Ухвала від 08.07.2021 по справі 540/3185/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

08 липня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/3185/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О.,

розглянувши у порядку письмового провадження клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову у справі за позовною заявою приватного підприємства "Поярков" до Херсонської обласної державної адміністрації, Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації, конкурсного комітету з організації та проведення в області конкурсу перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування про скасування розпоряджень та скасування рішення конкурсного комітету,

встановив:

06.07.2021 року від позивача до суду надійшла заява, відповідно до якої просить забезпечити позов шляхом заборони Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації та Херсонській обласній державній адміністрації, іншим перевізникам та іншим особам вчиняти будь-які дії, зокрема приймати розпорядження, накази та (або) укладати договори, передавати та обслуговувати маршрути, які входили до об'єктів конкурсу, що відбувся 24.06.2021 року, а також вчиняти всі без винятку юридично значимі дії, скликати конкурсний комітет, підписувати чи погоджувати паспорти маршрутів, розклади та схеми руху за вже укладеними договорами (за наслідком конкурсу 24.06.2021 року) та виконувати їх, а власникам автостанцій надавати автостанційні послуги за такими договорами, на підставі рішення конкурсного комітету з організації та проведення в області конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських і приміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, що створений та діє при Херсонській обласній державній адміністрації, оформленого протоколом від 24 червня 2021 року.

В обґрунтування клопотання позивач зазначає, що оскаржуваними розпорядженнями голови Херсонської обласної державної адміністрації від 03.03.2020 року № 217 "Про затвердження складу конкурсного комітету з організації та проведення в області конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських і приміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування" та від 22.01.2021 року № 52 "Про внесення змін до складу конкурсного комітету з організації та проведення в області конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських і приміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування" сформовано персональний склад конкурсного комітету, який приймає рішення про нарахування балів перевізникам - претендентам, визначаючи переможця на відповідних маршрутах.

Відповідно до п. 47 Порядку 1081 рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, в тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.

Відповідно до п. 49 Порядку 1081 рішення про результати конкурсу оформляється протоколом, який підписується головуючим, секретарем та присутніми членами конкурсного комітету і подається організатору перевезень протягом п'яти робочих днів.

Надати оцінку конкурсній пропозиції, її відповідності вимогам закону та умовам конкурсу можуть тільки члени конкурсного комітету під час його засідання.

В даному випадку позивачем було виявлено, що члени конкурсного комітету ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 є безпосередніми представниками переможців конкурсу.

Так, ОСОБА_1 - голова Херсонського осередку "Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників" є представником члена ВААП - Гребенюка В.В., який є директором та власником переможця конкурсу 24.06.2021 року ПП "Корсар".

Пальжок Д.М. - голова Херсонської обласної організації роботодавців транспорту представляє інтереси ТОВ "Херсонське АТП 16527".

Це підтверджується протоколами засідань керівних органів Херсонської обласної організації роботодавців транспорту, переліком осіб, які реєструвалися на таких зборах, а також свідоцтвом про членство ОСОБА_4 у ГО "ВААП" та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Тобто є очевидна зацікавленість членів конкурсного комітету у прийнятті рішень, а також явна підстава для недопущення включення таких осіб до складу конкурсного комітету, що прямо передбачено п. 23 Порядку 1081.

У випадку прийняття рішень організатором (рішення про переможця та укладення з ним договору) на підставі рішення конкурсного комітету, прийнятого 24.06.2021 року в такому складі, це суттєво ускладнить захист прав та інтересів позивача.

Тобто невжиття заходу забезпечення позову може призвести до складного та тривалого судового захисту прав та інтересів позивача, а повторне винесення об'єктів конкурсу на розгляд даним складом конкурсного комітету, який очевидно не відповідає вимогам Порядку 1081, не гарантує об'єктивну та неупереджену конкурсну процедуру.

З врахуванням викладеного, позивач просить суд забезпечити позов.

Згідно з приписами ч. 1-3 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову.

У виняткових випадках, коли наданих заявником пояснень та доказів недостатньо для розгляду заяви про забезпечення позову, суд може призначити її розгляд у судовому засіданні з повідомленням заінтересованих сторін у встановлений судом строк.

Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути заяву про забезпечення позову в порядку письмового провадження.

Вирішуючи заяву про забезпечення позову, суд виходить з такого.

Згідно ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Приписами ч.1 ст.151 КАС України передбачено, що позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

Пункт 3 частини першої статті 151 виключено на підставі Закону № 460-IX від 15.01.2020}

4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Основним завданням процесуальних норм, які регламентують вжиття судом заходів забезпечення позову, є досягнення балансу між правом позивача на захист свого порушеного права та правом відповідача заперечувати проти адресованих йому вимог у будь-який дозволений законом спосіб.

Забезпечення позову по суті - це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов'язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).

Вирішуючи заяву про забезпечення позову, суд повинен з'ясувати, зокрема, чи існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання рішення суду про задоволення позову. Основним завданням процесуальних норм, які регламентують вжиття судом заходів забезпечення позову, є досягнення балансу між правом позивача на захист свого порушеного права та правом відповідача заперечувати проти адресованих йому вимог у будь-який дозволений законом спосіб.

Відтак, позов забезпечується з метою вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, забезпечення реального та ефективного виконання судового рішення, у випадку прийняття його на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.

Умовою застосування заходів до забезпечення позову за немайновою позовною вимогою, судове рішення у разі задоволення якої не вимагатиме примусового виконання, є достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду. При цьому в таких немайнових спорах має досліджуватися, чи не призведе невжиття заявленого заходу забезпечення позову до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, оскільки позивач не зможе їх захистити в межах одного цього судового провадження за його позовом без нових звернень до суду (постанова Верховного Суду від 16.08.2018 у справі № 910/1040/18).

Крім того, суд вважає, що обмеження щодо вжиття заходів забезпечення позову, встановлених ч.6 ст. 151 КАС України, не застосовуються до правовідносин, з приводу яких виник спір.

Спір в даному випадку стосується конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який регламентується Порядком, затвердженим постановою КМУ від 3 грудня 2008 р. № 1081 (далі - Порядок).

Вказаний Порядок передбачає такі процедури по проведенню конкурсу, які проводяться організатором перевезень:

- визначення на конкурсних засадах підприємства (організації) для здійснення функцій робочого органу;

- утворення конкурсного комітету;

- оголошення про проведення конкурсу;

- подання документів для участі у конкурсі;

- проведення конкурсу та визначення переможця.

Відповідно до п.7 Порядку об'єкт конкурсу визначається організатором перевезень відповідно до встановленого порядку як самостійно, так і за зверненням підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також фізичних осіб - підприємців і громадян.

Відповідно до п. 38 Порядку під час приймання документів організатор або робочий орган повинен створити умови для одержання перевізником-претендентом детальної інформації про характеристики об'єкта конкурсу.

Суд приходить до висновку, що конкурс з перевезення пасажирів є комплексною процедурою, яка складається з декількох етапів.

Розпорядженням голови Херсонської обласної державної адміністрації від 03.03.2020 року № 217 "Про затвердження складу конкурсного комітету з організації та проведення в області конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських і приміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування" затверджено склад конкурсного комітету з організації та проведення в області конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських і приміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, утвореного розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 27.03.2019 року № 216.

До складу конкурсного комітету з організації та проведення в області конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських і приміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, затвердженого розпорядженням голови обласної держаної адміністрації, увійшли:

ОСОБА_5 - заступник голови обласної державної адміністрації, голова конкурсного комітету;

ОСОБА_6 - заступник директора Департаменту будівництва та розвитку інфраструктури обласної державної адміністрації - начальник управління автомобільних доріг загального користування місцевого значення, заступник голови конкурсного комітету;

Гузь Артем Ігорович - головний спеціалісту відділу фінансового та організаційного забезпечення Департаменту будівництва та розвитку інфраструктури обласної державної адміністрації, секретар конкурсного комітету;

члени конкурсного комітету:

ОСОБА_7 - голова громадської організації "Всеукраїнська організація осіб з інвалідністю " ОСОБА_8 " (за згодою);

ОСОБА_9 - старший інспектор з особливих доручень відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції в Херсонській області (за згодою);

ОСОБА_10 - член громадської спілки "Об'єднання народного контролю України" (за згодою);

ОСОБА_11 - провідний спеціаліст сектору технічного контролю та перевезення небезпечних вантажів транспортними засобами Регіонального сервісного центру МВС в Херсонській області (за згодою);

ОСОБА_2 - голова Херсонської обласної організації профспілки працівників автомобільного транспорту та шляхового господарства України (за згодою);

Пальжок Дмитро Миколайович - голова Херсонської обласної організації роботодавців транспорту (за згодою);

Стеценко Володимир Іванович - голова Херсонського обласного відділення громадської організації "Всеукраїнська асоціація автомобільних перевізників" (за згодою);

Фролова Лариса Михайлівна - голова Херсонської обласної організації ветеранів (за згодою);

ОСОБА_12 - заступник начальника Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки - начальник відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті (за згодою).

Розпорядженням голови Херсонської обласної державної адміністрації від 22.01.2021 року № 52 "Про внесення змін до складу конкурсного комітету з організації та проведення в області конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських і приміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування" внесено зміни до складу конкурсного комітету з організації та проведення в області конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських і приміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 03 березня 2020 року № 217 (зі змінами):

1) виведено зі складу конкурсного комітету ОСОБА_5 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 ;

2) введено до складу конкурсного комітету таких осіб:

ОСОБА_15 - керівника апарату обласної державної адміністрації, головою конкурсного комітету;

Діденка Романа Анатолійовича - директора Департаменту інфраструктури обласної державної адміністрації, заступником голови конкурсного комітету;

Микитюка Дениса Миколайовича - депутата Херсонської обласної ради (за згодою);

ОСОБА_16 - в.о. заступника начальника Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (за згодою);

Ковальчука Назарія Валерійовича - керівника відокремленого підрозділу громадської організації "Український транспортний союз" у Херсонській області (за згодою);

3) викладено у новій редакції посаду секретаря конкурсного комітету ОСОБА_17 , а саме: "начальник відділу повітряного, водного транспорту та сфери зв'язку управління транспорту та зв'язку Департаменту інфраструктури обласної державної адміністрації".

Відповідно до витягу з протоколу засідання конкурсного комітету з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських і міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах (рейсах) загального користування, що не виходять за межі території Херсонської області від 24.06.2021 року по об'єкту конкурсу № 17 визначено переможцем ПП "Корсар" та запропоновано організатору перевезень укласти з ним договір відповідно до п. 53 ПКМУ № 1081 строком дії на 5 років. Друге місце ПП " ОСОБА_18 ".

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 р. № 1081 (далі - Порядок 1081) конкурсний комітет - постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу.

Відповідно до пункту 23 Порядку 1081 до складу конкурсного комітету не можуть входити: представники суб'єктів господарювання - автомобільних перевізників, які є перевізниками - претендентами або які провадять діяльність на ринку перевезень пасажирів, а також представляють інтереси окремих автомобільних перевізників.

Відповідно до п. 46 Порядку 1081 організатор перевезень визнає переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах того перевізника-претендента, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників -претендентів, підготовлених конкурсним комітетом.

Відповідно до п. 47 Порядку 1081 рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, в тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.

Відповідно до п. 49 Порядку 1081 рішення про результати конкурсу оформляється протоколом, який підписується головуючим, секретарем та присутніми членами конкурсного комітету і подається організатору перевезень протягом п'яти робочих днів.

Організатор перевезень протягом десяти робочих днів від дати надходження протоколу конкурсного комітету опрацьовує матеріали проведеного конкурсу з перевезення пасажирів та у разі відсутності зауважень до порядку проведення конкурсу приймає рішення окремо за кожним об'єктом щодо переможця чи переможців конкурсу, а також того, хто зайняв друге місце у разі проведення конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах.

Таким чином, прийняте рішення конкурсного комітету за результатами розгляду конкурсних пропозицій є обов'язковим для організатора, який повинен прийняти рішення про визначення переможця, укласти з ним договір (п.п. 49, 53 Порядку 1081), а перевізник відповідно розпочати перевезення.

У даному випадку забезпечення позову носить тимчасовий характер, не скасовує його, а спрямоване на забезпечення виконання рішення суду у разі задоволення адміністративного позову та недопущення настання його негативних наслідків для позивача у вигляді нових звернень до суду.

Застосуванням заходів забезпечення позовів не буде завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти, вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом, зазначеним у заяві, буде мати наслідком збереження існуючого становища (за діючим Договором та розкладами руху) до розгляду справи по суті.

Заходи забезпечення адміністративного позову, про які просить позивач, відповідають предмету позову та, в той же час, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямовані лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті, суд вважає законним, розумним та адекватним забезпечити збалансованість інтересів сторін шляхом вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.

Однак суд вважає, що клопотання може бути задоволено частково за таких підстав.

18.06.2021 року Херсонським окружним адміністративним судом винесена ухвала про забезпечення позову у справі № 540/2779/21, якою зупинено дію наказів Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації від 06.05.2021 № 51 "Про внесення змін до автобусних маршрутів" та від 12.05.2021 №53 "Про заходи щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути)", в частині визначення об'єктів конкурсу за номерами 18, 24, 25, 26 (Додаток 1). Крім того, можливе порушення прав позивача могло відбуватися лише по об'єкту конкурсу № 17 .

Керуючись ст. 150, 151, 243, 248 КАС України,

ухвалив:

Клопотання задовольнити частково.

Забезпечити позов шляхом заборони Департаменту інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації та Херсонській обласній державній адміністрації, іншим перевізникам та іншим особам, окрім позивача, вчиняти будь-які дії, зокрема приймати розпорядження, накази та (або) укладати договори, передавати та обслуговувати маршрути, які входили до об'єкту №17 конкурсу, що відбувся 24.06.2021 року, а також вчиняти всі без винятку юридично значимі дії, скликати конкурсний комітет, підписувати чи погоджувати паспорти маршрутів, розклади та схеми руху за вже укладеними договорами (за наслідком конкурсу 24.06.2021 року) та виконувати їх, а власникам автостанцій надавати автостанційні послуги за такими договорами, на підставі рішення конкурсного комітету з організації та проведення в області конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжміських і приміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, що створений та діє при Херсонській обласній державній адміністрації, оформленого протоколом від 24 червня 2021 року.

У задоволенні решти клопотання відмовити.

Копії ухвали направити сторонам (їх представникам).

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Суддя С.О. Варняк