Рішення від 01.07.2021 по справі 210/672/18

ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 210/672/18

Провадження № 2/210/47/21

РІШЕННЯ

іменем України

"01" липня 2021 р.

Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого-судді Хлистуненко О.В.

секретаря судового засідання Недолуги Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за первісним позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» про захист прав споживача, визнання рішення незаконним та скасування здійснених нарахувань та за зустрічним позовом Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за не облікований (донарахований) об'єм природного газу, суд -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача за первісним позовом та відповідача за зустрічним позовом ОСОБА_1 - адвокат Німець Ю.С., звернулась з позовом до Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» (правонаступником якої є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз») про захист прав споживача, визнання рішення незаконним та скасування здійснених нарахувань в якому просить визнати протиправним рішення ПАТ «Криворіжгаз», оформлене протоколом №97 від 07.12.2017 року, про донарахування ОСОБА_1 не облікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно акту про порушення №2786 від 13.11.2017 року в сумі 67182,64 грн. обсягом 8025,1 м3, зобов'язати ПАТ «Криворіжгаз» здійснити перерахування обсягу та вартості спожитого природного газу, шляхом скасування та виключення з особового рахунку споживача ОСОБА_1 донарахованого не облікованого об'єму природного газу і його вартості, згідно акту про порушення «2786 від 13.11.2017 року, в сумі 67182,64 грн. обсягом 8025,1 м3.

В обґрунтування позову зазначила, що 13.11.2017 року представниками ПАТ «Криворіжгаз» за адресою проживання позивача було складено Акт про порушення №2786, який став підставою для нарахування не облікованого об'єму природного газу на суму 67 182 грн. 64 коп. Актом про порушення встановлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника прихованими засобами, а саме: «вирізана частина бендиксу праворуч через щілину між корпусом та коробкою відлікового механізму , є вільний доступ до відлікового механізму. Перевірити лічильник на мінімальну витрату немає можливості (відсутня ПГ). Є підозри щодо зміни конструкції та пошкодження лічильника, внаслідок чого спожитий газ підліковується не коректно, частково заводська пломба наявна, відбитки відповідають року випуску лічильника. Охоронна пломба ПАТ «Криворіжгаз» ціла: що спричинило несанкціонований відбір природного газу». За наслідками розгляду акту про порушення, 07.12.2017 року комісією ПАТ «Криворіжгаз» було прийнято рішення щодо донарахування не облікованого об'єму газу обсягом 8025.1 м3 на суму 67 182 грн. 64 коп.

Вказує, що в акті про порушення зазначено, що пломби та відбитки тавр на них є цілими та відповідають року випуску лічильника. Згідно акту про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 13.11.2017 року в розділі «наявність та цілісність пломб, стан різьбових з'єднань, наявність відбитків повірочного тавра» вказано, що дані елементи є цілими та відповідають року випуску лічильника. Та сама інформація зазначена і в протоколі №0614 від 13.11.2017 року щодо направлення ЗВТ на експертизу: наявність та цілісність пломб заводу виробника лічильника або Держстандарту України - наявна, ціла, відповідає року випуску лічильника; наявність та цілісність пломб ПАТ «Криворіжгаз» - наявні, цілі; наявність/відсутність інших ознак впливу на ЗВТ/пломбу» - відсутні. В акті експертизи лічильника газу №202 від 15.11.2017 року вказано, що заводська пломба та повірочне тавро цілі. Таким чином, вказаними документами відповідач засвідчив факт цілісності пломб на лічильнику та самого лічильника, їх відповідність року випуску, а відтак технічно здійснити несанкціонований доступ до відлікового механізму лічильника, без порушення при цьому пломб, споживач ніяк не зміг би.

Крім того, не погоджуючись з розрахунком здійсненого нарахування за актом про порушення, вказує, що такий розрахунок здійснено за завищеними обсягами споживання природного газу, опалювальна площа будинку, яка використовується відповідачем для нарахування вартості спожитого газу не відповідає реальним технічним даним будинку, тобто відповідачем взята площа 101,9 кв. м., а відповідно до технічної документації на будинок така площа складає 100,3 кв. м. При розрахунках нарахування за актом про порушення відповідачем застосований період у 12 календарних місяців, що передують виявленню порушення, а саме з 13.11.2016 року по 13.11.2017 року, що, в силу п. 1 гл. 3 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем, є незаконним, так як повинен був застосований період у 6 місяців.

Також, рішення про нарахування не облікованого об'єму газу приймалося не компетентним та не уповноваженим складом комісії, та не може вважатися законним з огляду на те, що згідно п. 9 глави 5 розділу 11 Кодексу «До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. Вказує на те, що, затверджена наказом ПАТ «Криворіжгаз» постійна комісія з розгляду актів про порушення, відрізняється від комісії, яка розглянула акт про порушення та прийняла рішення про донарахування. Тому вимушена звернутись до суду з вказаним позовом.

Представником відповідача за первісним позовом та позивача за зустрічним позовом ПАТ «Криворіжгаз» - Дубовик С.В. подано до суду відзив на позовну заяву згідно якого просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. У відзиві зазначила, що позивач ОСОБА_1 є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . домоволодіння за зазначеною адресою устатковане опалювальним приладом. Опалювальна площа складає 101,9 кв. м. В підпункті 3 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, зазначено, що до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильник газу).

13.11.2017 року за адресою проживання Відповідача представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Акт про порушення № 2786, відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу: «...несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованими заходами, а саме вирізана частина біндекса праворуч, через зазор (щілиною) між корпусом та коробкою відлікового механізму є вільний доступ до відлікового механізму. Перевірити лічильник на мінімальну витрату немає можливості (відсутня ПГ). Є підозра щодо зміни конструкції та пошкодження лічильника, внаслідок чого спожитий газ обліковується некоректно та частково. Заводська пломба наявна, відбитки аверсу відповідають року випуску лічильника 2015, реверс - логотип Elster. Охоронна пломба ПАТ «Криворіжгаз» ціла.» В підтвердження порушення до акту також додаються фотозйомки. Акт про порушення підписано Позивачем без зауважень.

В п. 8 акту про порушення зазначено про необхідність бути присутнім на засіданні комісії з розгляду цього акту на 07.12.2017 .

13.11.2017 року за адресою проживання Відповідача представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки № 732, результатом огляду засобу вимірювальної техніки вказано «вирізан біндекс, працює з гальмуванням». Акт про порушення підписано Позивачем без зауважень.

13.11.2017 року представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Протокол № 0614 щодо направлення ЗВТ на експертизу, в якому зазначено: вирізаний біндекс під відліковим механізмом. Протокол підписано Позивачем без зауважень.

15.11.2017 року у присутності позивача було складено акт експертизи лічильника газу № 202, де при проведенні експертизи виявлено порушення: «порушення здійснено прихованими заходами, а саме вирізана частина металевої пластини кріплення відлікового механізму праворуч. Замінені заводські калібрувальні колеса на саморобні більшого розміру зі зміненою кількістю зубців. Дані порушення є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації.» Згідно довідки ДП «Кривбасстандартметрологія» №Т-ДН-6790/17 від 15.11.2017 лічильник газу, заводський номер №8418457, визнано непридатним.

Зазначає, що охоронні пломби ПАТ «Криворіжгаз» встановлюється на патрубках та провушках коробки відлікового механізму. Охоронна пломба ПАТ «Криворіжгаз» та її проволока захищає газовий лічильник від несанкціонованого зняття лічильника з газопроводу, але вона не захищає від несанкціонованого доступу до відлікового механізму.

На підставі вищевикладеного, та на підставі протоколу № 97 від 07.12.2017 прийнято рішення про задоволення акту про порушення та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв Відповідача за 12 місяців) (з 13.11.2016 року по 13.11.2017 року). Так, згідно акта про порушення від 13.11.2017 року відповідачу була нарахована сума заборгованості за період 13.11.2016 року по 13.11.2017 року в розмірі 67 182,64 грн.

Крім того, нарахування за необлікований (донарахований) об'єм та обсяг природного газу виконано у відповідності до вимог Кодексу газорозподільних систем. Твердження позивача про невірне нарахування за технічними даними будинку не відповідають дійсності на підставі п.3 гл.4 Розділу IX Кодексу ГРМ - споживач зобов'язаний своєчасно, але не пізніше у місячний строк письмово повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни, що стосуються видів споживання газу, та/або опалювальної площі, та/або кількості осіб, зареєстрованих на його об'єкті. Площа домоволодіння підтверджується підписаною відповідачем карткою абонента, де зазначено площу домоволодіння по АДРЕСА_1 , в розмірі 101,9 м.кв.

Твердження позивача про невірний склад комісії з розгляду актів про порушення також не відповідає дійсності. Так, 07.12.2017 року, на засіданні постійно діючої комісії ПАТ «Криворіжгаз» з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу визначено наступний склад: Голова комісії - Гарькава К.К., секретар комісії - ОСОБА_2 , члени комісії - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 (представник Компанії, що надає юридичні послуги).

Згідно наказу ПАТ «Криворіжгаз» №03.1 Но-176-0417 від 11.04.2017 року «Про внесення змін до наказу «Про постійно діючу комісію з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу та споживачу, що не є побутовим» №649 від 02.09.2016» у зв'язку з кадровими змінами, внесено зміни до складу комісії та визначено наступний склад комісії: Голова комісії - Гарькава К.К., секретар комісії - ОСОБА_2 , члени комісії - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 (представник Компанії, що надає юридичні послуги). Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.

Крім того, 15.11.2017 року проведено експертизу лічильника газу у наступному складі: Голова комісії - Задорожня О.П., представник ДП «Кривбасстандартметрологія» Кучер Є Л., провідний фахівець ВЕБ - Трішина О.А., Начальник відділу - Сиротюк Г.В., Слюсар КВП та А: ОСОБА_9 , головний фахівець - ОСОБА_10 , ОСОБА_8 (представник Компанії, що надає юридичні послуги).

Так, згідно наказу ПАТ «Криворіжгаз» №03.2Но-493-1017 від 05.10.2017 року «Щодо створення постійно діючої комісії з експертизи ЗВТ та/або пломб» створено постійно діючу комісію з експертизи ЗВТ та/або пломб у складі: ОСОБА_3 - головний метролог, члени комісії: ОСОБА_11 - начальник відділу лабораторних вимірів, ОСОБА_6 - старший менеджер з продажів, ОСОБА_10 - головний фахівець по роботі з промисловими споживачами; слюсар КВП та А, відділу лабораторних вимірів; працівник відділу економічної безпеки; працівник компанії, що надає юридичні послуги; уповноважений представник ДП «Кривбасстандартметрологія» (за згодою), уповноважений представник територіального органу НКРЕКП (за згодою). Наказ від 26.04.2017 №02.4.2Но-200-0417 «Щодо створення постійно діючої комісії з експертизи ЗВТ та/або пломб» вважати таким, що втратив чинність. Наказом ПАТ «Криворіжгаз» №02.4.2Но-200-0417 від 26.04.2017 наказ від 20.09.2016 №678 «Щодо створення постійно діючої комісії з експертизи побутових лічильників» вважати таким, що втратив чинність. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.

Таким чином, склад комісії, що приймав рішення про задоволення акту про порушення та комісії з проведення експертизи ЗВТ, затверджений наказом Оператора ГРМ, та складається з інженерно-технічного персоналу та юристів, та відповідає вимогам кодексу ГРМ.

Представником відповідача за первісним позовом та позивача за зустрічним позовом ПАТ «Криворіжгаз» - ОСОБА_12 подано до суду зустрічну позовну заяву до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу в якій просить стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача заборгованість в сумі 67182,64 грн. та судовий збір у розмірі 1762,00 грн.

В обґрунтування позову зазначила, що 13.11.2017 року за адресою проживання ОСОБА_1 представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Акт про порушення № 2786, відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу: «...несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованими заходами, а саме вирізана частина біндекса праворуч, через зазор (щілиною) між корпусом та коробкою відлікового механізму є вільний доступ до відлікового механізму. Перевірити лічильник на мінімальну витрату немає можливості (відсутня ПГ). Є підозра щодо зміни конструкції та пошкодження лічильника, внаслідок чого спожитий газ обліковується некоректно та частково. Заводська пломба наявна, відбитки аверсу відповідають року випуску лічильника 2015, реверс - логотип Elster. Охоронна пломба ПАТ «Криворіжгаз» ціла.», акт про порушення підписано ОСОБА_1 без зауважень.

В п. 8 акту про порушення зазначено про необхідність бути присутнім на засіданні комісії з розгляду цього акту на 07.12.2017 року. 13.11.2017 року за адресою проживання ОСОБА_1 представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки № 732, результатом огляду засобу вимірювальної техніки вказано «вирізан біндекс, працює з гальмуванням». Акт про порушення підписано Позивачем без зауважень. 13.11.2017 року представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Протокол № 0614 щодо направлення ЗВТ на експертизу, в якому зазначено: вирізаний біндекс під відліковим механізмом. Протокол підписано ОСОБА_1 без зауважень. 13.11.2017 року представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено акт №0614 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. В акті зазначено, що 15.11.2017 року споживач запрошується для проведення експертизи. Акт підписано без зауважень.

15.11.2017 року у присутності ОСОБА_1 було складено акт експертизи лічильника газу № 202, де при проведенні експертизи виявлено порушення: «порушення здійснено прихованими заходами, а саме вирізана частина металевої пластини кріплення відлікового механізму праворуч. Замінені заводські калібрувальні колеса на саморобні більшого розміру зі зміненою кількістю зубців. Дані порушення є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації.»

Згідно довідки ДП «Кривбасстандартметрологія» №Т-ДН-6790/17 від 15.11.2017 року лічильник газу, заводський номер №8418457, визнано непридатним.

На підставі вищевикладеного, та на підставі протоколу № 97 від 07.12.2017 року прийнято рішення про задоволення акту про порушення та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв Відповідача за 12 місяців) (з 13.11.2016 року по 13.11.2017 року)

Так згідно акта про порушення від 13.11.2017 року ОСОБА_1 була нарахована сума заборгованості за період 13.11.2016 року по 13.11.2017 року в розмірі 67 182,64 грн. Так, 28.12.2017 року боржнику в установленому порядку було направлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого)об'єму та обсягу природного газу і його вартості, який нею було отримано власноручно 05.01.2018 року, що підтверджується її підписом на кур'єрській накладній, однак сплата боргу не здійснена, в зв'язку з чим представник позивача звернувся до суду з вищевказаною зустрічною позовною заявою.

Представником позивача за первісним позовом та відповідача за зустрічним позовом ОСОБА_1 - ОСОБА_13 , подано до суду відзив на зустрічну позовну заяву ПАТ «Криворіжгаз», згідно якого просить у задоволенні зустрічного позову відмовити у повному обсязі. У відзиві зазначила, що з висновками, які зроблені в Акті про порушення №276 від 13.11.2017 року категорично не погоджуються, оскільки ОСОБА_1 не було здійснено жодного втручання в роботу лічильника з моменту його установки, відповідач жодним чином не впливала та не намагалась вплинути на покази вказаного лічильника. Прийняте у відношенні відповідача рішення про донарахування вартості природного газу відповідач вважає протиправним, а нараховану суму безпідставною, у зв'язку з чим останнім заявлено первісний позов. Просить відмовити в задоволенні зустрічної позовної заяви з підстав та мотивів первісного позову ОСОБА_1 до ПАТ «Криворіжгаз».

Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_13 , в судове засідання не з'явилась, надала на адресу суду заяву про розгляд справи без її участі та участі позивача. Просила суд позовну заяву задовольнити, а у задоволенні зустрічної позовної заяви АТ «Криворіжгаз» відмовити в повному обсязі.

Представник відповідача АТ «Криворіжгаз» - Волошина Н.А. також в судове засідання не з'явилась, надала на адресу суду заяву про розгляд справи без її участі. Проти задоволення позовної заяви ОСОБА_1 заперечувала, просила суд зустрічну позовну заяву АТ «Криворіжгаз» задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Свідок ОСОБА_14 в судовому засіданні, 22.10.2019 року, пояснила, що 13.11.2017 року вона з іншими працівниками ПАТ «Криворіжгаз» прибули на адресу споживача де візуально було виявлено ознаки порушення Кодексу газорозподільної системи, а саме втручання у лічильник газу, виявлена підозра зі зміни конструкції лічильника, за допомогою спеціального засобу, а саме сталевого щупу. Оцінюючи стан лічильника, помітила, що заводські пломби були цілі, але знаючи, що споживачі часто їх підроблюють, впевнена, що позивач самостійно чи за допомогою інших осіб здійснила зміну конструкції лічильна газу та підробила пломби. У зв'язку з цим, було складено акт про порушення, акт про демонтаж, лічильник газу запаковано до сейф-пакету та згодом направлено на експертизу. Вказані акти споживачем підписані без зауважень. Було проведено експертизу лічильника споживача яка показала, що дійсно присутні порушення, а саме зміна конструкції відлікового механізму, у зв'язку з чим, комісією було розглянуто акт про порушення, вирішено його затвердити та здійснити нарахування не облікованого об'єму газу. Щодо пломб то зауважила, що свинцеві пломби заводу виробника, з її слів та стажу роботу, споживачі часто підроблюють без зміни охоронної пломби ПАТ «Криворіжгаз», яка в свою чергу, захищає лише від зняття лічильника з газотранспортної системи. Вказує, що порушення здійснено прихованими засобами. Щодо участі представників НКРЕКП у комісії по експертизі та розгляду актів про порушення, повідомила, що такі представники завжди запрошуються для участі у вказаних комісіях, але ще ніколи не приймали в них участі.

Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні, 09.12.2019 року, пояснила, що працює головним метрологом ПАТ «Криворіжгаз». На місці виявлення порушення присутня не була, але була в комісії по експертизі лічильника газу, де є головою та є членом комісії по розгляду акту про порушення. Під час проведення експертизи лічильника, останній виймається із сейф пакета, оглядається, виймається лічильний механізм та досліджується його внутрішня конструкція. Згідно акту експертизи пломби на лічильнику цілі, ззовні пошкоджень не було виявлено. Коли лічильник розбирається то заводські пломби пошкоджуються, тому що іншим шляхом не можливо його розібрати. Після проведення експертизи лічильник збирається та передається на метрологічне дослідження. Про механізм втручання у лічильник повідомила, що відліковий механізм знімається окремо і не пошкоджує герметичність самого лічильника, так само як і з лічильником ОСОБА_1 , був знятий відліковий механізм та замінені колеса передавального механізму на не заводського типу. Продемонструвавши фотографії лічильника, а саме відлікового механізму, вказала, що колеса цього механізму не відповідають заводським зразкам. Таке порушення впливає на правильність передання показань спожитого природного газу. На її погляд, пломби були підробні. В додатковому трасологічному дослідженні останніх не було необхідності так як були наявне втручання в роботу лічильника. Припускає, що зміни в конструкцію лічильника могли бути зроблені в період часу після першої установки цього лічильника і перед переопломбуванням лічильника через 5 днів за заявою споживача.

Свідок ОСОБА_15 в судовому засіданні, 09.12.2019 року, пояснив, що працює слюсарем ПАТ «Криворіжгаз». За адресою споживача огляд лічильника спочатку проводився його колегами зі служби безпеки, які перші зайшли до будинку, оглянули лічильник і за допомогою щупу встановили втручання в його роботу. Споживач була присутня при цьому та заперечень чи зауважень не висловлювала. Зокрема свідок займався демонтажем лічильника, монтажем іншого лічильника, пакуванням вилученого лічильника до сейф-пакету. Повідомляє, що порушення полягало в переробці лічильника, які виявлені за допомогою щупу та полягали у вирізі «бендексу» - складової частини лічильника, яка передбачена заводом виробником, та заміні колес відлікового механізму. Перевірити лічильник на місці за допомогою мінімальної витрати газу не було можливості, так як у споживача відсутня газова плита. Розбирати лічильник на місці слюсарі не мають права, цим займається експертиза.

Свідок ОСОБА_16 в судовому засіданні, 22.04.2021 року, пояснив, що приїхав з колегами за адресою АДРЕСА_1 для перевірки лічильника, під час якої виявлено підозри до конструкції лічильника, пошкодження відлікового механізму під корпусом суматора. Вказує, що особисто складав документи про демонтаж, монтаж лічильника та направлення останнього на експертизу, пакував лічильник до сейф-пакету. Споживач при всіх діях була присутня, зауважень та заперечень не висловлювала. Щодо сейф-пакету повідомив, що втручання до його цілісності неможливе, а якщо таке і було, то на ньому залишаться відповідні сліди. Порушення бачив особисто, але їх не встановлював. Перевірити лічильник на місці за допомогою мінімальної витрати газу не було можливості так як у споживача відсутня газова плита. Розбирати лічильник на місці слюсарі не мають права.

Свідок ОСОБА_17 в судовому засіданні, 22.04.2021 року, пояснив, що працює у відділі економічної безпеки основною задачею якого є виявлення та перешкоджання несанкціонованого споживання газу. В даному випадку він з колегами перевіряв всі будинки по АДРЕСА_1 . Зазначає, що взагалі існує два способи несанкціонованого відбору газу: - через несанкціоновані газопроводи; - маніпуляції з лічильником. У будинку АДРЕСА_1 виникли запитання до лічильника. За допомогою мінімальної витрати газу лічильник неможливо було перевірити, так як відсутня газова плита, тому перевіряли лічильник за допомогою металевого предмету схожого на пластинку. Показавши в судовому засіданні наглядно, вказує, що втручання полягало в зміні колес відлікового механізму, а саме установки колес більшого діаметру, що дозволяє впливати на покази лічильника. Зазначає, що таке втручання можливе без пошкодження охоронної пломби, а пломба заводу виробника підроблюється. Питання щодо експертизи пломби не ставилось, так як на експертизі було виявлено втручання в роботу лічильника.

Дослідивши матеріали справи, доводи, викладені в первісній позовній заяві та зустрічній позовній заяві, відзиви на позовні заяви, з'ясувавши повно та всебічно обставини, факти та відповідні їм правовідносини, вислухавши свідків, суд вважає, що первісний позов слід залишити без задоволення, а зустрічну позовну заяву слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем природного газу та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , де встановлений лічильник газу BK G4T №8418457, даний факт визнано сторонами, а тому доказуванню в силу ст. 82 ЦПК України не підлягає.

На підставі договору №0330287097 про надання населенню послуг з газопостачання, укладеному між ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» (газопостачальне підприємство) та ОСОБА_1 16.10.2015 року до будинку АДРЕСА_1 постачається природний газ (а.с. 8-13).

В п. 2 Договору зазначено, що в будинку встановлено лічильник газу BK G4T №84184571 (а.с. 9).

Відповідно ст. 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечувати безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до постанови НКРЕКП №845 від розподіл природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ ПАТ «Криворіжгаз», останньому видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на території АДРЕСА_2 в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності та користуванні ПАТ «Криворіжгаз». В Кодексі газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року, зазначено, що оператор газорозподільної системи - це суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Пунктом 2 глави 1 Розділу 6 Кодексу газорозподільних систем передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної мережі (далі - ГРМ) для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.

Згідно пункту 4 глави 3 Розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу. В пункті 7 глави 3 Розділу 6 Кодексу зазначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Відповідно до п. 7 Глави 9 Розділу 10 Кодексу газорозподільних систем,у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи з складових або контрольного огляду вузла обліку, зокрема, ознак несанкціонованого втручання в оту ЗВТ, представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення.

13.11.2017 року представниками ПАТ «Криворіжгаз» за адресою: АДРЕСА_1 , було складено Акт про порушення №2786 від 13.11.2017 року, яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: «п.7 гл. 9 розділу Х, пп. 3 п. 1 гл. 2 р. ХІ. Несанкціонований відбір природного газу споживачем шляхом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газа прихованими засобами, а саме вирізана частина бендиксу праворуч, через зазор (щілину) між корпусом та коробкою відлікового механізму є вільний доступ до відлікового механізму. Перевірити лічильник на мінімальну витрату немає можливості (відсутня ПГ). Є підозра щодо зміни конструкції та пошкодження лічильника, внаслідок чого спожитий газ обліковується не коректно та частково. Заводська пломба наявна, відбитки оверсу відповідають року випуску лічильника 2015, реверс - логотип Elster. Охоронна пломба ПАТ «Криворіжгаз» ціла» (а.с. 16).

Даний акт підписаний представниками ПАТ «Криворіжгаз» та споживачем без зауважень.

Згідно з п.1 Глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

13.11.2017 року представниками ПАТ «Криворіжгаз» було складено Акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки, а саме лічильника BK G4T №8418457 (а.с. 18).

В присутності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу №0614, відповідно до якого газовий лічильник BK G4T №8418457, було демонтовано та направлено на експертизу. В останньому зазначено те, що експертиза буде проводитись 15.11.2017 року о 10:00 год. (а.с. 17).

Згідно з ст.1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 цього Закону, у центральних органах виконавчої влади, крім центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрології та метрологічної діяльності, і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрологічного нагляду, в інших державних органах, в органах управління об'єднань підприємств, на підприємствах та в організаціях можуть утворюватися метрологічні служби для проведення робіт (надання послуг), пов'язаних із забезпеченням єдності вимірювань у визначених сферах діяльності.

Згідно з пунктами 3.1.3, 3.2.2 3.2.5, 3.2.8, 3.3.1, 3.3.2, 3.3.4 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України N619 від 27.12.2005 р. (далі Положення N619 від 27.12.2005 р.), лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі в таких випадках: у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника.

У разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення, який підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків. У разі відмови споживача від підпису в акті про виявлені порушення представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.

При наявності акту про виявлені порушення або заяви споживача про проведення експертизи лічильника газу газопостачальна (газотранспортна) організація зобов'язана протягом трьох робочих днів у містах та п'яти робочих днів у сільській місцевості від дати реєстрації заяви або акта про виявлені порушення у відповідних журналах реєстрації газопостачальної (газотранспортної) організації демонтувати та відправити лічильник газу на експертизу.

Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи.

У присутності споживача лічильник пакується представником газопостачальної (газотранспортної) організації в пакет з поліетилену або з іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації.

Представник газопостачальної (газотранспортної) організації спільно із споживачем складають та підписують акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. У разі відмови споживача від підпису в акті про демонтаж лічильника газу представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.

Демонтований лічильник газу доставляється на місце проведення експертизи представником газопостачальної (газотранспортної) організації або споживачем (на його бажання), про що робиться відповідний запис в акті про демонтаж лічильника газу.

Експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.

15.11.2017 року, в присутності споживача ОСОБА_1 , проведено експертизу лічильника газу BK G4T 2015 року випуску №8418457, за результатами якої складно Акт №202 відповідно до якого виявлено порушення здійснене прихованими заходами, а саме вирізана частина металевої пластини кріплення відлікового механізму праворуч. Замінені заводські калібрувальні колеса на саморобні більшого розміру зі зміненою кількістю зубців. Дані порушення є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації (а.с. 19), акт підписано членами комісії та споживачем ОСОБА_1 без зауважень.

Окрім того, факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника підтверджується також і довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-6790/17 від 15.11.2017 року, в якій зазначено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам згідно рекомендації Р 50-071-98 «Лічильники газу побутові. Підстави для визначення ЗВТ непридатним: згідно п. 6.9. Похибка вимірювань перевищує допустиму» (а.с. 80).

Засіданням діючої комісії ПАТ «Криворіжгаз» з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу, 07.12.2017 року, вирішено акт про порушення від 13.11.2017 року №2786 задовольнити та виконати донарахування необлікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості у розмірі за період з 13.11.2016 року по 13.11.2017 року, що складає 67182,64 грн., 1566,15 куб. м. (а.с. 81).

07.12.2017 року, на засіданні постійно діючої комісії ПАТ «Криворіжгаз» з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу визначено наступний склад: Голова комісії - ОСОБА_18 , члени комісії - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_19 , ОСОБА_8 (а.с. 81).

Згідно наказу ПАТ «Криворіжгаз» №03.1 Но-176-0417 від 11.04.2017 року «Про внесення змін до наказу «Про постійно діючу комісію з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу та споживачу, що не є побутовим» №649 від 02.09.2016» у зв'язку з кадровими змінами, внесено зміни до складу комісії та визначено наступний склад комісії: Голова комісії - Гарькава К.К., секретар комісії - ОСОБА_2 , члени комісії - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_19 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , представник компанії, що надає юридичні послуги (а.с. 59).

Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.

Крім того, 15.11.2017 року проведено експертизу лічильника газу у наступному складі: Голова комісії - Задорожня О.П., представник ДП «Кривбасстандартметрологія» Кучер Є.Л., провідний фахівець ВЕБ - Трішина О.А., начальник відділу - Сиротюк Г.В., слюсар КВП та А: ОСОБА_9 , головний фахівець - ОСОБА_10 , представник юридичного управління - ОСОБА_8 (а.с. 79).

Так, згідно наказу ПАТ «Криворіжгаз» №03.2Но-493-1017 від 05.10.2017 року «Щодо створення постійно діючої комісії з експертизи ЗВТ та/або пломб» створено постійно діючу комісію з експертизи ЗВТ та/або пломб у складі: ОСОБА_3 - головний метролог, члени комісії: ОСОБА_11 - начальник відділу лабораторних вимірів, ОСОБА_6 - старший менеджер з продажів, ОСОБА_10 - головний фахівець по роботі з промисловими споживачами; слюсар КВП та А, відділу лабораторних вимірів; працівник відділу економічної безпеки; працівник компанії, що надає юридичні послуги; уповноважений представник ДП «Кривбасстандартметрологія» (за згодою), уповноважений представник територіального органу НКРЕКП (за згодою) (а.с. 60).

Наказ від 26.04.2017 року №02.4.2Но-200-0417 «Щодо створення постійно діючої комісії з експертизи ЗВТ та/або пломб» вважати таким, що втратив чинність. Наказом ПАТ «Криворіжгаз» №02.4.2Но-200-0417 від 26.04.2017 наказ від 20.09.2016 №678 «Щодо створення постійно діючої комісії з експертизи побутових лічильників» вважати таким, що втратив чинність (а.с. 61).

Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.

Таким чином, суд дійшов висновку, що склад комісії, що приймав рішення про задоволення акту про порушення та комісії з проведення експертизи ЗВТ, затверджений наказом Оператора ГРМ, та складається з інженерно-технічного персоналу та юристів, та відповідає вимогам кодексу ГРМ.

Таким чином, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що в матеріалах справи достатньо належних, допустимих та достовірних доказів в розумінні ст. 77-79 ЦПК України, які у своїй сукупності свідчать про несанкціоноване втручання споживача ОСОБА_1 в роботу лічильника газу, що є порушенням вимог Кодексу газорозподільних систем.

Посилання позивача, що він не здійснював втручання в роботу газового лічильника, суд оцінює критично, з огляду на ту обставину, що лічильник знаходиться в її домоволодінні, а відповідно до п. 4 глави 6 розділу 10 Кодексу газорозподільних систем, за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Крім того, підтвердити факт втручання у конструкцію лічильника будь-яких інших осіб, позивач та представник позивача в судовому засіданні не змогли, а з огляду на те, що саме споживач здійснює витрати газу та оплату за нього, тому в першу чергу в їх зменшенні саме він зацікавлений, що виключає доцільність втручання у конструкцію лічильника будь-якої іншої особи, якій би це було вигідно, окрім самого споживача.

Так, відповідно до вимог Порядку перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень Кодексу газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2494, яким передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

Відповідно до Акту №202 від 15.11.2017 року, виявлене порушення в роботі ЗВТ здійснене прихованими заходами, що і послугувало визначити об'єм необлікованого природного газу за період з 13.11.2016 року по 13.11.2017 року.

Як слідує з акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, здійсненого ПАТ «Криворіжгаз» сума збитків завданих ОСОБА_1 , розрахованих за період з 13.11.2016 року по 13.11.2017 року становить 67182,64 грн. (а.с. 81).

Повідомлення про необхідність сплати вищезазначеної суми, ОСОБА_1 направлялось кур'єрською поштою, що підтверджено накладною, яке остання отримала (а.с. 84). На час розгляду даної справи в суді, збитки ОСОБА_1 не відшкодовано, у зв'язку з чим відповідач за первічним позов ПАТ «Криворіжгаз» подав до суду зустрічну позовну заяву про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу.

Крім того, нарахування за необлікований (донарахований) об'єм та обсяг природного газу виконано у відповідності до вимог Кодексу газорозподільних систем. Твердження позивача про невірне нарахування за технічними даними будинку не відповідають дійсності на підставі п.3 гл.4 Розділу IX Кодексу ГРМ - споживач зобов'язаний своєчасно, але не пізніше у місячний строк письмово повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни, що стосуються видів споживання газу, та/або опалювальної площі, та/або кількості осіб, зареєстрованих на його об'єкті. Площа домоволодіння підтверджується підписаною відповідачем карткою абонента, де зазначено площу домоволодіння по АДРЕСА_1 , в розмірі 101,9 м.кв. (а.с. 54).

Таким чином, виходячи з того, що в судовому засідання знайшов своє підтвердження факт несанкціонованого втручання ОСОБА_1 в роботу газового лічильника, який розташований в її домоволодінні, то підстав для визнання протиправним рішення ПАТ «Криворіжгаз», оформлене протоколом №97 від 07.12.2017 року, про донарахування ОСОБА_1 необлікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості згідно акту про порушення №2786 від 13.11.2017 року в сумі 67182,64 грн. обсягом 8025,1 м3, зобов'язання ПАТ «Криворіжгаз» здійснити перерахування обсягу та вартості спожитого природного газу, шляхом скасування та виключення з особового рахунку споживача ОСОБА_1 донарахованого не облікованого об'єму природного газу і його вартості, згідно акту про порушення «2786 від 13.11.2017 року, в сумі 67182,64 грн. обсягом 8025,1 м3, суд не вбачає.

Крім того, відповідачем за первісним позовом ПАТ «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 було подано зустрічну позовну заяву про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об'єм природного газу.

Суд, приймаючи до уваги встановлений в судовому засіданні факт несанкціонованого відбору природного газу, дослідивши матеріали справи, доводи, викладені в зустрічній позовній заяві, відзив на зустрічну позовну заяву, з'ясувавши повно та всебічно обставини, факти та відповідні їм правовідносини, вважає, що зустрічну позовну заяву слід задовольнити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 526, п. 4 ч. 1 ст. 611 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - відшкодування збитків.

Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Окрім того, частиною 4 ст. 319 ЦК України встановлено, що власність зобов'язує.

Враховуючи правильність наданого позивачем розрахунку, доведеність факту допущення відповідачем порушення, несплату наявного розміру збитків та відсутність доказів їх спростування з її боку, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог із стягненням з ОСОБА_1 на користь АТ «Криворіжгаз» спожитого необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 67182,64 грн. та судовий збір у розмірі 1762,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 526, 1116 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 13, 76-83, 128, 131, 141, 223, 259, 263, 264, 265, 279, 354, 355 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» (правонаступником якого є Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз») про захист прав споживача, визнання рішення незаконним та скасування здійснених нарахувань залишити без задоволення.

Зустрічну позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» (правонаступником якого є Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз») до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за не облікований (донарахований) об'єм природного газу задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», юридична адреса: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1, код ЄДРПОУ 03341397, заборгованість у розмірі 67182 (шістдесят сім тисяч сто вісімдесят дві) гривні 64 (шістдесят чотири) копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», юридична адреса: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1, код ЄДРПОУ 03341397, судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 (нуль) копійок.

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Суддя: О. В. Хлистуненко