07 липня 2021 року Справа № 915/1641/20
м. Миколаїв
Кредитори:
1) Головне управління ДПС у Миколаївській області (54001, м. Миколаїв, вул. Лягіна, 6; e-mail: mk.official@tax.gov.ua);
2) Первомайський міськрайонний центр зайнятості (55213, Миколаївська обл., м.Первомайськ, вул.Тараса Шевченка, 18; e-mail: pervo@ocz-mk.gov.ua );
3) Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54020, м.Миколаїв, вул. Морехідна, 1; e-mail: post@mk.pfu.gov.ua);
4) Державна екологічна інспекція Південно-західного округу (Миколаївська та Одеська області) (65058, м.Одеса, пр. Шевченка, 12; e-mail: sw@dei.gov.ua);
5) Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області (пр. Центральний, 93, м. Миколаїв, 54017; e-mail: mk@fssu.gov.ua).
Боржник: Комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" (55210, Миколаївська обл., м.Первомайськ, вул. Київська, 129-А).
Розпорядник майна: арбітражний керуючий Балєв В.П. (АДРЕСА_1; e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Суддя Давченко Т.М.
при секретарі Кнауб А.А.,
від кредиторів та боржника представники не з'явилися
розпорядник майна: не з'явився
Суть справи: про банкрутство Комунального підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал"
встановив:
31.12.2020 Головне управління ДПС у Миколаївської області звернулося до Господарського суду Миколаївської області з заявою б/н та б/д (вх. № 16896/20 від 31.12.2020) про відкриття провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" .
Ухвалою суду від 04.01.2021 заяву Головного управління ДПС у Миколаївській області залишено без руху та встановлено заявнику 10-денний строк з дня отримання даної ухвали для усунення встановлених даною ухвалою суду недоліків.
Ухвалою від 20.01.2021 судом було прийнято до розгляду заяву Головного управління ДПС у Миколаївській області, підготовче засідання призначено на 03.02.2021, зобов'язано Комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» у відповідності до ст. 36 Кодексу України з процедур банкрутства у строк до 02.02.2021 надати суду відзив на заяву кредитора, до якого долучити докази відправлення заявнику копії відзиву, належним чином засвідчені копії правоустановчих документів, зокрема статут товариства.
Ухвалою від 03.02.2021 судом, зокрема, відкрито провадження у справі № 915/1641/20 про банкрутство Комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал», визнано вимоги кредитора - Головного управління ДПС у Миколаївської області на суму 84112549,19 грн., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Балєва Валентина Петровича, попереднє засідання суду призначено на 06.04.2021.
05.02.2021 на офіційному сайті Вищого господарського суду України оприлюднено повідомлення № 65869 про відкриття провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал".
За результатами попереднього засідання 06.04.2021 судом винесено ухвалу, у якій зазначено визнані судом грошові вимоги, які підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів Комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал". З урахуванням ухвали про виправлення описки від 19.04.2021 до реєстру вимог кредиторів Комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" включено вимоги:
1) Головного управління ДПС у Миколаївській області у розмірі 83577614,93 грн. (39707595,84 - заборгованості з ЄСВ до ІІ черги, 34870019,0 грн. заборгованості з податків та зборів до ІІІ черги) , 42507,00 грн. - витрати на авансування винагороди арбітражного керуючого, 21020,00 грн. - витрати по сплаті судового збору (І черга);
2) Первомайського міськрайонного центру зайнятості у загальній сумі 458258,84 грн., з яких 433589,32 грн. заборгованість щодо сплати страхових внесків (ІІ черга), 24669,52 грн. - пені (VІ черга), а також 4540,0 грн. судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника (І черга);
3) Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у загальній сумі 15 525 881,07 грн., з яких 6 946 528,03 грн. заборгованість щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (ІІ черга), 8 579 353,04 грн. - фінансових санкцій та пені (VІ черга), а також 4540,0 грн. судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника (І черга);
4) Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) у загальній сумі 200301,19 грн. збитків (VІ черга), та 4540,0 грн. судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника (І черга)."
Також, ухвалою від 15.05.2021 судом було визнано вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області до Комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» у загальній сумі 457893,56 грн., з яких 454547 грн. (170967,53 грн. - недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, 283580,26 грн. - недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності) - ІІ черга, 3345,77 грн. (746,34 грн. - штраф за недотримання законодавства, про соціальне страхування та 2599,43 грн. - пеня) - VI черга, а також 4540,00 грн. судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника (І черга).
Підсумкове засідання суду було призначено на 02.06.2021, проте, у вказану дату судове засідання не відбулося, про що було повідомлено представників сторін.
Ухвалою від 09.06.2021 справу призначено до розгляду на 07.07.2021.
До суду 17.05.2021 надійшов звіт розпорядника майна Комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» про діяльність боржника, фінансовий стан боржника та хід провадження у справі (вих. № 02-01/123 від 07.05.2021).
Також, 17.05.2021 до суду від голови комітету кредиторів Комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» надійшло клопотання про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором арбітражного керуючого Балєва В.П. (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №791 від 18.04.2013) (вх. № 7379/21 від 17.05.2021). разом з даним клопотанням суду надійшла заява арбітражного керуючого Балєва В.П. про згоду на участь у справі про банкрутство Комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» (вих. № 01-20/122 07.05.2021).
Учасники у справі, повідомлені належним чином про дату та час підсумкового засідання у судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.
Статтею 58 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що неявка у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про час і місце такого засідання, не перешкоджає провадженню у справі.
Враховуючи наведене та те, що явка учасників справи не визнавалася судом обов'язковою, а участь у засіданні суду є правом, а не обов'язком сторони, суд, керуючись засадами рівності учасників судового процесу перед законом і судом, розумності строків розгляду справи, вважає відсутніми підстави для подальшого відкладення підсумкового засідання та доходить висновку про можливість розгляду справи в судовому засіданні 07.07.2021 за відсутності представників учасників справи.
07.07.2021 на підставі ст. 233 ГПК України, за результатами підсумкового засідання судом підписано вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши у підсумковому засіданні матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено наступне.
Частиною 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Цей Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.
Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що неплатоспроможність - це неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом.
Зборами кредиторів у справі № 915/1641/20 про банкрутство Комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» 07.05.2021 було створено комітет кредиторів у складі 4 кредиторів та прийнято рішення звернутись до господарського суду Миколаївської області з клопотанням про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури. Також було уповноважено комітет кредиторів на звернення до суду з відповідним клопотанням (протокол зборів кредиторів № 1 від 07.05.2021).
Створеним комітетом кредиторів 07.05.2021 обрано головою комітету кредиторів боржника Головне управління ДПС у Миколаївській області, схвалено звіт діяльність боржника, фінансовий стан боржника та хід провадження у справі (вих. № 02-01/123 від 07.05.2021), схвалено звіт про нарахування та виплату грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна Комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» за період з 03.02.2021 по 30.04.2021, здійснення та відшкодування витрат від 07.05.2021 на суму 53575,61 грн., з яких 52714,29 грн. сума нарахованої грошової винагороди та 861,32 грн. сума понесених витрат. Крім цього, на цьому ж засіданні комітетом кредиторів постановлено звернутися до суду з клопотанням про призначення ліквідатором Комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» арбітражного керуючого Балєва В.П. (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №791 від 18.04.2013) та уповноважено голову комітету кредиторів звернутися до суду з відповідним клопотанням.
Згідно з ч. 5 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства до компетенції зборів кредиторів належить прийняття рішення про: визначення кількісного складу та обрання членів комітету кредиторів; дострокове припинення повноважень комітету кредиторів або окремих його членів; схвалення плану санації боржника та схвалення внесення змін до нього; звернення до господарського суду з клопотанням про введення наступної процедури у справі про банкрутство; обрання арбітражного керуючого у разі відсторонення арбітражного керуючого, визначеного Єдиною судової інформаційно-телекомунікаційною системою, від виконання повноважень; інші питання, передбачені цим Кодексом, у тому числі віднесені до компетенції комітету кредиторів.
У відповідності до ч. 8 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про: обрання голови комітету; скликання зборів кредиторів; звернення до господарського суду з вимогою про визнання правочинів (договорів) боржника недійсними на будь-якій стадії процедури банкрутства; звернення до господарського суду з клопотанням про призначення арбітражного керуючого, припинення повноважень арбітражного керуючого та про призначення іншого арбітражного керуючого; надання згоди на продаж майна боржника (крім майна, що є предметом забезпечення) та погодження умов продажу майна боржника (крім майна, що є предметом забезпечення) у процедурі санації відповідно до плану санації або у процедурі ліквідації банкрута; внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника; інші питання, передбачені цим Кодексом.
Рішення зборів (комітету) кредиторів вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість голосів кредиторів, присутніх на зборах (комітеті) кредиторів, кількість голосів яких визначається відповідно до частини четвертої цієї статті (ч.9 ст.48 Кодексу України з процедур банкрутства).
У відповідності до ст. 49 Кодексу України з процедур банкрутства у підсумковому засіданні суду у процедурі розпорядження майном боржника здійснюється перехід до наступної судової процедури (процедури санації, ліквідації) або закривається провадження у справі. До закінчення процедури розпорядження майном боржника збори кредиторів приймають одне з таких рішень: схвалити план санації та подати до господарського суду клопотання про введення процедури санації і затвердження плану санації; подати до господарського суду клопотання про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
У підсумковому засіданні господарський суд ухвалює одне з таких судових рішень: ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном у межах граничних строків, визначених цим Кодексом; ухвалу про введення процедури санації та затвердження плану санації у разі схвалення плану санації боржника зборами кредиторів та погодження його забезпеченими кредиторами в порядку, встановленому цим Кодексом; постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Кодексу України з процедур банкрутства у випадках, передбачених цим Кодексом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
З системного аналізу норм закону вбачається, що боржник визнається банкрутом, коли господарським судом встановлено неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані вимоги кредиторів інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
Відповідно до реєстру вимог кредиторів, визначенню підлягає розмір пасиву боржника. Відомості про актив боржника, мають міститися у звіті арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією) про фінансово - майновий стан божника, що повинен бути наданий комітету кредиторів та на основі якого комітет кредиторів вирішує питання про введення наступної судової процедури. Фінансово-майновий стан боржника (актив) повинен бути предметом розгляду в судовому засіданні.
Якщо встановлення пасиву боржника відбувається на попередньому засіданні суду, то остаточна правова оцінка активу і пасиву боржника та можливість відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом надається у підсумковому засіданні суду з огляду на знаходження справи у процедурі розпорядження майном боржника.
Таким чином, завдання підсумкового засідання суду полягає у з'ясуванні ознак банкрутства та наявності можливості визначення наступної судової процедури і подальшого здійснення провадження по справі, виходячи з клопотання комітету кредиторів, однак остаточна їх оцінка надається судом.
Зі звіту розпорядника майна вбачається, що за результатами процедури розпорядження майном Комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» розпорядником майна встановлено недостатність майна для погашення грошових вимог кредиторів. Встановлено відсутність осіб, які б мали бажання відновити платоспроможність через санацію підприємства.
Для залучення до матеріалів справи разом зі звітом про діяльність розпорядника майна надано аналіз фінансово - господарського стану діяльності Комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» та його становища на ринках. За висновками, викладеними у вказаному аналізі ознаки фіктивного банкрутства не виявлено. Боржник має ознаки критичної неплатоспроможності що. Відповідають фінансовому стану потенційного банкрутства і в такому разі задоволення визнаних грошових вимог до боржника можливе лише шляхом застосування ліквідаційної процедури.
Розпорядником майна було проведено інвентаризацію, за результатами якої встановлено наявність активів на суму 10524,13 грн. Проте, сума пасиву (кредиторська заборгованість) набагато більша - 100219949,59 грн.
Згідно наявних в матеріалах справи документів, боржник не погасив кредиторську заборгованість, не має перспективи та джерел її погашення.
Враховуючи викладені обставини, а також той факт, що складено реєстр заявлених вимог кредиторів, створено комітет кредиторів, подано клопотання зборів кредиторів щодо введення процедури ліквідації, відсутні пропозиції щодо санації боржника, господарський суд приходить до висновку щодо необхідності введення процедури ліквідації та визнання боржника банкрутом.
Відповідно до ст. 58 Кодексу України з процедур банкрутства, у випадках, передбачених цим Кодексом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.
Суд визначає строк, протягом якого ліквідатор зобов'язаний здійснити ліквідацію боржника. Цей строк не може перевищувати 12 місяців.
Дослідивши подані докази, враховуючи положення ст.ст. 28, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, суд вважає за можливе задовольнити клопотання комітету кредиторів, визнати боржника банкрутом, відкрити ліквідаційну процедуру та призначити ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Балєва В.П. (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №791 від 18.04.2013).
З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури (ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства) господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу, крім укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу у процедурі ліквідації тощо; строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав; у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури; припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута; відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю; продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Кодексом; скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, члени виконавчого органу (керівник) банкрута звільняються з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (органу, уповноваженого управляти майном) майна банкрута.
З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, у відповідності до ч.3 ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства, здійснити офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-порталі судової влади України.
Керуючись ст. ст. 48, 49, 58, 59 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Припинити процедуру розпорядження майном Комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» (55210, Миколаївська обл., м.Первомайськ, вул. Київська, 129-А; код ЄДРПОУ 33089321).
2. Визнати банкрутом Комунальне підприємство Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» (55210, Миколаївська обл., м.Первомайськ, вул. Київська, 129-А; код ЄДРПОУ 33089321).
3. Відкрити ліквідаційну процедуру.
4. Призначити ліквідатором Комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» (код ЄДРПОУ 33089321) арбітражного керуючого Балєва Валентина Петровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 791 від 18.04.2013; адреса: вул. Р. Люксенбург, 5/3, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213; e-mail: Ballev@ua.fm).
5. Підприємницьку діяльність банкрута завершити.
6. Строк виконання всіх грошових зобов'язань вважати таким, що настав 07.07.2021.
7. Припинити нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута.
8. З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, господарський суд здійснює офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-порталі судової влади України.
9. Припинити повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном з 07.07.2021.
10. Зобов'язати посадових осіб банкрута протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до закону.
11. Зобов'язати призначеного ліквідатора виконати ліквідаційну процедуру та до закінчення строку ліквідаційної процедури надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу та ліквідаційний баланс з доданими документами, передбаченими ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства.
12. Зобов'язати державного реєстратора за місцезнаходженням боржника, внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запис про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та відомості про ліквідатора банкрута.
13. Постанову надіслати кредиторам, банкруту, ліквідатору, державному реєстратору - Департаменту надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради (Державному реєстратору) (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54027), відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (54056, м. Миколаїв, пр-т Миру, 46/1), Первомайському МР ВДВС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (пров. Бебюш Капон, 16, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213).
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури набирає законної сили з моменту її прийняття.
За передбаченими ст. 256 ГПК України приписами апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до приписів ст. 257 та підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" ГПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції, або через відповідні суди.
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://mk.arbitr.gov.ua.
Повний текст постанови складений та підписаний 09.07.2021.
Суддя Т.М.Давченко