Ухвала від 06.07.2021 по справі 500/305/19

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Справа № 500/305/19

06 липня 2021 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Баранюка А.З.

за участю:

секретаря судового засідання Габрилецької С.Є.

представника позивача: Галинського М.В.;

представника Головного управління ДПС у Тернопільській області: Мудрого С.А.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом приватного акціонерного товариство "Птахофабрика Тернопільська" до Головне управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, податкової вимоги та рішення, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом приватного акціонерного товариство "Птахофабрика Тернопільська" до Головне управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, податкової вимоги та рішення.

Представник Головного управління ДФС у Тернопільській області подав до суду заяву, в якій просить замінити боржника у виконавчого провадження у справі № 500/305/19 з Головного управління ДФС у Тернопільській області на Головне управління ДПС у Тернопільській області.

В судовому засіданні представник позивача проти задоволення заяви не заперечив, просив її задоволити.

Представник Головного управління ДПС у Тернопільській області проти задоволення заяви заперечив, просив відмовити в її задоволенні.

Вирішуючи заяву про заміну сторони виконавчого провадження, суд виходить з наступного.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 в задоволенні позову приватного акціонерного підприємства "Птахофабрика Тернопільська" до Головного управління Державної фіскальної служби Тернопільської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 12.12.2018 року № 0010661401 на загальну суму 1952464,50 грн відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2019 апеляційну скаргу приватного акціонерного підприємства "Птахофабрика Тернопільська" задоволено.

Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 червня 2019 року у справі № 500/305/19 скасовано та прийнято постанову, якою адміністративний позов приватного акціонерного підприємства "Птахофабрика Тернопільська" до Головного управління Державної фіскальної служби Тернопільської області про скасування податкового повідомлення-рішення задоволено.

Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби Тернопільської області № 0010661401 від 12.12.2018 року, на підставі якого, ПАТ "Птахофабрика Тернопільська", збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 1301643 грн та донараховано штрафну санкцію у сумі 650821,5 грн.

Визнано протиправним і скасовано податкову вимогу Головного управління Державної фіскальної служби Тернопільської області № 1356-54 від 18.01.2019 року.

Визнано протиправним і скасовано рішення Головного управління Державної фіскальної служби Тернопільської області про опис майна у податкову заставу № 184/10-5/19-00-54-09/1447 від 21.01.2019 року.

Стягнуто на користь приватного акціонерного підприємства "Птахофабрика Тернопільська" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби Тернопільської області судовий збір в розмірі 48025 гривень 00 копійок.

Постановою Верховного Суду від 28 жовтня 2020 року у справі №500/305/19 касаційну скаргу Головного управління ДФС у Тернопільській області, правонаступником якого є Головне управління ДПС у Тернопільській області, задоволено частково.

Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 червня 2019 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2019 року у справі №500/305/19 скасовано в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12 грудня 2018 року №0010661401 про донарахування податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 173903 грн та застосування штрафних санкцій у розмірі 86951,50 грн, а також в частині визнання протиправними та скасування податкової вимоги № 1356-54 від 18 січня 2019 року та рішення про опис майна у податкову заставу № 194/10-5/19-00-54-09/1447 від 21 січня 2019 року.

Справу №500/305/19 у вказаній частині направлено на новий розгляд до Тернопільського окружного адміністративного суду.

В іншій частині постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2019 року у справі №500/305/19 залишено без змін.

21.12.2020 Тернопільським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист щодо стягнення на користь приватного акціонерного підприємства "Птахофабрика Тернопільська" судового збору в розмірі 48025 гривень 00 копійок.

Боржником у даному виконавчому листі вказано Головне управління Державної фіскальної служби Тернопільської області.

Поряд із цим, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив (ст.52 КАС України).

Заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можливе на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред'явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.

Вищенаведене узгоджується із правовою позицією викладеною у постанові Верховного Суду від 24.04.2018 у справі № 2а/0612/649/11.

Статтею 379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувана у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - ЗУ) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив (ст. 15 ЗУ).

Отже, виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка його завершує. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішенням законної сили або за інших умов, установлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов'язки, зумовлені статусом сторони. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво. При цьому законодавством установлено головну умову, за якої обов'язки боржника може бути перекладено на іншу особу, - це вибуття сторони виконавчого провадження.

Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Так, згідно із пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" від 18.12.2018 № 1200 (із змінами та доповненнями) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Підрозділи податкової міліції у складі Державної фіскальної служби продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до пункту 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" від 19.06.2019 № 537 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1, в тому числі Головне управління ДПС у Тернопільській області. Постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Відповідно до цього додатку Головне управління ДФС у Тернопільській області як територіальний орган ДФС, який реорганізується, приєднано до Головного управління ДПС у Тернопільській області.

Також, здійснено розподіл повноважень між Державною фіскальною службою України та Державною податковою службою України.

Пунктом 4 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності. Тобто, Головне управління ДПС у Тернопільській області являється правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДФС у Тернопільській області, що реорганізується.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України "Питання Державної податкової служби" від 21.08.2019 № 682-р Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно із Положенням про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227, із змінами і доповненнями, на Державну податкову службу та її територіальні органи покладено здійснення функцій і повноважень з реалізації державної податкової політики, здійснення в межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону та інші.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком та установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту З цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

Згідно із наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, в тому числі Головне управління ДПС у Тернопільській області.

Також, відповідно до наказу Державної податкової служби України від 24.12.2020 № 755 "Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій" розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 N 529, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються.

Отже, враховуючи положення вищевказаних актів Кабінету Міністрів України, Головне управління ДФС у Тернопільській області, в складі якого знаходяться підрозділи податкової міліції, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції.

Оскільки, здійснення функцій і повноважень з реалізації державної податкової політики, зокрема, здійснення контролю своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, зборів, платежів, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів, погашення податкового боргу, застосування до платників податків передбачених законом фінансових (штрафних) санкцій за порушення вимог податкового законодавства, законодавством покладено на Головне управління ДПС у Тернопільській області, яке являється правонаступником прав та обов'язків Головного управління ДФС у Тернопільській області, що реорганізується, відтак суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви заміну сторони виконавчого провадження у справі №500/305/19 з Головного управління ДФС у Тернопільській області на Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46003, код 43142763).

Керуючись статтями 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву задовольнити.

Замінити боржника у виконавчому провадженні у справі № 500/305/19 з Головного управління ДФС у Тернопільській області на Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46003, код 43142763).

Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Повний текст ухвали складено 08 липня 2021 року.

Головуючий суддя Баранюк А.З.