Іменем України
08 липня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/114/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом адвоката Сєрікової Катерини Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язати вчинити дії,
11 січня 2021 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду через підсистему “Електронний суд” надійшов позов адвоката Сєрікової Катерини Сергіївни (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії позивачу, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до частини третьої 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області провести ОСОБА_1 починаючи з 01 липня 2019 року перерахунок пенсії та зобов'язати сплатити невиплачену пенсію в розмірі, обчисленому з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без застосування формули, зазначеної в постанові Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 № 1210 та без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії за весь період з 01 липня 2019 року;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області сплачувати ОСОБА_1 в подальшому пенсію в розмірі, обчисленому з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без застосування формули, зазначеної в постанові Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 № 1210 та без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії за весь період з 01 липня 2019 року, а також в подальшому у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводити перерахунок пенсії, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року без застосування формули, зазначеної в постанові Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 № 1210, а також із застосуванням коефіцієнту на відповідний рік.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорія 1 та інвалідом війни 2 групи.
Відповідно до довідки МСЕК серії 12 ААА № 509471, виданої 01.08.2017 року, 2 група інвалідності встановлена йому безтерміново, інвалідність пов'язана з виконанням обов'язків військової служби по ЛНА на ЧАЕС.
Позивач перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області та отримує державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України № 796-ХІІ в розмірі, визначеному Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (із змінами та доповненнями).
Позивач має законне право на пенсійне забезпечення відповідно до норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проте, починаючи з 26 квітня 2019 року, позивачу управлінням Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області неправильно нарахована та виплачується державна пенсія.
У зв'язку з цим в серпні 2020 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Однак, листом відповідачем позивачу безпідставно відмовлено в перерахунку призначеної пенсії.
З посилання на норми Конституції Украйни, Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та рішення Конституційного суду України від 25.04.2019 № 1-р (ІІ)/2019, справа № 3-14/2019 (402/19,1737/19) та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, представник позивача вважає дії відповідача протиправними.
Ухвалою суду від 15 січня 2021 року відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 15 січня 2021 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 520/12609/19 (№ Пз/9901/22/19).
11.02.2021 до Луганського окружного адміністративного суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.38-42), в обґрунтування якого зазначено, що позивач перебуває на обліку відповідача як отримувач пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи інвалідам 2 групи.
Відповідно до довідки МСЕК серії 12 ААА № 509471, виданої 01.08.2017, позивачу встановлена 2 група інвалідності безтерміново, інвалідність пов'язана з виконанням обов'язків військової служби по ЛНА на ЧАЕС.
05.08.2020 (вхід. 155/М-1216-20 від 05.08.2020) позивач звернувся до відповідача із заявою (зверненням) довільної форми про здійснення перерахунку та виплати пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до положень ч. 3 ст.59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, як норми прямої дії без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, а також проводити відповідні виплати без обмежень граничного (максимального) розміру пенсії.
Будь-яке рішення з приводу розгляду звернення позивача (вхід. 155/М-1216-20 від 05.08.2020) управлінням не приймалось.
11.08.2020 позивачу надано обґрунтовану відповідь (вих.№134-155/М-02/8-1216/20 від 11.08.2020) з роз'ясненнями на вищевказане звернення, згідно якого позивачу було повідомлено про таке.
Розмір пенсійної виплати з 01.07.2019 складав 9879,11 грн., а саме: 8823,91 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку ((3764,40х(3200,00x5/4482,35)х75%, де 3764,40 грн - показник середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 і 2016 року, 1,17 - коефіцієнт збільшення пенсійної виплати, що був 2019; 4173,00 грн - мінімальна заробітна плата на 01.01.2019; 7810,88 грн - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу, в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року; 75% процент втрати працездатності); 50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни ІІ-Ї групи; 625,60 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (1564,00x40%, де 1564,00 грн. - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2019); - 379,60 грн. додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС згідно пункту 5 постанови 112. Законом України «Про державний бюджетУкраїни на 2020 рік» з 01 липня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищено з 1638,00 грн. до 1712,00 грн. У зв'язку з цим було проведено автоматичний перерахунок пенсії.
Розмір пенсійної виплати з 01.07.2020 складає 10908,94 грн., а саме: - 9794,54 грн. основний розмір пенсії від середнього заробітку ((3764,40x1,17x1,11х(3200,00x5/4482,35)х75%, де 3764,40 грн. - показник середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 і 2016 року, 1,17 - коефіцієнт збільшення пенсійної виплати, що був 2019 року, 1,11 - коефіцієнт збільшення пенсійної виплати 2020 року, 4173,00 грн. - мінімальна заробітна плата на 01.01.2019; 7810,88 грн. - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу, в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року; 75% процент втрати працездатності); - 50,00 грн. цільова допомога інвалідам війни ІІ-Ї групи; - 684,80 грн. підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (1712,00x40%, де 1712,00 грн. - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2020 року); - 379,60 грн. додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС згідно пункту 5 постанови 112.
Щодо перерахування пенсійної виплати згідно вимог позивача зауважив, що ніякі інші формули чи розрахунки, понижуючі коефіцієнти не застосовуються. Граничний (максимальний) розмір на сьогодні становить 10 мінімальних пенсій - 17 120, 00 грн, виплата пенсії не обмежується, оскільки вона не досягає цього розміру.
На підставі вищезазначеного, відповідач зазначає, що пенсійна виплата перерахована та виплачується відповідно до чинного законодавства.
Пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону (по формулі, визначеною п. 9-1 Порядку № 1210) або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. При цьому підстава для призначення пенсії не змінюється, що вказує на відсутність підстав для проведення перерахунку, або переходу на інший вид пенсії.
Закон 796-ХІІ не містить положень про те, що пенсія по інвалідності розраховується саме в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, водночас передбачають проведення обчислення (розрахунку) пенсії у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, за формулою, в якій однією зі складових є п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
На підставі вищенаведеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 16 червня 2021 року поновлено провадження по справі.
Ухвалою суду від 08 липня 2021 року замінено відповідача - управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку відповідача і отримує пенсію по інвалідності 2 групи, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків на ЧАЕС (75% втрата працездатності), що підтверджується матеріалами справи (а.с.7 на звороті - 11 на звороті,29-31).
05.08.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі ст. 54, ч. 3 ст. 59 Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року з 01.07.2019 (а.с.14,15,33,34).
Листом №134-155/М-02/8-1216/20 від 11.08.2020 відповідач повідомив позивача, що розмір пенсійної виплати обчислено згідно із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796).
Розмір пенсійної виплати з 01.07.2019 складав 9879,11 грн., а саме: 8823,91 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку ((3764,40х(3200,00x5/4482,35)х75%, де 3764,40 грн - показник середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 і 2016 року, 1,17 - коефіцієнт збільшення пенсійної виплати, що був 2019; 4173,00 грн - мінімальна заробітна плата на 01.01.2019; 7810,88 грн - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу, в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року; 75% процент втрати працездатності); 50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни ІІ-Ї групи; 625,60 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (1564,00x40%, де 1564,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2019); -379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС згідно пункту 5 постанови 112.
Законом України «Про державний бюджетУкраїни на 2020 рік» з 01 липня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищено з 1638,00 грн до 1712,00 грн. У зв'язку з цим було проведено автоматичний перерахунок пенсії.
Розмір пенсійної виплати з 01.07.2020 складає 10908,94 грн, а саме: 9794,54 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку ((3764,40x1,17x1,11х(3200,00x5/4482,35)х75%, де 3764,40 грн - показник середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 і 2016 року, 1,17 - коефіцієнт збільшення пенсійної виплати, що був 2019 року, 1,11 - коефіцієнт збільшення пенсійної виплати 2020 року, 4173,00 грн - мінімальна заробітна плата на 01.01.2019; 7810,88 грн - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу, в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року; 75% процент втрати працездатності); 50,00 грн - цільова допомога інвалідам війни ІІ-Ї групи; 684,80 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (1712,00x40%, де 1712,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2020 року); 379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС згідно пункту 5 постанови 112 (а.с.15 на звороті - 17,35,36).
Як вбачаэться з протоколу перерахунку пенсії, позивачу з 01.07.2019 та з 01.07.2020 здійснено перерахунок пенсії (а.с.18,32).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Згідно із положеннями частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Статтею 291 КАС України визначено особливості провадження у типовій справі, зокрема, згідно з частиною третьою цієї статті при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
З огляду на обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права, викладені у рішенні Верховного Суду від 20.05.2020 у зразковій справі № 520/12609/19, суд визнає дану адміністративну справу типовою до зразкової справи № 520/12609/19 та вважає за необхідне розглянути її з урахуванням правових висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Статтею 59 Закону №796-ХІІ (у редакції, чинній до 01.10.2017) було передбачено, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Відтак можна стверджувати, що частина третя статті 59 Закону № 796-ХІІ у редакції, чинній до 01.10.2017, визначала лише одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Згодом ця норма закону зазнала змін. Так, Законом № 2148-VIII статтю 59 Закону № 796-ХІІ викладено в новій редакції, за якою пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно із цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.
Закон № 2148-VIII в частині зазначених змін, згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями, набрав чинності з 01.10.2017.
Отже, Закон № 2148-VIII розширив перелік категорій осіб, які мають право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.
Верховний Суд в ухвалі від 08.05.2018 у справі № 820/1148/18 виклав висновки стосовно того, що для отримання пенсії за частиною третьою статті 59 Закону особа має відповідати таким критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.
Відповідно до частини третьої статті 54 Закону № 796-XII умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами КМУ з відповідних питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 затверджений Порядок № 1210 відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону № 796-ХІІ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 Порядок № 1210 доповнено пунктом 9-1, зі змісту якого випливає, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою. Зазначено також, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(ІІ)/2019 було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення “дійсної строкової”, яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Таким чином, словосполучення “дійсної строкової”, що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, - визнане неконституційним та втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 26.04.2019.
З огляду на це, чинними з 26.04.2019 є положення частини третьої статті 59 Закону №796-XII, згідно з якими особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Тобто фактично в результаті ухвалення Рішення № 1-р(ІІ)/2019 змінено положення частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, оскільки розширено раніше встановлений перелік осіб, на яких поширюється порядок обчислення пенсій по інвалідності, визначений цими положеннями Закону.
Відтак можна дійти висновку, що особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби та є інвалідами внаслідок цього, мають право на обчислення пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати згідно частини третьої статті 59 Закону № 796-XII з 26.04.2019.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543 абзац перший пункту 91 Порядку № 1210 викладено у редакції, за якою за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою. Нова редакція цього пункту передбачала також, що у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України, Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, позивач з 26.04.2019 мав право на перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до положення частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, проте для реалізації такого права, як зазначено судом вище, необхідним є звернення із відповідною заявою.
Суд встановив, що позивач вперше звертався до відповідача із заявою 05.08.2020.
Отже, оскільки позивач 05.08.2020 виявив бажання щодо виплати основної державної пенсії по інвалідності, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до Закону № 796-ХІІ, суд приходить до висновку, що обчислення основної державної пенсії по інвалідності позивача підлягає з дати його звернення із відповідною заявою.
Враховуючи викладене, у відповідача не було підстав для здійснення такого перерахунку з 26.04.2019, з огляду на те, що відповідна заява позивача подана пізніше - 05.08.2020, проте такий перерахунок проведено з 01.07.2019.
Тобто, у спірних правовідносинах відповідачем як суб'єктом владних повноважень, якому позивачем подано заяву, вчинені дії, які полягають у розгляді заяви та наданні відповіді листом від 11.08.2020 № 134-155/М-02/8-1216.
Особливістю вчинення дій суб'єктом владних повноважень на виконання його владних управлінських функцій є те, що такі дії можуть вчинятись виключно на підставі та у межах повноважень, встановлених Конституцією та законами України, тобто виключають право діяти в інший спосіб.
В рамках адміністративного судочинства дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм.
Отож, обставини цієї справи виключають протиправність дій відповідача, через що у задоволенні позову в частині вимоги про визнання протиправними дій відповідача слід відмовити.
Оцінюючи доводи позивача про протиправність перерахунку пенсії по інвалідності, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати із застосуванням формули, встановлено Порядком № 1210 із відповідними доповненнями та змінами, суд зазначає про таке.
Суд зауважує, що формулу, за якою обчислюється пенсія по інвалідності позивачеві у цьому випадку, визначено пунктом 9-1 Порядку № 1210. Цією нормою передбачено застосування для обчислення пенсії трьох складових: середнього показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014, 2015 та 2016 роки, середньомісячного коефіцієнта заробітної плати та розміру відшкодування фактичних збитків. При цьому для обчислення середньомісячного коефіцієнта заробітної плати у розрахунок береться п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня відповідного року та розмір середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні за рік, що передує відповідному року, тобто за попередній рік.
Перерахунок пенсії позивача проведений за формулою, що передбачена пунктом 9-1 Порядку № 1210 і наведені вище положення Порядку не скасовані та є чинними.
Застосування формули, передбаченої Порядком № 1210 із змінами і доповненнями, при обчисленні розміру пенсії узгоджується також зі змістом ч. 3 ст. 59 Закону 796-XII, що передбачає право особи на обчислення пенсії по інвалідності відповідно до цього Закону або за бажанням - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Тобто, за Законом 796-XII умови, порядок призначення пенсії по інвалідності визначаються актами Кабінету Міністрів України (ч. 3 ст. 54), і розмір пенсії може бути обчислений, з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
При цьому Закон 796-XII та Закон № 2262 не містять положень, що пенсія по інвалідності розраховується саме в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, водночас передбачають проведення розрахунку пенсії у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, за формулою, в якій однією зі складових є п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20.05.2020 у справі № 520/12609/19.
Конституційний Суд України у Рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011 наголосив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
У Рішенні № 3-рп/2012 від 25.01.2012 Конституційний Суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Таким чином, в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Отже, Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розміру соціальних виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Нормативно-правові акти, які видані Кабінетом Міністрів України в межах своїх повноважень, підлягають обов'язковому застосуванню судами під час вирішення справ про соціальний захист громадян.
Окремо слід зазначити, що сама формула розрахунку пенсії, призначеної відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, залишилася незмінною. Суд звертає увагу, що як видно із процитованих норм, за бажанням осіб, пенсія обчислюється, серед іншого, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. При цьому, суд акцентує увагу, що "обчислення" та "встановлення" не є тотожними поняттями. Зокрема, "обчислення" - це процес отримання якого-небудь результату за допомогою дій над числами.
При цьому, як видно із розрахунку пенсії, позивачу обчислено пенсію, саме виходячи із вказаної формули із урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати станом на 01.07.2019.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (частина перша статті 90 КАС України).
Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Щодо вимог позову в частині проведення відповідних виплат без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії та інших обмежень щодо виплати заборгованості, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з вимогами частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Отже, особа має право звернутись до адміністративного суду з позовом у разі, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач. Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
Тобто, в розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб підлягає захисту у разі встановлення судом факту їх порушення.
Верховний Суд України, розглядаючи справу № 21-438а12, у постанові від 26.03.2013 прийшов до правового висновку про те, що відповідно до частини першої статті 2, п.п. 6, 8 частини першої статті 3, частини першої статті 6 КАС України, предметом захисту в адміністративному судочинстві є саме порушені рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або їхніх посадових чи службових осіб права та інтереси позивачів.
Матеріали даної справи не містять доказів того, що розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку обмежений максимальним розміром.
Відтак, із урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку, що відповідач при перерахунку та виплаті пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, діяв у межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством, а отже в задоволенні позову слід відмовити.
Надаючи оцінку твердженням відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
Відповідно до частин першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Оглядом позовної заяви встановлено, що позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що у відповідь на заяву від 05.08.2020 отримав лист відповідача від 11.08.2020, яким відмовлено позивачу у перерахунку пенсії.
Таким чином, перебіг шестимісячного строку на звернення позивача до адміністративного суду з даним позовом розпочався саме з дати отримання від відповідача лист відповідача від 11.08.2020, та сплив в лютому 2021 року.
Позовна заява подана представником позивача до суду 11 січня 2021 року.
З огляду на вищевикладене та огляду матеріалів справи вбачається, що строк звернення до суду позивачем не пропущений.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір”.
Враховуючи, що суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, а також те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до закону, відсутні підстави для стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 263, 291, 295, 297 КАС України, суд
У задоволенні позову адвоката Сєрікової Катерини Сергіївни в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язати вчинити дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Є. Петросян