Постанова від 15.06.2021 по справі 208/3220/21

справа № 208/3220/21

№ провадження 3/208/1798/21

ПОСТАНОВА

15 червня 2021 р. м. Кам'янське

Суддя Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області Ізотов В.М., вирішуючи питання про застосування положень статті 282 КУпАП в межаж справи про адміністративне правопорушення за протоколом серії ДПР18 № 478076 від 18.04.2021 року відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

встановив:

В провадженні Заводського районного суду м. Дніпродзержинська перебувала справа про адміністративне правопорушення № 208/3220/21 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Постановою суду від 14.06.2021 року провадження у вказаній справі закрито на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Підставою прийняття наведеного рішення було встановлення під час судового провадження факту істотного порушення службовою особою закладу охорони здоров'я - КОМУНАЛЬНОГО НЕКОМЕРЦІЙНОГО ПІДПРИЄМСТВА КАМ'ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ «МІСЬКА ЛІКАРНЯ № 1» (ЄДРПОУ 01985794) приписів Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735.

Відповідно до ст. 282 КУпАП, орган (посадова особа), який розглядає справу, встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення, вносить у відповідний державний орган чи орган місцевого самоврядування, громадську організацію або посадовій особі пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов. Про вжиті заходи протягом місяця з дня надходження пропозиції повинно бути повідомлено орган (посадову особу), який вніс пропозицію.

Відповідно до ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Порушення службовою особою закладу охорони здоров'я порядку проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння особи, яка притягалась до адміністративної відповідальності, призвело до неможливості виконання завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення - охорони встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Внаслідок наведеного порушення був втрачений головний доказ по справі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння та суд був позбавлений можливості вирішити по суті питання щодо винуватості чи невинуватості особи за підозрою у вчиненні одного з найтяжчих та суспільно небезпечних адміністративних правопорушень - керування транспортними засобами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Суворе адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП, у тому числі тривале позбавлення права керувати транспортними засобами, імплементоване законодавцем з метою зменшення кількості ДТП з вини водіїв, що перебувають під дією алкоголю або психоактивних речовин та тягнуть за собою тяжкі наслідки, виховання водіїв у дусі дотримання вимог Правил дорожнього руху, однак, внаслідок недбалості службової особи закладу охорони здоров'я, превентивна та виховна мета закону досягнута не була.

За таких обставин, з метою недопущення подібних порушень у майбутньому та вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли невиконанню завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя вбачає за необхідне винести цю постанову, якою запропонувати контролюючим органам закладу охорони здоров'я здійснити низку організаційних та методичних заходів.

Так, відповідно до Положення про ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 01.03.2018 року № Р-112/0/3-18 (далі - Положення), Департамент утворюється головою Дніпропетровської обласної державної адміністрації, входить до її складу і в межах території Дніпропетровської області забезпечує виконання покладених на нього завдань.

Департамент у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями голови облдержадміністрації, а також цим Положенням (п. 3 Положення).

Основними завданнями Департаменту є, зокрема, управління закладами охорони здоров'я області, які утримуються за рахунок бюджетних коштів, організація їх кадрового, матеріально-технічного і методичного забезпечення, організація виконання актів законодавства у сфері охорони здоров'я, державних стандартів, нормативів професійної діяльності у сфері охорони здоров'я (п.п. 2, 6 п. 4 Положення).

Департамент відповідно до визначених галузевих повноважень організовує виконання Конституції і законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, наказів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та здійснює контроль за їх реалізацією, правове виховання працівників сфери охорони здоров'я, ознайомлює із законодавством про охорону здоров'я (п.п. 1 п. 5 Положення).

Департамент забезпечує у межах своїх повноважень координацію та аналіз діяльності закладів охорони здоров'я області, утворених органами місцевого самоврядування (п.п. 2 п. 5 Положення).

Департамент контролює органи місцевого самоврядування та надає методичну допомогу з питань здійснення наданих їм законом повноважень органів виконавчої влади в галузі охорони здоров'я (п.п. 11 п. 5 Положення).

Департамент для здійснення повноважень та виконання завдань, що визначені, має право одержувати в установленому законодавством порядку від інших структурних підрозділів облдержадміністрації, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань (п.п. 1 п. 6 Положення).

Крім того, відповідно до п. 24 розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735, Український моніторинговий та медичний центр з наркотиків та алкоголю Міністерства охорони здоров'я України здійснює клінічний моніторинг якості та результатів медичних оглядів клініко-анамнестичних даних обстежуваної особи та методичний контроль за проведенням оглядів на стан сп'яніння.

Також, оскільки в силу ст. 266 КУпАП огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського, органам Національної поліції слід запропонувати орієнтувати відповідальних осіб на належне виконання приписів означеної Інструкції.

Керуючись ст. 282 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -

постановив:

1. Запропонувати ДЕПАРТАМЕНТУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (код ЄДРПОУ 33769381) організувати проведення службового розслідування діянь службових та посадових осіб КОМУНАЛЬНОГО НЕКОМЕРЦІЙНОГО ПІДПРИЄМСТВА КАМ'ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ «МІСЬКА ЛІКАРНЯ № 1» (код ЄДРПОУ 01985794) за викладеними у мотивувальній частині цієї постанови та постанови від 14.06.2021 року № 208/3220/21 фактами.

2. Запропонувати ДЕПАРТАМЕНТУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (код ЄДРПОУ 33769381) організувати вивчення посадовими та службовими особами КОМУНАЛЬНОГО НЕКОМЕРЦІЙНОГО ПІДПРИЄМСТВА КАМ'ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ «МІСЬКА ЛІКАРНЯ № 1» (код ЄДРПОУ 01985794) Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція), роз'яснивши при цьому, що повне, точне та неухильне виконання вимог вказаної Інструкції є обов'язковим.

3. Запропонувати ДЕПАРТАМЕНТУ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (код ЄДРПОУ 33769381) здійснити необхідні та достатні заходи щодо забезпечення можливості КОМУНАЛЬНОГО НЕКОМЕРЦІЙНОГО ПІДПРИЄМСТВА КАМ'ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ «МІСЬКА ЛІКАРНЯ № 1» (код ЄДРПОУ 01985794) проведення лабораторних досліджень всіх видів біологічного середовища, вказаних у п.п. 12, 13 р. ІІІ Інструкції зі складенням висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння у строк, визначений п. 20 р. ІІІ Інструкції - безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках.

4. Запропонувати державній установі «Центр психічного здоров'я і моніторингу наркотиків та алкоголю Міністерства охорони здоров'я України» здійснити заходи, передбачені п. 24 розділу ІІІ Інструкції - клінічний моніторинг якості та результатів медичних оглядів, методичний контроль за проведенням оглядів на стан сп'яніння КОМУНАЛЬНОГО НЕКОМЕРЦІЙНОГО ПІДПРИЄМСТВА КАМ'ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ «МІСЬКА ЛІКАРНЯ № 1» (код ЄДРПОУ 01985794).

5. Запропонувати Головному управлінню Національної поліції в Дніпропетровській області та Управлінню патрульної поліції в Дніпропетровській області взяти до відома факти, викладені у цій постанові та орієнтувати службових осіб, уповноважених на складення протоколів про адміністративні правопорушення за ст. 130 КУпАП на повне, точне та неухильне виконання вимог Інструкції як працівниками поліції, так і працівниками закладів охорони здоров'я щодо порядку проведення оглядів на стан сп'яніння.

6. Відповідно до ст. 282 КУпАП, суб'єктам, визначеним у пунктах 1-5 резолютивної частини цієї постанови, про вжиті заходи протягом місяця з дня надходження пропозиції повідомити Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Ізотов В.М.