Рішення від 01.07.2021 по справі 910/4949/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

01.07.2021Справа № 910/4949/21

Господарський суд міста Києва в складі судді Привалова А.І., за участю секретаря судового засідання Мазура В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження

справу № 910/4949/21

за позовом ОСОБА_1

до 1) Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе»;

2) Виконавчого комітету Ірпінської міської ради;

про визнання недійним рішення зборів та скасування реєстраційної дії

За участю представників сторін:

від позивача: Вербицький В.В.

від відповідачів: не з'явились.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе» та Виконавчого комітету Ірпінської міської ради про:

- визнання недійсними рішення зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе» щодо усіх питань порядку денного, що прийняті 13 січня 2018 року в м. Києві, оформлені протоколом № 1/2 від 13 січня 2018 року за підписом Голови зборів Коваленко М.І. та Секретаря Щедрова І.В.;

- скасування реєстраційної дії: Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, 07.02.2018 17:26:26, 13571050001005597, зміна місцезнаходження юридичної особи (у разі зазначення його в установчих документах), Борозенець О.В. , Виконавчий комітет Ірпінської міської ради Київської області.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що співласники багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , не приймали жодних рішень, а саме: 1) про створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку « Наш Лепсе »; 2) щодо всіх питань порядку денного протоколу №1/2 від 13 січня 2018 року.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.04.2020 відкрито провадження у справі № 910/4949/21 та ухвалено розглядати справу в порядку загального позовного провадження з огляду на обставини, що унеможливлюють розгляд у спрощеному позовному провадженні. Підготовче засідання у справі призначено на 13.05.2021.

Ухвалою від 13.05.2021 повідомлено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе» та Виконавчий комітет Ірпінської міської ради про відкладення підготовчого засіданні на 17.06.2021.

Враховуючи відсутність будь-яких інших заяв і клопотань представників сторін та оскільки у підготовчому засіданні 17.06.2021 вирішені питання, зазначені у ч. 2 ст.182 Господарського процесуального кодексу України, а також здійснені усі дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 01.07.2021.

Ухвалою від 17.06.2021 повідомлено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе» та Виконавчий комітет Ірпінської міської ради про призначення справи до судового розгляду по суті на 01.07.2021.

Присутній у судовому засіданні 01.07.2021 представник позивача позовні вимоги підтримав.

Представники відповідачів в засідання суду не з'явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином, правом на подачу відзиву не скористались.

Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих позивачем.

У судовому засіданні 01.07.2021, відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

УСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 , є власницею квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується даними інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та його архівної складової частини щодо об'єкта нерухомого майна (щодо багатоквартирного будинку, адреса/місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) від 28.10.2020.

В жовтні 2020 року позивачу стало відомо, що в багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 , діє об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе», ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 41914765 (далі - ОСББ «Наш Лепсе»).

Після комунікації з іншими співвласниками позивач дізналася, що фактично про створення та діяльність об'єднання нікому з співвласників невідомо. Жодних установчих зборів щодо створення ОСББ «Наш Лепсе» в багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 співвласники багатоквартирного будинку не проводили, як і не приймали жодних рішень про створення ОСББ «Наш Лепсе».

На запити позивача від 23.02.2021 року та 25.02.2021 року Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації надав копії документів, що містяться в реєстраційній справі юридичної особи ОСББ «Наш Лепсе», з яких було встановлені наступні обставини:

- 13 січня 2018 року Протоколом №1 установчих зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: м. Ірпінь, вулиця Достоєвського, 39-«Б», індекс 08205 (далі - протокол №1 від 13 січня 2018 року) було прийняте рішення про створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе» та затверджено Статут об'єднання;

- 13 січня 2018 року протоколом №1/2 зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе», начебто розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (далі - протокол №1/2, від 13 січня 2018 року) прийнято рішення про зміну адреси місцезнаходження керівних органів об'єднання на адресу місцезнаходження житлового будинку: АДРЕСА_1 .

Тим же протоколом №1/2 від 13 січня 2018 року затверджено Статут ОСББ «Наш Лепсе», в п.1 якого зазначено, що ОСББ «Наш Лепсе» створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1

- 05 лютого 2018 року Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе» (ідентифікаційний код юридичної особи 41914765) було зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, номер запису 13571020000005597. Державна реєстрація створення юридичної особи ОСББ «Наш Лепсе» здійснена державним реєстратором Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Борозенцем Олександром Вікторовичем (далі - Борозенець О.В. ) (відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ОСББ «Наш Лепсе» від 11.03.2021, код 299856499453);

- 07 лютого 2018 року державним реєстратором Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Борозенцем О.В. проведена державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи та державна реєстрація змін місцезнаходження юридичної особи (у разі зазначення його в установчих документах), номер запису 13571050001005597 (відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ОСББ «Наш Лепсе» від 11.03.2021, код 299856499453).

Позивач стверджує, що вона та інші співвласники багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , не приймали жодних рішень, а саме: 1) про створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку « Наш Лепсе »; 2) щодо всіх питань порядку денного протоколу №1/2 від 13 січня 2018 року.

Так, позивач зазначає, що жодних установчих зборів щодо створення ОСББ «Наш Лепсе» за адресою багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 не скликалося.

Відповідно співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 не проводилося голосування та не приймалися жодні рішення про створення ОСББ «Наш Лепсе», як і не приймали рішення щодо діяльності такого об'єднання у двох і більше багатоквартирних будинках.

Співвласники багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 не приймали жодних рішень щодо питань порядку денного протоколу №1/2 від 13 січня 2018 року.

У протоколі №1/2 від 13 січня 2018 року вказується, що рішення щодо порядку денного приймають збори об'єднання співвласників багатоквартирного будинку « Наш Лепсе », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , від 13 січня 2018 року.

Проте, жоден із співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 не брав участь в прийнятті рішень щодо питань порядку денного протоколу №1/2 від 13 січня 2018 року.

Позивач зазначає, що в протоколі №1/2 від 13 січня 2018 року міститься інформація яка не відповідає багатоквартирному будинку за адресою АДРЕСА_1 .

Так, в протоколі №1/2 зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе» від 13 січня 2018 року вказано, що: загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку становить 22 (двадцять дві) особи; загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку: 773,9 кв. м; у зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 8 осіб, яким належить квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 487,32 кв м; - відповідно до листків голосування по питанню 1, 2, та 3, які є додатками до протоколу, на загальних зборах Голосували наступні співвласники: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .

Проте, в дійсності: загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 осіб (відповідно до інформації яка міститься в листі КП Київської міської ради «Київське міське Бюро технічної інвентаризації» від 10.11.2020 №06214-12173(И-2020) та інформаційній довідці з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та його архівної складової частини щодо об'єкта нерухомого майна від 28.10.2020 14:47:52 №230043999); загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 становить більш як 4000 кв. м (відповідно до даних інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та його архівної складової частини щодо об'єкта нерухомого майна від 28.10.2020 14:47:52 N 230043999); на листках голосування по питанню 1, 2, та 3, які є додатками до протоколу №1/2 від 13 січня 2018 року містяться лише 7 осіб, які начебто є співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , хоча кількість співвласників багатоквартирного будинку більш як 109 осіб; в голосуванні щодо всіх питань порядку денного протоколу №1/2 від 13 січня 2018 року, відповідно до листків голосування, брали участь особи, які взагалі не є власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 ; Особи, що брали участь в голосуванні відсутні в списках дійсних співвласників, наведеному в листі КП Київської міської ради «Київське міське Бюро технічної інвентаризації» від 10.11.2020 №06214-12173(И-2020) та інформаційній довідці з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та його архівної складової частини щодо об'єкта нерухомого майна (щодо багатоквартирного будинку, Адреса місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) від 28.10.2020 14:47:52.

Також до протоколу №1/2 від 13 січня 2018 року не додано жодного листка письмового опитування співвласників, які особисто не брали участі у зборах та не голосували на зборах, адже письмове опитування не проводилося. Так в протоколі зазначено, що у письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 0 осіб, яким належить квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 0 кв. м.

Таким чином, фактично ОСББ «Наш Лепсе» в багатоквартирному будинку за адресою АДРЕСА_1 було створене шляхом зміни місцезнаходження юридичної особи без відома та участі співвласників цього багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 , що є порушенням Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Створення ОСББ «Наш Лепсе» в багатоквартирному будинку за адресою АДРЕСА_1 з порушенням порядку, який передбачений законодавством для створення ОСББ, порушує права позивача як співвласника, а також права інших співвласників, оскільки без будь-якої волі та участі співвласників за них було обрано форму управління багатоквартирним будинком та незаконно створено в багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 ОСББ « Наш Лепсе ».

Крім того, відповідно до положень ч. 3 ст. 4 Закону про ОСББ в одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об'єднання.

Рішення співвласників багатоквартирного будинку ОСББ «Наш Лепсе», зокрема щодо зміни адреси місцезнаходження керівних органів об'єднання на адресу місцезнаходження житлового будинку: АДРЕСА_1 та щодо внесення змін до статуту, оформлені протоколом №1/2 від 13 січня 2018 року, а в подальшому і державна реєстрація таких змін, фактично позбавляють можливості власників квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 створити в будинку власне об'єднання для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

З огляду на викладене, позивач просить суд:

- визнати недійсними рішення зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе», щодо усіх питань порядку денного, що прийняті 13 січня 2018 року в м. Києві, оформлені протоколом № 1/2 від 13 січня 2018 року за підписом Голови зборів Ковленко М.І. та секретаря Щедрова І.В.;

- скасувати реєстраційну дію: Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, 07.02.2018 17:26:26, 13571050001005597, зміна місцезнаходження юридичної особи (у разі зазначення його в установчих документах), Борознець О.В. , Виконавчий комітет Ірпінської міської ради Київської області.

Дослідивши та всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному та всебічному дослідженні обставин справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Згідно ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Основний закон, що регулює діяльність об'єднання співвласників багатоквартирних будинків - є Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», ч.1 ст. 6 якого передбачає, що об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29 листопада 2001 року основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Згідно ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об'єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників. Правління є виконавчим органом об'єднання і підзвітне загальним зборам.

З матеріалів справи вбачається, що 13 січня 2018 року Протоколом №1 установчих зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_3 (далі - протокол №1 від 13 січня 2018 року) було прийняте рішення про створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе» та затверджено Статут об'єднання.

13 січня 2018 року протоколом №1/2 зборів Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе» прийнято рішення про зміну адреси місцезнаходження керівних органів об'єднання на адресу місцезнаходження житлового будинку: АДРЕСА_1 .

Тим же протоколом №1/2 від 13 січня 2018 року затверджено Статут ОСББ «Наш Лепсе», в п.1 якого зазначено, що ОСББ «Наш Лепсе» створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .

Разом з тим, судом встановлено, що інформація, зазначена в спірних протоколах, не відповідає даним щодо багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Так, в протоколі №1/2 зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе» від 13 січня 2018 року вказано, що: загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку становить 22 (двадцять дві) особи; загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку: 773,9 кв. м; у зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 8 осіб, яким належить квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 487,32 кв м; - відповідно до листків голосування по питанню 1, 2, та 3, які є додатками до протоколу, на загальних зборах Голосували наступні співвласники: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .

Проте, як встановлено судом: загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 осіб (відповідно до інформації яка міститься в листі КП Київської міської ради «Київське міське Бюро технічної інвентаризації» від 10.11.2020 №06214-12173(И-2020) та інформаційній довідці з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та його архівної складової частини щодо об'єкта нерухомого майна від 28.10.2020 14:47:52 №230043999); загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 становить більш як 4000 кв. м (відповідно до даних інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та його архівної складової частини щодо об'єкта нерухомого майна від 28.10.2020 14:47:52 N 230043999); на листках голосування по питанню 1, 2, та 3, які є додатками до протоколу №1/2 від 13 січня 2018 року містяться лише 7 осіб, які начебто є співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , хоча кількість співвласників багатоквартирного будинку більш як 109 осіб; в голосуванні щодо всіх питань порядку денного протоколу №1/2 від 13 січня 2018 року, відповідно до листків голосування, брали участь особи, які взагалі не є власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 ; Особи, що брали участь в голосуванні відсутні в списках дійсних співвласників, наведеному в листі КП Київської міської ради «Київське міське Бюро технічної інвентаризації» від 10.11.2020 №06214-12173(И-2020) та інформаційній довідці з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та його архівної складової частини щодо об'єкта нерухомого майна (щодо багатоквартирного будинку, Адреса місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) від 28.10.2020 14:47:52.

Також, до протоколу №1/2 від 13 січня 2018 року не додано жодного листка письмового опитування співвласників, які особисто не брали участі у зборах та не голосували на зборах,. Так в протоколі зазначено, що у письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 0 осіб, яким належить квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 0 кв. м.

Викладене свідчить, що письмове опитування співвласників багатоквартирного будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , при прийнятті рішень, оформлених спірними протоколами, не проводилось.

Відповідно до ч.ч.2-4 ст.6 Закону для створення об'єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень. Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менш ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.

Частиною 7 статті 6 Закону передбачено, що кожний співвласник під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Відповідно до ч. 9 ст. 6 Закону рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.

Матеріали справи також не містять доказів ні скликання установчих зборів ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень у багатоквартирному будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , ні доказів повідомлення співвласників в порядку, визначеному ст. ст.6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», про проведення установчих зборів.

Отже, викладене свідчить, що співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 не скликалась збори, не проводилося голосування та не приймалися жодні рішення про створення ОСББ «Наш Лепсе».

Доказів протилежного матеріали справи не містять.

А тому рішення зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе», оформлене протоколом № 1/2 від 13 січня 2018 року є таким, що порушує права співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Таким чином, суд дійшов висновку, що фактично ОСББ «Наш Лепсе» в багатоквартирному будинку за адресою АДРЕСА_1 було створене шляхом зміни місцезнаходження юридичної особи без відома, участі та волевиявлення співвласників цього багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 , що є порушенням Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Згідно з ч. 1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Аналогічна норма міститься у ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України.

Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них (п. 63 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Руїс-Матеос проти Іспанії» від 23 червня 1993 р.).

Захищене статтею 6 Європейської конвенції з прав людини право на справедливий судовий розгляд також передбачає право на змагальність провадження. Кожна сторона провадження має бути поінформована про подання та аргументи іншої сторони та має отримувати нагоду коментувати чи спростовувати їх.

Дія принципу змагальності ґрунтується на переконанні: протилежність інтересів сторін найкраще забезпечить повноту матеріалів справи через активне виконання сторонами процесу тільки їм притаманних функцій. Принцип змагальності припускає поєднання активності сторін у забезпеченні виконання ними своїх процесуальних обов'язків із забезпеченням судом умов для здійснення наданих їм прав.

До того ж, суд зазначає, що однією з засад здійснення господарського судочинства у відповідності до ст.2 Господарського процесуального кодексу України є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом

Принцип рівності сторін у процесі - у розумінні «справедливого балансу» між сторонами - вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.33 Рішення віл 27.10.1993р. Європейського суду з прав людини у справі «Домбо Бегеер Б.В. проти Нідерландів»).

У п.26 рішення від 15.05.2008р. Європейського суду з прав людини у справі «Надточій проти України» суд нагадує, що принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище у порівнянні з опонентом.

Частиною 1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України).

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст.79 Господарського процесуального кодексу України).

Суд зазначає, що за приписами ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Будь-які подані учасниками процесу докази підлягають оцінці судом на предмет належності і допустимості. Вирішуючи питання щодо доказів, господарські суди повинні враховувати інститут допустимості засобів доказування, згідно з яким обставини справи, що відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Що ж до належності доказів, то нею є спроможність відповідних фактичних даних містити інформацію стосовно обставин, які входять до предмета доказування з даної справи.

Отже, оцінюючи представлені позивачем до матеріалів справи докази, суд дійшов висновку щодо належного доказового обґрунтування позовних в частині визнання знання недійсним рішення зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе» щодо усіх питань порядку денного, що прийняті 13 січня 2018 року в м. Києві, оформленого протоколом № 1/2 від 13 січня 2018 року.

Відповідачами доказів, які б спростовували вказані вище обставини, до матеріалів справи не надано.

Позовна вимога про скасування реєстраційної дії: Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, 07.02.2018 17:26:26, 13571050001005597, зміна місцезнаходження юридичної особи (у разі зазначення його в установчих документах), Борознець О.В. , Виконавчий комітет Ірпінської міської ради Київської області, також задовольняється судом, оскільки є похідною від задоволеної судом позовної вимоги про визнання недійсним рішення зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе», оформленого протоколом № 1/2 від 13 січня 2018 року.

Крім того, відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 10 ст. 6 Закону державна реєстрація змін до статуту об'єднання проводиться у порядку, встановленому законом для реєстрації юридичних осіб.

Відносини щодо державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" №755-IV від 15.05.2003р., а також Порядком державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 359/5 від 09.02.2016р.

За змістом пункту 7 частини першої статті 1 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.

Пунктом 8 частини першої статті 4 Закону № 755-IV визначений один із основних принципів, на яких базується державна реєстрація - внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону.

Згідно зі ст. 1 Закону № 755-IV державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 755-IV державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно з частиною другою статті 6 Закону №755-IV державний реєстратор: приймає документи; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; веде Єдиний державний реєстр; веде реєстраційні справи; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону №755-IV відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Згідно з п.6 розділу 1 Порядку № 359/5 державна реєстрація проводиться на підставі

- документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

- судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження";

- рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 Закону;

- шляхом внесення державним реєстратором юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор) відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до Закону.

Відповідно до абз. 2, 3, 4 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами). Справжність підписів на такому рішенні нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом.

Дія абзацу другого цього пункту в частині нотаріального засвідчення справжності підпису не поширюється на державну реєстрацію змін до відомостей про державний орган, орган місцевого самоврядування, громадське об'єднання чи благодійну організацію, що містяться в Єдиному державному реєстрі, а також на державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що вносяться на підставі розпорядчого акта державного органу, органу місцевого самоврядування.

ОСББ не є державним органом, органом місцевого самоврядування, громадським об'єднанням чи благодійною організацією.

ОСББ відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону є непідприємницьким товариством, а тому справжність підписів на рішенні, прийнятому учасниками на зборах ОСББ «Наш Лепсе» 13 січня 2018 року, щодо зміни місцезнаходження та затвердження змін до Статуту підлягало обов'язковому нотаріальному посвідченню, що вчинено не було.

Викладене свідчить про порушення державним реєстратором Борозенець О.В. приписів Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» при здійсненні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ОСББ «Наш Лепсе» 07.02.2018 17:26:26, 13571050001005597.

Відповідач-2 належними та допустимими доказами заявлених позовних вимог у цій частині також не спростував.

З огляду встановлені вище обставини та факти, суд дійшов висновку, що створення та реєстрація ОСББ «Наш Лепсе» здійснено всупереч вимогам діючого законодавства та порушує права співвласників будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку із чим задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.

Судові витрати позивача по сплаті судового збору відповідно до положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідачів.

Керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнання недійсними рішення зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе» (03126, м. Київ, вул. Вацлава Гавела, 36-Б; ідентифікаційний код 41914765) щодо усіх питань порядку денного, що прийняті 13 січня 2018 року в м. Києві, оформлені протоколом № 1/2 від 13 січня 2018 року за підписом Голови зборів Коваленко М.І. та секретаря Щедрова І.В.;

3. Скасувати реєстраційну дію: Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, 07.02.2018 17:26:26, 13571050001005597, зміна місцезнаходження юридичної особи (у разі зазначення його в установчих документах), Борозенець О.В. , Виконавчий комітет Ірпінської міської ради Київської області (08200, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-А).

4. Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Лепсе» (03126, м. Київ, вул. Вацлава Гавела, 36-Б; ідентифікаційний код 41914765) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у сумі 2 270,00 грн.

5. Стягнути з Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області (08200, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-А, ідентифікаційний код 05408846)на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у сумі 2 270,00 грн.

6. Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду через відповідний місцевий господарський суд протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано: 12.07.2021.

Суддя А.І. Привалов