Справа № 210/433/21
Провадження № 2/210/790/21
іменем України
"08" липня 2021 р.
Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі головуючого судді Хлистуненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» про зобов'язання здійснити перерахунок вартості послуг з централізованого опалення, суд -
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до суду з позовною заявою в якій просить зобов'язати відповідача - Комунальне підприємство теплових мереж «Криворіжтепломережа» здійснити перерахунок вартості послуги з централізованого опалення, нарахованої відповідачем та сплаченої позивачем, у період із 01.05.2016 року по 01.11.2018 року за житлово-комунальну послугу - централізоване опалення.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що мешкає, та є споживачем комунальної послуги з централізованого опалення, в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , яка опалюється за допомогою централізованого опалення та використовується для проживання в ній, а не для підприємницької (господарської) діяльності.
Вважає, що її права, як споживача житлово-комунальних послуг із централізованого опалення, порушені відповідачем, оскільки у період з 01.05.2016 року по 01.11.2018 року ціна (тариф) на ці послуги була значно завищена за рахунок включення до їхньої собівартості незаконної, економічно необґрунтованої і також завищеної ціни на природний газ. Внаслідок цього, у вказаний вище період, попередній власник квартири, яку я купила вимушений був сплачувати необґрунтовано збільшену вартість за послуги з централізованого опалення, а вона домовилась з останнім взяти сплату його боргів на себе з метою зменшення вартості квартири, а відповідач, в свою чергу, отримав необґрунтовану економічну вигоду.
Зазначає, що вказані послуги, в період з 01.05.2016 року по 01.11.2018 року, надавались за вартістю до складу якої входили витрати на придбання природного газу, за ціною визнаною судовим рішенням незаконною та економічно не обґрунтованою. Тож виходячи з вищевикладеного вважає, що ціна та сукупну вартість послуг із централізованого опалення, в період з 01.05.2016 року по 01.11.2018 року, є завищеною та незаконною, тому просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок вартості послу з централізованого опалення.
Представником відповідача - ОСОБА_2 , подано до суду відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити позивачу в задоволенні позову повністю. У відзиві зазначила, що позивач, в обґрунтування своїх позовних вимог, посилається на рішення окружного адміністративного суду міста Києва №826/9665/16 від 04.03.2019 про визнання протиправною та нечинною з моменту її прийняття постанову КМУ №315 від 27.04.2016 року. Вказана постанова вносила зміни до постанови КМУ №758 від 01.10.2015 яка, в свою чергу, затверджувала Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період) та жодним чином не врегульовувала відносини між позивачем та відповідачем. Пунктом 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що індивідуальний споживач зобов'язаний: оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про теплопостачання» саме Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у сфері теплопостачання встановлює тарифи на теплову енергію, за якими її реалізовує підприємство.
Тарифи на послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання, що надаються населенню, встановлюються постановою №1171 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.03.2015 року (зі змінами). Тарифи комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» визначено пунктом 18 даної постанови. Вказана постанова є чинною та обов'язковою до виконання. Таким чином, вищевикладене свідчить про відсутність підстав проведення перерахунку нарахувань за послугу з централізованого опалення за адресою АДРЕСА_1 , так як, КПТМ “Криворіжтепломережа”, надає послугу з постачання теплової енергії виключно в межах затверджених тарифів, що встановлені чинним законодавством України - передбачені Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Окрім того, в позовній заяві позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок вартості послуги з централізованого опалення за період з 01.05.2016 року по 01.11.2018 рік, однак в позовній заяві позивач зазначає, що у вказаний період часу, вона не була власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 . Доказів про те, що остання зобов'язана сплачувати заборгованість за вказаний період позивачем не надано.
Тому, підстави для здійснення відповідачем перерахунку вартості та тарифу відповідної комунальної послуги, відсутні.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 13 ст. 7 ЦПК України судове засідання не проводиться.
Суд, дослідивши матеріали справи, відзив, вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
В силу ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем комунальної послуги з централізованого опалення, яку надає Комунальне підприємство теплових мереж «Криворіжтепломережа», та зареєстрована, з 02.06.2020 року, за адресою: АДРЕСА_1 , даний факт визнано сторонами, а тому доказуванню, в силу ст. 82 ЦПК України, не підлягає.
Отже, між сторонами склалися правовідносини з надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, в яких позивач зобов'язаний надати послуги, а відповідач зобов'язаний своєчасно здійснювати оплату за отримані послуги.
З роздруківок Інформації про суми, нараховані до сплати комунальними та іншими службами міста за адресою АДРЕСА_1 , за період з 01.05.2016 року по 01.11.2018 року, які надала позивач (а.с. 10-40), слідує, що підприємство відповідача нараховувало за вказаною адресою за надані послуги з централізованого опалення.
Відповідач - КПТМ «Криворіжтепломережа», відповідно до приписів Закону України «Про природні монополії», відноситься до суб'єктів природної монополії, а отже, відповідно до ст. 3, ч. 1 ст. 4 Закону та Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», регулюється національною комісією регулювання природних монополій, а саме Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про теплопостачання», саме Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у сфері теплопостачання встановлює тарифи на теплову енергію, за якими її реалізовує підприємство.
Тарифи на послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання, що надаються населенню, встановлюються постановою №1171 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.03.2015 (зі змінами). Тарифи комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» визначено пунктом 18 даної постанови. Вказана постанова є чинною та обов'язковою до виконання.
Постановою КМУ № 315 від 27.04.2016 року було внесено зміни до Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, а саме п.16 Положення було викладено в наступній редакції: «НАК «Нафтогаз України» у період з 01.05.2016 року по 31.03.2017 року (включно) постачає природний виробникам теплової енергії за регульованою ціною (без урахування тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, а також податків та зборів, що включаються до вартості природного газу, а також податків та зборів, що включаються до вартості природного газу відповідно до Податкового кодексу України) з метою надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню у розмірі 4942 грн. за 1000 куб.м.
Суд вважає, що нарахування за послуги з централізованого опалення у квартирі за адресою АДРЕСА_1 , у спірний період (з 01.05.2016 року по 01.11.2018 року) здійснювалося відповідно до тарифів на цю послугу, встановлених Постановою НКРЕКП №1171 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб'єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг» від 31.03.2015 року, Постановою НКРЕКП №1101 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 31.03.2015 року №1171» від 09.06.2016 року, тому, дії відповідача є правомірними.
Крім цього, зміни до постанов НКРЕКП щодо визначення тарифів не вносилися та не оскаржувалися.
Сам по собі факт скасування постанови Кабінету Міністрів № 315 від 27.04.2016 року, якою передбачалося підвищення ціни на природний газ, та на що посилається позивач, не свідчить про те, що не підлягає застосуванню постанова НКРЕКП щодо визначення тарифів за спірний період.
Крім того, позивач не надав суду доказів та не довів яким саме чином порушується його право, як споживача послуг тепломережі, з огляду на те, що позивач, у вказаний період часу з 01.05.2016 року по 01.11.2018 року, не була взагалі споживачем комунальної послуги, яку надає відповідач.
Суд вважає очевидним та не потребуючим доказування той факт, що значення понять «перерахунок вартості послуг» та «формування нових тарифів на виробництво, транспортування та постачання послуги з централізованого опалення та подання їх до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг для затвердження» є різними за своїм значенням та змістом та не бачить жодних підстав для їх ототожнення, що, фактично, просить визнати позивач.
За таких обставин, суд доходить до висновку, що чинним законодавством не передбачено обов'язок відповідача самостійно здійснювати перерахунок вартості послуг чи встановлювати нові тарифи.
На підставі викладеного, суд доходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6-13, 76-79, 133, 141, 259, 263-265, 279 ЦПК України, суд,
Позов ОСОБА_1 до Комунального підприємства теплових мереж «Криворіжтепломережа» про зобов'язання здійснити перерахунок вартості послуг з централізованого опалення залишити без задоволення.
Судовий збір віднести за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення складено 08 липня 2021 року.
Суддя: О. В. Хлистуненко