Справа № 727/6325/21
Провадження № 3/727/3076/21
09 липня 2021 року суддя Шевченківського районного суду м.Чернівці Одовічен Я.В., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Головного управління ДПС у Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 КпАП України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого: АДРЕСА_1 ,-
До Шевченківського районного суду м.Чернівці надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.164 ч.1 КпАП України.
Із протоколу про адміністративне правопорушення від 30.06.2021 року №1000, відносно ОСОБА_1 вбачається, що він здійснює провадження господарської діяльності без державної реєстрації, а саме здійснював та здійснює продаж тютюнових виробів по АДРЕСА_2 з метою отримання прибутку, чим порушив вимоги ч.1 ст.164 КпАП України.
Дослідивши письмові докази вказаної вище адміністративної справи, вважаю, що остання підлягає поверненню для належного оформлення виходячи з наступного.
Статтею 164 КпАП України передбачена адміністративна відповідальність осіб за порушення порядку провадження господарської діяльності, тобто провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документу дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст.ст.245,280 КпАП України, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті.
Відповідно до ст.251 КпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Постанова судді, згідно ст.283 КпАП України, має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Згідно ст.256 КпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Як вбачається з протоколу №1000 від 30.06.2021 року головним державним ревізором-інспектором відділу фактичних перевірок ГУ ДПС у Чернівецькій області Стецюком М.М. при проведені фактичної перевірки за адресою: АДРЕСА_2 виявлено факт здійснення ОСОБА_1 провадження господарської діяльності без державної реєстрації, а саме здійснював та здійснює продаж тютюнових виробів по АДРЕСА_2 з метою отримання прибутку.
За результатами перевірки ним складено протокол про адміністративне правопорушення №1000 від 30.06.2021 року , який має оцінюватись у сукупності з іншими наданими суду доказами.
Проте, на порушення вимог ст.256 КпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначений закон, який вимагає обов'язкового ліцензування для провадження господарської діяльності, а саме реалізації тютюнових виробів.
Свідків скоєння адміністративного правопорушення не зазначено, та не має їх пояснень, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості перевірити чи здійснював ОСОБА_1 реалізацію тютюнових виробів за вказаних у протоколі обставин, о котрій годині, кому він їх реалізував, які саме тютюнові вироби, в якій кількості та на яку суму.
Матеріали справи також не містять даних про те як саме ОСОБА_1 здійснював продаж тютюнових виробів, чи здійснював продаж на вулиці, у ларьку, в магазині, де останній скоїв інкриміноване адміністративне правопорушення, тому суду не зрозуміло чи був ОСОБА_1 власником тютюнових виробів, чи лише найманим працівником особи, яка є власником тютюнових виробів, та яка має бути суб'єктом відповідальності в даному випадку.
Крім того, санкціяст.164 ч.1 КпАП України передбачає конфіскацію виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.
У матеріалах справи (у разі конфіскації тютюнових виробів) відсутній опис оглянутих та вилучених тютюнових виробів, відсутній протокол вилучення та відомості, де зберігається вилучені предмети торгівлі, що має значення для вирішення їх долі. Також, в матеріалах справи відсутні відомості про те, що тютюнові вироби не вилучались.
Оскільки це має значення для повного дослідження всіх обставин по справі та для об'єктивного встановлення наявності або відсутності вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст.164 КпАП України, то справу про адміністративне правопорушення слід направити для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 164, 245, 256, 278, 280, 283-285 КпАП України, суд, -
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повернути до Головного управління ДПС у Чернівецькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Одовічен Я.В.