Справа № 704/278/21 Провадження № 3/710/764/21
12.07.2021 м. Шпола
Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Побережна Н.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Тальнівського ВПД №1 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя та зареєстрованого АДРЕСА_1 , інші відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суду не відомі, за ч. 1 ст.173 КУпАП,
09.07.2021 до Шполянського районного суду Черкаської області з Черкаського апеляційного суду надійшли матеріали щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.173 КУпАП у зв'язку з тим, що в Тальнівському районному суді Черкаської області автоматичний розподіл даної справи не відбувся, оскільки не вистачило кількості суддів.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №271427 від 09.03.2021 ОСОБА_1 08.03.2021 о 23 год. 00 хв. під час суперечки виражався словами нецензурної лайки в громадському місці до ОСОБА_2 по вул. Соборній в м. Тальне.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані працівниками поліції як адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.173 КУпАП.
Частиною 2 ст.7 та ст.245 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного і об'єктивного з'ясування всіх обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення.
Згідно з ч.2 ст. 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до положень п.4 ч.3 ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суду обов'язків ініціювати збір доказів щодо доказу вини правопорушника суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ №271427 від 09.03.2021 вказано, що ОСОБА_1 08.03.2021 о 23 год. 00 хв. під час суперечки виражався словами нецензурної лайки в громадському місці до ОСОБА_2 по вул. Соборній в м. Тальне.
Однак диспозиція ст. 173 КУпАП, яка, до того ж, не має поділу на частини, викладена таким чином, що відповідальність за дане правопорушення настає за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
В протоколі не вказано, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності порушила громадський порядок і спокій громадян, таким чином, суть адміністративного викладена не в повному обсязі.
Також суть адміністративного правопорушення викладена таким чином, що ОСОБА_1 виражався словами нецензурної лайки в громадському місці до ОСОБА_2 , однак в графі «потерпілий(і)» протоколу серії ВАБ №271427 інформація відсутня.
Надалі у графі «особу встановлено» протоколу серії ВАБ №271427 від 09.03.2021 вказано «пе і ПНП», таким чином, особа правопорушника не ідентифікована, що, вочевидь, суперечить вимогам ст. 256 КУпАП.
Крім того, частиною 2 ст. 38 КУпАП передбачено, що якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
З моменту вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, тобто з 08.03.2021, минуло більше трьох місяців, водночас справа до суду надійшла 09.07.2021, отже, строк накладення адміністративного стягнення закінчився.
Вказані недоліки в протоколі серії ВАБ №271427 від 09.03.2021 унеможливлюють прийняття законного рішення по даній справі, оскільки вказаний протокол, який є головним доказом в даній справі, є неналежним, тому, керуючись, п.1ч.1ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Судовий збір стягненню з ОСОБА_1 не підлягає, оскільки він стягується, згідно зі ст.40-1КУпАП, лише у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.38,40-1, п. 7 ст.247, ст.283, п.3 ст.284,294 КУпАП, суддя
Адміністративну справу за ч. 1 ст.173 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1.ч.1 ст. 247 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Шполянський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.
Суддя Н.П. Побережна