ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"12" липня 2021 р. справа № 300/1785/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Косівської територіальної громади, третя особа Косівська районна державна адміністрація про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Косівської територіальної громади, третя особа Косівська районна державна адміністрація про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що комісією Річківської сільської ради в акті від 24.06.2020 № 45 протиправно не зазначено про пошкодження його будинку, завдані стихійним лихом. А тому, відповідача, як правонаступника Річківської сільської ради слід зобов'язати видати, у відповідності до пункту 2 Порядку відшкодування шкоди особам, які постраждали від надзвичайних обставин, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.1992 № 562, відповідної форми довідку про визнання його таким, що постраждав від надзвичайних обставин відповідно до поданої заяви від 26.06.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у червні 2020 року, внаслідок стихійного лиха - зсуву ґрунту був пошкоджений належний йому житловий будинок та присадибна земельна ділянка, в який він мав намір переселитися. При цьому, після стихійного лиха одразу була направлена заява до Річківської сільської ради, проте те що він являється постраждалим від стихійного лиха, однак жодних дій сільською радою не вчинялося. За результатами звернень, Косівською районною державною адміністрацією листом від 21.09.2020 № Т-41/78 йому повідомлено що підстав для виплати відповідної грошової допомоги немає, оскільки Річківською сільською радою не було подано відомостей про пошкодження або зруйнованість житла внаслідок стихійного лиха. В свою чергу, Річківською сільською радою складено акт обстеження технічного стану житлового приміщення від 24.06.2020 № 45. Згідно вказаного акту Комісія дійшла висновку що даний будинок не електрифікований, в ньому давно ніхто не проживає та не придатний для проживання, оскільки потребував ремонту ще до стихії. Також вказано про зсув ґрунту на присадибній ділянці. Таким чином, відсутність інформації в акті від 24.06.2020 № 45 про збитки завдані стихією, позбавила його права на отримання відшкодування за спричинену стихійним лихом шкоду. Згідно пункту 2 Порядку відшкодування шкоди особам, які постраждали від надзвичайних обставин, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.1992 № 562 органи державної виконавчої влади, виконавчі органи місцевого самоврядування (комісії у справах осіб, які постраждали від надзвичайних обставин) видають потерпілим довідки про визнання їх такими, що постраждали від надзвичайних обставин, при наявності паспорта або документа, що його заміняє. Зазначена довідка є підставою для вирішення питань забезпечення житлом, відшкодування заподіяних матеріальних збитків, працевлаштування і надання іншої необхідної допомоги. Таким чином, слід зобов'язати Косівську територіальну громаду надати йому довідку про визнання його такими, що постраждав від надзвичайних обставин, згідно пункту 2 Порядку № 562.
Відповідач в особі Косівської міської ради скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що спеціально створена комісія Річківської сільської ради при обстеженні будинку розташованого в с. Річка, участок Буківець , встановила що належний позивачу будинок не придатний для проживання, потребував ремонту ще до стихії, не електрифікований, в ньому ніхто не проживає. Тобто в акті обстеження від 24.06.2020 № 45 чітко вказано, що цей будинок не відповідав вимогам житлової споруди, не був електрифікованим ще задовго до моменту настання стихійного лиха у червні 2020 року. Тому твердження ОСОБА_1 про намір переселення до цього будинку викликають сумнів. Оскільки акт складений 24.06.2020, то доводи позивача про бездіяльність посадових осіб Річківської сільської ради щодо несвоєчасного обстеження цієї будівлі не відповідають дійсності. Також є необґрунтованими посилання про бездіяльність Річківської сільської ради щодо невидачі довідки про визнання позивача таким, що постраждав від надзвичайних обставин, згідно пункту 2 Порядку № 562, оскільки цей Порядок не місить вимог до форми та змісту цього документу. Саме акт обстеження є тією довідкою, яка видається органом місцевого самоврядування особам які постраждали від стихійного лиха.
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 дану позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.05.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Пунктом 1 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільський, селищний, міський голова забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади.
Кабінетом Міністрів України 02.07.2020 прийнято розпорядження №811-р "Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для проведення невідкладних заходів з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, яка виникла у червні 2020 року", відповідно до пункту 1 якого з метою ліквідації наслідків надзвичайної ситуації природного характеру, яка виникла у червні 2020 року на територіях Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької областей, виділити з резервного фонду державного бюджету 754 млн. гривень для здійснення першочергових (невідкладних) заходів, у тому числі для Івано-Франківської облдержадміністрації - 480 млн. гривень.
Відповідно до пункту 2 цього розпорядження Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській та Чернівецькій облдержадміністраціям за рахунок виділених коштів, передбачених пунктом 1 цього розпорядження, забезпечити виплату матеріальної грошової допомоги сім'ям загиблих у розмірі 200 тис. гривень на кожного загиблого члена сім'ї та матеріальної грошової допомоги постраждалому населенню для забезпечення належних умов проживання в таких розмірах: власникам житлових будинків, які повністю зруйновані, - 300 тис. гривень на сім'ю; сім'ям, які відселені з житлових будинків, що підлягають капітальному ремонту, - 50 тис. гривень на сім'ю; сім'ям, житлові будинки яких пошкоджені, - 20 тис. гривень на сім'ю.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником житлового будинку та земельної ділянки, розташованих в АДРЕСА_1 , що підтверджується договором купівлі - продажу житлового будинку від 20.03.2008 зареєстрованого в реєстрі за № 496, витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 27.06.2008 № 19346047, витягом з Державного реєстру правочинів від 20.03.2008 № 5634120, державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 855487 від 23.06.2009, державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 855413 від 23.06.2009 (а.с. 22 - 26).
Як зазначає позивач, у червні 2020 року, внаслідок стихійного лиха був пошкоджений вищевказаний будинок та присадибна ділянка. З цього приводу була направлена відповідна заява до Річківської сільської ради, однак жодних дій останнім не вчинялося.
У зв'язку із бездіяльністю Річківської сільської ради, ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Косівської міської ради.
Листом від 14.08.2020 № Т-41-60 Косівською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області листом позивачу вказано про перелік документів, необхідний для отримання матеріальної допомоги, яка надається особам, чиї житлові будинки постраждали від стихійного лиха протягом червня 2020 року.
Крім цього, за дорученням Івано-Франківської обласної державної адміністрації Косівською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області листом від 21.09.2020 № Т-41/78 повідомлено ОСОБА_1 що для виплати грошової допомоги, громадянам чиї житлові будинку постраждали внаслідок стихійного лиха у червні 2020 року, органами місцевого самоврядування подаються відомості до управління праці соціального захисту населення райдержадміністрації. Оскільки Річківською сільською радою не було подано таких відомостей, підстав для виплати грошової допомоги немає (а.с. 11).
Так, в матеріалах справи наявний акт обстеження технічного стану житлового будинку від 24.06.2020 № 45, складений комісією Річківської сільської ради. Згідно цього акту, житловий будинок розташований в АДРЕСА_1 не придатний для проживання, оскільки потребував ремонту ще до стихії, будинок не електрифікований і в ньому давно ніхто не проживає. Зсув ґрунту на присадибній ділянці (а.с. 12, 41).
Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (стаття 1 Кодексу).
Відповідно п 24 ч .1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб'єкті господарювання на ній або водному об'єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об'єкті, провадження на ній господарської діяльності.
До повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить забезпечення складення довідок про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації, списків (реєстрів) постраждалих внаслідок надзвичайної ситуації, відповідно до яких надається матеріальна допомога, списків загиблих осіб на підставі їх ідентифікації (п. 19 ч. 2 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України).
Частиною 1 статті 84 Кодекс цивільного захисту України визначено, що постраждалий внаслідок надзвичайної ситуації - це особа, якій заподіяно моральну, фізичну або матеріальну шкоду внаслідок надзвичайної ситуації або проведення робіт з ліквідації її наслідків.
Згідно ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
В свою чергу статтями 33 та 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження вжиття необхідних заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій відповідно до закону, інформування про них населення, залучення в установленому законом порядку до цих робіт підприємств, установ та організацій, а також населення, та власні (самоврядні) повноваження - створення резервного фонду для ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання захищати населення від надзвичайних ситуацій, реагувати на них та запровадити функціонування єдиної державної системи цивільного захисту з метою профілактики, запобігання надзвичайних ситуацій, а у разі їх виникнення зменшення шкідливих наслідків. Ці функції держави виконуються органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Згідно п. 7 Порядку відшкодування шкоди особам, які постраждали від надзвичайних обставин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.1992 року № 562, компенсації підлягають, зокрема вартість будівель (житлові, садові та дачні будинки, гаражі,
господарські будівлі та споруди), яка виплачується в повному розмірі за діючими на час надзвичайних обставин цінами, що визначаються страховими документами з урахуванням сум, одержаних за договором обов'язкового чи добровільного страхування, а в разі незгоди і якщо будівлі не застраховано, - за оцінкою Бюро технічної інвентаризації.
При цьому, Згідно пункту 1 вказаного Порядку особами, які постраждали від надзвичайних обставин, визнаються громадяни, яким завдано шкоди надзвичайними обставинами, проведенням робіт щодо їх відвернення або ліквідації наслідків.
В свою чергу, суд зазначає, що для отримання грошової компенсації особа, яка вважає, що є постраждалою внаслідок стихійного лиха, має право подати письмову заяву до органу державної виконавчої влади, органу місцевого самоврядування. В ній слід коротко описати події, що відбулися, вид та масштаб збитків. Результатом реагування органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування є виїзд спеціально створеної комісії у справах осіб, які постраждали від надзвичайних обставин на місце події. На підтвердження такого виїзду комісії та огляду майна у подальшому складає відповідний акт обстеження. У цьому акті зазначаються обставини завдання збитків, вид та розмір завданої шкоди, загальний майновий стан постраждалих та інші вагомі дані (за необхідності).
Пунктом 2 Порядку № 562 встановлено, що органи державної виконавчої влади, виконавчі органи місцевого самоврядування (комісії у справах осіб, які постраждали від надзвичайних обставин) видають потерпілим довідки про визнання їх такими, що постраждали від надзвичайних обставин, при наявності паспорта або документа, що його заміняє. Зазначена довідка є підставою для вирішення питань забезпечення житлом, відшкодування заподіяних матеріальних збитків, працевлаштування і надання іншої необхідної допомоги.
У разі відсутності паспорта або документа, що його заміняє, потерпілі звертаються до відповідних органів внутрішніх справ за місцем постійного проживання для одержання письмового підтвердження їхньої особи.
Суд зазначає, що Косівська міська рада Косівського району Івано-Франківської області, згідно Закону України ''Про місцеве самоврядування в Україні'' №280/97-ВР від 21.07.1997 зі внесеними змінами Законом України ''Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій'' №1009-IX від 17.11.2020, рішення Косівської міської ради від 08.12.2020 № 14-1/2020 ''Про початок реорганізації Бабинської сільської ради, Вербовецької сільської ради, Городянської сільської ради, Микитинецької сільської ради, Пістинської сільської ради, Річківської сільської ради, Смоднянської сільської ради, Снідавської сільської ради, Соколівської сільської ради, Черганівської сільської ради, Шепітської сільської ради, Шешорівської сільської ради, Яворівської сільської ради шляхом приєднання до Косівської міської ради Косівського району Івано-Франківської області'' є правонаступником Річківської сільської ради.
У відзиві Косівська міська рада зазначає, що Порядок № 562 не містить форми довідки про визнання особою такою, що постраждала від надзвичайних обставин, а тому акт обстеження є довідкою, в якій засвідчується наявність чи відсутність пошкодження внаслідок стихії, розмір завданої шкоди.
Суд не погоджується з такими доводами відповідача, оскільки акт обстеження та довідка про визнання особи такою, що постраждала від надзвичайних обставин є різними за змістом документами. Зокрема акт обстеження підтверджує наявність чи відсутність пошкоджень, завданих природною стихією. У випадку наявності таких пошкоджень комісія органу місцевого самоврядування вказує цю інформацію в акті. В свою чергу, довідка про визнання особи такою, що постраждала від надзвичайних обставин є тим одним із документів, що підтверджує право цієї особи на отримання відповідного відшкодування, внаслідок надзвичайної ситуації (природної стихії).
На підтвердження пошкоджень, внаслідок надзвичайної ситуації - зсуву ґрунту, позивачем долучено до матеріалів справи фото картки, з яких вбачається, що частина належному йому житлового будинок частково відділилася (а.с. 48 - 49).
Проте, такі пошкодження в акті комісії Річківської сільської ради від 24.06.2020 № 45, не зазначено. Натомість, наведено обставини неможливості проживання в цьому будинку - відсутність електрифікації, необхідність ремонту ще до стихії. При цьому невірно зазначено документи, які підтверджують право ОСОБА_1 на його домоволодіння.
Суд вважає, що Комісія формально віднеслася до своїх обов'язків, оскільки зазначення про відсутність електрики, потребу в ремонті до стихії не відповідає меті акту обстеження цього житлового будинку - встановлення обставин пошкоджень будинку чи їх відсутність внаслідок надзвичайних обставин.
Одночасно, комісією Річківської сільської ради підтверджено факт зсуву ґрунту на присадибній ділянці, проте невказано про пошкодження житлового будинку позивача, що виникли внаслідок природної стихії.
Таким чином, обставини наведені в акті комісії Річківської сільської ради від 24.06.2020 № 45 не відповідають дійсності, а тому така бездіяльність є протиправною.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 27.02.2018 (справа №816/591/15-а, адміністративне провадження №К/9901/4844/18) зазначив, що поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».
Відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд, зокрема, видати довідку про визнання особою такою, що постраждала від надзвичайних обставин, або ні. Безперечно, правомірним у даному випадку є лише один варіант поведінки, залежно від фактичних обставин.
Суд є правозастосовуючим органом, тобто, не створюючи нових правових норм, не підміняючи собою органи виконавчої та законодавчої влади, на підставі закону у встановленому процесуальним законом порядку вирішує справи.
Суд не може підмінити установлену законодавством процедуру розгляду документів.
Таким чином, з огляду на вищенаведене випливає, що процедура надання спірної довідки є дискреційним повноваженням, яка проводиться відповідно до визначених законом етапів, зокрема встановлення факту пошкоджень, завданих особі внаслідок надзвичайних обставин.
Суд не є тим органом, що вправі приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції інших органів. Вирішення питання про встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок надзвичайної ситуації та видача відповідних довідок, не віднесено до повноважень суду.
Однак, у відповідача Косівської міської ради, як правонаступника Річківської сільської ради, наявна вся інформація, яка бралася до уваги під час складання акту обстеження від 24.06.2020 № 45.
Тому, як наслідок, суд приходить до висновку, що з метою захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати Косівську територіальну громаду в особі Косівської міської ради повторно скласти акт обстеження житлового будинку розташованого в АДРЕСА_1 , з урахуванням обставин встановлених судом та висновків наведених в цьому рішенні.
Підсумовуючи наведене вище, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Косівської територіальної громади, третя особа Косівська районна державна адміністрація про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії підлягає до часткового задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Комісії Річківської сільської ради щодо встановлення в акті від 24.06.2020№ 45 подій та обставин пошкоджень житлового будинку, розташованого в АДРЕСА_1 , завданих стихійним лихом.
Зобов'язати Косівську територіальну громаду в особі Косівської міської ради (код ЄДРПОУ 04054228, майдан Незалежності, 11, м.Косів, Івано-Франківська область) повторно скласти акт обстеження житлового будинку, розташованого в АДРЕСА_1 , який належить ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) з урахуванням висновків суду наведених в цьому рішенні.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.