Справа № 196/603/21
№ провадження 3/196/233/2021
12.07.2021 смт. Царичанка
Суддя Царичанського районного суду Дніпропетровської області Прекурат А.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст.185 КУпАП, -
До Царичанського районного суду Дніпропетровської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №462121 від 15 червня 2021 року, 15 червня 2021 року близько 17:39 години, ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_1 , вчинив злісну непокору законним вимогам працівників поліції, а саме: хапав за форменний одяг на зауваження не реагував.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення АПР18 №462121 від 15 червня 2021 року разом із іншими матеріалами справи підлягає поверненню для дооформлення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
У відповідності до п.п. 13, 15 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року за №1376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.12.2015 року за №1496/27941 особі, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, пропонується надати по суті вчиненого адміністративного правопорушення письмове пояснення, яке підписується зазначеною особою. Пояснення може додаватися до протоколу про адміністративне правопорушення окремо, про що робиться запис у ньому; до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення, зокрема: пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення.
Однак, у порушення вимог ст.256 КУпАП та вказаної Інструкції в матеріалах справи відсутні письмові пояснення ОСОБА_1 по суті та зазначено, що останній відмовився від підписання протоколу. При цьому, у протоколі відсутні прізвища понятих, у присутності яких ОСОБА_1 відмовився від підписання протоколу та надання пояснень, що не відповідає вимогам Закону.
Також, не встановлені свідки події та не відібрані їхні пояснення.
При цьому, слід врахувати вимоги ч. 2 ст. 251 КУпАП, відповідно до яких, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, згідно ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується особа правопорушника (характеризуючі дані на особу).
Проте, до матеріалів справи не долучено характеризуючих даних про особу, яку притягнуто до адміністративної відповідальності.
Крім цього, копія паспорта правопорушника у справі відсутня, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості встановити особу правопорушника.
Відповідно до ч. 2 ст. 277 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.185 КУпАП розглядаються судом протягом доби.
Крім того, із ч. 3 ст. 268 КУпАП вбачається, що при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачених ст. 185 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є обов'язковою.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що особу було повідомлено про розгляд справи в Царичанському районному суді саме 23.06.2021 року о 09.00 год., проте матеріали справи надійшли до суду 12.07.2021 року.
Крім цього, номер телефону правопорушника в протоколі не вказаний.
Таким чином, явка ОСОБА_1 до суду не була забезпечена.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Отже, для своєчасного, всебічного, повного та об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом, суд вважає за необхідне повернути протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП, разом із іншими матеріалами справи начальнику ВП №11 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області Манзюк Є.В. для дооформлення.
При дооформленні необхідно усунути вищенаведені недоліки з урахуванням вимог ст. 38 КУпАП.
За змістом рішення Конституційного Суду України від 31 березня 2015 року за № 2-рп/2015 положення ч. 2 ст. 294 КУпАП щодо оскарження в апеляційному порядку постанови судді у справі про адміністративне правопорушення необхідно розуміти так, що в апеляційному порядку може бути оскаржена лише та постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, ухвалення якої передбачене частиною 1 статті 284 цього кодексу, а саме: про накладення адміністративного стягнення, про застосування заходів впливу, встановлених у статті 241 цього кодексу, про закриття справи. Тобто, постанова судді про повернення протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення оскарженню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 278, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 №462121 від 15 червня 2021 року відносно ОСОБА_1 за ст.185 КУпАП, разом із доданими до нього матеріалами справи, повернути начальнику ВП №11 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області для дооформлення.
Суддя: А.В. Прекурат