Справа № 344/8972/21
Провадження № 3/344/4224/21
08 липня 2021 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , працюючого в АТП 12629, ІПН НОМЕР_1 , за ч.1 ст.127-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 вчинив видачу документа про технічну справність транспортного засобу, що підлягає обов'язковому технічному контролю, з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу, за наступних обставин.
Так, 08.05.2021 о 10 год 39 хв в м.Івано-Франківську по вул. Юності, 52 ОСОБА_1 , будучи посадовою особою, видав протокол перевірки технічного стану транспортного засобу ВС №202331 на транспортний засіб марки «DAF», н.з. НОМЕР_2 , з порушенням вимог законодавства , а саме, що транспортний засіб немає заднього захисного пристрою, чим порушив вимоги ПКМУ №137 від 30.01.2012 та п. 6.8.12 ДСТУ 3649:2010. Також, 21.05.2021 о 08 год 41 хв в м.Івано-Франківську по вул. Юності, 52 ОСОБА_1 , будучи посадовою особою, видав протокол перевірки технічного стану транспортного засобу ВС №015996 на транспортний засіб марки «Sinotruk Howo», н.з. НОМЕР_3 , з порушенням вимог законодавства , а саме, що транспортний засіб немає заднього захисного пристрою, чим порушив вимоги ПКМУ №137 від 30.01.2012 та п. 6.8.12 ДСТУ 3649:2010.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Судом встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними з протоколів про адміністративне правопорушення серій ААБ №122582 від 01.06.2021 та ААБ №122583 від 01.06.2021, копіями листів Регіонального сервісного центра ГСЦ МВС в Івано-Франківській області за №31/9/1749 та №31/9/1750 від 27.05.2021 про визнання протоколів перевірки технічного стану транспортних засобів недійсними.
Відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення серій ААБ №122582 від 01.06.2021 та ААБ №122583 від 01.06.2021, 08.05.2021 о 10 год 39 хв в м.Івано-Франківську по вул. Юності, 52 ОСОБА_1 , будучи посадовою особою, видав протокол перевірки технічного стану транспортного засобу ВС №202331 на транспортний засіб марки «DAF», н.з. НОМЕР_2 , з порушенням вимог законодавства, а саме, що транспортний засіб немає заднього захисного пристрою, чим порушив вимоги ПКМУ №137 від 30.01.2012 та п. 6.8.12 ДСТУ 3649:2010. Також, 21.05.2021 о 08 год 41 хв в м.Івано-Франківську по вул. Юності, 52 ОСОБА_1 , будучи посадовою особою, видав протокол перевірки технічного стану транспортного засобу ВС №015996 на транспортний засіб марки «Sinotruk Howo», н.з. НОМЕР_3 , з порушенням вимог законодавства , а саме, що транспортний засіб немає заднього захисного пристрою, чим порушив вимоги ПКМУ №137 від 30.01.2012 та п. 6.8.12 ДСТУ 3649:2010, чим вчинив адміністративні правопорушення, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.127-1 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 повторно не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи за відомою суду адресою у спосіб визначений законом. Причину неявки суду не повідомив. Крім того, на час розгляду справи жодних заяв та клопотань від ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи до суду не надходило. ОСОБА_1 також міг стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду. Оскільки судом вже відкладався розгляд справи про адміністративне правопорушення, тому суд розцінює це виключно як спробу уникнути відповідальності за правопорушення шляхом затягування розгляду справи та строків притягнення до адміністративної відповідальності. За таких обставин, керуючись ст.268 КУпАП, вважаю, що справу можна розглянути за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Із листів Регіонального сервісного центра ГСЦ МВС в Івано-Франківській області за №31/9/1749 та №31/9/1750 від 27.05.2021 про визнання протоколів перевірки технічного стану транспортних засобів недійсними вбачається, що суб'єктом здійснення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів ТзОВ «Орган з інспектування ТзОВ АТП -12629» (с.Микитинці, вул.Юності, 52), були допущені порушення вказаного обов'язкового технічного контролю, а саме: 08.05.2021 о 10 год 39 хв видав протокол перевірки технічного стану транспортного засобу ВС №202331 на транспортний засіб марки «DAF», н.з. НОМЕР_2 , та 21.05.2021 о 08 год 41 хв видав протокол перевірки технічного стану транспортного засобу ВС №015996 на транспортний засіб марки «Sinotruk Howo», н.з. НОМЕР_3 , з порушенням вимог законодавства , а саме вказані транспортні засоби не мають заднього захисного пристрою, обов'язкова наявність якого передбачена вимогами п. 6.8.12 ДСТУ 3649:2010 «Колісні транспортні засоби», а також відповідно до ст. 255 КУпАП вжити заходів щодо притягнення до адміністративної відповідальності посадову особу ТзОВ «Орган з інспектування ТзОВ АТП-12629» відповідальну за видачу протоколів обов'язкового технічного контролю .
Відповідно до змісту протоколів про адміністративне правопорушення серій ААБ №122582 від 01.06.2021 та ААБ №122583 від 01.06.2021, ОСОБА_1 є посадовою особою АТП-12629, відповідальною за видачу протоколів обов'язкового технічного контролю.
Відповідно до ч.1 ст.127-1 КУпАП, видача документа про технічну справність транспортного засобу, що підлягає обов'язковому технічному контролю, з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.127-1 КУпАП як видача документа про технічну справність транспортного засобу, що підлягає обов'язковому технічному контролю, з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу, та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.127-1 КУпАП.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративних правопорушень в діях особи, щодо якої складено протоколи, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.127-1 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 23, 33, 36, 127-1, 221, 251, 268, 283-285 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.127-1 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1360 (одна тисяча триста шістдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 - 454 грн 00 коп судового збору.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.Зеленко