на те, що оренда нежитлового приміщення не є послугою у розумінні Цивільного кодексу України. Крім того, зазначає, що 18 березня 2020 року приватне підприємство «Лука» та громадянка України ОСОБА_1 уклали договір дарування цілого вбудованого приміщення. Стверджує, що Договір дарування підлягав нотаріальному посвідченню у відповідності до законодавства України та був посвідчений приватним нотаріусом Бердянського міського нотаріального округу Запорізької області Ларіним О.С. Документи, які були витребувані нотаріусом, були надані йому у повному обсязі. Державна реєстрація речових прав була здійснена у відповідності до законодавства України. З огляду на таке, вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Відповідач адміністративний позов не визнав, у письмовому відзиві від 30.03.2021 вх. №18022 вказав на те, що при здійсненні аналізу та співставленні даних Єдиного реєстру податкових накладних за період що перевіряється з 01.01.2017 по 30.09.2018 та виписок банку, встановлено невідповідність реєстрації податкових накладних на контрагента - отримувача послуг КБ «Приватбанк» згідно з п. 187.1 ст.187 Податкового кодексу України. Також, перевіркою було встановлено, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, за ПП «Лука» зареєстровано об'єкт нерухомості:- Нежитлове ціле убудоване приміщення загальною площею 222,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Вказує, що цей об'єкт знаходився у власності ПП «Лука», проте 18.03.2020 право власності на цей об'єкт було припинено на підставі договору дарування. В зв'язку з тим, що вищевказане порушення, щодо неподання підприємством повідомлення за формою № 20-ОПП про наявний об'єкт оподаткування тривало протягом періоду, в якому вказаний об'єкт використовувався для отримання доходу, тобто був пов'язаний з оподаткуванням (2017- 2018 роки), вказане порушення не підпадає під дію п. 52 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Перевіркою також було встановлено, що позивачем на підставі договору дарування №151 від 13.03.2020 безоплатно передано фізичній особі ОСОБА_1 ціле убудоване приміщення загальною площею 222,6 кв. м., згідно зазначеного договору, вартістю 1 157 520 грн. Вказує також, що в звіті за формою 1-ДФ, поданого позивачем за звітний податковий період І квартал 2020 року, не відображено суму доходу (за ознакою доходу «126») нарахованого/виплаченого у вигляді подарованого майна на користь фізичної особи ОСОБА_1 в розмірі 1 157 520 грн. Стверджує також, що в ході проведення перевірки контролюючим органом направлено позивачеві запит № 48526/10/08-01-05-13 від 25.08.2020 про надання документів, що стосуються предмету перевірки. Стверджує, що позивачем до перевірки не надано оригінали (копії) первинних документів, по взаємовідносинах з контрагентом - отримувачем послуг оренди КБ «Приватбанк», а саме: акти надання послуг з оренди приміщення, журнали-ордери та оборотно-сальдові відомості по бухгалтерським рахункам, операції по яких відображені у головній книзі. Вважає, що прийнявши оскаржувані податкові повідомлення-рішення, відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства та у межах наданих повноважень, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Ухвалою суду від 01.03.2021 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/1155/21 та призначено підготовче судове засідання на 01 квітня 2021 року.

Протокольною ухвалою суду від 01.04.2021 відкладено підготовче засідання на 21.04.2021.

Протокольною ухвалою суду від 21.04.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 19.05.2021.

У судовому засіданні 19.05.2021 оголошено перерву до 31.05.2021.

У судовому засіданні 31.05.2021 оголошено перерву до 02.06.2021.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив із підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Вступна та резолютивна частини рішення проголошені в судовому засіданні 02.06.2021.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

У зв'язку із перебуванням судді Максименко Л.Я. у відпустці рішення в повному обсязі складено та підписано 12.07.2021.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Головним управлінням ДПС у Запорізькій області на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75, п.п.78.1.7 п.78.1, ст. 78 Податкового кодексу України, згідно наказу Головного управління ДПС у Запорізькій області від 14.08.2020 №1833, проведена позапланова виїзна документальна перевірка ПП «ЛУКА» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 25.08.2020, з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 25.08.2020.

За результатами перевірки складено акт від 08.09.2020 № 178/08-01-15-13/25217344, яким встановлено порушення:

п. 44.1 ст. 44, п. 187.1, ст. 187, п. 201.1, п. 201.7, п. 201.10 ст. 201, п. 120-1.2 статті 120-1 Податкового Кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010, а саме не реєстрація податкових накладних протягом граничного строку;

п.п.16.1.5 п.16.1 ст 16, п.44.6. ст. 44, п. 85.2. ст. 85, п. 121.1 ст. 121 Податкового Кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010, а саме не надання платником податків документів та інформації на обов'язків письмовий запит контролюючого органу;

п.63.3. ст.63, п. 117.1. ст. 117 Податкового Кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010 (із змінами та доповненнями), неподання повідомлення за формою 20-ОПП про зміну статусу об'єкту через який провадилась діяльність;

пп.168.1.1, пп.168.1.4, п. 168.1, пп.168.4.1. п.168.4 ст.168, п.176.2 «а» ст.176, п.171.1., п.171.2 «а» ст.171, п. 174.6 ст. 174 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (зі змінами та доповненнями), а саме: не нараховано та не перераховано податок з доходів фізичних осіб у розмірі 253 830,57 грн. за березень 2018 року;

пп.168.1.1, пп. 168.1.4 п. 168.1, пп.168.4.1. п.168.4 ст.168, п.176.2 «а» ст.176, п.171.1., п.171.2 «а» ст.171, п. 174.6 ст. 174, п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (зі змінами та доповненнями), а саме: не нараховано та не перераховано військовий збір у розмірі 17 345,09 грн. за березень 2018 року.

На підставі Акту перевірки від 08.09.2020 № 178/08-01-15-13/25217344, контролюючим органом відносно ПП «ЛУКА» прийнято податкові повідомлення-рішення:

№ 00004170718 від 30 жовтня 2020 року, яким була застосована штрафна санкція у розмірі 1020 грн.;

№ 00007640718 від 06 листопада 2020 року, яким була застосована штрафна санкція у розмірі 1020 грн.;

№ 00007610718 від 06 листопада 2020 року, яким була застосована штрафна санкція у розмірі 23 918, 91 грн.;

№ 0008090722 від 06 листопада 2020 року, яким було нараховано податкові зобов'язання з військового збору у розмірі 17 345,09 грн.;

№ 0008080722 від 06 листопада 2020 року, яким було нараховано суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 253830,57 грн.

Не погоджуючись із прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, Приватне підприємство "ЛУКА" звернулось з даним позовом до суду.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Згідно з пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (далі за текстом - ПК України) об'єктом оподаткування є операції платників податку зокрема з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються, та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статі 201 ПК України).

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом. Тож, в силу вищевказаних вимог, строки реєстрації податкових накладних починають спливати з дати її складання.

За приписами ст. п. 120-1.2 ст. 120 ПК України, відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу), що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної, або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.

Як зазначено в акті перевірки ПП «ЛУКА» складено та зареєстровано податкові накладні на КБ «Приватбанк», про те не за першою подією (отримання коштів на банківський рахунок за послуги оренди). Зазначає, що в порушення п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу не зареєстровано податкові накладні на суми отриманих передоплат у розмірі 312 133,2 грн.

При цьому, судом встановлено, що між ПП «ЛУКА» та ЗАТ КБ «Приват Банк» був укладений договір оренди б/н від 05.12.2003, згідно якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове користування приміщення площею 234, 3 кв.м. строк оренди встановлювався з 05.12.2003 по 04.12.2018, та згідно додаткової угоди від 17.01.2020 тривав до 31.01.2020.

Згідно договору, орендатор зобов'язаний щомісячно здійснювати оплату за оренду приміщення шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок орендодавця.

На виконання умов даного договору підприємством були складені та зареєстровані податкові накладні щомісячно з 06.01.2017 по 04.09.2018.

З акту перевірки та наданих копій документів вбачається, що податкові накладні: № 1 від 06.01.2017; № 2 від 02.02.2017; № 3 від 07.03.2017; № 4 від 12.04.2017; № 6 від 02.06.2017; № 7 від 04.07.2017; № 88 від 11.08.2017; № 9 від 11.09.2017; № 10 від 05.20.2017; № 11 від 07.11.2017; № 12 від 05.12.2017; № 1 від 05.01.2018; № 2 від 05.02.2018; №3 від 06.03.2018; № 4 від 04.04.2018; № 5 від 03.05.2018; № 6 від 04.06.2018; № 7 від 11.07.2018; № 8 від 03.08.2018; № 9 від 04.09.2018 направлені на реєстрацію у день їх складення.

Тож, в даному випадку твердження контролюючого органу про порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних не відповідає фактичним обставинам. При цьому, складання податкових накладних не за першою подією не є порушенням граничних строків реєстрації податкових накладних, відповідальність за яке передбачена п. 120-1.2 ст. 120 ПК України. Вказані обставини є підставою для зупинення реєстрації або відмови у реєстрації податкових накладних.

Таким чином, підстави для застосування до ПП «ЛУКА» штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних відсутні, у зв'язку з чим, податкове повідомлення-рішення № 00007610718 від 06 листопада 2020 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо податкового повідомлення-рішення № 00004170718 від 30 жовтня 2020 року, суд зазначає наступне.

Так, за приписами п. 63.3. ст. 63 Податкового кодексу України, з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може прийняти рішення про зміну основного та неосновного місця обліку великого платника податків, у тому числі визначити, що облік такого платника податків здійснює територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, та його структурні підрозділи в разі створення.

Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011 №1588, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300 (далі Порядок №1588).

Відповідно до пункту 8.1 Порядку №1588, платник податків зобов'язаний повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку у порядку, встановленому цим розділом.

За приписами пункту 8.2. Порядку №1588, об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі - об'єкти оподаткування), є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами Податкового кодексу України.

Повідомлення за формою №20-ОПП (додаток 10 до Порядку) повинні подавати всі платники податків - як юридичні, так і фізичні особи - підприємці в разі наявності, виникнення, зміни типу об'єкта оподаткування.

Основною метою запровадження форми №20-ОПП є отримання від платників податків інформації про всі наявні в них об'єкти майна, їх місцезнаходження, переміщення та стан, у якому вони фактично перебувають (використовуються, тимчасово не використовуються, не використовуються тощо).

Повідомлення про об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП, подається до органу доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дати оформлення договору купівлі-продажу, оренди чи іншого документа на право володіння, користування або розпорядження об'єктом оподаткування.

Пунтом 8.4. Порядку №1588 передбачено, повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

У повідомленні за формою № 20-ОПП надається інформація про всі об'єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Тобто, повідомлення про об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за ф. №20-ОПП, подається до контролюючого органу протягом 10 робочих днів з дати оформлення договору купівлі-продажу, оренди чи іншого документа на право володіння, користування або розпорядження об'єктом оподаткування. Довідник об'єктів оподаткування розміщено на офіційному сайті ДПС України.

Вказаний висновок, відповідає правовій позиції ВС у постанові від 20.05.2021 по справі № 560/3008/19.

Як вказано в акті перевірки, ПП «ЛУКА» не надано повідомлення за формою № 20-ОПП щодо наявності об'єкту оподаткування, а саме: Нежитлового цілого убудованого приміщення загальною площею 222,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 після дати державної реєстрації припинення права власності на даний об'єкт нерухомості.

Судом встановлено, що згідно договору дарування 18.03.2020 ПП «ЛУКА» передало право власності на нежитлове ціле убудоване приміщення загальною площею 222,6 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 .

Таким чином, право власності на зазначений об'єкт оподаткування у ПП «ЛУКА» припинено з 18.03.2020. З оглядуна викладене, суд відхиляє доводи контролюючого органу про те, що це є триваючим порушенням, оскільки обов'язок подати повідомлення за формою № 20-ОПП у позивача виник після державної реєстрації припинення права власності на даний об'єкт нерухомості, 18.03.2020.

Разом з тим, згідно положень п. 52-1 підрозділу 10 ПК України, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

порушення вимог законодавства в частині:

обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;

порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Таким чином, контролюючий орган неправомірно застосував до ПП «ЛУКА» штрафні санкції за порушення п.63.3. ст.63, п. 117.1. ст. 117 ПК України, оскільки воно вчинене у період дії карантину, коли в силу вищенаведених положень, штрафні санкції за таке порушення не застосовуються. Тож, податкове повідомлення рішення № 00004170718 від 30 жовтня 2020 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо податкового повідомлення-рішення № 00007640718 від 06 листопада 2020 року, яким застосовано штрафні санкції у розмірі 1020, 00 грн. за порушення п.п.16.1.5 п.16.1 ст 16, п.44.6. ст. 44, п. 85.2. ст. 85, п. 121.1 ст. 121 ПК України, суд зазначає наступне.

Згідно з п.44.1 ст.44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством України. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до п.44.2 ст.44 ПК України для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію. Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документ.

За приписами п. 121.1 ст. 121 ПК України, незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Як зазначено в акті перевірки, ПП «ЛУКА» до перевірки не надано оригінали (копії) первинних документів по взаємовідносинах з контрагентом-отримувачем послуг оренди КБ «Приватбанк», а саме: акти надання послуг з оренди приміщення, журнали-ордери та оборотно-сальдові відомості по бухгалтерським рахункам, операції по яких відображені у головній книзі.

За приписами ст. 795 Цивільного кодексу України, передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором.

Таким чином, факт передання майна в оренду (найм) засвідчують первинним документом (актом), як і його повернення.

З матеріалів справи та поясень позивача встановлено, що позивачем до перевірки надавались договір оренди нежитлового приміщення, акт приймання-передання нежитлового приміщення, виписки банку. Вказані первинні документи підтверджують передання майна в оренду та оплату орендної плати за договором. Інші документи щодо вказаної господарської операції сторонами не оформлювались, тому і не були надані до перевірки.

Суд зауважує, що складання актів надання послуг з оренди приміщення умовами договору не передбачено та не є обов'язком сторін за угодою.

Крім того, суд вважає, що в даному випадку має також застосовуватись положення п. 52-1 підрозділу 10 ПК України щодо неможливості застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Враховуючи викладене, висновки контролюючого органу про порушення ПП «ЛУКА» п.п.16.1.5 п.16.1 ст 16, п.44.6. ст. 44, п. 85.2. ст. 85, п. 121.1 ст. 121 ПК України є безпідставними, а податкове повідомлення-рішення № 00007640718 від 06 листопада 2020 року неправомірним та підлягає скасуванню.

Щодо податкових повідомлень-рішень № 0008090722 від 06 листопада 2020 року; №0008080722 від 06 листопада 2020 року, суд зазначає наступне.

Як вже було зазначено вище, позивачем на підставі договору дарування №151 від 13.03.2020 безоплатно передано фізичній особі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) ціле убудоване приміщення загальною площею 222,6 кв. м.

Згідно зазначеного договору, дар сторони оцінюють в сумі 1 157 520 грн. Ринкова вартість нерухомого майна, згідно звіту про оцінку майна, виданого ТОВ «ДІО» 04.03.2020 становить 1 157 520 грн.

Відповідно до п. 174.6 ст. 174 ПК України, доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, оподатковуються на загальних підставах, передбачених розділом IV ПКУ для оподаткування додаткового блага.

Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПК України об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, встановлено п. 164.2 ст. 164 Кодексу.

Так, відповідно до п.п. «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий таким платником як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПК України), у вигляді, зокрема, вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни.

Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об'єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ст. 164 ПК України

Водночас нормами статті 171 ПК України передбачено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є:

а) податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні;

б) платник податку - для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов'язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету.

Податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримузати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу; (пп. 14.1.180 п. 14 ст. 14 ПК України).

Підпунктом «а» п. 176.2 ст. 176 ПК України визначено, що особи, які відповідно до ПК України мають статус податкових агентів зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Згідно п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок використовуючи ставку податку 18 відсотків., визначену в ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору 1,5 відсотки, визначену в п.п. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу

Згідно пп. 168.1.4. п. 168.1 ст. 168 ПК України якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Відповідно до пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування.

Відповідно до пп. 1.5 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету є особи, визначені у ст. 171 ПК України.

Отже, вартість подарунка у вигляді нерухомого майна, отриманого платником податку - фізичною особою від юридичної особи, включається до загального місячного оподатковуваного доходу такого платника як додаткове благо та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотки у джерела виплати з урахуванням вимог п. 164.5 ст. 164 Кодексу.

Таким чином, ПП «ЛУКА» як податковий агент зобов'язане було нарахувати та сплатити податок на доходи фізичних осіб і військовий збір у зв'язку з отриманням доходу у вигляді дарунка вартістю 1 157 520 грн. (ціле убудоване приміщення загальною площею 222,6 кв. м.), проте цього не зробило, що не заперечується і самим позивачем.

Із огляду на вище викладене, податкові повідомлення-рішення № 0008090722 від 06.11.2020 та № 0008080722 від 06.11.2020 є такими, що відповідають нормам чинного законодавства. Підстав для їх скасування судом не встановлено.

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають задоволенню частково.

Згідно з ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

У зв'язку із викладеним, судові витрати на оплату судового збору у розмірі 401 (чотириста одну) грн. 13 коп. підлягають стягненню на користь Приватного підприємства "ЛУКА" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Приватного підприємства "ЛУКА" (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Перемоги, буд. 45, код ЄДРПОУ 25217344) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, ідентифікаційний код ВП 44118663) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управлінням ДПС у Запорізькій області: № 00004170718 від 30 жовтня 2020 року; №00007640718 від 06 листопада 2020 року; № 00007610718 від 06 листопада 2020 року.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області на користь Приватного підприємства "ЛУКА" судовий збір у розмірі 401 (чотириста одну) грн. 13 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 12.07.2021

Суддя Л.Я. Максименко