Рішення від 07.07.2021 по справі 560/2683/21

Справа № 560/2683/21

РІШЕННЯ

іменем України

07 липня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просить:

- визнати протиправними дії та бездіяльність відповідача щодо відмови у переоформленні довідки від 04.01.2021 №ХС-49018 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 з визначенням у ній розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, шляхом множення 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2020 на відповідні тарифні коефіцієнти, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премії та поданні даної довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2020 основного розміру пенсії у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ), статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ), положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі по тексту - Постанова №704), Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок №45), Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1;

- зобов'язати відповідача виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області переоформлену довідку від 04.01.2021 №ХС-49018 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 з визначенням у ній розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, шляхом множення 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на 01.01.2020 на відповідні тарифні коефіцієнти, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2020 основного розміру пенсії у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону №2262-Х1І, статті 9 Закону №2011-XII, положень Постанови №704, Порядку №45, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідач ухиляється від виконання судового рішення у справі №560/3751/20, відмовляється видати оновлену довідку про розміри грошового забезпечення для обчислення та перерахунку основного розміру пенсії, провівши відповідний перерахунок посадового окладу та окладу за військовим званням, та надати оновлену довідку Головному управлінню Пенсійного фонду України у Хмельницькій області.

Оскільки відповідач протиправно відмовляється видати оновлену довідку, позивач просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач подав відзив на даний адміністративний позов, в якому позов не визнає. В обгрунтування відзиву зазначив, що згідно з постановою КМУ №704, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців що проходять військову службу, є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується. Такі ж правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби. Доводи позивача щодо необхідності застосування при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата вважає необґрунтованими, оскільки примітки у постанові КМУ не містять норм права та не узгоджуються з пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року №1774-VIII. Просить у позові відмовити.

Ухвалою від 16.03.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Рішенням від 14.09.2020 року по справі № 560/3751/20 Хмельницький окружний адміністративний суд, вирішив:

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 вчинити дії щодо перерахунку розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 станом на 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020, з урахуванням п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановлених законом на 1 січня кожного вказаного вище календарного року, Законами України: від 07.12.2017 №2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік", від 23.11.2018 №2629-VІІІ «Про Державний бюджет України на 2019 рік», від 14.11.2019 №294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік», на відповідні тарифні коефіцієнти та подати оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії з 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020 до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N3-1; .

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та подати до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХП, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N 3-1 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Дане рішення набрало законної сили згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2020.

На виконання рішення суду по справі № 560/3751/20 Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготував довідки від 04.01.2021 №ХС-49108 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, на 01.01.2019, на 01.01.2020, в яких зазначив такі суми грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років.

Позивач зі змістом довідки від 04.01.2021 №ХС-49108 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 не погодився, оскільки у ній не зазначено додаткових видів складових грошового забезпечення.

25.01.2021 позивач звернувся до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою, в якій просив підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку про його грошове забезпечення станом на 01.01.2020 з урахуванням 50% мінімальної заробітної плати та включити у таку довідку щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Листом від 02.02.2021 №9/1/974 Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив позивача про відсутність підстав для складення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Зазначив, що постановою від 16.12.2020 у справі №560/3751/20 Сьомий апеляційний адміністративний суд не зобов'язував відповідача включити у довідку станом на 01.01.2020 щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Вважаючи протиправними дії та бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно із частиною 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до частини 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Як встановлено судом зі змісту матеріалів справи, даний спір фактично виник у зв'язку з незгодою позивача зі способом виконання відповідачем вищезгаданого рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/3751/20, яким суд зобов'язав відповідача вчинити відповідні дії на користь позивача.

Крім того, в якості підстави позову позивач зазначив саме невиконання вищевказаного рішень суду відповідачем.

Зі змісту позову вбачається, що позивач просить визнати протиправними дії та бездіяльність відповідача, які були вчинені (невчинені) ним на виконання вищенаведеного рішення суду, а суть позовних вимог фактично сформульована у такий самий спосіб, як це було зроблено у межах згаданої справи №560/3751/20. Натомість, питання перерахунку посадового окладу та окладу за військовим званням позивача, а також видачі оновленої довідки вже були предметом судового розгляду.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання вказаного рішення суду відповідачем були видані довідки для перерахунку пенсії позивача.

Як зазначає Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.01.2019 у справі №686/23317/13-а, не можна зобов'язати суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження».

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначається Законом України №1404-VIII «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 (далі - Закон №1404-VIII). Згідно з положеннями ч. 1 ст. 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Окрім того, статтею 382 КАС України визначені спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, до яких належать, зокрема, зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу за невиконання судового рішення тощо. Частиною 1 ст. 383 КАС України передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Суд звертає увагу на те, що перелічені норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом пред'явлення нового позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає подання окремого (нового) позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання певного судового рішення (позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 22.08.2019 у справі №522/10140/17)

Суд звертає увагу на те, що в інформаційних запитах, які позивач додає до позову, зазначається саме про виконання вже згаданого рішення суду по справі № 560/3751/20, що свідчить про те, що предмет цієї справи, який сформульований позивачем, не є самостійним.

Тому, якщо позивач не погоджується з діями (бездіяльністю) відповідача, вчиненими на виконання рішення суду, вважаючи, що видана йому довідка або перерахунок не відповідає нормам чинного законодавства, він повинен був скористатись порядком здійснення судового контролю в межах вже розглянутої справи.

У той же час, в межах цієї справи позивач фактично просить суд зобов'язати відповідача повторно виконати рішення суду за допомогою ухвалення нового судового рішення щодо тих самих правовідносин, яким вже надавалась оцінка. Оскільки позивач в порядку судового контролю до суду не звертався, пред'явлення ним нового позову стосовно правовідносин, які охоплюються предметом розгляду двох інших судових справ, і прямо з них випливають, є передчасним. Зважаючи на це, у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)

Головуючий суддя В.К. Блонський