Справа № 761/16304/21
Провадження № 2-о/761/248/2021
11 травня 2021 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді: Пономаренко Н.В.,
з участю секретаря: Бражніченко І.О..
заявника: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Шевченківський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті, -
У травні 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Шевченківського районного суду міста Києва з заявою, згідно якої просить встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Донецьк, Донецька область, місце смерті - м. Донецьк, Донецької області, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заяву обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 є рідним сином, першого ступеня прямої спорідненості, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьк, Петровський район, тимчасово окупована територія України за таких обставин: через хронічну серцево-судинну недостатність, атеросклеротичну хворобу серця з артеріальною гіпертензією. Місцем смерті є м. Донецьк, Петровський район. Зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України.
29 квітня 2021 р. ОСОБА_1 , звернувся до Шевченківського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) щодо реєстрації смерті моєї матері ОСОБА_3 . Проте, Шевченківський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відмовив в реєстрації смерті моєї матері ОСОБА_3 з причини, що пред'явлені документи про смерть видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Встановлення факту смерті, що має юридичне значення, необхідно мені для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України.
Ухвалою суду від 06.05.2021 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду в порядку окремого провадження в приміщенні Шевченківського районного суду м. Києва.
В судовому засідання заявник заяву підтримав у повному обсязі та просив задовольнити.
Представник заінтересованої особи Шевченківського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), надав заяву від 07.05.2021р. № 94/21.12-38, в якій просить розглядати справу на розсуд суду, без представника відділу.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом вони породжують юридичні наслідки.
Відповідно до вимог п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту у разі смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Таким чином, враховуючи вимоги ст. 317 ЦПК України, яка передбачає розгляд даної категорії справ невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, суд вважає за можливе розглянути заяву про встановлення факту смерті за відсутності осіб.
Дослідивши письмові докази, що знаходяться в матеріалах справи, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Перевіряючи обставини справи, судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 31.08.1982 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є сином ОСОБА_3 зроблено запис (а.с.5).
Згідно із копії довідки про причину смерті № 315 від 10.04.21р. вбачається, що мати заявника - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , причини смерті: хронічна серцево-судинна недостатність, атеросклеротична хвороба серця з артеріальною гіпертензією. (а.с. 5).
Звертаючись з даною заявою до суду, заявник посилається на те, що вона позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть своєї матері, оскільки факт його смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий Відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Зі змісту відмови у проведення державної реєстрації смерті за №239/21.12-73 від 29.04.2021 року на заяву заявника про проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_3 вбачається, що заявником для підтвердження факту смерті ОСОБА_4 було пред'явлено Свідоцтво про смерть Серії НОМЕР_2 від 10.04.2021року, виданого Петровським відділом запис актів громадянського стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції у Донецькій області, яке, в свою чергу, було видано на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Вказаним відділом, з урахуванням ч.1 ст.17 закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», було відмовлено заявнику у проведенні державної реєстрації смерті на підставі пред'явлених документів (а.с.15).
Тобто, форма вказаного свідоцтва не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за №1150/13024.
В свою чергу, у відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.
Згідно п.1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5, підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545, або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Разом з тим, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
При цьому, згідно роз'яснень, які містяться в п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року за №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Положення ч. 1 ст. 317 ЦПК України передбачають, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
В свою чергу, відповідно до п. 1 Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 року, визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Вимоги ст. 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської області» закріплюють, що згідно з цим Законом тимчасово, з дня набрання ним чинності з урахуванням положень Закону України "Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей" на строк до 31 грудня 2021 року включно, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (далі - окремі райони Донецької та Луганської областей).
Частинами 2 - 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
При цьому, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», м. Донецьк віднесено до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Крім того, відповідно до п.3 наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», із відповідними змінами, тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Як вбачається з матеріалів справи, реєстрації смерті ОСОБА_3 в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилось. Встановлення факту смерті необхідне заявнику для отримання свідоцтва про смерть, установленого законодавством України зразка.
З огляду на те, що встановлення факту смерті має для заявника юридичне значення, оскільки безпосередньо породжує юридичні наслідки, зокрема, надасть можливість здійснити державну реєстрацію смерті її чоловіка та отримати відповідне свідоцтво про смерть, а встановлення вказаного факту в позасудовому порядку за вищенаведених обставин неможливе, суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку, що існують всі правові підстави для встановлення факту смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: місто Донецьк - померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Донецьк.
У відповідності до вимог ч.4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 95, 229, 258, 259, 263-265, 315, 317 Цивільного процесуального кодексу України, суд , -
Заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_3 ), заінтересовані особи: Шевченківський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м.Київ) (код ЄДРПОУ: 26088771, місцезнаходження: 04107, м. Київ, вул. Академіка Ромоданова, 17), про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: місто Донецьк - померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Донецьк.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст складено 18.05.2021
Суддя: