Ухвала від 09.07.2021 по справі 640/18933/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

09 липня 2021 року м. Київ № 640/18933/21

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Добрянська Я.І., ознайомившись з позовною заявою у справі

за позовом ОСОБА_1

до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Військової Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України (ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 22990368) щодо ненарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 25.06.2011 року по 20.08.2019 року;

- зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України (ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 22990368) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 25.06.2011 року по 20.08.2019 року.

Відповідно до ч. 1, 2 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Ознайомившись із позовною заявою, суд встановив її невідповідність вимогам процесуального законодавства.

За змістом ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (ч. 5 ст. 122 КАС України).

Зі змісту позовних вимог убачається, що позивач просить суд, зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 27.12.2017 включно, застосувавши при нарахуванні та виплаті індексації базовий місяць- січень 2008 року.

Відповідно до п.17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічною службою є, зокрема, військова служба.

Із матеріалів справи вбачається, що позивач вважає протиправною невиплату відповідачем індексації грошового забезпечення за період 25.06.2011 р. по 20.08.2019 р., однак позовна заява надійшла до суду лише 06.07.2021 р., тобто, з порушенням строку звернення до суду.

Усталеною є позиція Верховного Суду щодо застосування норм КЗпП України у разі неврегульованості положеннями спеціального законодавства правовідносин, щодо яких виник спір.

Зокрема, статтею 233 КЗпП України визначені строки звернення до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за вирішенням трудових спорів.

За приписами ч. 1 ст. 19 ЦПК України справи, що виникають з трудових правовідносин, суди розглядають у порядку цивільного судочинства. При цьому норми Цивільного кодексу України визначають загальну позовну давність тривалістю у три роки (стаття 257) та передбачають можливість установлення законом для окремих видів вимог спеціальної позовної давності (стаття 258), яка може бути скороченою або більш тривалою за загальну позовну давність.

Таким чином, установлений ст. 233 КЗпП України строк позовної давності є спеціальним для трудових та пов'язаних з ними спорів в межах цивільного судочинства.

Водночас, оскільки нормами КАС України регламентований спеціальний строк звернення до суду у справах, зокрема, про звільнення з публічної служби, тощо, відсутня потреба у застосуванні аналогії закону до спірних правовідносин.

Резюмуючи викладене, до спору, за вирішенням якого звернувся позивач, підлягає застосуванню спеціальна норма КАС України (ч. 5 ст. 122).

Згадану правову позицію викладено в постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду від 11.02.2021 у справі №240/532/20.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку- 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, для подання до суду обґрунтованої заяви про поновлення строку, в межах якого допускається звернення за судовим захистом.

Керуючись ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.

2. Встановити позивачу строк - десять днів з дати отримання копії даної ухвали для усунення недоліків, як зазначено в даній ухвалі.

3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту ч. 2 ст. 123 КАС України.

4. Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.

Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала про залишення позову без руху не оскаржується.

Суддя Я.І. Добрянська