Справа № 420/9140/20
09 липня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність та встановлення судового контролю,-
05 липня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із заявою в порядку статей 382 та 383 КАС України, у якій просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність, вчинену Міністерством юстиції України, яка полягає у ненаданні, на вимогу рішення суду у справі №420/9140/20, відповіді по суті поставлених питань у зверненнях ОСОБА_1 від 30.06.2020 року та від 06.07.2020 року - визначення термінів, що вживаються в нормативно-правових документах «Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень» і «Науково-методичні рекомендації з питань підготовки і призначення судових експертиз та експертних досліджень», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5: «технічна помилка», «недолік», «доопрацювання», «технічні вимоги Правил дорожнього руху», «технічна точка зору»;
2. Зобов'язати Міністерство юстиції України протягом двох тижнів з моменту прийняття цього рішення подати суду звіт про виконання судового рішення у справі № 420/9140/20.
Заявник обґрунтовує дану заяву тим, що рішення суду по справі №420/9140/20 не виконано та що позивач 14.05.2021 звернувся до відповідача із зверненням щодо виконання рішення суду, однак відповіді не отримав.
09 липня 2021 року до суду від відповідача за вх. №ЕП/18677/21 надійшли заперечення на заяву щодо встановлення судового контролю, в якій посилаючись на правову позицію, викладену в постановах Верховного Суду від 03.10.2018 у справі №826/18826/14 та від 07.11.2019 року у справі №361/11754/13-а Міністерство юстиції України зазначає, що подана заява є необґрунтованою. Позивачем не надано жодних доказів на підтвердження заявлених вимог, а обґрунтуванням заяви виступають власні припущення та міркування, що не дає підстав вважати загальний порядок виконання рішень недостатнім. Також посилається на подання касаційної скарги на рішення у даній справі.
Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви, оцінивши надані докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року, яке залишене без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2021 року: адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено; визнано протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України щодо ненадання відповіді по суті поставлених питань у зверненнях ОСОБА_1 від 30.06.2020 року та від 06.07.2020 року; зобов'язано Міністерство юстиції надати ОСОБА_1 відповіді по суті поставлених питань у зверненнях ОСОБА_1 від 30.06.2020 року та від 06.07.2020 року - визначення термінів, що вживаються в нормативно-правових документах «Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень» і «Науково-методичні рекомендації з питань підготовки і призначення судових експертиз та експертних досліджень», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5: «технічна помилка», «недолік», «доопрацювання», «технічні вимоги Правил дорожнього руху», «технічна точка зору»; стягнуто з Міністерства юстиції України за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства юстиції України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Вказане рішення набрало законної сили 19.04.2021.
Згідно з ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
На підставі викладеного, беручи до уваги відсутність у суду доказів на підтвердження виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 по справі №420/9140/20, яке набрало законної сили, суд приходить до висновку про обґрунтованість заяви позивача в частині встановлення судового контрою у даній справі шляхом зобов'язання Міністерства юстиції України у 15-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення від 09.12.2020 по справі №420/9140/20.
При цьому, щодо посилань відповідача на правову позицію, викладену в постановах Верховного Суду від 03.10.2018 у справі №826/18826/14 та від 07.11.2019 року у справі №361/11754/13-а про те, що установити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанцій може під час прийняття постанови у справі, суд зазначає, що така застосуванню не підлягає, оскільки такі висновки зроблені на підставі норм статей 163 та 207 КАС України у редакції, яка діяла до 15.12.2017.
Однак, з 15.12.2017 року діє нова редакція КАС України, зокрема у ч.5 ст.246 КАС України зазначено, що у резолютивній частині рішення зазначаються: 1) висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог; 2) розподіл судових витрат; 3) строк і порядок набрання рішенням суду законної сили та його оскарження; 4) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та по батькові (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України.
Щодо вимог заяви позивача в частині визнання протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з ч.ч. 4 та 5 ст. 383 КАС України, заяву може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду. У разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. У разі невідповідності заяви вказаним вище вимогам вона ухвалою суду, прийнятою в порядку письмового провадження, повертається заявнику. Така ухвала суду може бути оскаржена.
Таким чином, вказана процесуальна норма спрямована на захист прав особи-позивача щодо належного виконання рішення суду, яке набрало законної сили.
Тобто, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання судового рішення порушуються його права, свободи чи інтереси, то він має право звернутись до суду в порядку ст. 383 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності.
Суд зазначає, що відповідно до положень пунктів 7, 8 частини 2 статті 383 КАС України заява про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача щодо невиконання рішення суду має містити інформацію про день пред'явлення виконавчого листа до виконання та інформацію про хід виконавчого провадження. Отже, виходячи з наведених вище норм, звернення до суду із заявою відповідно до статті 383 КАС України можливе лише за умови перебування виконавчого документа на примусовому виконані в органах державної виконавчої служби.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 21.03.2019 у справі №805/1458/17-а та від 27.06.2019 у справі №807/220/18.
Отже, звернення до суду в порядку статті 383 КАС України є виключною мірою, якщо позивачем було вичерпано усі можливі механізми на стадії примусового виконання рішення суду. Крім того, аналіз ч.1 ст. 383 КАС України дозволяє дійти висновку, що позивач може звернутися із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем саме на виконання такого рішення суду.
Однак позивачем до суду доказів звернення з виконавчим листом, виданим у даній справі, до органу державної виконавчої служби та доказів відкриття виконавчого провадження не надано.
Відтак, суд вважає за доцільне відмовити у задоволенні заяви позивача в частині вимог щодо визнання протиправною бездіяльність, вчинену Міністерством юстиції України, яка полягає у ненаданні, на вимогу рішення суду у справі №420/9140/20, відповіді по суті поставлених питань у зверненнях ОСОБА_1 від 30.06.2020 року та від 06.07.2020 року - визначення термінів, що вживаються в нормативно-правових документах «Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень» і «Науково-методичні рекомендації з питань підготовки і призначення судових експертиз та експертних досліджень», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5: «технічна помилка», «недолік», «доопрацювання», «технічні вимоги Правил дорожнього руху», «технічна точка зору».
Керуючись ст.ст. 241-245, 248, 256, 295, 382 КАС України, суд, -
Заяву позивача - задовольнити частково.
Зобов'язати Міністерство юстиції України у 15-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення від 09.12.2020 по справі №420/9140/20.
В іншій частині вимог заяви - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Вовченко