01 липня 2021 року справа №380/12336/20
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Шведа Б.В.,
представника позивача Коваль О.Р.,
представника відповідача Болотіна М.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу
за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
до Головного управління ДПС у Львівській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій
Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, в якому заявлено позовні вимоги: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Львівській області від 18.09.2020 № 37180/1/10/13-01-01-20; зобов'язати ГУ ДПС у Львівській області поновити з 30.09.2020 реєстрацію ОСОБА_1 , як платника єдиного податку другої групи, та внести відповідний запис до реєстру платників єдиного податку.
Позовні вимоги мотивовані наступним: позивач є фізичною особою - підприємцем з 20.02.2007 та є платником єдиного податку другої групи. Рішенням Головного управління ДПС у Львівській області від 18.09.2020 №37180/1/10-13-01-01-20 позивача виключено з реєстру податків єдиного податку з 30.09.2020 у зв'язку з наявністю у нього податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів у порядку п.п.298.2.3 п.298.2 ст.298 Податкового кодексу України. Позивач отримав вказане рішення 01.10.2020 поштовим відправленням. 13.10.2020 ОСОБА_1 звернувся з заявою до ГУ ДПС у Львівській області з проханням переглянути рішення про виключення його з реєстру платників єдиного податку у зв'язку з відсутністю податкової заборгованості, надавши при цьому копії квитанцій про сплату єдиного податку за період від січня по вересень 2020 року. Листом № 42009/10/13-01-04-20 від 27.10.2020 Головне управління ДПС у Львівській області повідомило позивача про те, що станом на 01.09.2020 в інтегрованій картці платника по коду 18050400 (єдиний податок з фізичних осіб) сума податкового боргу становила 2824,19 грн., а також, що відповідно до наданих копій платіжних доручень кошти у розмірі 9605,00 грн. сплачені на рахунок єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців, у тому числі, які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність (код платежу 71040000). Вказаним листом відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку ФОП ОСОБА_1 з 30.09.2020 залишено без змін.
Позивач зазначає, що довідавшись з вказаного листа про те, що кошти за січень-вересень 2020 року помилково сплачувались ним на рахунок єдиного соціального внеску, він 05.11.2020 повторно звернувся з заявою до Головного управління ДПС у Львівській області з проханням зарахувати помилково сплачені ним суми єдиного податку за січень-вересень 2020 року на рахунок єдиного податку та переглянути рішення про виключення його з реєстру платників єдиного податку. Листом № 44698/10/13-01-04-20 від 13.11.2020 позивач отримав відмову у зарахуванні помилково сплачених коштів.
Позивач стверджує, що у ФОП ОСОБА_1 відсутній будь-який податковий борг на кожне перше число протягом двох послідовних кварталів, що передували рішенню про анулювання реєстрації з 30.09.2020, що виключає можливість застосування положень п.299.10 ст. 299 та підпункту 298.2.3 пункту 298.2 ст. 298 Податкового кодексу України.
Позивач вказує, що спірне рішення № 37180/1/10/13-01-01-20 від 18.09.2020 про анулювання реєстрації платника єдиного податку було прийнято контролюючим органом на підставі інтегрованої картки платника податку, а не на підставі акта перевірки, як передбачено п.299.11 ст. 299 ПК України. Крім того, датою виключення з реєстру платника єдиного податку, відповідно до оскаржуваного рішення, є 30 вересня 2020 (останній день ІІІ кварталу), що не відповідає вимогам п.299.11 ст. 299 ПК України, оскільки не є першим числом місяця, наступного за кварталом. Відповідно до пункту 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України податковий орган зобов'язаний був надіслати платнику податків податкову вимогу про сплату боргу у спосіб, визначений Податковим кодексом України, чого зроблено не було. За наведених підстав позивач просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач заперечив проти заявлених позовних вимог, подав відзив на позовну заяву, у якому вказав, що рішенням Головного управління ДПС у Львівській області від 18.09.2020 № 37180/1/10/13-01-01-20 було анульовано реєстрацію платника єдиного податку ОСОБА_1 , оскільки встановлено, що у фізичної особи - підприємця наявний податковий борг на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів у порядку встановленому Податковим кодексом України, що підтверджено інтегрованою карткою платника податку по єдиному податку з фізичних осіб. Розмір податкової заборгованості у фізичної особи - підприємця станом на 01.09.2020 становить 2824,19 грн. Вищенаведене стало підставою для анулювання реєстрації платника єдиного податку у зв'язку з наявністю податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів у порядку встановленому Податковим кодексом України та відповідно до абзацу 8 п.п. 298.2.3 п.298.2 ст. 298 Податкового кодексу України. Датою анулювання реєстрації є 30 вересня 2020 р.
Відповідач зазначає, що в інтегрованій картці платника ФОП ОСОБА_1 за кодом 18050400 «Єдиний податок з фізичних осіб» на кожне перше число протягом двох послідовних кварталів (ІІ квартал 2020 року та ІІІ квартал 2020 року) був наявний податковий боргу, а саме: на 01.04.2020 - 2824,19 грн., 01.05.2020 - 2824,19 грн., 01.06.2020 - 2824,19 грн., 01.07.2020 - 2824,19 грн., 01.08.2020 - 2824,19 грн., 01.09.2020 - 2824,19 грн. Податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб виник 20.01.2020 у сумі 2824,19 грн. В інтегрованій картці платника відсутня інформація про сплату єдиного податку з фізичних осіб по термінах сплати: 20.04.2020, 20.05.2020, 20.06.2020, 20.07.2020, 20.08.2020 (щомісячні нарахування у 2020 році з квітня по серпень не мали проводитись у зв'язку з карантином), 20.09.2020. В інтегрованій картці платника наявна інформація про сплату 20.11.2020 ФОП ОСОБА_1 єдиного податку з фізичних осіб в сумі 945 грн.
Відповідач вказує, що ГУ ДПС у Львівській області прийнято рішення від 18.09.2020 № 37180/1/10/13-01-01-20 про анулювання реєстрації платника єдиного податку за недотримання платником єдиного податку ФОП ОСОБА_1 вимог п.п. 8 пп.298.2.3 п.298.2 ст. 298 ПК України на підставі п.299.10 ст. 299 ПК України, який не передбачає проведення документальної перевірки та складення акта перевірки. Відповідач просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою від 28.12.2020 відкрито загальне позовне провадження у адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 18.05.2021.
18.05.2021 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 09.02.2021.
09.02.2021 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 18.03.2021.
18.03.2021 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 20.04.2021.
20.04.2021 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 20.05.2021.
20.05.2021 протокольною ухвалою закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 15.06.2021.
15.06.2021 оголошено перерву у судовому засіданні до 01.07.2020.
Представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, вказаних у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
ОСОБА_1 зареєстрований фізичною особою - підприємцем 20.02.2007, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серії ААВ № 479098 (№ запису 2 415 000 0000 023068), РНОКПП НОМЕР_1 . Відповідно до свідоцтва платника єдиного податку № 254508 та витягу з реєстру платників єдиного податку від 14.12.2016, ОСОБА_1 з 01.01.2012 є платником єдиного податку другої групи за ставкою 20%.
Рішенням Головного управління ДПС у Львівській області від 18.09.2020 №37180/1/10-13-01-01-20 позивача виключено з реєстру податків єдиного податку з 30.09.2020 у зв'язку з наявністю у нього податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів згідно п.п.298.2.3 п.298.2 ст.298 Податкового кодексу України.
13.10.2020 ОСОБА_1 звернувся з заявою до ГУ ДПС у Львівській області, якою просив переглянути рішення про виключення його з реєстру платників єдиного податку у зв'язку з відсутністю податкової заборгованості та надав копії квитанцій про сплату єдиного податку за період від січня по вересень 2020 року.
Листом № 42009/10/13-01-04-20 від 27.10.2020 Головне управління ДПС у Львівській області повідомило позивача про те, що станом на 01.09.2020 в інтегрованій картці платника по коду 18050400 (єдиний податок з фізичних осіб) сума податкового боргу становила 2824,19 грн., а також, що відповідно до наданих копій платіжних доручень кошти у розмірі 9605,00 грн. сплачені на рахунок єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців, у тому числі, які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність (код платежу 71040000). Вказаним листом ГУ ДПС у Львівській області повідомило ОСОБА_1 про те, що рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку ФОП ОСОБА_1 з 30.09.2020 залишено без змін.
05.11.2020 позивач повторно звернувся з заявою до Головного управління ДПС у Львівській області, якою просив зарахувати помилково сплачені ним суми єдиного податку за січень-вересень 2020 року на рахунок єдиного податку та переглянути рішення про виключення його з реєстру платників єдиного податку.
Листом № 44698/10/13-01-04-20 від 13.11.2020 ГУДПС у Львівській області повідомило ОСОБА_1 про відмову у зарахуванні помилково сплачених коштів.
Не погодившись з рішенням відповідача позивач звернувся до суду.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI.
Пунктом 291.2 статті 291 Податкового кодексу України встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Згідно пункту 291.3 статті 291 Податкового кодексу України, юридична особа чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
За приписами підпункту 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу, суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на групи платників єдиного податку: друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначено статтею 299 Податкового кодексу України, відповідно до пункту 299.1 якої реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Згідно пункту 299.2 статті 299 Податкового кодексу, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку
За приписами пункту 299.10 статті 299 Податкового кодексу, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: 3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;
Відповідно до підпункту 8 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у разі наявності податкового боргу у розмірі, що перевищує суму, визначену абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу, на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.
Відповідно до абз.3 пункту 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у редакції спірного періоду податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Згідно з п. 5 підрозділу 1 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян (НМДГ), то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації злочинів або правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної пп. 169.1.1 ПКУ для відповідного року.
Тобто, у спірний період податкова вимога не надсилалась у випадку, якщо сума податкового боргу платника податків не перевищувала 1020 грн. (17х60).
Відповідно до абзацу першого пункту 299.11 статті 299 Податкового кодексу України, у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.
Аналіз наведених вище правових норм свідчить про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках. Таким чином, способом реалізації владних управлінських функцій у разі встановлення обставин під час проведення документальної перевірки, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників цього податку.
Аналогічну за змістом правову позицію висловлено Верховним Судом, зокрема, у своїй постанові від 03.12.2020 у справі №200/9334/19-а.
Згідно матеріалів справи підставою прийняття рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 18.09.2020 № 37180/1/10/13-01-01-20 про виключення ОСОБА_1 з реєстру платників єдиного податку було встановлення наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів.
Позивач покликається на те, що за січень-вересень 2020 року суми єдиного податку помилково сплачувались ним на рахунок єдиного соціального внеску, тобто невірно зазначено рахунок оплати єдиного внеску, що підтверджується долученими до справи копіями розрахункових документів ( а.с.17-21). Позивач звертався до відповідача з заявою про зарахування помилково сплачених ним сум єдиного податку за січень-вересень 2020 року на рахунок єдиного податку та просив переглянути рішення про виключення його з реєстру платників єдиного податку. Проте, у задоволенні заяви платника відмовлено.
Відповідно до ст. 109 ПК України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Помилка позивача в розрахунковому рахунку не свідчить про протиправність його дій, а тому не є податковим правопорушенням у розумінні ПК України, яке тягне за собою застосування негативних наслідків у вигляді виключення з реєстру платника єдиного податку
Спірне рішення було прийнято контролюючим органом на підставі інтегрованої картки платника податку, а не на підставі акта перевірки, як передбачено п.299.11 ст. 299 ПК України. Датою виключення з реєстру платника єдиного податку, відповідно до оскаржуваного рішення, є 30 вересня 2020 (останній день ІІІ кварталу), що не відповідає вимогам п.299.11 ст. 299 ПК України, оскільки не є першим числом місяця, наступного за кварталом.
За таких обставин, суд прийшов до переконання про недоведеність відповідачем наявності підстав для позбавлення позивача статусу платника єдиного податку та протиправність оскаржуваного рішення від 18.09.2020 № 37180/1/10/13-01-01-20 про виключення ОСОБА_1 з реєстру платників єдиного податку.
З огляду на вищевказане, рішення Головного управління Державної податкової служби у Львівській області від 18.09.2020 № 37180/1/10/13-01-01-20 слід скасувати та з метою захисту порушених прав позивача оскаржуваним рішенням, зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у Львівській області поновити з 30.09.2020 реєстрацію ОСОБА_1 , як платника єдиного податку другої групи та внести відповідний запис до реєстру платників єдиного податку. Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ст. 139 ч. 1 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судовими витратами в даній справі є судовий збір, доказів понесення інших судових витрат, сторони суду не подавали. Позивач сплатив судовий збір в розмірі 2102 грн., що підтверджується квитанцією № 9 від 30.11.2020 і з урахуванням задоволення позовних вимог, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250 КАС України, суд, -
Позов задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Львівській області від 18.09.2020 № 37180/1/10/13-01-01-20.
Зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у Львівській області поновити з 30.09.2020 реєстрацію ОСОБА_1 , як платника єдиного податку другої групи та внести відповідний запис до реєстру платників єдиного податку.
Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань 2102 грн. судового збору на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 09.07.2021.
Суддя Крутько О.В.