Рішення від 13.07.2021 по справі 905/932/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

РІШЕННЯ

іменем України

13.07.2021 Справа № 905/932/21

Господарський суд Донецької області у складі судді Аксьонової К.І. за участю секретаря судового засідання Парахотіна Ю.А., розглянувши матеріали справи

за позовом: Комунального підприємства «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», м. Маріуполь, Донецька область

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Організаційно-комерційна фірма «Цитадель», м. Маріуполь, Донецька область

про стягнення 5224,73грн

За участю представників:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Позивач, Комунальне підприємство «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», м. Маріуполь, Донецька область, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «Організаційно-комерційна фірма «Цитадель», м. Маріуполь, Донецька область, про стягнення заборгованості з оплати за скид стоків з перевищенням встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин у сумі 5224,73грн.

В обґрунтування позову позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за договором про надання послуг централізованого водопостачання, водовідведення №573 від 12.04.2018 та Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Маріуполя, затверджених рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 18.02.2004 №48 в частині перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідача, внаслідок чого позивачем нарахована плата за скид стоків з перевищенням встановлених концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 5224,73грн.

Приймаючи позовну заяву до розгляду та відкриваючи провадження у справі, суд, виходячи з вимог ч.3 ст.12, ч.1 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, дійшов висновку про розгляд даної справи як малозначної в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення учасників справи. Висновок щодо визначення даної справи як малозначної зроблений судом з огляду на приписи п.1 ч.5 ст.12 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до яких справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначені як малозначні.

Провадження у справі відкрито ухвалою суду від 31.05.2021; судове засідання призначено на 23.06.2021 з подальшим оголошенням перерви до 13.07.2021.

У судове засідання представники учасників справи не з'явились; про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином; про причини неявки суд не повідомили.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Зважаючи на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, учасникам справи було надано достатньо часу для реалізації передбачених ст.ст.42,46 Господарського процесуального кодексу України процесуальних прав, суд вважає за можливе розглянути справу по суті.

Враховуючи ненадання відповідачем відзиву, згідно з положеннями ст.178 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

12.04.2018 між позивачем, Комунальним підприємством «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (виконавець) та відповідачем, Товариством з обмеженою відповідальністю «Організаційно-комерційна фірма «Цитадель» (абонент) укладено договір про надання послуг централізованого водопостачання, водовідведення №573, відповідно до умов якого виконавець прийняв на себе зобов'язання забезпечувати надання на об'єкти абонента послуги централізованого водопостачання, водовідведення (забезпечення холодною водою, приймання стічних вод) (далі - послуги водопостачання, водовідведення), що відповідають встановленим нормам якості, в межах допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (код ДК 021-2015 (CPV) 65110000-7-«Розподіл води»; код ДК 021-2015 (CPV) 90430000-0-«Послуги з відведення стічних вод»), а абонент прийняв на себе зобов'язання своєчасно і в обсязі, визначеному відповідно до показань засобів обліку, сплачувати надані йому послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виконувати усі приписи виконавця, спрямовані на поліпшення якості обліку наданих послуг, належно експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, пристрої та прилади на них, які перебувають у нього на балансі, а також виконувати інші умови цього договору та нормативних актів стосовно водопостачання та водовідведення (п.п.1.1, 1.2 договору).

Користування послугами централізованого водопостачання та водовідведення допускається лише на підставі договору між виконавцем та абонентом за обов'язкового взаємного виконання умов договору, а також додержання Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190, Правил прийому стічних вод підприємств у систему міської каналізації м. Маріуполя, затверджених рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 18.02.2004 №48, а також інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері надання послуг з водопостачання та водовідведення (п.1.3 договору).

Згідно з п.3.1 договору надання послуги централізованого водовідведення здійснюється шляхом приймання стічних вод, що надходять з мереж водовідведення абонента через окремі випуски водовідведення з обов'язковим улаштуванням контрольних колодязів в місцях підключення до мереж водовідведення виконавця.

Сторони домовились, що під терміном «стічні води» у відповідних відмінках за текстом слід розуміти як стічні води з холодного та гарячого водопостачання, а також усі інші стічні води, які утворилися внаслідок діяльності абонента після використання води із будь-якої системи водопостачання, а також талі, ливневі, ґрунтові, поверхневі та дощові води, які поступають з території об'єктів абонента у каналізаційну мережу виконавця (п.3.2 договору).

За умовами п.3.3 договору показники допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах абонента, які поступають у мережі водовідведення виконавця, не повинні перевищувати показники якості стічних вод, встановлені у додатку № 1 Правил прийому стічних вод. Крім тих, які вказані в цьому додатку абоненту суворо забороняється скидати у мережі водовідведення виконавця стічні води, які визначені згідно «Правил прийому стічних вод» та іншими нормативними актами.

Здійснення відбору проб стічних вод з контрольних колодязів абонента виконується у присутності його відповідального представника (згідно з наказом, який є додатком до договору), уповноваженими представниками виконавця. Абонент (представник абонента) повинен сприяти представникові виконавця у здійсненні відбору стічних вод, а також підписати акт. Відбір проб стічних вод здійснюється відповідно до Правил прийому стічних вод (п. 3.7 договору).

Пунктом 4.3 договору визначено, що у разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах абонента, розрахунок за надані послуги здійснюється відповідно до Правил прийому стічних вод.

Сторони визнають обов'язковими та зобов'язуються виконувати всі зобов'язання та мають всі права, що встановлені умовами договору чи діючими нормативно-правовими актами, що регулюють правовідносини у сфері надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення (п. 6.1 договору).

Договір вступає в силу з моменту його підписання і діє до 31.12.2018 і вважається щорічно продовженим строком на один рік на тих самих умовах, якщо за місяць до закінчення дії договору не буде отримано заяви однієї зі сторін про відмову від даного договору або перегляду його умов. У разі перегляду цього договору він діє на цих умовах до підписання сторонами нового договору та узгодження розбіжностей (п.8.1 договору).

Між сторонами було підписано додаток № 10.1 до договору, яким визначено дислокацію об'єктів, які забезпечуються послугами централізованого водопостачання, водовідведення: офіс ТОВ «ОКФ «Цитадель» - вул. Георгіївська, 53; ТОВ «ТК «Застава» - пр. Будівельників, буд. 60.

Наказом №11-В від 08.02.2019 (додаток №10.6 до договору) визначено осіб, уповноважених представляти підприємство відповідача при відборі проб, підписувати акти відбору проб та результати аналізів стічних вод: адміністратор Стефанова.

03.08.2018 на об'єкті відповідача за адресою: м. Маріуполь, пр. Будівельників, 60, позивачем за участю уповноваженого представника відповідача, адміністратора Стефанової, проведено відбір проб стічних вод у контрольному колодязі вип. №3, про що складено акт відбору проб та результатів аналізів стічних вод підприємства. Акт містить відмітку про відсутність зауважень з боку відповідача при відборі проб, а також про те, що проба для відповідача відібрана в пластмасовий посуд на хлориди, сульфати, азот аммонійний, нітрати, фосфати, СПАР, сухий залишок.

За результатами аналізу проб стічних вод, виявлено перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин, які скидаються відповідачем в централізовану мережу водовідведення м.Маріуполь, а саме: азот амонійний - 43,47мг/дм3 (норматив допустимої концентрації - 21,7 мг/дм3); нітрати - 0,2247мг/дм3 (норматив допустимої концентрації - 0,08 мг/дм3); фосфати - 12,81 мг/дм3 (норматив допустимої концентрації - 5,0мг/дм3); сухий залишок - 2647,0 мг/дм3 (норматив допустимої концентрації - 24,00 мг/дм3).

Враховуючи результати аналізу проб стічних вод, позивачем здійснено розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень на суму 5224,73грн.

Листом №2896/15 від 09.08.2018 позивач на електронну адресу відповідача направив акт відбору проб від 03.08.2018 та результати аналізів проб стічних вод.

Листом №62.10.2-54061-62.17.1 від 28.09.2020 позивач зазначив про допущення технічної помилки у листі-повідомленні №2896/15 від 09.08.2018 та повторно направив на адресу відповідача лист - повідомлення №2896/15 від 09.08.2018, який отриманий відповідачем - 29.09.2020, про що свідчить копія поштового повідомлення про вручення поштового відправлення №0500325812659.

Позивач звернувся до відповідача з претензією №4853/1 від 09.11.2018 про сплату заборгованості у розмірі 5224,73грн за скид стоків з перевищенням встановлених концентрацій забруднюючих речовин. Відповідач заборгованість не сплатив.

Наведені обставини стали підставою для звернення позивача до суду з позовом про стягнення заборгованості у сумі 5224,73грн, що виникла внаслідок несплати плати за скид стоків з перевищенням встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин, розглядаючи який, суд виходить з такого.

Відповідно до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, платити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 Цивільного кодексу України.

Пунктом 1 ч. ст.11 Цивільного кодексу України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір.

Відповідно до приписів ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно з ч.1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Як визначено ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим до виконання сторонами.

Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Укладений між сторонами договір №573 від 12.04.2018 є підставою для виникнення зобов'язань сторін, визначених його умовами.

Як встановлено п.1.3 договору користування послугами централізованого водопостачання та водовідведення здійснюється із додержанням Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. №190, Правил прийому стічних вод підприємств у систему міської каналізації м. Маріуполя, затверджених рішенням Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 18.02.2004 №48, а також інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері надання послуг з водопостачання та водовідведення.

Наказом №190 від 27.06.2008 Міністерства з питань житлово-комунального господарства України затверджені Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (далі-Правила №190), які визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України та є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод (п.1.1 Правил №190).

Пунктом 1.4 Правил № 190 визначено, що приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення населених пунктів України здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 №37, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.

Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затв. наказом Держбуду від 19.02.2002р. №37, втратили чинність 21.05.2017 внаслідок набрання чинності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №166-р «Про скасування деяких наказів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади».

21.06.2017 набрала чинності прийнята 18.05.2017 нова редакція Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», згідно з абз.4 ч.1 ст.11 якого затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення віднесено до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

За приписами ст.13-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту. Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ фізичних і юридичних осіб до затверджених місцевих правил. Місцеві правила включають, зокрема, основні вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту підприємствами централізованого водовідведення; популяційний еквівалент населеного пункту; основні вимоги щодо скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення суб'єктами господарювання; вимоги щодо якості і режиму скидання стічних вод.

Разом з цим 02.02.2018 набрали чинності Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 (далі - Правила №316).

Пунктом 2 Правил №316 передбачено, що ці Правила поширюються на суб'єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (споживачі).

Згідно з п.4 розд. І Правил №316 підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів.

Відповідно до п.1 розд. ІV Правил №316 встановлено, що виробник визначає ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживачів як найменшу з чотирьох величин: 1) ДК забруднюючої речовини в каналізаційній мережі (на каналізаційному випуску споживача); 2) ДК забруднюючої речовини в спорудах біологічного очищення (на вході в ці споруди); 3) величини лімітів на скидання забруднюючих речовин, які визначені у дозволі на спеціальне водокористування, виданому виробнику відповідно до ст.49 Водного кодексу України; 4) допустимого вмісту важких металів в осадах стічних вод, що можуть використовуватися як органічні добрива згідно з додатком 3 до цих Правил. Розрахунок ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживачів проводять для кожних КОС виробника або для кожного з каналізаційних колекторів, які відводять стічні води до цих очисних споруд. У разі визначення ДК забруднюючої речовини в стічних водах за ДК у каналізаційній мережі приймають ДК, визначені місцевими правилами приймання, а за їх відсутності - відповідно до вимог до складу та властивостей стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, для безпечного їх відведення та очищення на КОС згідно з додатком 4 до цих Правил (п.2 розд. IV Правил №316).

У Додатку 4 до Правил №316 встановлено вимоги до складу та властивостей стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, для безпечного їх відведення та очищення на КОС, та визначені максимально допустимі значення показників та (або) концентрації в пробах стічних вод.

Разом з цим, відповідно до пп.1 п.2 розділу ІІ Правил №316 споживачі повинні, зокрема, дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів, вимагати від субспоживачів виконання положень цих Правил та вимог місцевих правил приймання.

При цьому, саме на місцевому рівні (при розробці та затвердженні місцевих Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення) охоплюються всі особливості правовідносин між виробниками та споживачами при здійсненні збирання, відведення та очищення вод у відповідному регіоні.

Водночас, зважаючи, що розроблення загальнодержавних Правил відбувається з метою, в тому числі, гарантування, що скиди стічних вод з очисних споруд не спричинять впливу на навколишнє середовище та гарантування, що осад може бути утилізований у безпечний і прийнятний для навколишнього середовища спосіб, при запровадженні локальних Правил на органи місцевого самоврядування покладається, зокрема, обов'язок визначити такі ДК, дотримання яких дозволить досягти бажаного для конкретного населеного пункту.

Отже наведені у Правилах №316 показники якості стічних вод не можуть використовуватись при розробці місцевих Правил як визначальні, а встановлюють лише їх максимально допустиме значення.

Приписами п.3.1 договору визначено, що надання послуги централізованого водовідведення здійснюється шляхом приймання стічних вод, що надходять з мереж водовідведення абонента через окремі випуски водовідведення з обов'язковим улаштуванням контрольних колодязів в місцях підключення до мереж водовідведення виконавця.

При цьому показники допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах абонента, які поступають у мережі водовідведення виконавця, не повинні перевищувати показники якості стічних вод, встановлені у додатку № 1 Правил прийому стічних вод (п.3.3 договору).

Судом встановлено, що на території м. Маріуполь Донецької області на дату відбору позивачем проб на випусках відповідача (03.08.2018) діяли Правила приймання стічних вод підприємств в систему міської каналізації м. Маріуполя (далі - Правила №48), затверджені рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради № 48 від 18.02.2004.

Правила №48 розповсюджуються на Маріупольське виробниче управління водопровідного господарства (МПУ ВКХ) та на всі підприємства, установи, організації, суб'єктів господарської діяльності, незалежно від форм власності і відомчої приналежності, що здійснюють скид своїх стічних вод в систему каналізації м. Маріуполя та визначають вимоги до приймання від підприємств стічних вод у каналізацію МПУ ВКХ, регламентують взаємні права та обов'язки підприємств і МПУ ВКХ, прядок визначення плати за послуги водовідведення, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність підприємств і МПУ ВКХ та заходи впливу за їх порушення (п.2.2 розділу 2 Правил №48).

У розділі 3 Правил №48 передбачено, що підприємство має право при укладанні договору на скид стічних вод в міську каналізацію перевіряти правильність запропонованих МПУ ВКХ нормативів показників якості для стічних вод свого підприємства та оскаржувати їх (п.3.3.3); звертатись до суду за оскарженням неправомірно (на їх думку) виставлених МПУ ВКХ рахунків за скид стічних вод (п.3.3.4). Підприємство зобов'язано: надавати працівникам МПУ ВКХ необхідну інформацію про власну систему каналізації і ЛОС, безперешкодно допускати уповноважених представників МПУ ВКХ у будь-який час доби і надавати їм допомогу при відборі проб стічних вод, вивченні режиму їх скиду, обстеженні системи каналізації підприємства, включаючи надання експлуатаційного персоналу (п.3.4.2); здійснювати власними силами контроль показників якості стічних вод з періодичністю не менш ніж 1 (один) раз на місяць і надавати МПУ ВКХ результати контролю до 10-го числа місяця, наступного за звітним (п.3.4.7); фіксувати результати аналізів стічних вод і замірів їх витрат в робочих журналах, які мають зберігатись на підприємстві безстроково (п.3.4.8); своєчасно оплачувати рахунки МПУ ВКХ за перевищення понад встановлені договором обсяги стічних вод та концентрації забруднюючих речовин, що скидаються підприємством у міську каналізацію (п.3.4.16).

У додатку № 1 до цих Правил встановлено вимоги до складу і властивостей стічних вод підприємств для безпечного їх відведення каналізаційною системою ПУ «Міськводоканал», а саме: температура - +40°C; рН - 6,5- 9,0 г/куб.м.; БПК - 289 г/куб.м; ХПК - 389 г/куб.м; зважені та спливаючі речовини - 285 г/куб.м; нафта, нафтопродукти - 4,5 г/куб.м; жири рослинні та тваринні - 50 г/куб.м.; хлориди - 316 г/куб.м; сульфати - 948 г/куб.м.; азот амонійний - 21,7 г/куб.м.; нітрити - 0,08 г/куб.м; нітрати - 100 г/куб.м.; фосфати - 5,6 г/куб.м; фенол - 0,07 г/куб.м; СПАВ - 1,7 г/куб.м, залізо - 2,65 г/куб.м; хром - 0,05 г/куб.м; мідь - 0,29 г/куб.м; нікель - 0,071 г/куб.м; цинк - 1,03 г/куб.м; свинець - 0,61 г/куб.м; сухий залишок - 2400 г/куб.м; ртуть - 0,0002 г/куб.м; миш'як - 3,14 г/куб.м; кадмій - 0,06 г/куб.м; кобальт - 0,082 г/куб.м; роданиди - 3,1 г/куб.м; марганець - 0,01 г/куб.м.

Відповідно до п.5.1 Правил №48 величина плати за скид стічних вод в систему каналізації МПУ ВКХ (Пс) розраховується за формулою: Пс = (Т х Vдог)+(5Т х Vсв.дог) + (Vсв.з х Кк х Нп), де: Т - тариф за надання послуг водовідведення, що визначається договором, грн./куб.м; Vдог - обсяг скинутих підприємством стічних вод у межах, обумовлених договором на скид (приймання) стічних вод підприємства у систему каналізації МПУ ВКХ, куб.м; Vсв.дог - обсяг скинутих підприємством стічних вод понад обсяг, обумовлений договором; Vсв.з - обсяг скинутих підприємством стічних вод з понаднормативним забрудненням, куб.м.; Кк - коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очистки стічних вод; Нп - норматив плати за очистку і транспортування 1 куб.м. стічних вод зі вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій, грн./куб.м.

Згідно з п.п.8.1.7, 8.1.13, 8.1.1.4, 8.1.1.5 Правил № 48 виявлені МПУ ВКХ в результаті лабораторного контролю перевищення допустимих концентрацій забруднюючий речовин у стічних водах підприємства є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Після закінчення аналізу, у випадку виявлення перевищення ДК якості стічних вод, МПУ ВКХ у 7-ми денний строк повідомляє підприємство телефонограмою про факт перевищення ДК і запрошує компетентного представника для ознайомлення з результатами аналізу. Представнику підприємства надається під підпис копія акту відбору проб з зазначенням дати, часу отримання, посади і ПІБ особи, що отримала документ. Якщо представник підприємства не з'явився для ознайомлення з результатами аналізу або відмовився від підпису, акт відбору проб підписує представник МПУ ВКХ з відповідним записом. Оформлений таким чином акт відбору проб є обов'язковим для виконання. Після цього МПУ ВКХ направляє підприємству рахунок на оплату послуг водовідведення з урахуванням плати за скид понаднормативних забруднень згідно пп.4.6.2, 4.6.3, 5.5 Правил. До рахунку додаються: копія акту відбору проб, розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень (до рахунку додаються тільки ті документи, які підприємству раніше не видавались). Підприємство, яке отримало рахунок, зобов'язано у місячний строк оплатити виставлений рахунок. Якщо у місячний строк рахунок не оплачено, то підприємство несе відповідальність згідно діючого законодавства.

Згідно з ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до вимог ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускаються, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 Господарського кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи, актом відбору проб та аналізу проб стічних вод від 03.08.2018 встановлено скид відповідачем понаднормативних забруднень, що є порушенням умов договору та Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м.Маріуполя, чинних на момент складання вказаного акту.

При цьому, акт відбору проб стічних вод від 03.08.2018 підписаний представником відповідача без зауважень, доказів, що свідчать про незгоду відповідача з результатами аналізу проб стічних вод, а також про самостійне проведення відповідачем аналізу відібраних для нього проб та про відмінність результату такого аналізу від даних лабораторії позивача, матеріали справи не містять.

Розрахунок позивачем здійснено згідно з п.3 розділу 2 Порядку визначення розміру плати, що стягується за понаднормативний скид стічних вод в систему централізованого водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 за період з 06.05.2018 по 03.08.2018 (на загальний обсяг 284,964 куб.м., з коефіцієнтом кратності нормативу плати 4,418, за тарифом 4,15грн без ПДВ) на суму 5224,73грн без ПДВ.

В порушення умов договору №573 від 12.04.2018 та Правил №48 відповідач належним чином зобов'язання з оплати за скид стічних вод з перевищенням допустимих норм концентрації забруднюючих речовин не виконав. Належних у розумінні ст.76 Господарського процесуального кодексу України доказів оплати заборгованості відповідач не надав.

Відповідно до ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч.1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Аналогічна норма міститься у ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України.

За приписами ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Отже, надавши відповідну оцінку тим доказам, що впливають на розгляд справи по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 5224,73грн, а отже і про їх задоволення.

За приписами ст.129 Господарського процесуального кодексу України витрати позивача зі сплати судового збору покладаються на відповідача. Інших судових витрат до розподілу за наслідком розгляду справи сторонами не заявлено.

Керуючись ст.ст. 86, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Організаційно-комерційна фірма «Цитадель» (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Георгіївська, б.53, код ЄДРПОУ 13527370) на користь Комунального підприємства «Маріупольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (87555, Донецька область, м.Маріуполь, вул. Соборна, 7, код ЄДРПОУ 03361508) заборгованість з оплати за скид стоків з перевищенням встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин у сумі 5224,73грн та витрати зі сплати судового збору у сумі 2270,00грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні 13.07.2021 складено та підписано вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 13.07.2021.

Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається з урахуванням п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Суддя К.І. Аксьонова