Постанова від 08.07.2021 по справі 727/10864/20

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2021 року м. Чернівці

справа № 727/10864/20

провадження 22-ц/822/617/21

Чернівецький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого Перепелюк І. Б.

суддів : Владичана А.І., Литвинюк І.М.

секретар Собчук І.Ю.

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду м.Чернівців від 06 квітня 2021 року в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької обласної ради, Голови Чернівецької обласної ради, Малишевського Ігоря Олександровича, Обласного комунального некомерційного підприємства «Буковинський клінічний онкологічний центр», Департаменту охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, визнання протиправним та скасування розпорядження,

встановив:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Чернівецької обласної ради, Голови Чернівецької обласної ради, ОСОБА_2 , Обласного комунального некомерційного підприємства «Буковинський клінічний онкологічний центр», Департаменту охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, визнання протиправним та скасування розпорядження.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним. 13.09.2017 року Чернівецька обласна рада прийняла рішення № 158-15/17 «Про призначення ОСОБА_1 на посаду головного лікаря комунальної установи «Чернівецький обласний онкологічний диспансер». 09.10.2017 року Чернівецька обласна рада та Департамент охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації уклали з ним контракт про призначення на посаду головного лікаря КУ «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер».

В результаті реорганізації КУ «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер» шляхом приєднання до обласного комунального некомерційного підприємства «Буковинський клінічний онкологічний центр» (ОКНП), останнє є правонаступником усього майна, прав та обов'язків реорганізованої установи, та вважає, що він як очільник реорганізованої установи правомірно претендує на посаду генерального директора новоутвореного комунального підприємства.

25.08.2020 року позивач звернувся до в.о. голови Чернівецької обласної ради Маковецької І.С. із заявою про призначення на посаду генерального директора ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр», службові обов'язки якого є повністю тотожними з обов'язками головного лікаря КУ «Чернівецький обласний онкологічний диспансер». Вважає, що дії/бездіяльність Чернівецької обласної ради, яка після реорганізації КУ в ОКНП не внесла відповідні зміни до діючого з ним, ОСОБА_1 контракту, порушують його трудові права, а призначення на посаду генерального директора ОКНП ОСОБА_2 та укладання 10.09.2020 року з ним контракту є безпідставним.

Вважав, що існуючі трудові відносини з ним повинні бути закріплені рішенням сесії Чернівецької обласної ради шляхом внесення змін до діючого Контракту від 09.10.2017 року.

Просив суд винести рішення, яким вважати контракт від 09.10.2017 року укладений Чернівецькою обласною радою та Департаментом охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації з ОСОБА_1 продовженим після припинення КУ «Чернівецький обласний онкологічний диспансер», як з керівником (генеральним директором) новоствореного ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр»;

зобов'язати Чернівецьку обласну раду та Департамент охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації внести зміни до умов контракту від 09.10.2017 року, укладеного з ОСОБА_1

-змінити назву закладу охорони здоров'я з комунальна установа «Чернівецький обласний онкологічний диспансер» на «комунальне некомерційне підприємство «Буковинський клінічний онкологічний центр»;

-змінити посаду Тащука І.В. з «головного лікар комунальної установи «Чернівецький обласний диспансер» на генеральний директор комунального некомерційного підприємства «Буковинський клінічний онкологічний центр»;

визнати протиправним та скасувати Розпорядження голови Чернівецької обласної ради від 10.09.2020 року № 430 «Про виконання рішення суду», яким ОСОБА_2 було призначено на посаду генерального директора обласного комунального підприємства «Буковинський клінічний онкологічний центр» шляхом укладання контракту строком на 5 років з 10 вересня 2020 року по 09 вересня 2025 року;

зобов'язати Чернівецьку обласну раду та голову Чернівецької обласної ради або особу, яка виконує обов'язки голови Чернівецької обласної ради розірвати контракт яким ОСОБА_2 було призначено на посаду генерального директора ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» на підставі Розпорядження голови Чернівецької обласної ради від 10.09.2020 року № 430.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Шевченківського районного суду м.Чернівців від 06 квітня 2021 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Чернівецької обласної ради, Голови Чернівецької обласної ради, ОСОБА_2 , ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр», Департаменту охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, визнання протиправним та скасування розпорядження - відмовлено за безпідставністю.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення Шевченківського районного суду м.Чернівців від 06 квітня 2021 року та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги.

Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу

Апелянт зазначає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що після реорганізації комунальної установи «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер» в обласне комунальне некомерційне підприємство «Буковинський клінічний онкологічний центр» трудовий договір з позивачем як з керівником продовжив свою дію і на новоствореному підприємстві в силу закону - ст. 36 КЗпП України.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31.10.2018р. №1977 внесено зміни до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого та впровадженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29 березня 2002р. №117

Вказаний наказ набрав чинності з 01.01.2019р., п.2 цього наказу встановлено, що особи, призначені на посади керівників у сфері охорони здоров'я до набрання чинності цим наказом, продовжують виконувати свої обов'язки до проведення нових конкурсів.

На офіційному сайті МОЗ України надано також роз'яснення по даному наказу про те, що всі головні лікарі та інші медичні працівники виконуватимуть свої функції без змін до терміну дії їхніх договорів, та лише після завершення цих термінів будуть діяти положення вказаного наказу.

Таким чином, трудовий договір з ним, як з керівником новоствореного ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» є діючим в силу ст. 36 КЗпП Україну. Цей факт визнається сторонами і встановлений судом.

Визнавши, що трудовий договір з позивачем, як з керівником є продовженим на створеному в результаті реорганізації підприємстві, суд першої інстанції зробив помилковий висновок про те, що права позивача не були порушені, так як штатним розписом ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» передбачена посада «головний лікар», яку до 01 квітня 2020 р. займав позивач.

При цьому суд першої інстанції в своєму рішенні зазначив, що: «для здійснення переведення позивача на рівнозначну посаду в порядку реорганізації КУ «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер» в ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» дане питання не має прийматися на пленарному засіданні обласної ради».

Таким чином, позиція суду ґрунтується на нібито «рівнозначності» посад «Головний лікар» в КУ «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер» та в ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр».

Між тим, вказаний висновок не відповідає обставинам справи в зв'язку із наступним. Рівнозначність посад може бути встановлена шляхом порівняння функціональних прав та обов'язків, якими наділена посада «Головний лікар» КУ «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер» та посада «Головний лікар» ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр».

Займаючи посаду головного лікаря КУ «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер», позивач відповідно до Контракту від 09 жовтня 2017 р. виконував обов'язки керівника установи.

На момент створення ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» та затвердження штатного розкладу підприємства посада генерального директора була наявна.

Пунктом 2.1. Положення про порядок призначення і звільнення з посад керівників підприємств, установ, закладів, організацій - об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернівецької області, затвердженого рішенням сесії Чернівецької обласної ради УІІ скликання від 13.09.2017р. №164-15/1, встановлено, що керівники призначаються на посаду обласною радою на її пленарних засіданнях шляхом прийняття рішень.

Відповідно до п.3.1 зазначеного вище Положення звільнення керівника може відбутися лише за результатами пленарного засідання сесії обласної ради.

Позивач не давав згоду на його звільнення з посади головного лікаря КУ «Чернівецький обласний онкологічний диспансер» та переведення на нерівнозначну посаду в ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр».

На пленарному засіданні Чернівецької обласної ради не розглядалось питання звільнення позивача з посади головного лікаря КУ «Чернівецький обласний онкологічний диспансер» на підставі п. 5 статті 36 КЗпП України.

Отже, трудові відносини між ОСОБА_1 як керівником новоствореного ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» та Чернівецькою обласною радою - є діючими.

Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні зазначив, що ОСОБА_1 заявою від 01.04.2020 р. висловив своє волевиявлення на зайняття посади керівника структурного підрозділу пухлин молочної залози ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» та припинення строкового контракту від 09.10.2017 р.

Вказаний висновок суду першої інстанції не відповідає обставинам справи.

Як зазначалося вище, дія трудового договору з позивачем як з керівником (генеральним директором) новоствореного підприємства ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» вважається продовженим в силу закону.

Прийняти рішення про звільнення його з посади може виключно сесія Чернівецької обласної ради. Це диктується імперативними правилами ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідач ОСОБА_2 , якій обіймав посаду завідуючого відділенням денного стаціонару ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центру» та тимчасово виконував обов'язки генерального директора вказаного підприємства, не міг вирішувати питання, які відносяться до виключної компетенції сесії Чернівецької обласної ради.

Отже, якби воля позивача була спрямована на припинення Контракту від 09.10.2017р. і трудових відносин як з керівником ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр», він би звернувся з відповідною заявою до Чернівецької обласної ради, до виключної компетенції якої відноситься вирішення даного питання.

Враховуючи те, що Чернівецька обласна рада не розірвала Контракт з позивачем, перебування його на посаді начальника структурного підрозділу пухлин молочної залози ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» за своєю природою є суміщенням посад.

Для ОСОБА_1 це був вимушений тимчасовий крок, спричинений тим, що на розгляд сесії Чернівецької обласної ради тривалий час не виносилося питання щодо внесення змін до укладеного з ним і чинного трудового контракту від 09 жовтня 2017 р. При цьому він був фактично усунутий від виконання обов'язків керівника підприємства.

Таким чином, висновок суду першої інстанції про те, що позивач заявою від 01.04.2020 р. ініціював своє звільнення з посади керівника ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр», не відповідає фактичним обставинам справи.

Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи

Чернівецька обласна рада подала відзив на апеляційну скаргу.

Просить відмовити позивачу у задоволенні апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції - залишити без змін.

Відповідач ОСОБА_2 подав відзив на апеляційну скаргу, вважає доводи апелянта безпідставними, а рішення суду першої інстанції законними та обгрунтованим.

Мотивувальна частина

Обставини справи, встановлені судом

Судом встановлено, що 13.09.2017 року Чернівецька обласна рада прийняла рішення № 158-15/17 «Про призначення ОСОБА_1 на посаду головного лікаря КУ «Чернівецький обласний онкологічний диспансер». На підставі цього рішення 09.10.2017 року Чернівецька обласна рада та Департамент охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації уклала із ОСОБА_1 контракт про призначення на посаду головного лікаря КУ «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер» з 10.10.2017 року по 10.10.2022 року.

27.03.2019 року Чернівецькою обласною радою на ХХХ сесії VII скликання було прийняте рішення № 31-03/19 «Про реорганізацію шляхом перетворення комунальної медичної установи «Чернівецький обласний онкологічний диспансер» в обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецький обласний онкологічний диспансер».

12.09.2019 року Чернівецька обласна рада прийняла рішення №134-33/19 «Про внесення змін і доповнень до рішення 30-ї сесії обласної ради 7-го скликання від 27.03.2019 №31-30/19 «Про реорганізацію шляхом перетворення комунальної установи «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер» в обласне комунальне некомерційне підприємство «Буковинський клінічний онкологічний центр». Згідно п.6 ч.18. ст.55 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» перший заступник голови Чернівецької обласної ради видав розпорядження №363 від 05.11.2019 року «Про створення комісії з реорганізації комунальної установи «Чернівецький обласний онкологічний диспансер» шляхом приєднання, призначив головою цієї комісії позивача ОСОБА_1

16.01.2020 року завершилась реорганізація комунальної установи та здійснено реєстрацію приєднання КУ «Чернівецький обласний онкологічний диспансер» до ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр».

Після реорганізації, шляхом приєднання до ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» як до правонаступника перейшло майно, права та обов'язки, зокрема й обов'язки по дотриманню гарантій працівників при реорганізації.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 31.10.2018 № 1977 «Про внесення змін до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників», внесено зміни до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого та впровадженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29 березня 2002 року № 117.

Цим наказом розмежовані функції директора та медичного директора у медичних закладах. Вказаний наказ набрав чинності з 01.01.2019 року, п.2 цього ж наказу встановлено, що особи, призначені на посади керівників у сфері охорони здоров'я до набрання чинності цим наказом, продовжують виконувати свої обов'язки до проведення нових конкурсів.

На офіційному сайті МОЗ України надано також роз'яснення по даному наказу, про те, що, всі головні лікарі та інші медичні працівники виконуватимуть свої функції без змін до терміну дії їхніх договорів, та лише після завершення цих термінів будуть діяти положення вказаного наказу.

Наказом т.в.о. генерального директора ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» від 16.01.2020 року № 2 продовжено дію трудових договорів всіх працівників КУ «Чернівецький обласний онкологічний диспансер» в ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр». П.2 вказаного наказу визначено, що працівники ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» виконують ті ж самі функціональні обов'язки і мають право на пенсійне забезпечення за результатами атестації робочих місць за умовами праці.

01.04.2020 року позивач ОСОБА_1 подав заяву про переведення його з посади головного лікаря ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» на посаду начальника структурного підрозділу пухлин молочної залози ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр».

Встановлено, що вказана заява написана ним добровільно, без будь - якого тиску та обіцянок, він усвідомлював значення своїх дій.

Наказом № 82-ПВ від 01.04.2020 року було здійснено переведення позивача ОСОБА_1 з посади головного лікаря на посаду начальника структурного підрозділу пухлин молочної залози ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр».

Відповідно до відповіді на адвокатський запит від 16.11.2020 року № 2810 з 01.04.2020 року позивач ОСОБА_1 перебуває на посаді начальника структурного підрозділу пухлин молочної залози ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» виконує свої посадові обов'язки на цій посаді, отримує заробітну плату, виконує правила внутрішнього трудового розпорядку.

Рішенням сесії Чернівецької обласної ради VII скликання №164-15/17 від 13.09.2017 року затверджено Положення про порядок призначення і звільнення з посад керівників підприємств, установ, закладів, організацій об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернівецької області (надалі по тексту Положення). Відповідно до пунктів 2.6 2.7 якого, питання про укладення контрактів з керівниками вирішуються обласною радою на її пленарних засіданнях, крім випадків визначених законодавством.

Позиція апеляційного суду, застосовані норми права та мотиви, з яких виходить суд при прийнятті постанови

Заслухавши доповідача, обговоривши доводи скарги та перевіривши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.

Відповідно до статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відмовляючи в позові, суд першої інстанції виходив із того, що на час подання 25.08.2020 року позивачем заяви про переведення на посаду генерального директора, ОСОБА_1 не перебував на посаді головного лікаря медичного закладу, і реалізував своє право на працю на іншій посаді, написавши про це заяву, чим припинено його право на заняття посади генерального директора в порядку реорганізації медичного закладу.

Однак, судом першої інстанції не було враховано наступного.

Згідно з частиною першою статті 16 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Під час розгляду спору суд повинен установити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.

Судом встановлено, що Чернівецькою обласною радою (органом управління), Департаментом охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації (галузевим органом управління) та ОСОБА_1 укладено контракт про призначення на посаду головного лікаря комунальноЇ установи «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер» від 9 жовтня 2017 року.

Відповідно до пункту 27 Контракту, строк дії контракту з 10 жовтня 2017 року по 10 жовтня 2022 року.

27.03.2019 року Чернівецькою обласною радою на ХХХ сесії VII скликання було прийняте рішення № 31-03/19 «Про реорганізацію шляхом перетворення комунальної медичної установи «Чернівецький обласний онкологічний диспансер» в обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецький обласний онкологічний диспансер».

Законом України від 06 квітня 2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров'я» внесені окремі зміни до Основ законодавства України про охорону здоров'я. Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень цього Закону, державні та комунальні заклади охорони здоров'я - бюджетні установи можуть реорганізовуватися в казенні підприємства або комунальні некомерційні підприємства. Казенні підприємства та комунальні некомерційні підприємства, що утворюються у результаті реорганізації державних та комунальних закладів охорони здоров'я - бюджетних установ відповідно до пункту 2 цього розділу, є правонаступниками всіх прав та обов'язків відповідних бюджетних установ.

Згідно п.п.3 п.3 Прикінцевих положень Закону звільнення працівників закладу, що реорганізуються відповідно до пункту 2 цього розділу, допускається лише у разі, якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу.

Встановлено, що обласне комунальне некомерційне підприємство «Буковинський клінічний онкологічний центр» є правонаступником усього майна, прав та обов'язків комунальної установи «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер».

Рішенням 33 сесії 7 скликання Чернівецької обласної ради від 12 вересня 2019 року №134-33/19 внесено зміни і доповнення до рішення 30 сесії обласної ради 7 скликання від 27 березня 2019 року №31-30/19 «Про реорганізацію шляхом перетворення комунальної установи «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер» в обласне комунальне некомерційне підприємство «Буковинський клінічний онкологічний центр», пункт 1 викладено в редакції: «Створити обласне комунальне некомерційне підприємство «Буковинський клінічний онкологічний центр» та припинити юридичну особу комунальну установу «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер» шляхом приєднання до новоствореного обласного комунального некомерційного підприємства «Буковинський клінічний онкологічний центр».

Відповідно до частити четвертої статті 36 КЗпП України у разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (пункт 1 частини першої статті 40).

Наказом № 82-ПВ від 01.04.2020 року було здійснено переведення позивача ОСОБА_1 за його заявою з посади головного лікаря на посаду начальника структурного підрозділу пухлин молочної залози ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр».

Відмовляючи в позові, суд першої інстанції зробив висновки, що позивач ОСОБА_1 бажав продовження свого трудового договору на посаді керівника новоствореного структурного підрозділу на підприємстві, в ініціюванні та обґрунтуванні створення якого брав безпосередню участь. Заявою від 01.04.2020 року про переведення на посаду керівника структурного підрозділу позивач висловив волевиявлення про припинення строкового контракту від 09.10.2017 року на виконання обов'язків головного лікаря підприємства та, подавши заяву про переведення 01.04.2020 року, втратив право на переведення на посаду генерального директора.

Суд першої інстанції в рішенні помилково зазначив, що відповідно до штатного розпису підприємства посада головного лікаря наявна на підприємстві станом на 01.04.2020 року. Штатний розпис від 01.04.2020р., що є в матеріалах справи, посади головного лікаря не містить, однак є посади : генеральний директор, заступник генерального директора, медичний директор з лікувальної роботи, заступник медичного директора з лікувальної роботи.

ОСОБА_1 25 серпня 2020 року звернувся до в.о. голови Чернівецької обласної ради Маковецької І.С. із заявою про призначення на посаду генерального директора комунального некомерційного підприємства «Буковинський клінічний онкологічний центр».

За змістом пункту 4 Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року №1094, проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я передбачено, що підставою для проведення конкурсу є рішення органу управління, яке приймається протягом трьох робочих днів з моменту виникнення вакантної посади.

Відповідно до пункту 6 зазначеного Порядку орган управління тимчасово (з дня виникнення вакантної посади до призначення керівника закладу за результатами конкурсу) покладає виконання обов'язків керівника закладу на особу з числа штатних працівників закладу або призначає виконуючого обов'язки з числа інших осіб на строк, що не перевищує два місяці.

Аналіз зазначеної норми права дає підстави для висновку про те, що проведення конкурсу на зайняття посади керівника комунального закладу охорони здоров'я має місце лише у разі наявності вакантної посади.

Відповідно національного класифікатора професій України, затвердженого Наказом Держспоживстандарту України від 28 липня 2010 року №327, головний лікар і генеральний директор є однією посадою, яка зазначається кодом 1210.1 керівник підприємства, установи, організації охорони здоров'я (генеральний директор, директор, головний лікар та інш.).

З випуску Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників № 78 «Охорона здоров'я», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 29 березня 2002 року № 117 виключено кваліфікаційні характеристики посади головний лікар для нових призначень після 1 січня 2019 року.

Відповідно до Методичних рекомендацій з питань перетворення закладів охорони здоров'я з бюджетних установ у комунальні некомерційні підприємства, факт реорганізації закладу охорони здоров'я бюджетної установи не є підставою для звільнення керівника та припинення укладеного з ним контракту, якщо сторони не домовлялись про його дострокове припинення за угодою сторін, або він не був звільнений на підставах, визначених контрактом. У разі призначення головою Комісії з перетворення керівника закладу охорони здоров'я ?бюджетної установи трудові відносини з ним продовжуються. У такому разі в рішенні відповідної ради про створення закладу охорони здоров'я ? комунального некомерційного підприємства може бути зазначено про призначення керівником закладу охорони здоров'я ? комунального некомерційного підприємства головного лікаря, подовживши з ним трудові відносини на підставі контракту. Це рішення може бути підставою як для укладення нового контракту, так і для внесення змін до існуючого залежно від домовленості сторін. Якщо в процесі перетворення власник (відповідна рада) прийняв рішення про припинення трудових відносин із керівником закладу охорони здоров'я, то призначення нового керівника має відбуватися з урахуванням особливостей, визначених нормативно-правовими актами, що регулюють ці питання.

Враховуючи, що відбулось припинення юридичної особи комунальної установи «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер» шляхом приєднання до новоствореного обласного комунального некомерційного підприємства «Буковинський клінічний онкологічний центр», на час реорганізації комунальної установи контракт між Чернівецькою обласною радою (органом управління), Департаментом охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації (галузевим органом управління) та ОСОБА_1 про призначення на посаду головного лікаря комунального установи «Чернівецький обласний клінічний онкологічний диспансер» від 9 жовтня 2017 року є чинним, отже ОСОБА_1 має право на продовження трудових відносин з новоствореним обласним комунальним некомерційним підприємством «Буковинський клінічний онкологічний центр».

З огляду на наведене, вимоги ОСОБА_1 про визнання контракту від 09.10.2017 року, укладеного Чернівецькою обласною радою та Департаментом охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації з ОСОБА_1 продовженим та вимоги щодо зобов'язання Чернівецьку обласну раду та Департамент охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації внести зміни до умов контракту від 09.10.2017 року, укладеного з ОСОБА_1 та змінити назву закладу охорони здоров'я з комунальна установа «Чернівецький обласний онкологічний диспансер» на «комунальне некомерційне підприємство «Буковинський клінічний онкологічний центр» є обгрунтованими.

Щодо вимог про зобов'язання відповідача внести зміни до контракту та змінити посаду ОСОБА_1 з «головний лікар комунальної установи «Чернівецький обласний диспансер» на «генеральний директор комунального некомерційного підприємства «Буковинський клінічний онкологічний центр», вони є безпідставними, враховуючи наступне.

Пунктом 20 частини першої статті 43 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються в установленому законом порядку питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.

Призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу охорони здоров'я здійснюються відповідно до законодавства. Відтак, повноваження щодо прийнятті рішень про укладання контрактів з керівниками комунальних закладів належать виключно органу місцевого самоврядування і не можуть бути замінені рішенням будь - якого іншого органу. Водночас, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров'я" від 06 квітня 2017 року №2002-VIII внесено зміни до ст. 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я, якою передбачено, що керівники державних та комунальних закладів охорони здоров'я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров'я на конкурсній основі шляхом укладання з ними контракту на строк від трьох до п'яти років.

Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я та порядок укладання контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров'я, а також типова форма такого контракту затверджуються Кабінетом Міністрів України.

При цьому, слід враховувати, що трудовий договір керівника комунального закладу за наявних обставин справи не має переважного значення у разі вирішення питання про призначення на посаду на конкурсній основі у новій юридичній особі, що була реорганізована. Внаслідок реорганізації комунального закладу відбулись переміни, які супроводжувались змінами у складі за посадами, та штатним розписом новоутвореної юридичної особи не передбачено такої посади як головний лікар, яка б була наділена управлінськими функціями. У зв'язку з пред'явленням до керівника закладу охорони здоров'я підвищених вимог пов'язаних з відповідністю такої особи єдиним кваліфікаційним вимогам то зайняття такої посади можливе тільки за умови прийняття участі в конкурсі.

Враховуючи, що ОСОБА_1 не приймав участі в конкурсі на посаду керівника в новоутвореній юридичній особі у якої змінилась організаційно-правова форма діяльності, підстав для внесення змін до контракту в частині змінити посаду ОСОБА_1 з «головний лікар комунальної установи «Чернівецький обласний диспансер» на «генеральний директор» комунального некомерційного підприємства «Буковинський клінічний онкологічний центр» не вбачається.

Щодо вимог про визнання протиправним та скасувати Розпорядження голови Чернівецької обласної ради від 10.09.2020 року № 430 «Про виконання рішення суду», яким ОСОБА_2 було призначено на посаду генерального директора обласного комунального підприємства «Буковинський клінічний онкологічний центр» шляхом укладання контракту строком на 5 років з 10 вересня 2020 року по 09 вересня 2025 року та зобов'язання Чернівецьку обласну раду та голову Чернівецької обласної ради або особу, яка виконує обов'язки голови Чернівецької обласної ради розірвати контракт з ОСОБА_2 , колегія суддів вважає, що вони є обгрунтованими.

Підставою для видачі розпорядження Голови Чернівецької обласної ради №430 від 10 вересня 2020 року слугувало рішення Шевченківського районного суду м.Чернівців від 06 серпня 2020 року, яке на момент видачі розпорядження не набрало законної сили та в подальшому було скасоване постановою Чернівецького апеляційного суду від 20 жовтня 2020 року.

Крім того, судом першої інстанції не враховано наступного. Законом України "Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров'я щодо удосконалення надання медичної допомоги" від 7 липня 2011 року № 3611-VI, який набрав чинності 1 січня 2012 року, внесено зміни до Основ законодавства України про охорону здоров'я, зокрема, в частині порядку призначення керівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я. Згідно з ч. ч. 8, 9 ст. 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу охорони здоров'я здійснюються відповідно до законодавства; керівники державних, комунальних закладів охорони здоров'я призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту. Конкурс з подальшим укладенням контракту з керівником закладу, який став переможцем, може бути оголошено лише за умови, що вказана посада вакантна.

Враховуючи, що рішення про звільнення позивача з посади головного лікаря сесією обласної ради не приймалось, на час проведення конкурсу та прийняття оскаржуваного розпорядження від №430 від 10 вересня 2020 року продовжував діяти контракт, укладений 09.10.2017 року Чернівецькою обласною радою та Департаментом охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації з ОСОБА_1 .

Зазначена посада вакантною не була, отже не було підстав для проведення конкурсу на зайняття цієї посади відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року «Про порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я».

Враховуючи оскарження ОСОБА_1 рішення Шевченківського районного суду м.Чернівців від 06 серпня 2020 року та, як наслідок скасування рішення суду, відсутності рішення Чернівецької обласної ради про звільнення ОСОБА_1 з посади головного лікаря, були відсутні підстави для видачі розпорядження Голови Чернівецької обласної ради №430 від 10 вересня 2020 року, яким призначено ОСОБА_2 на посаду генерального директора ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» шляхом укладення контракту.

За таких обставин, розпорядження Голови Чернівецької обласної ради №430 від 10 вересня 2020 року не відповідає вимогам закону та підлягає скасуванню, а контракт, укладений ОСОБА_2 з Чернівецькою обласною радою на підставі розпорядження Голови Чернівецької обласної ради №430 від 10 вересня 2020 року - розірванню.

Обгрунтованими є доводи апелянта, щодо помилкового висновку суду першої інстанції про пропуск позивачем строків звернення з позовом, передбачених ст.233 КЗпП України.

Строки звернення працівника до суду за вирішенням трудового спору є складовою механізму реалізації права на судовий захист та однією із основних гарантій забезпечення прав і свобод учасників трудових правовідносин.

Перевірка дотримання вимог закону щодо строків звернення до суду за вирішенням трудового спору здійснюється судом за принципом ex officio, незалежно від того, чи заявляє відповідач про пропуск позивачем строку звернення до суду, на відміну від застосування позовної давності при вирішені судом цивільного спору, коли застосування позовної давності судом здійснюється тільки за заявою сторони у спорі.

Відповідно до ст. 233 КЗпП України працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.

Встановлено, що 06 серпня 2020 р. та 25 серпня 2020 р. позивач звертався до Чернівецької обласної ради із заявами про продовження з ним трудових відносин, як з керівником ОНКП «Буковинський клінічний онкологічний центр» на підставі діючого контракту і очікував розгляду вказаних заяв на черговій сесії. Однак, відповіді не отримав. Чернівецька обласна рада рішення про звільнення позивача і розірвання з ним контракту не приймала. Таким чином, порушення трудових прав позивача відбулось з моменту укладання Контракту від 10 вересня 2020 р. з ОСОБА_3 , на підставі якого останній був призначений на посаду генерального директора ОНКП «Буковинський клінічний онкологічний центр». В грудні 2020 р. в загальному відділі Чернівецької обласної ради позивачу усно повідомили про те, що з ОСОБА_3 укладений контракт на підставі рішення Шевченківського районного суду м. Чернівців від 06 серпня 2020р., яке так і не набуло чинності і було скасоване постановою Чернівецького апеляційного суду від 20 жовтня 2020р. Отже, про порушення своїх прав позивач випадково дізнався в грудні 2020 р. та 24 грудня 2020 року він звернувся з даним позовом до суду.

Крім того, судом першої інстанції не враховано, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОУГО-19 з 12 березня на всій території України був установлений карантин. Згідно зі змінами, внесеними до КЗпП України Законом №540-ІХ від 30.03.2020 року, Глава ХІХ Прикінцеві положення Кодексу викладені у наступній редакції: «Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобіганню поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначенні статтею 233 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину». Постановою КМУ від 17.06.2020 року №500 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 дія встановленого на всій території України карантину з 12.03.2020 року була продовжена до 31.07.2020 року, постановою КМУ №641 від 22.07.2020 року до 31.08.2020 року, постановою КМУ від 26.08.2020 року до 31.10.2020 року.

Враховуючи зазначене, строк передбачений ст.233 КЗпП України позивачем не пропущено.

Висновки апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги

Відповідно до п.4.ч.1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, що відповідно до п.4 ч.1 ст.376 ЦПК України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення про часткове задоволення позову, а саме : вважати контракт від 09.10.2017 року укладений Чернівецькою обласною радою та Департаментом охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації з ОСОБА_1 продовженим після припинення КУ «Чернівецький обласний онкологічний диспансер»; зобов'язати Чернівецьку обласну раду та Департамент охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації внести зміни до умов контракту від 09.10.2017 року та змінити назву закладу охорони здоров'я з комунальна установа «Чернівецький обласний онкологічний диспансер» на комунальне некомерційне підприємство «Буковинський клінічний онкологічний центр»; визнати протиправним та скасувати Розпорядження голови Чернівецької обласної ради від 10.09.2020 року № 430 «Про виконання рішення суду», яким ОСОБА_2 призначено на посаду генерального директора обласного комунального підприємства «Буковинський клінічний онкологічний центр» та зобов'язати Чернівецьку обласну раду та голову Чернівецької обласної ради або особу, яка виконує обов'язки голови Чернівецької обласної ради розірвати контракт, яким ОСОБА_2 призначено на посаду генерального директора ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» на підставі Розпорядження голови Чернівецької обласної ради від 10.09.2020 року № 430.

В іншій частині позову слід відмовити з підстав зазначених в мотивувальній частині постанови.

Керуючись ст.ст.367, 368, 374, 376, 381, 382, 384 ЦПК України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Шевченківського районного суду м.Чернівців від 06 квітня 2021 скасувати.

Позов ОСОБА_1 до Чернівецької обласної ради, Голови Чернівецької обласної ради, Малишевського Ігоря Олександровича, Обласного комунального некомерційного підприємства «Буковинський клінічний онкологічний центр», Департаменту охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, визнання протиправним та скасування розпорядження задовольнити частково.

Вважати контракт від 09.10.2017 року укладений Чернівецькою обласною радою та Департаментом охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації з ОСОБА_1 продовженим після припинення КУ «Чернівецький обласний онкологічний диспансер».

Зобов'язати Чернівецьку обласну раду та Департамент охорони здоров'я Чернівецької обласної державної адміністрації внести зміни до умов контракту від 09.10.2017 року, укладеного з ОСОБА_1 та змінити назву закладу охорони здоров'я з комунальна установа «Чернівецький обласний онкологічний диспансер» на комунальне некомерційне підприємство «Буковинський клінічний онкологічний центр».

Визнати протиправним та скасувати Розпорядження голови Чернівецької обласної ради від 10.09.2020 року № 430 «Про виконання рішення суду», яким ОСОБА_2 було призначено на посаду генерального директора обласного комунального підприємства «Буковинський клінічний онкологічний центр» шляхом укладання контракту строком на 5 років з 10 вересня 2020 року по 09 вересня 2025 року.

Зобов'язати Чернівецьку обласну раду та голову Чернівецької обласної ради або особу, яка виконує обов'язки голови Чернівецької обласної ради розірвати контракт, яким ОСОБА_2 було призначено на посаду генерального директора ОКНП «Буковинський клінічний онкологічний центр» на підставі Розпорядження голови Чернівецької обласної ради від 10.09.2020 року № 430.

В іншій частині позову - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення - 9 липня 2021 року.

Головуючий І.Б. Перепелюк

Судді: А.І. Владичан

І.М. Литвинюк