Рішення від 12.07.2021 по справі 120/4154/21-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

12 липня 2021 р. Справа № 120/4154/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області в особі ліквідаційної комісії управління МВС України у Вінницькій області, Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області в особі ліквідаційної комісії управління МВС України у Вінницькій області (далі - відповідач 1), Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач 2) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що звернувшись до відповідача 1 із заявою, в якій просив скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, що враховується для перерахунку пенсій, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, отримав листа від 25.01.2021 за №29, за яким його заяву перенаправлено за належністю до відповідача 2. В свою чергу, відповідач 2 листом від 28.01.2021 за №33/22-90 відмовлено у видачі оновленої довідки з підстав відсутності повноважень на вчинення відповідних дій.

Ухвалою від 05.05.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в порядку, визначеному ст. 262 КАС України). Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строк відповідачем 2 подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову, посилаючись на те, що Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" не є уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органу Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії.

Також, у встановлений судом строк відповідачем 1 подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного позову. Зокрема зазначає, що обов'язок забезпечувати оформлення та подання довідок про розміри грошового забезпечення до Пенсійного фонду України для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку покладено на Міністерство внутрішніх справ України в особі уповноваженого структурного підрозділу - Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності.

Також відповідачем 1 повідомлено, що відповідно до вказівки Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 №2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ» всі облікові картки осіб, яким призначено пенсію, розрахунки вислуги років осіб, яким призначено пенсії, облікові пенсійні справи, книги та журнали обліку, створені в ході службової діяльності, були передані ліквідаційною комісією УМВС до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України» по Вінницькій області, що підтверджується актом приймання-передачі справ від 27.03.2019 №86/22-2019. Окрім того, у вказаному листі зазначено, що на виконання п.п. 31-33 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою КМУ від 28.10.2015 № 878, при територіальних медичних об'єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву розпочали свою діяльність сектори із соціально-гуманітарних питань, до функцій яких належить у тому числі перевірка правильності оформлення поданих документів для призначення пенсії.

Отримавши запит звернення пенсіонера ОСОБА_1 , встановивши, що його розгляд не належить до компетенції ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області, керуючись ч. З ст. 7 Закону України «Про звернення громадян», його було направлено його до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Вінницькій області», куди попередньо направлено облікові картки пенсіонерів.

Таким чином, на переконання представника відповідача 1, при розгляді звернення ОСОБА_1 ліквідаційна комісія УМВС України у Вінницькій області діяла в межах та у спосіб, передбачений законодавством.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

22 січня 2021 позивач звернувся до ліквідаційна комісія УМВС України у Вінницькій області із заявою, у якій просив скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, що враховується для перерахунку пенсій, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Листом від 25.01.2021 за №29/22-2021 повідомлено позивача про направлення поданої заяви від 22.01.2021 належному розпоряднику - Державній установі "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області".

Листом №33/22-90 від 28.01.2021 Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" повідомив заявника, що для виготовлення та подання до органів ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, заявнику потрібно звернутись до визначеного уповноваженого на це підрозділу.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 01.01.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України Постановою від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема Головне управління ПФУ у Вінницькій області та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб які звільнені зі служби, зокрема, в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

Процедуру організації в МВС України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом №2262-ХІІ, визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затверджена наказом МВС України від 17.09.2018 №760 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 за №1152/32604; далі - Інструкція №760).

Відповідно до абзацу четвертого пункту 3 розділу І Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи, зокрема: організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цієюІнструкцієюдля призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Відповідно до наказу МВС України від 25.02.2019 за №129 "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій", таким уповноваженим структурним підрозділом визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС.

У свою чергу, Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України не має статусу окремої юридичної особи, а є структурним підрозділом апарату МВС України.

Таким чином, особою, відповідальною за складення довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів органів внутрішніх справ, наразі є Міністерство внутрішніх справ України.

Разом з тим, як вже встановлено судом, подана до Управління МВС України у Вінницькій області заява позивача від 22.01.2021 була відповідачем 1 перенаправлена до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Вінницькій області".

За результатами розгляду Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Вінницькій області" заяви позивача, листом №33/22-90 від 28.01.2021 відповідач 2 повідомив про необхідність звернення до визначеного уповноваженого на видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій заявника підрозділу.

Тобто, зі змісту покладених на відповідачів функцій, слід дійти висновку, що відповідач 1 здійснив перенаправлення заяви позивача від 22.01.2021 про виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення до неналежної установи, чим створив обставини, за яких заява позивача від 22.01.2021 про виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення залишилась не розглянутою по суті.

В свою чергу, відповідач 2 отримавши заяву позивача від 22.01.2021 про виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та встановивши, що компетенція у вирішенні поставленого питання віднесена до уповноваженого структурного підрозділу МВС (Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України), не скерував відповідну заяву для належного вирішення та прийняття рішення по суті до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Таким чином, відповідачами було допущено протиправні дії (бездіяльність) щодо розгляду поданої позивачем заяви від 22.01.2021, в зв'язку з чим, позов в цій частині підлягає до задоволення.

Оцінюючи позовні вимоги в іншій частині, а саме щодо зобов'язання відповідачів підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, суд зазначає наступне.

На законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення (постанова Вищого адміністративного суду України від 16.06.2015 у справі № К/800/6863/15, від 29.11.2016 №К/800/17306/16, № К/800/17393/16 від 29.09.2016, № К/800/13317/15 та від 17.12.2015 №К/800/32134/15).

Втім, повноваження суб'єктів владних повноважень не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку (постанова Вищого адміністративного суду України від 17.12.2015 у справі №К/31204/15).

Таким чином, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у своїй постанові від 11.09.2019 в справі № 819/570/18.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Кодексом адміністративного судочинства України також визначено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (ч. 2 ст. 245 КАС України). В цьому випадку суд повинен зазначити, яку саме дію повинен вчинити відповідач.

В даному випадку, зважаючи на те, що під час розгляду справи судом було встановлено, що розгляд поставленого позивачем у заяві від 22.01.2021 питання не відноситься до компетенції відповідачів, суд вважає, що належним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" направити заяву ОСОБА_1 від 22.01.2021 до належного структурного підрозділу, визначеного наказом Міністерства внутрішніх справ України "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій" від 25.02.2019 року № 129, для її розгляду та вирішення по суті, яким в даному випадку є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Відтак, перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.

Враховуючи відсутність судових витрат у даній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області та бездіяльність Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" щодо ненадання до уповноваженого структурного підрозділу Міністерства внутрішніх справу України заяви ОСОБА_1 від 22.01.2021, як пенсіонера органів внутрішніх справ, для оформлення довідки про грошове забезпечення.

Зобов'язання Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" направити заяву ОСОБА_1 від 22.01.2021 до належного структурного підрозділу, визначеного наказом Міністерства внутрішніх справ України "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій" від 25.02.2019 за № 129, для її розгляду та вирішення по суті.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області в особі ліквідаційної комісії управління МВС України у Вінницькій області (вул. Театральна, 10, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 08592106)

Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України" (провул. Ботанічний, 38, м. Вінниця, 21010)

Повний текст рішення суду складено 12.07.2021

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна