06 липня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/4234/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження заяву про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю "Дон Агро Торг" (відповідач) про стягнення боргу, -
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просив стягнути з відповідача податковий борг в загальній сумі 4 470 996,68 грн..
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.02.2021 позов задоволено та стягнуто з відповідача, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, на користь державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 4 470 996,68 грн. (а.с.56-57).
11.03.2021 судове рішення набрало законної сили.
29.06.2021 до суду засобами поштового зв'язку надійшло клопотання Головного управління ДПС у Донецькій області, згідно якого останнє просить замінити сторону виконавчого провадження, а саме Головне управління ДПС у Кіровоградській області її правонаступником - Головним управлінням ДПС у Донецькій області.
Клопотання вмотивоване тим, що функції з погашення податкового боргу ТОВ "Дон Агро Торг", з урахуванням положень Податкового кодексу України та Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, перейшли до ГУ ДПС у Донецькій області, а тому вжиття заходів щодо виконання судового рішення у даній справі належать до компетенції останнього (а.с.69-71).
Ухвалою від 30.06.2021 заяву призначено до розгляду у судовому засіданні 06.07.2021 (а.с.77).
Сторони у судове засідання не з'явилися.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно ч.9 ст.205 та ч.2 ст.379 КАС України розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані документи суд зазначає таке.
Згідно з пп. 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.4 статті 41 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.
Статтею 19-1 Податкового кодексу України визначені функції контролюючих органів.
Так, згідно з пп. 19-1.1.22, 19-1.1.45 п.19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Порядок стягнення податкового боргу платників податків врегульовано гл.9 Податкового кодексу України.
Відповідно до пунктів 95.1 та 95.2 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно до абз.1 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України визначено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відтак, зі змісту вищенаведених положень Податкового кодексу України слідує те, що вказаним Кодексом встановлено особливий порядок виконання судових рішень про стягнення коштів з платника податків у рахунок погашення податкового боргу. При цьому органами стягнення за такими рішеннями, які примусово стягують кошти із боржника, є контролюючі органи в розумінні п.41.1ст.41 ПК України.
Отже, в разі зміни платником податків місця реєстрації, таким контролюючим органом і органом стягнення за рішенням суду є податковий орган, на обліку якого перебуває платник.
Відповідно положення пункту 10.13 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, у разі зміни місцезнаходження суб'єкта господарювання - платника податків сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється таким платником податків за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду: 1) у такому випадку одночасно із зняттям з обліку юридичної особи (крім юридичних осіб, які включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій) або фізичної особи - підприємця за основним місцем обліку здійснюється взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку згідно із розділом VII цього Порядку без подання заяви платником податків та з урахуванням особливостей, визначених пунктами 10.14 - 10.21 цього розділу; 2) до закінчення року платник податків обліковується в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) з ознакою того, що він є платником податків до закінчення року, а в контролюючому органі за новим місцезнаходженням (основне місце обліку) - з ознакою того, що він є платником податків з наступного року.
Згідно до ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до частини 4 статті 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Під публічним правонаступництвом у сфері управлінської діяльності органів державної влади слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації)до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно- правові відносини нового суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) на місце суб'єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.
Відповідно до вимог Конституції України основними засадами судочинства є: …9) обов'язковість судового рішення (ст. 129), суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд (ст. 129-1).
Суд зазначає, що заміна сторони виконавчого провадження відбувається у разі вибуття однієї зі сторін та полягає у вступі на її місце її правонаступника. У даному випадку визначальною умовою є саме факт правонаступництва, тобто передача прав та обов'язків (адміністративної компетенції) однієї особи іншій.
Як встановлено судом, ТОВ Дон Агро Торг" (код ЄДРПОУ 42163342) на момент розгляду заяви перебуває на обліку в Головному управління ДПС у Донецькій області (а.с.49-55, 72).
Враховуючи наведене вище, суд вважає за можливе замінити сторону у виконавчому проваджені по справі за позовом Головного управління ДПС у Кіровоградській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дон Агро Торг" про стягнення податкового боргу з Головного управління ДПС у Кіровоградській області на Головне управління ДПС у Донецькій області.
Керуючись ст.ст.256, 294, 379 КАС України, суд, -
1. Клопотання Головного управління ДПС у Донецькій області задовольнити.
2. Замінити сторону у виконавчому провадженні у справі № 340/4234/20 з Головного управління ДПС у Кіровоградській області (ЄДРПОУ 43142606) на Головне управління ДПС у Донецькій області (вул. Італійська, 59, м. Маріуполь, Донецька область, 87515, ЄДРПОУ ВП 44070187).
3. Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали суду, апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. Хилько