Справа № 675/1115/21
Провадження № 3/675/537/2021
08 липня 2021 року м.Ізяслав
Суддя Ізяславського районного суду Хмельницької області Трасковський С.Л., за участю - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Ізяслав матеріали, що надійшли з Відділу поліцейської діяльності №2 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , податковий номер НОМЕР_1 , українки, громадянки України, проживаючої в АДРЕСА_1 , за ст.184 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №498510 від 07.07.2021 року, ОСОБА_1 ставиться у вину те, що вона цього дня, о 10 год. 00 хв., неналежно виконуючи свої батьківські обов'язки по вихованню дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 не створила умов проживання за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушила ст.150 Сімейного кодексу України, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.184 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини не визнала та пояснила, що на даний час виховує п'ятьох дітей сама, адже її чоловік - батько дітей проходить військову службу за контрактом на сході України, при цьому матеріально дітей не забезпечує. Її мати ОСОБА_6 є особою похилого віку, дещо допомагає по господарству. Таким чином, обов'язки по догляду за городом, домашнім господарством, утримання будинку, догляд дітей переважно лежать на ній одній. 07.07.2021 року близько 10-ї години за її місцем проживання прийшла комісія в складі працівника поліції, представників Служби у справах дітей. В цей час вона працювала на городі, молодші діти тільки прокинулись, тому в будинку ще не були застелені ліжка та був розкиданий дитячий одяг. Старша донька зранку приїхала з дитячого табору та розкладала речі, трохи розкидала обгортки від цукерок. В цілому в будинку завжди прибрано, чисто, їжі завжди достатньо, одягом діти забезпечені. Іграшок є в достатній кількості, але вони влітку знаходяться в дворі будинку, де ними граються діти. Зазначена комісія прийшла за скаргою чоловіка, з яким вона напередодні посварилася телефоном, тому вважає, що таким чином він помстився їй.
Будинок, в якому вона проживає, складається з 3-х кімнат, одну з яких займає її мати, в інших двох проживає вона з дітьми, тому всім дітям не можливо встановити окремі ліжка, не вистачає місця.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, прихожу до наступних висновків.
Згідно приписів ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень ч.ч.1 та 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 256 КУпАП встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 чт.184 КУпАП полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язківзабезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, що може полягати в залишенні впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду; в ухиленні від виховання дітей (у т.ч. незабезпечення відвідування ними школи, контролю за дозвіллям); незабезпеченніїм безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці; у невжитті заходів щодо їх лікування; безпідставному обмеженні в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності; у створенні незадовільних побутових умов тощо.
Неналежне виконання обов'язків щодо виховання дітей означає бездіяльність, у результаті якої обов'язки по вихованню виконуються неякісно, не в повному обсязі. Таке ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням необхідних умов життя неповнолітніх дітей.
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності.
Матеріалами справи встановлено наступне.
Так, відповідно до свідоцтва про шлюб ОСОБА_7 та ОСОБА_1 є чоловіком та дружиною.
Із свідоцтв про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , їх батьками є ОСОБА_7 та ОСОБА_1 .
Відповідно до посвідчення, виданого 12.04.2019 року, родина ОСОБА_8 є багатодітною.
07.07.2021 року за місцем проживання ОСОБА_1 з дітьми та матір'ю в АДРЕСА_1 комісією у складі головного спеціаліста «Служби у справах дітей Ізяславської міської ради ОСОБА_9 , завідувача відділення №4 «Центр надання соцпослуг» Ізяславської міської ради ОСОБА_10 , ст.ДОП ВПД №2 Шепетівського РУП Гаєвського А.П. було проведено обстеження умов проживання, в результаті чого складено відповідний акт, висновками якого стверджується, що в будинку не прибрано: не підметено, на підлозі сміття, та залишки їжі, ліжка не застелені, розкиданий одяг, немитий посуд. Продукти харчування є, але їжа не приготовлена. В господарстві утримуються коза, домашня птиця, свині. Зі слів земельна ділянка засаджена. Діти забезпечені сезонним одягом та взуттям. Потребують додаткового забезпечення іграшками. Зовсім немає розвиваючої та дитячої літератури, ігор. Діти проживають з матір'ю в одній кімнаті, де не у всіх є окремі спальні місця, для новонародженої дитини є возик, в якому вона спить. В кімнатах проблема з освітленням.
До протоколу про адміністративне правопорушення також долучено фотознімки обстановки в одній із кімнат будинку, з яких вбачається, що ліжка розстелені, на підлозі біля стільчика знаходиться кілька речей дитячого одягу, декілька обгорток від цукерок. Є два спальних діжка, підлога пофарбована, застелена килимом, стіни побілені, є необхідні меблі, телевізор, засоби гігієни для новонародженої дитини.
Таким чином, з долучених доказів не вбачається, що ОСОБА_1 не створила належних умов для своїх п'ятьох дітей, адже відповідно до акту обстеження умов проживання від 07.07.2021 року дітей повністю забезпечено сезонним одягом та взяттям, продукти харчування наявні в достатній кількості, домашнє господарство, необхідне для забезпечення їжею багатодітної сім'є, ведеться.
Незабезпечення кожної дитини окремим спальним місцем не свідчить, що їх матір ухиляється від покладених на неї обов'язків по належному утриманні дітей, адже кожна дитина забезпечена місцем для сну.
Наявність на підлозі кількох речей з дитячого одягу, обгорток від цукерок, незастелені о 10 годині ранку ліжка, на яких сплять діти, свідчить лише про те, що матері дітей потрібна допомога по догляду за ними, адже ведення домашнього господарства, догляд за 5 дітьми, молодшій з яких не має ще двох місяців, потребує багато часу та сил.
Водночас, відповідно до положень ч.1 ст.141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. При цьому ст.150 СК України обов'язок щодо виховання дітей, піклування про них покладено на обох батьків. Тобто обов'язки по піклуванню над дітьми лежать і на батькові.
Таким чином, дослідженими доказами у справі, показами ОСОБА_1 не підтверджується наявність вини у діях (бездіяльності) останньої у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, тобто в діях ОСОБА_1 відсутній склад вказаного правопорушення.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, приходжу до висновку, що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП слід закрити у зв'язку із відсутністю складу даного адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.184 ч.1, 245, 247, 256, 283-287, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.184 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Ізяславський районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: С.Л. Трасковський