Справа № 522/12730/21
Провадження № 2-о/522/278/21
08 липня 2021 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючої судді Ковтун Ю.І.,
за участі секретаря Лахматової С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса),
08.07.2021 до суду звернувся ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту смерті, в якій просить суд встановити факт, що громадянин України ОСОБА_2 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, місто Одеса, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, а саме: у місті Ялта, Автономної Республіки Крим.
Заява обґрунтована тим, що заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, а саме: у АДРЕСА_1 . На момент смерті батько, який є громадянином України був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Для проведення державної реєстрації смерті заявник звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), однак у проведенні державної реєстрації смерті йому було відмовлено, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України на якій неможливо отримати медичний документ встановленого зразка та який може бути прийнято відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації смерті. Метою встановлення факту смерті є здійснення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 на території України, отримання свідоцтво про його смерть, отримання допомоги на поховання та для подальшого звернення до органів нотаріату для прийняття спадщини.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 08 липня 2021 року відкрито провадження у справі та справу призначено до судового розгляду.
Заявник в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав суду заяву, відповідно до якої справу просить розглянути за його відсутністю.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, народився в м. Одеса Одеської області, що підтверджується паспортом громадянина України, який виданий 24.02.2021 Органом 5112 та паспортом громадянина України для виїзду за кордон, який виданий 15.03.2021 Органом 5112.
Згідно з свідоцтвом про народження НОМЕР_1 , яке видане 05.09.1997 року Відділом реєстрації актів громадянського стану Жовтневої райадміністрації виконкому Одеської міської ради народних депутатів ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 та його батьком записаний ОСОБА_2 .
Відповідно до довідки про реєстрацію місця проживання особи ОСОБА_2 , який є громадянином України з 12.03.2021 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
ОСОБА_2 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Документами, що підтверджують факт смерті ОСОБА_2 є медичне свідоцтво про смерть Серія НОМЕР_2 , видане 23.06.2021 Ялтинським відділенням (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , судово-медичний експерт Журавлевич М.А), в якому зазначена причина смерті: тромбоз легеневої артерії та свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 , видане Ялтинським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим 23.06.2021 актовий запис № 170219910001401042004.
Для проведення державної реєстрації смерті заявник звернувся до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), однак відповідно до листа - Відмови у проведенні державної реєстрації смерті № 13505/56-58 від 02.07.2021, заявнику було відмовлено в такій реєстрації, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ встановленого зразка та який може бути прийнято відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації смерті, відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Відповідно до ч. 2 ст.315 ЦПК України, в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суди розглядають справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений або знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Пунктом 8 ч.1 ст.315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Особливості провадження у справах про встановлення факту смерті або народження особи на тимчасово окупованій території України визначені ст.317 ЦПК України.
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Місто Ялта Автономної Республіки Крим відноситься до тимчасово окупованої території, відповідно до ст.3 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Згідно ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5, підставою державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Відповідно до частин 2, 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
На підтвердження факту смерті батька, заявником долучено копію лікарського свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_2 видане 23.06.2021 медичним закладом у м. Ялта, що територіально знаходиться на тимчасово окупованій території України та на підставі якого видане свідоцтво про смерть.
Виходячи з наявних у справі доказів убачається, що реєстрація смерті ОСОБА_2 у органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати смерть на підставі виданого свідоцтва про смерть у заявника не має, так як цей документ не відповідає визначеній чинним законодавством формі для проведення державної реєстрації смерті, тому відновлення порушених прав заявника не можливо в інший спосіб, як встановлення даного юридичного факту в судовому порядку.
Встановлення факту смерті заявнику необхідне для проведення реєстрації смерті ОСОБА_2 , у встановленому законом порядку.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 1, 3, 5, 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», статтями 2, 4-5, 76-81, 263-265, 293, 315-317, 354 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса), задовольнити.
Встановити факт, що громадянин України ОСОБА_2 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, місто Одеса, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, а саме: у місті Ялта, Автономної Республіки Крим.
Рішення суду в частині встановлення факту смерті підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м.Одеси протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Ю.І. Ковтун