Постанова від 12.07.2021 по справі 340/1734/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2021 року м. Дніпросправа № 340/1734/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження

апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області

на ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року

у справі №340/1734/20

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

"01" червня 2020 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області в якому просив

- визнати протиправними дії УПСЗН Олександрійської міської ради, які полягають у зменшенні розміру його щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік;

- зобов'язати УПСЗН Олександрійської міської ради провести перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як особі з інвалідністю IІ групи внаслідок війни, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Вказане судове рішення набрало законної сили 30.03.2021 року. Виконавчий лист щодо примусового виконання його зобов'язальної частини судом позивачу не видавався.

До суду 26.04.2021 року надійшла заява ОСОБА_1 від 23.04.2021 року про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі, в якій він просить на підставі статті 382 КАС України зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року.

До цієї заяви позивач долучив адресований йому лист Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради №1113/21 від 12.04.2021 року, в якому повідомлено, що на виконання рішення суду управлінням проведено розрахунок суми недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, розмір якої становить 9464 гривень. Виконати рішення суду в частині виплати коштів немає можливості, оскільки фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а кошти для виплати недоплачених у 2020 році сум разової грошової допомоги до 5 травня за рішеннями судів у державному бюджеті не передбачені. Тож управління як розпорядник коштів нижчого рівня, що діє в межах наданих йому бюджетних асигнувань, не може провести виплату позивачу таких коштів на виконання рішення суду. З метою виконання рішення суду в повному обсязі управління звернулось до Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації з проханням вирішити питання виділення з державного бюджету необхідних коштів.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 р. у справі № 340/1734/20 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі задоволено. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради не пізніше 30 днів від дня отримання цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року в адміністративній справі №340/1734/20.

Не погодившись з ухвалою суду, Управлінням праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 р. у справі № 340/1734/20, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Дослідивши обставини по справі, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Судом встановлено, що після набрання судовим рішенням в цій справі законної сили позивач звернувся до УПСЗН з питання виконання постанови.

Суб'єктом владних повноважень повідомлено про нарахування суми грошової допомоги на виконання рішення суду та про відсутність бюджетних асигнувань на виплату відповідних сум.

Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частини 6 статті 246 КАС у разі необхідності у резолютивній частині рішення також вказується про: 1) порядок і строк виконання рішення; 2) надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення; 3) повернення судового збору; 4) призначення судового засідання для вирішення питання про судові витрати, дату, час і місце його проведення; строк для подання стороною, за клопотанням якої таке судове засідання проводиться, доказів щодо розміру понесених нею судових витрат; 5) дату складення повного рішення суду.

Таким чином, колегія суддів наголошує на тому, що встановлення судового контролю є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджуються належними та допустимими доказами.

Посилання позивачем на інформацію, викладену в листі УПСЗН, стосовно відсутності бюджетних асигнувань на виплату позивачу суми грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як на підставу для встановлення судового контролю за виконанням рішення судом першої інстанції правильно не взято до уваги, адже викладена в листі інформація не свідчить на намір суб'єкта владних повноважень ухилитися від виконання рішення.

Інших підстав для встановленого судового контролю позивачем не приведено, а судом апеляційної інстанції не встановлено.

З огляду на викладене, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції дійшов передчасного висновку про наявність підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 317, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради Кіровоградської області на ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 р. у справі № 340/1734/20 - задовольнити.

Ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 р. у справі № 340/1734/20 - скасувати.

В задоволенні заяви про встановлення судового контролю відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко