Рішення від 09.07.2021 по справі 922/1780/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" липня 2021 р.м. ХарківСправа № 922/1780/21

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Суслової В.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (01011, м. Київ, вул. Лєскова, буд. 9)

до Фізичної особи-підприємця Задорожнього Олексія Петровича ( АДРЕСА_1 )

про стягнення коштів

без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль" звернулось до господарського суду Харківської області з позовом до Фізичної особи-підприємця Задорожнього Олексія Петровича, в якому просить:

- Стягнути з фізичної особи-підприємця Задорожнього Олексія Петровича (РНОКПП: НОМЕР_1 ) заборгованість, яка виникла за кредитним договором № 011/0078/00658240 від 18.09.2019 року, у сумі 96557,16 грн., яка складається з: заборгованості за кредитом у розмірі 75168,11 грн., заборгованості за відсотками у розмірі 21389,05 грн.;

- Стягнути з фізичної особи-підприємця Задорожнього Олексія Петровича (РНОКПП: НОМЕР_1 ) заборгованість за Заявою про надання Кредиту "Кредитна картка для підприємців" № 011/0078/658241 від 01.10.2019 року у сумі 13845,61 грн., яка складається з: заборгованості за дозволеним овердрафтом у розмірі 10000,00 грн., заборгованості за недозволеним овердрафтом у розмірі 3387,12 грн., заборгованості за відсотками у розмірі 458, 49 грн.

- Стягнути з відповідача на користь АТ "Райффайзен Банк Аваль" витрати по сплаті судового збору у сумі 2270,00 грн.

Позовні вимоги АТ «Райффайзен Банк Аваль» обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за кредитним договором №011/0078/00658240 від 18.09.2019 року та за Заявою про надання Кредиту "Кредитна картка для підприємців" № 011/0078/658241 від 01.10.2019 року.

Разом з позовною заявою до суду від Акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» надійшла заява про забезпечення позову за вх.№1780/21 від 11.05.2021, в якій заявник просив суд вжити заходи забезпечення позову шляхом накладення арешту на нерухоме майно позичальника - Фізичної особи-підприємця Задорожнього Олексія Петровича ( РНОКПП НОМЕР_1 ), а саме: на 1/4 Житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , що належить Задорожньому Олексію Петровичу на праві власності.

Ухвалою суду від 12.04.2021 у задоволенні заяви Акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» про забезпечення позову за вх.№1780/21 від 11.05.2021 відмовлено.

Ухвалою суду від 12.05.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №922/1780/21. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Відповідачеві, згідно ст. 251 ГПК України, встановлено строк 15 днів з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов. Роз'яснено, що у разі ненадання відзиву на позов у встановлений судом строк, справа згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України буде розглянута за наявними в ній матеріалами. Також, роз'яснено сторонам, що відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

З метою повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та надання останнім можливості реалізувати власні процесуальні права, судом, засобами поштового зв'язку на їх юридичні адреси, зазначені у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань направлено копію ухвали суду про відкриття провадження у справі №922/1780/21 від 12.05.2021.

Позивачем копію ухвали суду від 12.05.2021 отримано 19.05.2021, про що свідчить зворотне поштове повідомлення, згідно з яким на адресу останнього надсилалась поштова кореспонденція (а. с. 78).

Відповідачем копію ухвали суду від 12.05.2021 отримано 28.05.2021, про що свідчить зворотне поштове повідомлення, згідно з яким на адресу останнього надсилалась поштова кореспонденція (а. с. 83).

З урахуванням викладеного, судом виконано процесуальний обов'язок щодо повідомлення сторін про розгляд даної справи, а останні в розумінні вимог ст. 120 ГПК України вважаються такими, що належним чином повідомлені про розгляд судом справи.

Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву в порядку та строки, встановлені ухвалою господарського суду Харківської області від 12.05.2021.

Відповідно до ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини другої статті 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Частиною четвертою статті 240 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив наступне.

18 вересня 2019 року між Акціонерним товариством «Райффайзен Банк Аваль», що підтверджується витягом зі Статуту (Надалі по тексту «Позивач», «Банк», Кредитор», «АТ «Райффайзен Банк Аваль») та Фізичною особою - підприємцем Задорожнім Олексієм Петровичем (Надалі по тексту «Боржник», «Позичальник») було укладено Кредитний договір № 011/0078/00658240.

Відповідно до п.1.1. Договору Кредитор зобов'язується надати Позичальнику кредитні кошти (надалі- Кредит) в формі Невідновлювальноі кредитної лінії з лімітом кредитування в сумі 90 000 00 грн. (Дев'яносто тисяч гривень 00 коп.) (надалі - Ліміт), а Позичальник зобов'язується використати Кредит за цільовим призначенням, повернути Кредитору суму Кредиту, сплатити проценти за користування Кредитом відповідно до Графіку погашення заборгованості за кредитом та сплати процентів (далі - Графік) та комісії, а також виконати інші обов'язки, визначені Договором. Графік складається за формою згідно з Додатком 1 до Договору.

Відповідно до п.1.2. Договору кінцевий термін надання Кредиту -18.11.2019р. (останній день, коли позичальник може звернутися до Кредитора з заявою про отримання траншу Кредиту).

Умовами п. 1.3. Договору передбачено кінцевий термін погашення Кредиту Позичальником - 18.09.2021 р., або інша дата, визначена відповідно до пукнту 5.4. або статті 8 Договору (останній день строку користування Кредитом, в який Позичальник має здійснити остаточне погашення будь-якої заборгованості за Договором).

Пунктом 1.4. Договору передбачено, що кредит надається Позичальнику на розвиток бізнесу, окрім витрат на придбання послуг, сировини, матеріалів, які будуть використані у виробництві продукції, внесків для статутного фонду Позичальника, благодійні внески, виплату дивідендів, надання/повернення фінансової допомоги, надання кредитів, погашення інших кредитів (до відносин Сторін не застосовується Закон України "Про споживче кредитування").

Згідно умов п. 2.1. Кредитного договору сторони встановили, що протягом всього строку фактичного користування Кредитом Позичальник буде сплачувати щомісяця Кредитору проценти, сума яких розраховується на основі фіксованої процентної ставки в розмірі 28 відсотків річних.

Відповідно до умов п. 2.3. Кредитного договору нарахування процентів за Кредитом здійснюється виходячи із фактичної кількості днів у місяці та році. Проценти нараховуються щоденно на залишок фактичної заборгованості Позичальника за Кредитом протягом всього строку користування Кредитом. При розрахунку процентів враховується день видачі Кредиту (частини кредиту) та не враховується день погашення Кредиту в повному обсязі.

У пункті 3.1. Кредитного договору зазначено, що обов'язковими умовами надання Позичальнику Кредиту або його частини (траншу) є, зокрема, надання Кретитору письмової заяви Позичальника про надання Кредиту із зазначенням цільового використання не пізніше кінцевого терміну надання Кредиту та за умови, що сума запитаного Кредиту, зазначена в заяві не перевищує розмір невикористаного ліміту.

Відповідно до умов п. 3.2. Кредитного договору, після виконання Позичальником обов'язкових умов, вказаних в п. 3.1. Кредитного договору, Кредитор на підставі письмової заяви Позичальника, яка повинна бути подана не пізніше Кінцевого терміну надання Кредиту, зобов'язується надати в межах ліміту кредитні кошти з позичкового рахунку шляхом безготівкового перерахування на зазначений Позичальником поточний рахунок Позичальника, відкритого в АТ «Райффайзен Банк Аваль», для подальшого використання його за цільовим призначенням .

Відповідно до умов п. 5.1. Кредитного договору, Позичальник зобов'язався здійснювати погашення заборгованості в порядку, визначеному Кредитним договором.

Умовами п. 5.2. передбачено, що Позичальник здійснює повернення Кредиту та сплату процентів щомісячно ануїтетними (однаковими) платежами в розмірі згідно з Графіком.

Відповідно до умов п. 8.1.3. Кредитного договору сторони встановили, що у разі настання обставин Дефолту, Кредитор має право на власний розсуд без необхідності укладення будь-яких додаткових угод вимагати дострокового виконання Позичальником зобов'язань за Кредитним договором, включаючи повернення суми Кредиту, сплату відсотків за користування кредитом та штрафні санкції, відповідно до умов Кредитного договору.

Крім того, згідно з п. 10.1. Кредитного договору Клієнт засвідчив та гарантував, ще є суб'єктом підприємницької діяльності, зареєстрованим та існуючим згідно законодавства України; операції Клієнта не пов'язані та не будуть пов'язані з легалізацією злочинним доходів, фінансування тероризму або корупційною діяльністю, а також з проведенням заборонених операцій, зокрема, Клієнт не є санкціонованою особою (особою, щодо яких застосовані санкції міжнародними органами (організаціями) чи окремими країнами); отриманий від Банка за Договором Кредит не буде використовуватися для прямого або опосередкованого фінансування та/або проведення заборонених операцій; на момент укладання Договору має належний фінансовий стан і володіє достатнім рівнем платоспроможності і кредитоспроможності, які є необхідними для вчасного виконання ним своїх зобов'язань за Договором, на момент укладення Договору не існує відомих Клієнт) обставин, які можуть негативним чином вплинути на його фінансовий стан, рівень його платоспроможності і кредитоспроможності.

Відповідно до п. 10.3. Кредитного договору Клієнт засвідчив, що всі ризики пов'язані з істотною зміною обставин, з яких Клієнт виходив при укладенні Договору Клієнт приймає на себе, і такі обставини не є підставою для зміни або розірвання Клієнтом Договору, а також для невиконання Клієнтом зобов'язань за вищезазначеними договорами.

Відповідно до п. 12.1. Кредитний договір вступає в силу з моменту його підписання Сторонами і скріплення печатками (за наявності) і діє до повного виконання ними прийнятих зобов'язань за Договором.

Відповідно до умов п. 3.2. Кредитного договору Кредитор надав Позичальнику кредит після виконання Позичальником обов'язкових умов, зазначених в п. 3.1. Кредитного договору, на підставі письмових заяв Позичальника про надання Кредиту (траншу), шляхом безготівкового перерахування кредитних коштів з позичкового рахунку на поточний рахунок Позичальника, відкритого в АТ «Райффайзен Банк Аваль», для подальшого використання його за цільовим призначенням.

Проте, всупереч вимогам п.п. 5.1, 5.2 Кредитного договору Позичальник не виконав взяті на себе договірні зобов'язання, а саме не здійснював щомісячно погашення кредитної заборгованості відповідно до умов Кредитного договору.

Як зазначає позивач, у зв'язку з порушеннями зобов'язань за кредитним договором № 011/0078/00658240 від 18.09.2019 року, відповідач станом 25.02.2021 року має заборгованість у розмірі 96 557,16 грн., яка складається з:

- 75 168,11 грн. - заборгованість за кредитом;

- 21 389 ,05 грн. - заборгованість за відсотками з користування кредитом.

У зв'язку з невиконанням Позичальником умов Договору, 30.03.2021 за вихідним № 114-43/3-151182 від 27.03.2021 позивачем було направлено відповідачу Вимогу про дострокове виконання грошових зобов'язань за Кредитним договором, надавши можливість останньому добровільно врегулювати заборгованість протягом 30 днів, що підтверджується матеріалами справи ( а.с. 50).

Однак, у визначені Кредитором строки вимогу не виконано, заборгованість не сплачено.

Також, 01.10.2019 року між Акціонерним товариством «Райффайзен Банк Аваль» та Фізичною особою - підприємцем Задорожнім Олексієм Петровичем було укладено Заяву про надання Кредиту «Кредитна картка для підприємців» № 011/0078/658241 до Договору банківського обслуговування (укладеного підписанням Угоди № СМОРЕ-201583 від 31.01.2019 року (далі - «Договір», «Заява»), відповідно до умов якої, з Дати початку кредитування Клієнт має право отримати, а Банк зобов'язаний за умови відсутності (недостатності) коштів на Картковому рахунку № НОМЕР_2 /СКР НОМЕР_3 МФО 350589, надати Клієнту в межах Поточного ліміту кошти (Кредит), а Клієнт зобов'язаний повернути Банку Кредит та сплатити проценти за його користування. Кредит надається шляхом зарахування коштів Кредиту з Карткового рахунку у випадках, визначених Договором.

Максимальний ліміт Кредиту за Договором складає 250 000 грн. 00 коп. В межах Максимального ліміту встановлюється поточний ліміт.

На дату підписання Договору поточний ліміт Кредиту складає 10 000,00 грн.

Строк дії Кредиту становить 24 місяці, протягом всього строку фактичного користування Кредитом Клієнт зобов'язаний сплачувати щомісяця Банку проценти, розмір яких розраховується на основі фіксованої процентної ставки в розмірі 29,9 % річних.

Процентна ставка за користування Недозволеним овердрафтом, складає 49% річних.

Позичальник зобов'язався належним чином використати та повернути Банку суму отриманого кредиту, а також сплатити відсотки за користування кредитними коштами, комісії згідно умов Договору та тарифів кредитора, та виконати всі інші зобов'язання в порядку та строки, визначені Договором.

Перед укладенням та підписанням Кредитного договору, Позичальник 01.10.2019 року звернувся до Банку із Заявою на відкриття Карткового рахунку та отримання Кредиту в рамках продукту «Кредитна картка для підприємців» (для фізичних осіб-підприємців) до Договору банківського обслуговування, укладеного підписанням Угоди № СМDРЕ-201583 від 31.01.2019 року.

Своїм підписом під відповідним документом ФОП Задорожній Олексій Петрович засвідчив, що отримав всю інформацію, передбачену ч. 2 ст. 12 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», зазначена інформація для позичальника є доступною, повною та достатньою для правильного розуміння по суті фінансових послуг, що надаються/пропонуються Банком, умови запитуваного кредитування є зрозумілими, відповідають інтересам останнього, розумними та справедливими.

Таким чином, Кредитор надав Позичальнику кредит, шляхом безготівкової перерахування кредитних коштів на картковий рахунок Позичальника, відкритий в АТ «Райффайзен Банк Аваль», в межах Поточного ліміту.

Отже, Банк виконав свої зобов'язання, надавши Позичальнику кредитні кошти в сумі, строки та на умовах, передбачених умовами Договору.

Згідно з п. 4.2. Договору Клієнт зобов'язаний до 10 (десятого) числа включно кожного місяця, починаючи з місяця, наступного за першою Датою розрахунку процентних платежів, забезпечити на Рахунку наявність коштів для сплати щомісячного обов'язкового платежу в сумі не менше 15% від залишку заборгованості за Кредитом на Дату розрахунку процентних платежів.

При цьому залишок заборгованості за Кредитом, що береться до розрахунку щомісячного обов'язкового платежу, включає використану суму кредиту, суму нарахованих процентів, комісій та штрафів за всіма видами заборгованості, проценти за Недозволеним овердрафтом.

Підписуючи Договір Клієнт засвідчив, що він до його підписання отримав, повністю ознайомлений та згоден із змістом Договору, Правил страхування, Програми страхування, а також ознайомлений та згоден з передбаченим Договором порядком зміни Правил, становлення Тарифів та лімітів.

Отже, з укладенням Договору (Заяви) у Позичальника виник обов'язок повернути Банку кредит та відсотки за Договором у строки та в розмірах чітко встановлених умовами Договору.

Проте, Позичальник не виконав взяті на себе договірні зобов'язання, не здійснював щомісячно погашення кредитної заборгованості.

Як зазначає позивач, у зв'язку з порушеннями зобов'язань за заявою про надання Кредиту «Кредитна картка для підприємців» № 011/0078/658241 від 01.10.2019, відповідач станом 03.02.2021 року має заборгованість у розмірі 13 845,61 грн., яка складається з:

- 10 000,00 грн. - заборгованість за дозволеним овердрафтом;

- 3 387 ,12 грн. - заборгованість за недозволеним овердрафтом.

- 458, 49 грн. - заборгованості за відсотками.

27.03.2021 позивачем було направлено відповідачу Вимогу про дострокове виконання грошових зобов'язань за Кредитним договором (за вихідним № 11415-212810 від 22.03.2021), надавши можливість останньому добровільно врегулювати заборгованість протягом 30 днів, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 51).

Однак, у визначені Кредитором строки вимогу не виконано, заборгованість не сплачено.

Враховуючи вказане, позивач звернувся до суду з відповідним позовом, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість, яка виникла за кредитним договором № 011/0078/00658240 від 18.09.2019 року, у сумі 96 557,16 грн. (75168,11 грн. - заборгованість за кредитом; 21389,05 грн. - заборгованість за відсотками з користування кредитом) та за Заявою про надання Кредиту "Кредитна картка для підприємців" № 011/0078/658241 від 01.10.2019 року у сумі 13845,61 грн. (10000,00 грн. - заборгованість за дозволеним овердрафтом; 3387,12 грн. - заборгованість за недозволеним овердрафтом; 458, 49 грн. - заборгованість за відсотками).

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

Згідно ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Водночас, згідно ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування .

Згідно ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором Банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовується положення параграфу 1 глави 71 цього кодексу, а саме положення про позику.

Згідно ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір та порядок процентів встановлюється договором .

Частішою 1 статті 1049 ЦК України визначено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором

У відповідності до вимог ч. 3 ст. 1049 ЦК України, позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок .

Частина 2 статті 1050 ЦК України встановлює, що якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець мас право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частинами 1 та 2 статті 193 ГК України закріплено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

У відповідності до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до статті 599 ЦК України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим до виконання сторонами.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Судом встановлено, що 18.09.2019 року між Акціонерним товариством «Райффайзен Банк Аваль» та Фізичною особою - підприємцем Задорожнім Олексієм Петровичем було укладено Кредитний договір № 011/0078/00658240, згідно умов якого Банк зобов'язався надати Позичальнику кредит у формі невідновлювальної кредитної лінії з лімітом кредитування в сумі 90 000 (дев'яноста тисяч) гривень 00 копійок, строком погашення до 18.09.2021 року, а Позичальник зобов'язався використати Кредит за цільовим призначенням, повернути Банку суму Кредиту, сплатити проценти за користування Кредитом у розмірі 28 % річних, комісії, а також виконати інші обов'язки, визначені Договором.

З матеріалів справи вбачається, що позивач виконав свої договірні зобов'язання за договором, надавши відповідачу кредит у сумі та строки встановленими договором, що підтверджується копією виписки по рахунку № НОМЕР_4 , проте, відповідач належним чином не виконав свого обов'язку щодо повернення кредиту та сплати інших платежів передбачених умовами договору, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість за кредитом перед позивачем у розмірі 96 557,16 грн. (75 168,11 грн. - заборгованість за кредитом; 21 389 ,05 грн. - заборгованість за відсотками за користування кредитом).

У зв'язку з невиконанням Позичальником умов договору, 27.03.2021 за вихідним № 1141-43/3-151182 на адресу відповідача було направлено Вимогу про дострокове виконання грошових зобов'язань за Кредитним договором, надавши можливість відповідачу добровільно врегулювати заборгованість протягом 30 днів, однак, у визначені Кредитором строки вимога не виконана, заборгованість не сплачено.

Приймаючи до уваги те, що відповідач позовні вимоги не спростував, не надав суду належних доказів виконання зобов'язань за договором № 011/0078/00658240 від 18.09.2019 року, а також враховуючи, що відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, перевіривши розрахунки позивача щодо нарахування заборгованості за відсотками користування кредитом, позовні вимоги Акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» про стягнення з відповідачів заборгованості за кредитним договором № 011/0078/00658240 від 18.09.2019 року, у сумі 96557,16 грн. (75 168,11 грн. - заборгованість за кредитом; 21 389 ,05 грн. - заборгованість за відсотками за користування кредитом) задовольняються судом у повному обсязі.

Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача заборгованості за Заявою про надання Кредиту "Кредитна картка для підприємців" № 011/0078/658241 від 01.10.2019 року у сумі 13845,61 грн. (10 000,00 грн. - заборгованість за дозволеним овердрафтом; 3 387 ,12 грн. - заборгованість за недозволеним овердрафтом; 458, 49 грн. - заборгованість за відсотками), суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 01.10.2019 року між Акціонерним товариством «Райффайзен Банк Аваль» та Фізичною особою - підприємцем Задорожнім Олексієм Петровичем було укладено Заяву про надання Кредиту «Кредитна картка для підприємців» № 011/0078/658241 до Договору банківського обслуговування (укладеного підписанням Угоди № СМОРЕ-201583 від 31.01.2019 року), відповідно до умов якої, з Дати початку кредитування Клієнт має право отримати, а Банк зобов'язаний за умови відсутності (недостатності) коштів на Картковому рахунку № НОМЕР_5 /СКР НОМЕР_3 МФО 350589, надати Клієнту в межах Поточного ліміту кошти (Кредит), а Клієнт зобов'язаний повернути Банку Кредит та сплатити проценти за його користування. Кредит надається шляхом зарахування коштів Кредиту з Карткового рахунку у випадках, визначених Заявою.

Перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позивач виконав свої договірні зобов'язання за Заявою № 011/0078/658241, а саме Кредитор надав Позичальнику кредит, шляхом безготівкової перерахування кредитних коштів на картковий рахунок Позичальника, відкритого в АТ «Райффайзен Банк Аваль», в межах Поточного ліміту, що підтверджується відповідною випискою по рахунку.

Проте, відповідач належним чином не виконав свого обов'язку щодо повернення кредиту та сплати інших платежів передбачених умовами Заяви, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 13845,61 грн. (10 000,00 грн. - заборгованість за дозволеним овердрафтом; 3 387 ,12 грн. - заборгованість за недозволеним овердрафтом; 458, 49 грн. - заборгованості за відсотками).

У зв'язку з невиконанням Позичальником умов Заяви, 27.03.2021 за вихідним № 11415-212810 від 22.03.2021 на адресу відповідача було направлено Вимогу про дострокове виконання грошових зобов'язань за Кредитним договором, надавши можливість відповідачу добровільно врегулювати заборгованість протягом 30 днів, однак, у визначені Кредитором строки вимога не виконана, заборгованість не сплачено.

А отже, як вбачається з матеріалів справи, станом на момент розгляду справи, відповідач заборгованість не сплатив, та не надав суду жодних доказів, які б спростовували суму заявленої заборгованості за Заявою про надання Кредиту "Кредитна картка для підприємців" № 011/0078/658241 від 01.10.2019 року у сумі 13845,61 грн.

За таких обставин, перевіривши розрахунки позивача заборгованості за дозволеними та недозволеними овердрафтоми, суд визнає вимогу позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за Заявою про надання Кредиту "Кредитна картка для підприємців" № 011/0078/658241 від 01.10.2019 року у сумі 13845,61 грн. (10 000,00 грн. - заборгованість за дозволеним овердрафтом; 3 387 ,12 грн. - заборгованість за недозволеним овердрафтом; 458, 49 грн. - заборгованість за відсотками), належно обґрунтованою, доведеною матеріалами справи та такою, що підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 129 ГПК України. Судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позов задоволено повністю, у відповідності до вимог ст.129 ГПК України, витрати щодо сплати судового збору підлягають стягненню з відповідача у розмірі 2 270,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 124, 129 Конституції України, ст.ст. 525, 526, 530, 599, 610, 611, 612, 629, 1048, 1049, 1050, 1054 ЦК України, ст.ст. 4, 11, 12, 13, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 247-252 ГПК України, суд , -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Задорожнього Олексія Петровича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" (01011, м. Київ, вул. Лєскова, буд. 9, код ЄДРПОУ 14305909) суму заборгованості за кредитним договором № 011/0078/00658240 від 18.09.2019 року у розмірі 96557,16 грн. (75168,11 грн. - заборгованість за кредитом; 21389,05 грн. - заборгованість за відсотками за користування кредитом), заборгованість за Заявою про надання Кредиту "Кредитна картка для підприємців" № 011/0078/658241 від 01.10.2019 року у сумі 13845,61 грн. (10000,00 грн. - заборгованість за дозволеним овердрафтом; 3387,12 грн. - заборгованість за недозволеним овердрафтом; 458,49 грн. - заборгованість за відсотками), а також витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно ст.ст. 256, 257 ГПК України, рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення, з урахуванням приписів п.п. 17.5 п.17 Перехідних положень ГПК України.

Позивач: Акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль" (01011, м. Київ, вул. Лєскова, буд. 9, код ЄДРПОУ 14305909)

Відповідач: Фізична особа-підприємець Задорожній Олексій Петрович ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Повне рішення складено "09" липня 2021 р.

Суддя В.В. Суслова

справа № 922/1780/21

Попередній документ
98235057
Наступний документ
98235059
Інформація про рішення:
№ рішення: 98235058
№ справи: 922/1780/21
Дата рішення: 09.07.2021
Дата публікації: 13.07.2021
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Харківської області
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів; Невиконання або неналежне виконання зобов’язань; банківської діяльності; кредитування
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (14.12.2023)
Дата надходження: 14.12.2023
Предмет позову: стягнення коштів
Розклад засідань:
24.01.2026 06:10 Господарський суд Харківської області
24.01.2026 06:10 Господарський суд Харківської області
24.01.2026 06:10 Господарський суд Харківської області
24.01.2026 06:10 Господарський суд Харківської області
24.01.2026 06:10 Господарський суд Харківської області
24.01.2026 06:10 Господарський суд Харківської області
24.01.2026 06:10 Господарський суд Харківської області
24.01.2026 06:10 Господарський суд Харківської області
20.07.2021 10:30 Східний апеляційний господарський суд
22.01.2024 13:00 Господарський суд Харківської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
БАРБАШОВА СІЛЬВА ВІКТОРІВНА
суддя-доповідач:
БАРБАШОВА СІЛЬВА ВІКТОРІВНА
КАЛАНТАЙ М В
КАЛАНТАЙ М В
СУСЛОВА В В
СУСЛОВА В В
відповідач (боржник):
Фізична особа-підприємець Задорожній Олексій Петрович
заявник апеляційної інстанції:
Акціонерне товариство "Райффайзен Банк"
АТ "Райффайзен Банк Аваль"
інша особа:
Товариство з обмеженою відповідальністью "Кампсіс Лігал"
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал"
Приватний виконавець Цимбал С.В.
орган або особа, яка подала апеляційну скаргу:
АТ "Райффайзен Банк Аваль"
позивач (заявник):
Акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль"
Акціонерне товариство "Райффайзен Банк"
АТ "Райффайзен Банк Аваль"
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал"
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дебт Форс"
представник позивача:
Адвокат Гапон Олександр Якович
суддя-учасник колегії:
ІСТОМІНА ОЛЕНА АРКАДІЇВНА
ПЕЛИПЕНКО НІНА МИХАЙЛІВНА
СТОЙКА ОКСАНА ВОЛОДИМИРІВНА