Постанова від 12.07.2021 по справі 931/294/21

Справа № 931/294/21

Провадження № 3/931/143/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2021 року смт. Локачі

Суддя Локачинського районного суду Кідиба Т.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції №3 Луцького районного управління поліції ГУНП у Волинській області, за участю захисника - Приступи С.А, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИЛА:

Згідно з протоколом про адмінправопорушення серії ДПР18 № 484089 від 03.05.2021 року, ОСОБА_1 о 06 год. 20 хв. 03.05.2021 року на автодорозі Н-22 в с. Маньків Локачинського району керував автомобілем марки «ВАЗ 21063», д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п. 2.9 "а" ПДР України.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, у письмовій заяві від 09.06.2021 року просив розгляд справи проводити без його участі, за участю його захисника - адвоката Приступи С.А., подану ним заяву від 08.06.2021 року підтримує та просить задовольнити.

Захисник ОСОБА_1 - адвокат Приступа С.А. подав до суду заяву про закриття провадження у справі за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення з наступних підстав.

Протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням норм закону, він не відображає всі обставини справи, а тому не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.

Огляд ОСОБА_1 проводився поліцейським в службовому автомобілі на місці зупинки транспортного засобу о 05 год. 20 хв. спеціальним технічним засобом, без застосування технічних засобів відеозапису, у відсутності двох свідків та без складання акта огляду, що підтверджується показами свідка ОСОБА_2 .

Огляд водія в закладі охорони здоров'я проведено зі спливом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав для його проведення, що підтверджується складеним висновком закладу охорони здоров'я о 08 год. 15 хв. без затвердження його печаткою такого закладу.

Висновок чергового лікаря КП «Турійська лікарня планового лікування» від 03.05.2021 року щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння водія ОСОБА_1 складено з грубим порушенням вимог нормативно-правових актів, що регулюють порядок його проведення, та є недійсним.

Заслухавши пояснення захисника, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Положеннями ст.251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.

Частиною першою ст.130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Порядок проходження огляду на стан сп'яніння встановлений і чітко визначений наступними нормативними документами, вимоги яких мають бути обов'язково дотримані при складанні протоколу та проведенні огляду водія з метою виявлення ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а саме:

- ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

- Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року за N 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року за N 1413/27858 (далі- Інструкція);

- Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17 грудня 2008 року із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 8 липня 2015 року N 476, від 28 жовтня 2015 року N 888 (далі - Порядок).

Згідно зі ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Інструкція визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду.

Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану (п.2 розділу І Інструкції).

Згідно з п.3 розділу І Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (п.7 розділ І).

В разі встановлення наявних підстав для проведення огляду на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я, встановлених ч.3 ст. 266 КУпАП, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Форма такого направлення встановлена п. 8 розділу ІІ Інструкції та наведена в додатку 1 до цієї Інструкції. Лише наявність вказаного направлення в матеріалах справи є відповідним доказом направлення водія на огляд до закладу охорони здоров'я транспортного засобу відповідно до вимог ст. 266 КУпАП для виявлення чи спростування стану сп'яніння.

Пунктом 6 розділу І Інструкції визначено, що огляд на стан сп'яніння проводиться: - поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); - лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Згідно п.п. 1, 3, 4, 22 Розділу ІІІ Інструкції перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду на стан сп'яніння водіїв, затверджується Міністерством охорони здоров'я України, Міністерством охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальниками структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи. Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.

На запит суду, що був надісланий за клопотанням захисника Шурхала П.М., з КП «Турійська лікарня планового лікування» надійшли матеріали огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння, а саме:

- направлення на огляд ОСОБА_1 ;

- акт медичного огляду з метою виявлення ознак сп'яніння;

- посвідчення №3 від 10.06.2021 року про проходження лікарем КП «Турійська лікарня планового лікування» ОСОБА_3 тематичного навчання з питань проведення медичних оглядів, з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;

- наказ КНП «Турійська центральна районна лікарня» № 21-од від 29.04.2020 року, яким визначено перелік лікарів, яким надано право проведення медичних оглядів водіїв, з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння;

- наказ КП «Турійська лікарня планового лікування» № 40-од від 17.05.2021 року, яким визначено перелік лікарів, яким надано право проведення медичних оглядів водіїв, з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння;

- висновок КП «Турійська лікарня планового лікування» щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 ;

- журнал реєстрації медичних оглядів;

- свідоцтво про державну реєстрацію приладу «Alkotest 6510», дійсне до 28.01.2010 року;

- сертифікат відповідності приладу «Alkotest 6510», чинний з 10.07.2007 по 11.05.2010 року;

- свідоцтво про повірку приладу «Alkotest 6510», чинне до 18.12.2021 року;

- інструкцію до приладу «Alkotest 6510»;

- наказ Волинської обласної державної адміністрації № 170-од від 24.04.2020 року, яким затверджено перелік лікувально-профілактичних закладів, яким надано право проведення медичних оглядів з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, відповідно до якого таке право надано КНП «Турійська центральна районна лікарня»;

- наказ Волинської обласної державної адміністрації № 347-од від 14.05.2021 року, яким затверджено перелік лікувально-профілактичних закладів, яким надано право проведення медичних оглядів з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, відповідно до якого таке право надано КП «Турійська лікарня планового лікування».

Як вбачається наданих документів, медичний огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння проводився лікарем приймального відділення КП «Турійська лікарня планового лікування» ОСОБА_3 03.05.2021 року.

Відповідно до переліку лікарів встановлено, що лікар ОСОБА_3 не є лікарем - наркологом, а є лікарем акушер-гінекологом.

Лікар ОСОБА_3 пройшов тематичне навчання з питань проведення медичних оглядів з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння 10.06.2021 року, про що йому видано посвідчення №3.

Таким чином, лікар ОСОБА_3 станом на момент проведення огляду ОСОБА_1 03.05.2021 року не був уповноваженою особою на проведення медичного огляду водіїв з метою встановлення ознак алкогольного сп'яніння, який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з вимогами Інструкції. А отже, медичний огляд, проведений таким лікарем, є недійсним, а акт медичного огляду та висновок щодо результатів такого огляду, складений зазначеним лікарем, не можуть вважатися належними та допустимими доказами у справі.

Також, як встановлено в судовому засіданні, огляд ОСОБА_1 проводився 03.05.2021 року в КП «Турійська лікарня планового лікування», проте відповідно до наказу Волинської обласної державної адміністрації № 347-од даний лікувально-профілактичний заклад включено до переліку закладів, яким надано право проведення медичних оглядів, з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння лише 14.05.2021 року.

Крім того, прилад «Alkotest 6510», яким проводилось тестування ОСОБА_1 для визначення стану алкогольного сп'яніння, хоча і пройшов повірку, що підтверджується свідоцтвом, чинним до 18.12.2021 року, проте долучене свідоцтво про державну реєстрацію даного приладу дійсне до 28.01.2010 року, а сертифікат відповідності чинний до 11.05.2010 року, що ставить під сумнів достовірність його показів.

Відповідно до ч.4 ст. 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.

Однак, всупереч вимогам ч.4 ст. 266 КУпАП огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я було проведено пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення, що підтверджується показами свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . Так, ОСОБА_4 пояснив, що він їхав разом із ОСОБА_1 в автомобілі і працівники поліції їх зупинили орієнтовно о 05:20 та проводили його огляд на стан сп'яніння без свідків та відеофіксації за допомогою приладу Драгер на місці зупинки. ОСОБА_5 також пояснила, що ОСОБА_1 приїжджав до неї близько 06:00 за своїм посвідченням водія з працівниками поліції, а огляд водія у медичному закладі було проведено о 08:15.

Відповідно до положення ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАПобов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.

Оцінюючи здобуті у справі докази в їх сукупності та приймаючи до уваги їх суперечливість, вважаю, що є всі підстави для закриття провадження на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.

Згідно з п.4 рішення Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010 конституційний принцип правової держави передбачає встановлення правопорядку, який повинен гарантувати кожному утвердження і забезпечення прав і свобод людини (статті 1,3, частина друга статті 19 Основного Закону України).

Конституція України визначає основні права і свободи людини і громадянина та гарантії їх дотримання і захисту, зокрема: юридична відповідальність особи має індивідуальний характер (частина друга статті 61); обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (частина третя статті 62); конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України (частина перша статті 64).

Відповідно до п. 4.1 вказаного рішення, Конституційний Суд України на підставі наведеного дійшов висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.

Статтею 62 Конституції України встановлено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду (ч.1).

Таким чином, враховуючи вищевикладене, у зв'язку з недоведеністю вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, належними та допустимими доказами, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст. 62 Конституції України, ст.ст. 130, 247, 251, 252, 266, 278, 280, 283-289 КУпАП

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційну скаргу може бути подано до Волинського апеляційного суду через Локачинський районний суд Волинської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя Локачинського районного суду Т. О. Кідиба