Справа № 204/4446/21
Провадження № 3/204/2097/21
16 червня 2021 року м. Дніпро
Суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Білик І.А., розглянувши адміністративний матеріал у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
11 червня 2021 року до Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 зач. 1 ст. 164 КУпАП.
Вивчивши та дослідивши протокол у справі про адміністративне правопорушення, матеріали справи, проаналізувавши це все між собою та в сукупності, суд приходить до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_2 мають бути повернуті відповідному органу для доопрацювання, за наступних підстав.
Дослідивши матеріали справи та керуючись положеннями ст. 278 КУпАП про підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення у зв'язку з невідповідністю його вимогам ст. 256 КУпАП.
Згідно ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення;
нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративної відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З протоколу ВАБ №483870 від 28.05.2021 року, складеного відносно ОСОБА_2 , вбачається, що протокол складений за ч.1 ст.164 КУпАП,
Частина 1 статті 164 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
У протоколі про адміністративне правопорушення ВАБ №483870 від 28.05.2021 року зазначено, що 28.05.2020 року, близько 10.00 год., за адресою: АДРЕСА_2 , у приміщенні продуктового магазину, ОСОБА_2 здійснювала продаж алкоголю без наявності ліцензії на торгівлю алкогольними виробами.
Частинами 1, 2 статті 3 Господарського кодексу України визначено, що під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання роботи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. При цьому, господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва -підприємцями.
Згідно зі статтею 42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Отже, з аналізу викладених норм вбачається, що істотною ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, є не тільки факт реалізації продукції чи надання послуг вартісного характеру, а й систематичний характер таких дій, що і становить суть господарської діяльності.
Однак, матеріали даної справи не містять належних та допустимих доказів, які б підтверджували здійснення ОСОБА_2 самостійної, ініціативної, систематичної, на власний ризик господарської діяльності.
А, в самому протоколі про адміністративне правопорушення не розкрито суть вчиненого ОСОБА_2 , а саме не розкрито об'єктивну сторону даного правопорушення.
Крім того, в протоколі не повністю зазначені відомості про особу правопорушника, а саме не зазначено місце роботи, посада ОСОБА_2 .
Також, протокол складений відносно громадянки ОСОБА_2 , а письмові пояснення, які долучені до проколу, написані від імені ОСОБА_3 , копію документу, який би посвідчував вказану особу, до протоколу не додано.
В протоколі огляду та вилучення від 28.05.2021 року зазначено, що під час огляду вилучено алкогольні напої - 5 пляшок скляних пива, ємкістю 0,5 л «Полтава». При цьому, де знаходиться на зберіганні вказане майно не зазначено, квитанція щодо зберігання вказаного алкоголю, до протоколу не додана.
Вказані недоліки унеможливлюють розгляд даного адміністративного матеріалу.
Відповідно до ст. 62 Конституції України вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
При викладених обставинах матеріали адміністративної справи разом з протоколом підлягають поверненню до Відділення поліції №6 Дніпровського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області, для усунення недоліків та приведення його у відповідність до вимог ст. 256 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7, 256, 278 КУпАП, -
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП, повернути до Відділення поліції №6 Дніпровського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області, для усунення недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І.А. Білик