Ухвала від 07.07.2021 по справі 520/10187/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, м-н Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

07 липня 2021 р. № 520/10187/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мороко А.С., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі 8190,00 грн;

- визнати протиправною бездіяльність Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації щодо не здійснення перерахунку ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з ураухванням раніше виплаченої допомоги в розмірі 1390,00 грн та невиплати ОСОБА_1 донарахованих коштів разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі 6800,00 грн;

- зобов'язати Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплаченої допомоги в розмірі 1390,00 грн та виплатити ОСОБА_1 донараховані кошти разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій, за 2020 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі 6800,00 грн.

Ухвалою суду від 14.06.2021 позовну заяву ОСОБА_1 до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - залишено без руху; надати позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з моменту отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважних причин його пропуску або вказати інші підстави для поновлення строку.

30.06.2021 позивача надав до суду заяву , в якій зазначив, що 05.04.2021 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив повідомити підстави нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2017 - 2020 роки у зменшеному розмірі, враховуючи неконституційність положень деяких законодавчих актів нараховані та виплачені мені при виплаті разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2017-2020 роки включно. 3. Здійснити мені перерахунок розміру щорічної разової грошової допомоги до 05 травня, як учаснику бойових дій, за період з 2017 по 2020 роки включно, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та виплату донарахованих коштів разової грошової допомоги до 05 травня, як учаснику бойових дій, за період з 2017 по 2020 роки включно, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". За результатами розгляду заяви, 26.04.2021 ОСОБА_1 отримав письмову відповідь від Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації від 19.04.2021 № 5974/05, в якій зазначено, що нарахування та виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017-2020 роки проводилась відповідно до списків управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради; кошти перераховані в повному обсязі; призначення, зміна або визначення розмірів допомог та компенсацій до повноважень Центру не входить, здійснити виплату допомоги в іншому розмірі немає підстав; стосовно перерахунку запропоновано звернутися безпосередньо до управління соціального захисту населення. Також, позивач вказує, що Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, взагалі не повідомлялось про розміри нарахованої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, а також, про розміри виплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік. Про розміри виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік дізнався 26.04.2021, коли отримав від Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації довідку від 15.04.2021 № 2099, в якій зазначено розмір та місяць виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, зокрема, за 2020 рік. Таким чином, про порушення своїх прав та інтересів щодо розміру нарахованої та виплаченої грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік, повинен був дізнатися 13.01.2021, коли набрало законної сили рішення Верховного Суду від 29.09.2020 у зразковій справі № 440/2722/20, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 року; а дізнався 26.04.2021, коли отримав вищезазначену відповідь та довідку від Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації.

Таким чином, у вказаній заяві ОСОБА_1 вважає, що він звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою у межах шестимісячного строку, передбаченого ч. 2 ст. 122 КАС України, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Поряд з цим, суд вважає за необхідне вказати наступне.

Абзацом 1 частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Згідно з частиною першою статті 45 Кодексу адміністративного судочинства України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.

Відповідно до пункту шостого частини п'ятої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов'язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.

Законодавче обмеження строку оскарження рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.

Відповідно до правових висновків Європейського Суду з прав людини, право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (пункт 33 рішення у справі “Перетяка та Шереметьєв проти України” від 21.12.2010, заява №45783/05). Норми, що регулюють строки подачі скарг, безсумнівно, спрямовані на забезпечення належного здійснення правосуддя і юридичної визначеності. Зацікавлені особи мають розраховувати на те, що ці норми будуть застосовані (пункти 22-23 рішення у справі “Мельник проти України” від 28.03.2006, заява №23436/03).

Отже, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Підстави пропуску строку можуть бути визнані поважними, строк поновлено лише у разі, якщо вони пов'язані з непереборними та об'єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк подання позову, апеляційної, касаційної скарги.

Отже, тільки наявність об'єктивних перешкод для своєчасної реалізації права щодо оскарження дій, рішень, бездіяльності суб'єкта владних повноважень в порядку та у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку звернення з поважних причин.

Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом у своїй постанові від 13.11.2018 року по справі № 804/958/17.

Згідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до частин першої та четвертої статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Отже, 30 вересня 2020 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована, а тому перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2020 року.

Строк звернення до суду з даною позовною заявою закінчився 30.03.2021.

Позивач звернувся до суду 09.06.2021, з порушенням шестимісячного строку звернення до суду.

Суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Враховуючи те, що позивачем не подано до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважних причин його пропуску, суд приходить до висновку про повернення позовної заяви.

Керуючись статтями 123, 293, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.С. Мороко