07.07.2021 справа № 908/1685/21
м.Запоріжжя Запорізької області
Суддя Господарського суду Запорізької області Левкут В.В., розглянувши матеріали
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “ОИЛ-ТРЕЙД” (69068, м. Запоріжжя, вул. Вороніхіна, буд. 6, кв. 32)
до відповідача-1 Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях (49000, м. Дніпро, вул. Центральна, буд. 6)
до відповідача-2 Державної казначейської служби України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, буд. 6)
про стягнення грошових коштів сплачених за об'єкт приватизації в сумі 312000,00 грн. та зобов'язання перерахувати стягнуті кошти
До Господарського суду Запорізької області 09.06.2021 надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю “ОИЛ ТРЕЙД” до відповідача-1 Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області та відповідача-2 Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області, в якому позивач просить: стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області грошові кошти, сплачені за об'єкт приватизації за договором № 914 від 26.10.2004 в сумі, отриманій в результаті повторного продажу об'єкту, та перерахувати кошти в розмірі 312000,00 грн., в т.ч. ПДВ; зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області перерахувати стягнуті кошти з рахунку Регіонального відділення ФДМУ по Запорізькій області на рахунок ТОВ “ОИЛ-ТРЕЙД”.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.06.2021 справу № 908/1685/21 передано на розгляд судді Левкут В.В.
Ухвалою суду від 14.06.2021 позовну заяву ТОВ “ОИЛ-ТРЕЙД” залишено без руху; позивачу наданий строк для усунення недоліків терміном 10 днів з дня отримання вказаної ухвали, але не пізніше 02.07.2021, шляхом надання суду: письмового уточнення щодо визначення суб'єктного складу відповідачів у справі; належним чином засвідчених доказів у справі, наданих до позовної заяви; доказів сплати судового збору у встановленому законом розмірі, а саме доплати судового збору в розмірі 2270,00 грн.;
Господарським судом Запорізької області 02.07.2021 отримано заяву ТОВ “ОИЛ-ТРЕЙД” про усунення недоліків позовної заяви, в якій наведено уточнення до позовної заяви щодо суб'єктного складу відповідачів: просить визнати відповідачем 1 у справі № 908/1685/21 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях, а відповідачем 2 - Державну казначейську службу України.
За змістом заяви позивач просить: стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях грошові кошти, сплачені за об'єкт приватизації за договором № 914 від 26.10.2004 в сумі, отриманій в результаті повторного продажу об'єкту, та перерахувати кошти в розмірі 312000,00 грн., в т.ч. ПДВ 52000,00 грн., а також сплачений позивачем судовий збір в розмірі 6950,00 грн.; зобов'язати Державну казначейську службу України перерахувати стягнуті кошти з рахунку Регіонального відділення ФДМУ по Запорізькій області на рахунок ТОВ “ОИЛ-ТРЕЙД”.
До заяви позивач надав докази доплати судового збору в розмірі 2270,00 грн.
Отже, позивач фактично усунув недоліки позовної заяви, про які зазначено в ухвалі суду від 14.06.2021.
Дослідивши матеріали позовної заяви, з урахуванням наданих позивачем уточнень, суд дійшов висновку щодо передачі (направлення) матеріалів справи за виключною підсудністю до господарського суду міста Києва з наступних підстав.
Відповідно до ст. 125 Конституції України, судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Статтею 17 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” встановлено, що судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Територіальна підсудність - це компетенція із розгляду справ однорідними судами залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.
Основними видами територіальної підсудності є, зокрема загальна, альтернативна та виключна.
Господарський процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах. (ст. 1 ГПК України)
Загальна територіальна підсудність встановлюється як загальне правило і застосовується у тому випадку, коли вона не змінена або доповнена іншим видом територіальної підсудності.
Відповідно до положень частини 1 ст. 27 ГПК України позов пред'являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Виходячи з зазначеної норми права, загальне правило територіальної підсудності щодо пред'явлення позову за місцезнаходженням відповідача застосовується лише у випадку, коли інші правила підсудності не встановлені положеннями ГПК України.
Статтею 30 ГПК України визначена виключна підсудність справ.
Виключна підсудність - це правило, відповідно до якого справа має бути розглянута тільки певним господарським судом. Виключна підсудність означає, що деякі категорії справ не можуть розглядатися за загальними правилами підсудності, а також за правилами альтернативної підсудності. У цих категоріях справ не допускається також договірна підсудність.
Частиною 5 ст. 30 ГПК України (зі змінами) визначено, що спори, у яких відповідачем є Кабінет Міністрів України, міністерство чи інший центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, незалежно від наявності інших визначених цією статтею підстав для виключної підсудності такого спору іншому господарському суду.
Як вбачається з позовної заяви № б/н від 29.05.2020 позов пред'явлено до відповідачів - 1) Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях, 2) Державної казначейської служби України. Предметом спору є стягнення з відповідача-1 грошових коштів, сплачених за об'єкт приватизації за договором № 914 від 26.10.2004 в сумі, отриманій в результаті повторного продажу об'єкту, в розмірі 312000,00 грн. та зобов'язання Державної казначейської служби України перерахувати стягнуті кошти на рахунок позивача.
Пунктом 1 Указу Президента України від 09.12.2010 № 1085/2010 “Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади” утворено Державну казначейську службу України, з покладенням на цю Службу функцій у сфері казначейського обслуговування державного бюджету.
Згідно розділу ІІ даного Указу Державна казначейська служба України є центральним органом виконавчої влади.
У відповідності до п. 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. № 215, Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Таким чином, Державна казначейська служба України є центральним органом виконавчої влади.
Відтак спір у даній справі має розглядатися за правилами виключної підсудності, з тих підстав, що відповідачем у цій справі є центральний орган виконавчої влади.
Спір відноситься до юрисдикції господарського суду міста Києва.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Справа, прийнята судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому суду, за винятком випадків, коли внаслідок змін у складі відповідачів справа відноситься до виключної підсудності іншого суду.
Враховуючи вищевикладене, оскільки одним із відповідачів у даній справі визначено центральний орган виконавчої влади - Державну казначейську службу України, суд дійшов висновку про передачу справи № 908/1685/21 за виключною підсудністю до господарського суду міста Києва.
Частиною 3 ст. 31 ГПК України унормовано, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Враховуючи вищевикладене, матеріали позовної заяви та надані позивачем на усунення недоліків уточнення та матеріали слід направити для розгляду за підсудністю до господарського суду міста Києва після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Керуючись ч.ч. 1, 2 ст. 27, п. 1 ч. 1 ст. 31, ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні матеріали та надані на усунення недоліків уточнення та матеріали товариства з обмеженою відповідальністю “ОИЛ-ТРЕЙД” до відповідачів: 1) Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях, 2) Державної казначейської служби України про стягнення з відповідача-1 грошових коштів, сплачених за об'єкт приватизації за договором № 914 від 26.10.2004 в сумі, отриманій в результаті повторного продажу об'єкту, в розмірі 312000,00 грн. та зобов'язання Державної казначейської служби України перерахувати стягнуті кошти на рахунок позивача передати (направити) за виключною підсудністю до господарського суду міста Києва (01030, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 44-В).
Матеріали позовної заяви надані на усунення недоліків уточнення та матеріали товариства з обмеженою відповідальністю “ОИЛ-ТРЕЙД” (в тому числі оригінали: квитанція N1ВLI4505M від 07.06.2021 щодо сплати 4680,00 грн. судового збору, квитанція N1BLI4656M від 02.074.2021 щодо сплати 2270,00 грн. судового збору) після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення підлягають направленню для розгляду за підсудністю до господарського суду міста Києва (01030, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 44-В).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в порядку, визначеному ст.ст. 255-257 ГПК України. Згідно ст. 257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до п. 17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Ухвала підписана 07.07.2021
Суддя В.В. Левкут