Справа № 577/4254/18
Провадження № 3-в/577/13/21
"13" липня 2021 р.
Суддя Конотопського міськрайонного суду Сумської області Семенюк І.М. розглянувши подання начальника Конотопського міськрайонного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області Міністерства юстиції України Мисника С.М., щодо вирішення питання про звільнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно-корисних робіт, у зв'язку із закінченням строку давності виконання судового рішення,
До Конотопського міськрайонного суду Сумської області від начальника Конотопського міськрайонного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області Міністерства юстиції України Мисника С.М. надійшло подання про звільнення ОСОБА_1 від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно-корисних робіт, у зв'язку із закінченням строку давності виконання постанови Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 30 жовтня 2018 року у справі № 577/4254/18(3/577/920/18) про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП у вигляді 120 годин суспільно-корисних робіт. 19.11.2018 року вказана постанова надійшла на виконання до Конотопського МРВ філії ДУ «Центр пробації» в Сумській області. У поданні представник органу пробації посилається на те, що Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить положень щодо застосування строків давності при виконання судового рішення, а саме, про накладення адміністративного стягнення. У той же час, Європейський суд з прав людини, надаючи автономного значення поняттям, які застосовуються в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, розцінює справи про адміністративні правопорушення як кримінальні в розумінні норм Конвенції. Стаття 80 Кримінального кодексу України встановлює звільнення від відбування покарання у звязку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку, згідно якої передбачений дворічний строк виконання покарання за злочин невеликої тяжкості. Правопорушення, у якому було визнано винуватим правопорушника, у цьому випадку, з огляду на характер вчинення діяння, не може містити більший строк давності виконання, ніж за вчинення злочину невеликої тяжкості, тобто, понад 2 роки.
Вивчивши подання, дослідивши матеріали, суд приходить до наступного.
Постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 30 жовтня 2018 року до ОСОБА_1 застосовано стягнення у вигляді 120 годин суспільно-корисних робіт за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП. 19 листопада 2018 року до Конотопського МРВ філії ДУ «Центр пробації» в Сумській області, надійшла на виконання постанова Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 30 жовтня 2018 року відносно ОСОБА_1 постанова набрала чинності 09.11.2018 року.
27.12.2018 року ОСОБА_1 було ознайомлено з порядком та умовами відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, в цей день було видано направлення до КРЕП «Центральне», в якому зазначено, що порушник ОСОБА_1 повинен приступити до відбування суспільно корисних робіт не пізніше 29.12.2018 року. 29.12.2018 року до Конотопського МРВ надійшло повідомлення від КРЕП «Центральне», в якому зазначається, що на даний час підприємство не має можливості працевлаштувати ОСОБА_1 на платній основі у зв'язку із тим, що до плану на 2018 рік не було передбачено кошти на оплату суспільно корисних робіт. 29.12.2018 року по факту відмови до Конотопської місцевої прокуратури було направлено інформацію про невиконання вимог адміністративного законодавства. В подальшому, порушник 20.08.2019року, 18.12.2019 року направлявся для відбування суспільно корисних робіт на підприємства, але в усіх випадках в прийняті ОСОБА_1 для відбування адміністративного стягнення було відмовлено у зв'язку із відсутністю коштів для фінансування вказаних робіт.
Відповідно до ст. 304 КУпАП, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Як вбачається зі змісту ч. 2 ст. 38, ст. 39 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті; якщо особа, піддана адміністративному стягненню, протягом року з дня закінчення виконання стягнення не вчинила нового адміністративного правопорушення, то ця особа вважається такою, що не була піддана адміністративному стягненню.
Статтею 302 КУпАП передбачена можливість припинення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення органом (посадовою особою), який виніс постанову у випадках видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі. Згідно даної статті КУпАП перелік обставин для припинення виконання постанови є вичерпним.
У той же час, аналізуючи правові норми законодавства про адміністративну відповідальність європейських країн, можна прийти до висновку, що законодавство про адміністративну відповідальність створене за аналогією законів про кримінальну відповідальність, але порушення вказаних суспільних відносин не є суспільно небезпечними діяннями (діями або бездіяльністю).
Слід відзначити, що кожен з законів про відповідальність осіб (кримінальну, цивільну, господарську, трудову, дисциплінарну та іншу) має свої строки притягнення до відповідальності, тобто строки давності.
Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить положень щодо застосування строків давності при виконанні судового рішення про накладення адміністративного стягнення, отже, наявна правова прогалина у законі, тоді як відповідно до статті 80 Кримінального кодексу України особа звільняється від відбування покарання, якщо з дня набрання чинності обвинувальним вироком його не було виконано в такі строки: два роки - у разі засудження до покарання менш суворого, ніж обмеження волі; три роки - у разі засудження до покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі за злочин невеликої тяжкості;
Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за правопорушення, які не досягли статусу злочину, поняття якого визначено у ст. 11 КК України, отже, і адміністративна відповідальність до правопорушника застосовується у вигляді більш м'яких мір покарання.
Безстроковість виконання постанов про накладення адміністративного стягнення суперечить принципу правової визначеності, що є складовою принципу верховенства права і широко застосовується Європейським судом з прав людини (ЄСПЛ) при оцінці порушень державами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Як відомо, ЄСПЛ за певних умов поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Прикладом такого застосування може слугувати справа «Лучанінова проти України», в якій ЄСПЛ за скаргою заявниці, яка вчинила дрібну крадіжку, розцінив це правопорушення як кримінальне для цілей застосування Конвенції «з огляду на загальний характер законодавчого положення, яке було порушено, а також профілактичну та каральну мету стягнень, передбачених цим положенням».
Щодо вказаної безстроковості виконання постанови у справі про адміністративне правопорушення сказано і в рішенні Конституційного Суду України від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, згідно якої КСУ тлумачить принцип правової визначеності таким чином, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями.
Судом встановлено, що постанова у справі № 577/4254/18(3/577/920/18) від 30 жовтня 2018 року відносно ОСОБА_1 про адміністративне правопорушення прийнята в межах компетенції Конотопського міськрайонного суду Сумської області; своєчасно надіслана на виконання до Конотопського МРВ філії ДУ «Центр пробації» в Сумській області; орган виконання прийняв міри для виконання даної постанови, але постанова від 30 жовтня 2018 року не виконана на теперішній час; минуло 2 роки з моменту надіслання постанови на виконання; не існує рішення суду, яким було встановлено, що ОСОБА_1 ухилявся від відбування покарання. Отже, суд вважає за можливе застосувати по даній адміністративній справі аналогію закону в частині звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку.
На підставі викладеного, керуючись ст. 80 КК України, ст. ст. 38, 39, 299, 200, 303, 304, 326 КУпАП, суд
Подання начальника Конотопського міськрайонного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області Міністерства юстиції України - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно-корисних робіт, призначених постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 30 жовтня 2018 року за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП у зв'язку із закінченням строків давності виконання постанови про накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: І. М. Семенюк