06 липня 2021 року справа № 580/3302/21
09 годин 20 хвилин м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Безпалого А.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 580/3302/21
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) [позивач - не прибув]
до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538) [представник відповідача - не прибув]
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, прийняв рішення.
25.05.2021 ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70 % сум грошового забезпечення та виплати у 2018 році 50 %, у 2019 році 75 % підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 у розмірі 80% грошового забезпечення згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з урахуванням 100 відсотків суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням проведених раніше виплат, здійснивши виплату невідкладно та однією сумою;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 09.03.2021 №ФР43947, що включає наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 5220,00 грн; оклад за військовим званням - 1480,00 грн; надбавка за вислугу років (50 %) - 3350,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (65 %) - 6532,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 783,00 грн; премія (35 %) - 1827,00 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 80% від суми грошового забезпечення на підставі довідки Черкаського Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 09.03.2021 №ФР43947, що включає наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 5220,00 грн; оклад за військовим званням - 1480,00 грн; надбавка за вислугу років (50 %) - 3350,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (65 %) - 6532,50 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 783,00 грн; премія (35 %) - 1827,00 грн з урахуванням 100 % суми підвищення без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 судові витрати.
Ухвалою від 28.05.2021 відкрито спрощене провадження у справі, призначено судове засідання на 07.06.2021. Ухвалою від 07.06.2021 відкладено розгляд справи до 06.07.2021.
У обґрунтуванні позовних вимог зазначено, що позивач вказав, що йому була призначена пенсія в розмірі 80% грошового забезпечення, а тому внесені Законом № 3668-VІІ та Законом № 1166-VІІ зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% граничного забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій. З 05.03.2019 (дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18) пункт 2 постанови КМУ № 103 визнано протиправним і нечинним, а тому відновлення порушеного права позивача щодо виплати пенсії у повному обсязі має бути здійснене з 01.01.2018 - дії відповідача щодо виплати позивачу у 2018 році 50%, а у 2019 році 75% підвищення до пенсії є протиправними. Позивач вказує на судову практику Верховного Суду у справах № 160/3586/19, № 440/4978/19, № 2040/7219/18. В частині позовних вимог щодо відмови здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки від 09.03.2021 № ФР43947 позивач зазначає, що з 05.03.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Звернувшись до відповідача після отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 09.03.2021 № ФР43947, відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача. Позивач зазначає, що обмеження максимального розміру пенсії з боку відповідача є протиправним, а тому перерахунок та виплата пенсії позивачу мають бути здійснені без обмеження її максимального розміру. Вважаючи протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії, позивач вказує на порушення відповідачем права позивача на мирне володіння майном, гарантованого статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Позивач у судове засідання не прибув, 06.07.2021 представник позивача подав клопотання про розгляд справи без участі позивача та представника позивача.
Відповідач позов не визнав, 09.06.2021 подав до суду відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України №704, та з моменту здійснення перерахунку пенсії позивача, а саме з 11.04.2018, збільшення грошового забезпечення не відбувалось та постанови про перерахунок пенсій особам, що отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, на момент звернення позивача до суду Кабінет Міністрів України не ухвалював, підстави для проведення перерахунку пенсії позивача повторно відсутні. Відповідач також зазначив, що довідку про розмір грошового забезпечення установленої форми позивач не надав, а довідка від 09.03.2021 № ФР43947 не є довідкою про розмір грошового забезпечення за формою встановленою Порядком № 45. Відповідач свого представника у судове засідання не направив, причин неявки суду не повідомив.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Конституцією України передбачено (частина 2 статті 19), що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача 24.04.2021 про перерахунок та виплату пенсії, на яку листом відповідача від 29.04.2021 повідомлено, що підстави для перерахунку відсутні.
Не погоджуючись із зменшенням відсоткового значення розміру пенсії до 70%, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
Суд зазначає, що спірні правовідносини визначаються у правомірності зменшення пенсійним органом сум грошового забезпечення позивача до 70%, що було визначено позивачу у розмірі 80% грошового забезпечення за вислугу років,
Судом встановлено, що згідно з відомостями про перерахунок пенсії у пенсійній справі № ФР43947 позивачу призначена пенсія за вислугу років (а.с.17-20).
Відповідно до посвідчення від 23.04.2003 серії НОМЕР_2 позивач має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів військової служби (а.с.25).
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з частиною 3 статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії належать перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного із видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону № 2262 (у редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
До статті 13 Закону № 2262 внесено зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI відповідно до яких обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80% від відповідних сум грошового забезпечення. Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» VІІ від 27.03.2014 № 1166 внесено зміни до статті 13 Закону № 2262 - змінено максимальний розмір пенсії до 70% від сум грошового забезпечення.
Законом України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 № 900-VІІІ статтю 63 після частини 2 доповнено новою частиною такого змісту: «перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу 11.04.2018 (а.с.18), розмір перерахованої пенсії визначено у розмірі 70% грошового забезпечення, не зважаючи на те, що позивачеві було встановлено у розмірі 80% грошового забезпечення (а.с.17).
Суд зазначає, що під час перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. Застосуванню належить норма Закону № 2262 у редакції, за якою позивачу обчислювалась пенсія у розмірі 80% грошового утримання, позаяк під час прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
За загальним правилом закон зворотної сили не має, а тому змінені норми частини 2 статті 13 Закону №2262 поширюється на відносини, що виникли після набуття ними чинності.
Під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, що обчислювалося під час її призначення відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.06.2018 у справі №583/2264/17 та у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18, що набрало законної сили за результатами апеляційного оскарження до Великої Палати Верховного Суду 16.10.2019.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України під час вибору і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.
Оцінюючи дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_2 та її розрахунку, виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що відповідач під час здійснення перерахунку розміру пенсії з 70% від грошового забезпечення позивача діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, встановлений законами України, а тому позовні вимоги у частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з відсоткового значення грошового забезпечення у розмірі 80%, належить задовольнити.
Судом встановлено, що з квітня 2018 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 із розрахунку 70% грошового забезпечення на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.03.2018 № ФР43947, що має такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 5220,00 грн, оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 3350,00 грн (а.с.21).
Після здійснення перерахунку пенсії з квітня 2018 року відповідачем підвищення до пенсії виплачувалось в неповному розмірі: з 01.01.2018 по 31.12.2018 - у розмірі 50% суми підвищення пенсії, з 01.01.2019 по 31.12.2019 - у розмірі 75%, з 01.01.2020 - у розмірі 100%.
26.04.2021 позивач звернувся із заявою (а.с.22) до відповідача про здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15.03.2018 № ФР43947 з урахуванням 100% суми підвищення без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019.
Листом відповідача від 29.04.2021 № 2300-03-7-8/26073 на адвокатський запит від 24.04.2021 № 1525-04/21 повідомлено, що виплата перерахованої пенсії з 01.01.2018 здійснювалась відповідно до пункту 2 Постанови № 103. Після скасування рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 пунктів 1,2 Постанови № 103, що набрало чинності 05.03.2019, після 05.03.2019 Кабінет Міністрів України не приймав нормативно-правових актів щодо умов та порядку проведення перерахунку пенсій. У період з 05.03.2019 до 14.08.2019 перераховані пенсії виплачувались у розмірах, визначених на зазначену дату. Згідно з постановою КМУ № 804 та постановою КМУ № 1088 виплата пенсій здійснювалась у визначених законодавством розмірах, а тому законодавчі підстави для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 до 31.12.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 відсутні (а.с.16).
Вважаючи зазначену відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом порушених майнових прав.
Суд зазначає, що спірні правовідносини визначаються у правильності перерахунку пенсії та у різному тлумаченні норм Постанови №103 учасниками справи.
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 з метою реалізації положень частини 4 статті 63 Закону №2262 прийнято Постанову №103. Відповідно до пункту 1 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704). Згідно з пунктом 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) постановлено проводити у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 %; з 01.01.2019 до 31.12.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначених за станом на 01.03.2018.
Суд зазначає, що пунктом 2 Постанови № 103 було визначено порядок виплати перерахованої пенсії, а не перерахунку пенсії/встановлення підвищення (надбавки) з 01.01.2018 - 50 %; з 01.01.2019 до 31.12.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 %.
Судом встановлено, що відповідно до перерахунку пенсії від 11.04.2018 з 01.01.2018 ОСОБА_1 (а.с.18), відповідачем було здійснено перерахунок з суми грошового забезпечення 10050,00 грн, за такими складовими: посадовий оклад - 5220,00 грн; оклад за військовим званням - 1480,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (50%) - 3350,00 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення - 7035,00 грн. З урахуванням доплат у т.ч. діти війни - 66,43 грн, особливі заслуги (20%) - 290,40 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) становить 7391,83 грн. з урахуванням попередньої суми пенсії 3540,23 грн та підвищення 1925,80 (50% від 3851,60 грн).
Різниця між місячним розміром підвищеної пенсії та розміром пенсії станом на 01.03.2018 становить 3851,60 грн (7391,83 грн - 3540,23 грн). Підвищення виплачується: з 01.01.2018 до 31.12.2018 у сумі 1925,80 грн (3851,60 грн х 50 %); з 01.01.2019 до 31.12.2019 у сумі 2888,70 грн (3851,60 грн х 75 %); з 01.01.2020 у сумі 3851,60 (3851,60 грн х 100 %).
Суд дійшов висновку, що позивачем не обґрунтовано з огляду на норми чинних нормативно-правових актів наявність іншого права на перерахунок та виплату пенсії за довідкою від 15.03.2018 № ФР43947 із розрахунку перерахованої підвищеної пенсії до проценту підвищення станом на: 01.01.2018 - із розрахунку 50%; 01.01.2019 - із розрахунку 75%; 01.01.2020 - із розрахунку 100%, не надано власного розрахунку щодо розбіжностей та/або виявлених деструктивних відхилень від обчислення вчиненого відповідачем.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до частини 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.
Частиною 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Положення пунктів 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратили чинність з 05.03.2019.
Враховуючи, що пункт 2 Постанови №103 втратив чинність з 05.03.2019, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 % суми підвищення пенсії за цим пунктом постанови з 05.03.2019 є безпідставною.
Суд під час розгляду даної справи враховує висновки Верховного Суду у справі №160/3586/19, де зазначено, що дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача з 05.03.2019 - 75 відсотків суми підвищення пенсії, є протиправними, проте до певного часу.
Судом встановлено, що 14.08.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (набрала чинності 04.09.2019). Відповідно до пункту 1 встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної на 01.03.2018. Враховуючи, що постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 набрала чинності 04.09.2019, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 % суми підвищення пенсії є протиправною у період з 05.03.2019 до 04.09.2019 з підстав необґрунтованого обмеження фінансового інтересу позивача.
Постанова Кабінету Міністрів України №804 скасована рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» передбачено, що з 01.01.2020 виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
З 04.09.2019 Кабінетом Міністрів України запроваджено на 2019 рік виплату пенсій, призначених згідно із Законом №2262 та відповідно до постанови №704 у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії.
Суд зазначає, що з 05.03.2019 до 03.09.2019 (до дати набрання чинності постановою №804) Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області мало виплачувати позивачу підвищену пенсію, розраховану відповідно до Закону №2262 та постанови №704 у розмірі 100 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Оцінюючи дії відповідача за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України щодо не виплати 100 % суми підвищення пенсії з 05.03.2019 до 03.09.2019 включно, суд дійшов висновку, що відповідач діяв протиправно, тобто не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені законами України, без використання повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать частковому задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не виплати позивачу 100 % суми підвищення пенсії з 05.03.2019 до 03.09.2019 включно та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 05.03.2019 до 03.09.2019 (включно) з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії з урахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги у частині, «здійснивши виплату невідкладно та однією сумою» не належать до задоволення, позаяк заявлені передчасно (на майбутнє), а суд у конкретній справі вирішує спір, предмет якого існує на час розгляду справи, і не може приймати рішення на майбутнє.
У частині визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки від 09.03.2021 № ФР43947 без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням 100% суми підвищення пенсії з 01.04.2021, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262) (у редакції з 01.01.2017) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій, що провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії належать перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
09.03.2021 позивачу Черкаським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 у справі № 580/5406/20 видано довідку №ФР43947 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за посадою командир батальйону курсантів вищого військового училища для перерахунку пенсії, що становить 19 192,50 грн та складається з: посадового окладу - 5220,00 грн, окладу за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн, надбавки за вислугу років (50%) - 3350,00 грн, надбавки за особливості проходження служби (65%) - 6532,50 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 783,00, премії (35%) - 1827,00 грн (а.с.27).
26.04.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок і виплату пенсії на підставі довідки від 09.03.2021 № ФР43947, на яку відповідач листом від 13.05.2021 (а.с.23) повідомив, що після скасування рішенням суду у справі №826/3858/18 Кабінет Міністрів України не прийняв нормативно-правового акту щодо умов та порядку проведення перерахунку пенсії, визначення складових грошового забезпечення, згідно з якими має відбуватися перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом №2262, тому відсутні підстави для такого перерахунку.
Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду.
У Додатку 2 до Порядку № 45 (у редакції з 24.02.2018) містилась форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 викладено у новій редакції, зокрема щодо складових - розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, що не передбачала складові грошового забезпечення - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Під час вирішення спору судом відповідно до частини 5 статті 242 та частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України враховано висновки Верховного Суду, що викладені у рішенні від 17.12.2019 за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19 щодо відмови у підготовці та наданні до органу Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262, постанови Кабінету Міністрів України №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення обчислення та перерахунку пенсії. Зазначене рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020. У рішенні від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 зазначено, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262 та статті 9 Закону №2011.
У пункті 53 рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 зазначено, що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262, статті 9 Закону №2011 та з врахуванням положень постанови №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Згідно із пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 №135/13402, зі змінами, внесеними згідно з постановою Пенсійного фонду України від 07.02.2012 №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, що дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Згідно із частиною 3 статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оцінюючи дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2019 з урахуванням оновленої довідки із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що вони є протиправними, позаяк відповідач, відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку за довідкою від 09.03.2021 № ФР43947 діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що встановлені Конституцією України та законами, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без врахування необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), чим допустив протиправну бездіяльність, а тому позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки від 09.03.2021 № ФР43947 про розмір грошового забезпечення у розмірі 80% від суми грошового забезпечення належить задовольнити частково.
У частині вимоги позивача щодо виплати пенсії позивачу з урахуванням 100% суми підвищення без обмеження максимального розміру пенсії суд дійшов висновку, що вона не належить задоволенню, як така, що на час звернення позивача з позовом та на час ухвалення судового рішення є передчасною (заявленою на майбутнє), тому у цій частині позовних вимог належить відмовити. Судовому захисту належать порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.
24.06.2020 у справі № 160/8324/19 ЄДРСР 90228179 щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 відповідно до вимог Постанови № 704, де Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду дійшов висновку, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, зокрема ВПВС зазначено: не виявила порушень норм матеріального чи процесуального права. Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати є право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
ЄСПЛ у рішенні від 10.02.2010 у справі Серявін та інші проти України, № 4909/04, пункт 58 зазначив, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 ЄКПЛ зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі Ruiz Torija проти Іспанії від 09.12.1994, № 303-A, пункт 29).
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає про таке.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, під час часткового задоволення позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Суд не включає до складу судових витрат, що належать розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Враховуючи, що позивачем сплачено судовий збір, позов задоволено частково, суд дійшов висновку про відсутність підстав для вирішення питання розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70 % сум грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 у розмірі 80% грошового забезпечення згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», починаючи з 01.01.2018, з урахуванням проведених раніше виплат.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо виплати ОСОБА_1 з 05.03.2019 до 03.09.2019 пенсії у розмірі 75% підвищення пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 у розмірі 100% суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019 до 03.09.2019, з урахуванням проведених раніше виплат.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 09.03.2021 №ФР43947 з 01.04.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2019 ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80% від суми грошового забезпечення на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 09.03.2021 № ФР43947 з урахуванням проведених раніше виплат.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень та з урахуванням пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ];
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 21366538].
Повне судове рішення складено 06.07.2021.
Суддя Л.В. Трофімова