справа № 380/981/21
про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення
08 липня 2021 року м. Львів
10 год. 43 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Гулкевича В.О., позивача ОСОБА_1 , представниці відповідача Болюби О.В. розглянув у відкритому судовому засіданні заяву позивача про визнання протиправними дій та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії -
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 380/981/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 позов задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 04.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 04.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, із урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду від 26.02.2021 набрало законної сили 30.03.2021.
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень, та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду (вх. № 42516 від 14.06.2021), у якій просить:
- постановити окрему ухвалу за статтею 382 КАС України про визнання протиправними дій, вчинених Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області, та встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 у справі № 380/981/21, яке вступило в законну силу 30.03.2021;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню статті 370 КАС України виконати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 у справі № 380/981/21;
- встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області строк для надання відповіді про виконання вказівок окремої ухвали 30 календарних днів від дня її отримання;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 у справі № 380/981/21 протягом 30 днів з дати набрання окремою ухвалою суду законної сили.
В обґрунтування заяви зазначив, що на виконання рішення суду відповідачем перерахунку його пенсії не проведено. Суму доплати на виконання рішення суду не визначено. Вказав, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду із запитом про надання публічної інформації від 02.06.2021, у відповідь на який відповідачем надіслано лист, в якому зазначено про те, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 у справі № 380/981/21 Головним управлінням виконано, проведено перерахунок пенсії з 05.03.2019 по 04.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Також скеровано копію розрахунку на доплату пенсії за період з 05.03.2019 по 04.09.2019 у сумі 0 грн.
Позивач вважає, що Управління не прийняло ніяких мір щодо остаточного виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 у справі № 380/981/21, відтак звернувся до суду із цією заявою.
Заяву призначено до розгляду у судовому засіданні.
Позивач у судовому засіданні заяву підтримав в частині встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та просив встановити судовий контроль згідно із ст. 382 КАС України. В решті заяву просив не розглядати.
У судовому засіданні представниця відповідача проти заяви заперечила з підстав, викладених у запереченні на заяву. В обґрунтування зазначила, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 04.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. В результаті проведеного перерахунку розмір доплати за вказаний період склад 0 грн, оскільки рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.03.2020 у справі № 380/956/20 Головне управління ПФУ у Львівській області зобов'язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок розміру основної пенсії з 01.01.2018 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі із урахуванням раніше виплачених сум. На виконання вказаного рішення позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням 89% грошового забезпечення. У запереченні вказано також, що судові рішення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, в межах компетенції та в порядку, встановленому станом на 01.03.2018. Вважає, що застосування відсоткового значення розміру пенсії не було предметом судового розгляду в межах справи № 380/981/21, а тому не може розглядатися в контексті визнання протиправними дій, вчинених Головним управлінням ПФУ у Львівській області на виконання судового рішення. З огляду на вказане відповідачем при обчисленні доплати застосовано ст. 13 Закону № 2262, відповідно до якої максимальний розмір пенсії за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. У судовому засіданні надала аналогічні усні пояснення, просила відмовити в задоволенні заяви.
При вирішенні заяви про встановлення судового контролю суд виходив із такого.
Згідно з ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Положення Кодексу адміністративного судочинства України не містять обмеження щодо стадій процесу, на яких може бути вирішено питання про застосування заходів судового контролю, передбачених ч. 1 ст. 382 КАС України. Тобто, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд може й після ухвалення такого рішення за наслідком розгляду клопотання позивача.
Суд зазначає, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства.
Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов'язань у межах відповідної справи.
Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.12.2019 у справі № 812/333/17 (адміністративне провадження № К/9901/12313/19).
Відповідно до ч. 3 ст. 129-1 Конституції України контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Крім цього, в Рішенні від 30.06.2009 у справі № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
З долученим до матеріалів справи письмових доказів, зокрема розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії та за пенсійною справою № ХВ 50843 за дорученням № Д ХВ50843 за період з 05.03.2019 по 04.09.2019 судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено перерахунок пенсії позивача за період з 05.03.2019 по 04.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, встановленого станом на 01.03.2018. Доплата за вказаний період становить 0 грн.
Як слідує з мотивувальної частини рішення суду від 26.02.2021, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 Головним управлінням ПФУ у Львівській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з 01.01.2018, виходячи з 70% грошового забезпечення, та виплачувалося: з 01.01.2018 по 31.12.2018 - щомісячно 50% від підвищення; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісячно 75% від підвищення; з 01.01.2020 - щомісячно 100% від підвищення.
У вказаному рішенні, яке набрало законної сили 30.03.2021, суд дійшов висновку про протиправність про протиправність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, за період з 05.03.2019 по 04.09.2019, у зв'язку з чим зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 04.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, із урахуванням раніше виплачених сум.
Оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання рішення суду від 26.02.2021 у справі № 380/981/21 здійснено розрахунок на доплату пенсії ОСОБА_1 , сума якої становить 0 грн, перерахунку пенсії на підставі рішення суду у справі № 380/981/21 суду не надано, суд дійшов висновку про те, що відповідачем не надано доказів виконання рішення суду від 26.02.2021.
Відповідно до частини першої ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися залежно від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Отже, суд вважає, що заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 у справі № 380/981/21 підлягає задоволенню в частині зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. При цьому суд враховує, що оскільки положенням ч. 1 ст. 382 КАС України надано суду право власного розсуду щодо визначення тривалості встановленого строку для подання звіту суд вважає, що необхідним і достатнім буде встановлення відповідачу строку для подання звіту протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.
Водночас суд звертає увагу на те, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суд своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 293-295, 382, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
1. Заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 380/981/21 задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 26.02.2021 у справі № 380/981/21 у 30-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили.
Ухвала про набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд у п'ятнадцятиденний строк з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 09.07.2021.
Суддя Р.П. Качур