Ухвала від 09.07.2021 по справі 480/5314/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

09 липня 2021 року Справа № 480/5314/21

Cуддя Сумського окружного адміністративного суду Прилипчук О.А., розглянувши матеріали адміністративного позову Управління соціального захисту населення Роменської міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

18.06.2021 року до Сумського окружного адміністративного суду звернулось Управління соціального захисту населення Роменської міської ради (42000, Сумська область, м. Ромни, бульвар Шевченка, 8) з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (40003, м. Суми, вул. Петропавлівська, 75), в якій просить:

1. Визнати поважною причину часткового невиконання судового рішення по виконавчому листу №480/7790/20, виданого Сумським оружним адміністративним судом.

2. Скасувати постанову про накладання штрафу від 01.06.2021 ВП №65348998, винесену головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно- Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Діхтяренком Володимиром Олександровичем по виконавчому листу №480/7790/20.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 року вказану позовну заяву було залишено без руху, оскільки вона не відповідає вимогам ст. 161 КАС України, а саме, позивачем не було надано доказів сплати судового збору за подання позовної заяви до суду. В даній ухвалі судом було зазначено, що позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду доказів сплати судового збору за подання позовної заяви до суду. Разом з тим в зазначеній ухвалі позивачу було роз'яснено, що у разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу протягом п'яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.

09.07.2021 до суду надійшло клопотання позивача про усунення недоліків позовної заяви та відстрочення сплати судових витрат.

Клопотання мотивоване тим, що Управління соціального захисту населення Роменської міської ради є державною установою, що фінансується з державного та місцевих бюджетів. Відповідно до листа Роменського управління Державної казначейської служби України Сумської області від 11.06.2021 року №02-22-06/435 «Про безспірне списання коштів» управління соціального захисту населення Роменської міської ради не має можливості проводити платежі за платіжними дорученнями установи по всіх реєстраційних рахунках у зв'язку з невиконанням виконавчого листа Сумського окружного адміністративного суду Сумської області від 25.03.2021 по справі №480/7744/20 по виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 Травня гр. ОСОБА_1 . Також, до Управління надійшла вимога Роменського управління Державної казначейської служби України Сумської області від 14.06.2021 року №02-22-06/438, в якій зазначено про відсутність затверджених кошторисних призначень по КПКВК ДБ 2501150 КЕКВ 2800 та додатково повідомлено, що до повного стягнення боргу реєстрація бюджетних та бюджетних фінансовим зобов'язань, оплата платіжних доручень буде проводитись лише по видатках, визначених пунктом 25 постанови КМУ від 03.08.2011 №845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників». Також, управління звернулося з листом про неможливість проведення платежів за дорученнями установи соціального захисту населення до міського голови Роменської територіальної громади Олега Стогнія з проханням посприяти у вирішенні даного питання на державному рівні, а тому міським головою Роменської територіальної громади ОСОБА_2 був направлений лист до Міністра соціальної політики України Марини Лазебної щодо вирішенні даного питання та подальшої безперебійної роботи управління соціального захисту населення Роменської міської ради в сфері соціального захисту та соціального забезпечення (копія листів додається).

Управлінням також розроблена програма для забезпечення виконання управлінням соціального захисту населення Роменської міської ради рішень суду та пов'язаних із ними стягнень на 2021 - 2023 роки (далі - Програма), яка буде винесена на позачергове засідання Роменської міської ради, що відбудеться 07.07.2021 року, як проект рішення сесії Роменської міської ради. Головна мета Програми є недопущення настання негативних наслідків для управління соціального захисту населення Роменської міської ради та бюджету Роменської територіальної громади в частині блокування рахунків, та недопущення неможливості виконання завдань останнім щодо забезпечення надання встановлених державою та Роменською міською радою соціальних гарантій.

Отже, на сьогодні Управління не має можливості повноцінно виконувати свої повноваження в сфері соціального захисту та соціального забезпечення громадян Роменської територіальної громади так як не має можливості проводити платежі за платіжними дорученнями установи по всіх реєстраційних рахунках у зв'язку з невиконанням виконавчих листів Сумського окружного адміністративного суду Сумської області.

А тому, управління соціального захисту населення Роменської міської ради не має можливості в установлений Сумським окружним адміністративним судом строк провести оплату судового збору за подання позовної заяви управління, так як рахунки управління заблоковано. Однак, відповідні кошти на вказані цілі у кошторисі управління соціального захисту населення Роменської міської ради передбачені і в разі розблокування рахунків управління законодавчо матиме підстави для проведення оплати судового збору за подання позовної заяви в найкоротші терміни.

Дослідивши матеріали позовної заяви та зміст клопотання позивача, суд відмовляє в його задоволенні та залишає позовну заяву без руху, виходячи із наступного.

Суд зазначає, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя N R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14.05.1981 р., та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Дана норма кореспондується зі ст. 8 Закону України "Про судовий збір".

При цьому, відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі “Креуз проти Польщі” “право на суд” не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.

Фінансування витрат на оплату судового збору для державних органів із державного бюджету передбачено за кодом економічної класифікації 2800 “Інші поточні платежі”, розмір яких щорічно затверджується відповідним кошторисом.

З урахуванням наведеного та беручи до уваги, що особа, яка утримується за рахунок державного бюджету, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів з метою забезпечення сплати судового збору, суд вважає, що обставини, пов'язані з фінансуванням установ чи організацій з державного бюджету, відсутністю в ньому коштів, призначених для сплати судового збору суб'єктами владних повноважень тощо не є підставою для звільнення (відстрочення, розстрочення) від такої сплати.

У свою чергу, посилання позивача на те, що відповідно до листа Роменського управління Державної казначейської служби України Сумської області від 11.06.2021 року №02-22-06/435 «Про безспірне списання коштів» управління соціального захисту населення Роменської міської ради не має можливості проводити платежі за платіжними дорученнями установи по всіх реєстраційних рахунках у зв'язку з невиконанням виконавчого листа №480/7744/20 по виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 Травня гр. ОСОБА_1 , а також те, що до Управління надійшла вимога Роменського управління Державної казначейської служби України Сумської області від 14.06.2021 року №02-22-06/438, в якій зазначено про відсутність затверджених кошторисних призначень по КПКВК ДБ 2501150 КЕКВ 2800 є необґрунтованими, оскільки дана обставина не є встановленою законом підставою для відстрочення сплати судового збору.

Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.

Суд зазначає, що станом на 09.07.2021 року ухвала Сумського окружного адміністративного суду про залишення позовної заяви без руху не виконана, недоліки позовної заяви позивачем не усунуті.

Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

При цьому, слід зазначити, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом, що передбачено ч. 8 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Роменської міської ради до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про скасування постанови і додані до неї документи - повернути позивачу.

Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в п'ятнадцятиденний строк з дня складання ухвали. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Суддя О.А. Прилипчук