07 липня 2021 року м. Київ справа №320/6614/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські найкращі будівлі" про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області (далі Головне управління, позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські найкращі будівлі", в якому просить стягнути штраф за порушення законодавства про рекламу в розмірі 1700,00 грн, згідно з рішенням від 26.05.2020 №41.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що за результатами розгляду справи про порушення відповідачем законодавства про рекламу, посадовою особою винесено рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, якими зобов'язано відповідача сплатити до Державного бюджету України штрафи. Проте, оскільки відповідачем у встановлені строки штраф не сплачений, позивач звернувся щодо його стягнення в судовому порядку.
Ухвалою суду від 10.08.2020 позовну заяву було залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення її недоліків. Позивачем усунено недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 25.08.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Копію вказаної ухвали суду від 25.08.2020 надіслано на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські найкращі будівлі", зазначену в позовній заяві та яка відповідає даним Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань рекомендованим поштовим відправленням №0113332779892, яке повернулося до суду без вручення із довідкою Укрпошти, у якій вказана причина повернення: "адресат відсутній за вказаною адресою".
Судом, копію ухвали суду від 25.08.2020 було повторно надіслано на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські найкращі будівлі" та вручена відповідачу, що підтверджується Рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0113333471751.
Станом на час вирішення справи, відповідачем відзиву подано не було, так само, як і заяви про визнання позову.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши позовну заяву, дослідивши докази та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Українські найкращі будівлі" зареєстровано як юридичну особу, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 25.08.2011 внесено відповідний запис (том 1 а.с. 138-140).
Судом встановлено, що фахівцем Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області під час здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу, щодо захисту прав споживачів реклами виявлено розповсюдження зовнішньої реклами на біл-борді за адресою: селище Гостомель, Київської області, автодорога М-07 Київ-Ковель-Ягодин км 25+50 (праворуч) такого зміcту: "SUN city Котеджне містечко Готові таунтхауси за ціною квартири! 098001-72-53 archivbud" з ознаками порушення вимог статті 25-1 Закону України "Про рекламу"
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону, Головним управлінням була направлена Вимога від 02.09.2019 №10-08.1-06/9030 Приватному підприємству "Укркомресурс" на адресу: вул. Канатна, 6/3, м. Одеса, Одеська обл., 65014 в який зазначено про необхідність надати інформацію Головному управлінню на електронну адресу та в подальшому на поштову (Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Балукова, 22) про забудовника(розповсюджувача) вищенаведеної реклами, а також іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття Головним управлінням рішення.
Вимоги надіслано Відповідачу Укрпоштою, рекомендованим листом з повідомлення про вручення поштового відправлення №0319107723702.
Крім того, даною вимогою відповідача було додатково повідомлено, що відповідно до ч. 6, 7 та 8 ст. 27 Закону та п. 2 Порядку накладання штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №693 від 26.05.2004 р., за неподання або подання свідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених повноважень, на розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
З мережі Інтернет було встановлено, що відділ продажів ПП "Укркомресурс" знаходиться в м. Буча тому Головним управління керуючись ч. 2 ст. 26 Закону "Про рекламу" був направлений лист від 16.09.2019 №10-08.1-06/9614 Бучанському міському голові ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_1 , в якому зазначено про необхідність надати інформацію Головному управлінню на електронну адресу та в подальшому на поштову (Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Балукова, 22) про забудовника вищенаведеної реклами та належним чином завірену копію рішення про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, а також безпосередній дозвіл на розміщення зовнішньої реклами суб'єкту господарювання. Бучанська міська рада листом від 30.09.2019 №04-08/2/3187 повідомила що зазначена зовнішня реклама, відповідно до даних графічних матеріалів, знаходиться за межами м. Буча.
Так як, зовнішня реклами розміщена на автошляху і на опорі білборду зазначено (Договір №21 від 01.07.2016 року. Рішення Гостомольської селищної ради №145 від 6 листопада 2014), тому Головним управління, керуючись ч. 2 ст. 26 Закону були направлені листи від 24.10.2019 Голові Гостомельської селищної ради Прилипку Ю.І. №Вих-10-05.1/111І19-19 та Голові Горенської сільської ради Драпею А.М. №Вих-10-05.1/11118-19 в яких зазначено про необхідність надати інформацію Головному управлінню на електронну пошту (gu@dpssko.gov.ua) та в подальшому на поштову (Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе Балукова, 22) про забудовника котеджного містечка " Sun-City " вищенаведеної реклами належним чином завірену копію рішення про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, а також безпосередній дозвіл на розміщення зовнішньої реклами суб'єкту господарювання.
На виконання листів Головного управління була надана інформація від Горенської сільської ради (лист від 09.12.2019 №1309/7) та Гостомельської селищної ради (лист від 29.11.2019 №03-02/3355) з додатками а саме: рішення Виконавчого комітету Гостомельської селищної ради Київської області від 17.05.2019 №56/1 та дозвіл на розміщення зовнішньої реклами №77.
Тому, відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону "Про рекламу", Головним управлінням була направлена Вимога від 02.12.2019 №10-05.1/12415-19 Товариству з обмеженою відповідальністю "Українські найкращі будівлі" на адресу: приміщення №71, бульвар Хмельницького 15-17, м. Буча, Київська обл., 08292 в який зазначено про необхідність надати інформацію до 17.01.2020 року Головному управлінню на електронну (gu@dpssko.gov.ua) та в подальшому на поштову (Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, Балукова, 22) адреси наступні документи: пояснення, затверджений макет зовнішньої реклами, документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договори з виробником реклами, рекламодавцем, акти виконаних робіт, квитанції про сплату тощо), а також іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття Головним управлінням рішення.
Вимога надіслана відповідачу Укрпоштою, рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення №0813300178252, але була повернута з Укрпошти з причини повернення " за місцем обслуговування".
Відповідно до ЄДРПОУ ТОВ "Українські найкращі будівлі", вказана адреса є приміщення №71, бульвар Хмельницького, 15-17, м. Буча, Київська обл., 08292. Головне управління звернулося з листом від 30.01.2020 №10-05.1/753 до Генерального директора ПАТ "Укрпошта" і просили надати обґрунтовані пояснення щодо причин невручення зазначеного листа ТОВ "Українські найкращі будівлі" та розуміння відмітки: "за місцем обслуговування".
Оскільки відповідач не надав жодної інформації на вказану вимоги Головним управління була направлено повторна вимога від 22.01.2020 №10-05.1/518-20 та було складено протокол про порушення законодавства про рекламу від 27.01.2020 відносно ТОВ "Українські найкращі будівлі" про порушення частини другої статті 26 Закону України "Про рекламу", а саме: неподання на вимогу органу державної влади, на який згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, документів, усних та/або письмових пояснень, відео- та звукозаписів, а також інформації щодо вартості розповсюдження рекламних.
Вимога надіслана відповідачу Укрпоштою, рекомендованим листом з повідомленням вручення поштового відправлення №0813300215310.
13 лютого 2020 року надійшов лист від АТ "Укрпошта" до Головного управління в якому зазначено, оскільки, вказана квартира №71 по бульвар Б. Хмельницького,15-17 відсутня, Договір про доставку/вручення поштових відправлень між Укрпоштою та ТОВ "Українські найкращі будівлі" не укладено, абонентська поштова скринька та вивіска з назвою товариства відсутні, рекомендований лист №0813300178252 від 09.01.2020 року повернуто за зворотною адресою через неможливість вручення його адресату.
На підставі протоколу від 27.01.2020 року, Головним управлінням Держспоживслужби в Київській області було прийнято рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 25.02.2020 з ознаками порушень ч. 2 ст.26 Закону України "Про рекламу" та направлено повідомлення про розгляд справи від 25.02.2020 №10-05.4/1530-20 яким повідомлено, що розгляд справи про порушення законодавства про рекламу відбудеться 31.03.2020 о 10 год. 00 хв. у приміщенні Головного управління, за адресою: Київська область, Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Балукова, 22.
Повідомлення надіслане відповідачу Укрпоштою, рекомендованим листом з повідомлення про вручення поштового відправлення №0813300198113.
Для підтвердження адреси Головне управління звернулося до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області яке листом від 10.03.2020 №6520/9/10-36- 02-01 підтверджено податкову адресу ТОВ "Українські найкращі будівлі".
Спеціалістами Головного управління службовою запискою від 17.03.2020 було продовжено строк розгляду справи на три місяці.
Також, відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону, Головним управлінням було направлено повторно повідомлення про розгляд справи від 17.03.2020 №10-05.4/2294-20 в якій зазначено про необхідність з'явитися відповідачу або уповноваженому представнику до Головного управління та повідомлено, що розгляд справи про порушення законодавства про рекламу відбудеться 26.05.2020 о 11 год. 30 хв. у приміщенні Головного управління, за адресою: Київська область, Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Балукова, 22.
Крім того, даною вимогою повідомлено, що у разі неприбуття, справу буде розглянуто без участі відповідача або уповноваженого представника.
Повідомлення надіслано Відповідачу Укрпоштою, рекомендованим листом з повідомлення про вручення поштового відправлення №0813300254986.
Жодної інформації до Головного управління не було надано.
Тому, на підставі матеріалів справи, попередніх висновків та протоколу засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу від 26.05.2020 року, у зв'язку з ненаданням витребуваної інформації, керуючись ст. 27 Закону України "Про рекламу" Головним управлінням було прийняте рішення від 26.05.2020 року №41 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.
Так, Рішенням від 25.06.2020 р. №41 за порушення вимог законодавства України про рекламу, а саме ч. 2 ст. 26 Законну України "Про рекламу" в частині не подання документів необхідних для здійснення повноважень щодо контролю, розміщеної зовнішньої реклами, на ТОВ "Українські найкращі будівлі", накладено штраф у розмірі 1700 грн.
Рішення від 25.06.2020 №41 надіслано відповідачу Укрпоштою, рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення №0813300293833, але була повернута з Укрпошти з зазначенням причини повернення "за закінченням встановленого строку зберігання".
Зважаючи на те, що відповідачем штраф у добровільному порядку не сплачено, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження, розміщення та споживання реклами визначено відповідно до Закону України "Про рекламу" від 03.07.1996 №270/96-ВР (далі по тексту - Закон №270/96-ВР).
Відповідно до статті 1 Закону №270/96-ВР, реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; розповсюджувач реклами - особа, яка здійснює розповсюдження реклами.
Згідно з частиною 1 статті 25-1 Закону №270/96-ВР, реклама об'єктів будівництва з метою відчуження об'єкта будівництва та його частин (у тому числі житлових та нежитлових приміщень) щодо об'єкта будівництва, який споруджується з використанням недержавних коштів, залучених від фізичних та юридичних осіб, у тому числі в управління, дозволяється лише: за наявності у замовника будівництва права власності або користування земельною ділянкою, на якій споруджується об'єкт, що рекламується; за наявності у замовника будівництва права на виконання будівельних робіт на конкретному об'єкті, що рекламується, отриманого відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"; за наявності у суб'єкта господарювання, що здійснює будівництво об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва відповідних об'єктів; для житлових будинків - також за наявності у суб'єкта господарювання, що здійснює залучення недержавних коштів фізичних та юридичних осіб, у тому числі в управління, для фінансування спорудження житлового будинку, ліцензії на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме управління майном для фінансування об'єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю відповідно до Закону України "Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю", або за наявності свідоцтва про реєстрацію випуску цільових облігацій, виконання зобов'язань за якими забезпечується одиницею нерухомості, що споруджується.
Така реклама має містити реквізити документів, визначених цією частиною.
Статтею 26 Закону №270/96-ВР визначено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами. На вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Згідно з статтею 27 Закону №270/96-ВР, особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону. Норми цієї статті не поширюються на порушення, зазначені у статті 24-1 цього Закону (частина перша).
Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: 1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно; 2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами; 3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами (частина друга).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на: рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами; виробників реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості виготовлення реклами; розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами (частина четверта).
Відповідно до ч.6 ст. 27 Закону України "Про рекламу", за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу").
Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду (ч. 11 ст. 27 Закону України "Про рекламу").
З метою врегулювання питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів, Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693 затверджено Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу (надалі - Порядок №693).
Відповідно до п. 9 Порядку №693, підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
За наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи (п. 11 Порядку №693).
За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку (п. 18 Порядку №693).
З приводу викладеного суд звертає увагу, що докази сплати відповідачем вказаної суми штрафу у матеріалах справи відсутні.
Також, у матеріалах справи відсутні письмові докази щодо оскарження відповідачем рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 26 травня 2020 року №41.
Так, приписами п. 20 Порядку №693 передбачено, що сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
З урахуванням викладеного, суд вказує, що на час розгляду справи заборгованість відповідачем не сплачена у добровільному порядку, а рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 26 травня 2020 року №41 не оскаржено у встановленому для цього порядку, відтак, заявлений розмір штрафу підлягає стягненню з відповідача.
У силу ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та задоволення останніх у повному обсязі.
Враховуючи вимоги частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські найкращі будівлі" (код ЄДРПОУ 37696726, місцезнаходження: Київська область, місто Буча (пн), бульвар Богдана Хмельницького, 15-17, приміщення 71) на користь Державного бюджету України штраф за порушення законодавства про рекламу у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн 00 коп, згідно з рішенням про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 26 травня 2020 року №41.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Басай О.В.