07 липня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/3094/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Очаківського міськрайонного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернулася до суду з вищевказаним позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Очаківського міськрайонного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у формі листа від 03.06.2021 № 137/130-79 про відмову у внесенні змін до актового запису №110 від 21.09.2013 року про шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ; зобов'язати Очаківський міськрайонний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису №110 від 21.09.2013 року про шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , і зазначити національність дружини "німка".
Відповідно до приписів ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Статтею 1 КАС України встановлено, що даний Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Судом встановлено, що позивачка проживає у м. Одеса, відповідач Очаківський міськрайонний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) знаходиться не в Херсонській, а у Миколаївській області, місцезнаходженням якого є: АДРЕСА_1 .
Таким чином, виходячи з правил підсудності справ, яка викладена у ст.ст. 25, 26 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач мав право подати даний адміністративний позов за своїм місцем проживання або до адміністративного суду за місцезнаходженням відповідача.
Статтею 29 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено підстави для передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого.
Так, згідно з частиною першою цієї статті суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: 2) при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до статті 6 Конституції України, державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Таким чином, повноваження кожного органу законодавчої, виконавчої та судової влади не є безмежними, а визначають Конституцією та законами України. Відтак, суди не мають права розглядати вимоги, які не належать до їх юрисдикції, визначеної законом.
З огляду на усе вищевикладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов подано до Херсонського окружного адміністративного суду із порушенням правил територіальної підсудності, а дану справу слід передати на розгляд Миколаївського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. 29, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Передати матеріали справи № 540/3094/21 за позовом ОСОБА_1 до Очаківського міськрайонного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, за підсудністю до Миколаївського окружного адміністративного суду.
Копію ухвали надіслати (вручити) сторонам по справі.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення (ухвалу).
Суддя В.В. Хом'якова