Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про передачу справи до іншого суду
13 липня 2021 р. Справа № 200/5378/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича заяву представника відповідача про передачу справи до іншого суду в адміністративній справі за позовом
Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 32-А)
до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ),
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії
Позивач, Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просив суд припинити право на виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (CCI) «Реконструкція квартири АДРЕСА_2 » від 16.02.2021 № КВ 051210212190 та скасувати реєстрацію декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єктів з незначними наслідками (CCI) «Реконструкція квартири АДРЕСА_2 » від 18.03.2021 № КВ 101210318953, замовник будівництва - ОСОБА_1 .
11 травня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання призначено на 07 червня 2021 року.
07 червня 2021 року розгляд справи відкладено на 29 червня 2021 року.
29 червня 2021 року розгляд справи відкладено на 13 липня 2021 року.
09 липня 2021 року до суду засобами до суду від представника відповідача надійшло підписане електронним цифровим підписом клопотання про передачу справи за територіальною підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва у зв'язку з тим, що фактичне зареєстроване місце проживання відповідача ОСОБА_1 зареєстроване за адресою за адресою: АДРЕСА_3 .
На обґрунтування вказаного клопотання представник відповідача надав копію довідки №3010009908 від 20.01.2016 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_4 , який фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_3 .
Згідно з ч. 1 ст. 26 КАС України, позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Тобто, зазначеною нормою за певною категорією спорів визначено право позивача обирати адміністративний суд, до якого звертатись із позовом: або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача або за місцем його перебування.
Копія паспорту відповідача в матеріалах адміністративної справи відсутня.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 13.07.2021 року, місцезнаходження ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ): АДРЕСА_3 .
Як визначено частиною першою статті 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Статтею 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" визначено, що місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Згідно з ч.ч. 1, 2 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Тобто, адреса реєстрації позивача, зазначена в адміністративному позові, яка знаходиться на тимчасово окупованій території є адресою покинутого місця його проживання.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
На підставі ч. 1 ст. 5 цього Закону довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Отже, позивач є внутрішньо переміщеною особою, який перемістився з м. Донецьк та фактично проживає у м. Києві з підстав, визначених ст. 1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”. До теперішнього часу обставини, визначені ст. 1 вказаного Закону, тривають, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання позивача у Київській області (м. Українка). Відповідач у справі знаходиться у м. Києві.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для розгляду зазначеної справи Донецьким окружним адміністративним судом.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2021 року по справі №200/5139/21.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч.ч. 5, 6, 8 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено. Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Враховуючи наведене та проживання позивача у місті Києві, суд вважає за необхідне передати дану справу на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
З огляду на наведене та керуючись ст.ст. 25, 29, 171, 243, 248, 256, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Адміністративну справу за позовом Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради до ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - передати на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва (01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О.М. Кониченко