Постанова від 17.06.2021 по справі 761/9929/21

Справа № 761/9929/21

Провадження № 3/761/3396/2021

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2021 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Пономаренко Наталія Василівна, розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого керівником політичної партії «Української народна партія», РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -

- за ст. 212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2021 року до Шевченківського районного суду м. Києва з Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 .

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №54-15/59 від 01.03.2021 року, складеного уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції - заступником керівника департаменту - керівник відділу моніторингу та перевірок ризикових операцій Департаменту запобігання корупції ОСОБА_3 , зазначено, що керівник політичної партії «Українська народна партія», вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 212-21 КУпАП, а саме порушення порядку подання звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, за результатами аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, поданого до НАЗК 09.11.2020 року політичною партією «Українська народна партія», за ІІІ квартал 2020 року, за підписом керівника Партії ОСОБА_1 , встановлено неповноту відомостей, що мають зазначатися у Звіті.

За результатами аналізу встановленого невідповідність оформлення Звіту Партії та включення до нього звітних даних вимогами законодавства - порушення, викладені у підпунктах 1.1.-1.2 пункту 1 цього Протоколу, які відповідно до абзацу третього, п'ятого, шостого пункту 3 розділу Протоколу, які відповідно до абзацу третього, п'ятого, шостого пункту 3 розділу ІІ Положення про аналіз Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішення Національного агентства 08.09.2016 №26, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.09.2016 за №1264/29394, є грубим порушеннями встановлених вимог щодо оформлення Звіту. 1.1. Подання Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, які в установленому порядку набули статус юридичної особи. Так, у Звіті Партії в таблиці «Місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статус юридичної особи» зазначено інформацію щодо наявності 351 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статус юридичної особи. Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Партія має 414 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статус юридичної особи, з них 387 місцевих організацій не перебувають в процесі припинення та не розташовані в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. До Національного агентства зі Звітом Партії подано інформацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від 61 місцевої організації. Таким чином, до Звіту Партії не додано інформацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від 326 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статус юридичної особи, що є порушенням частини дев'ятої статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (в редакції, що діяла на день опублікування Закону України від 19.12.2019 № 410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції») (далі - Закон), підпункту 1 пункту 10 розділу II та абзацу другого пункту 1 розділу III Положення про порядок подання Звіту. 1.2. Подання Звіту без підпису керівника (уповноваженої особи) та/або бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) на останній сторінці Звіту та без засвідчення печаткою політичної партії, її місцевої організації. Так, на останній сторінці Звіту Шевченківської районної організації Української народної Партії (ідентифікаційний код 26420076) відсутні підписи керівника місцевої організації Партії і головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) та відбиток печатки місцевої організації Партії, чим порушено вимоги абзацу другого пункту 1 розділу II Положення про порядок подання Звіту. Зазначені у підпунктах 1.1-1.2 пункту 1 цього Протоколу порушення є підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення та притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 21221 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

2. За результатами перевірки відповідності відображеної у Звіті інформації вимогам законодавства України, зіставлення та звірки відомостей, зазначених у Звіті, з доданими до Звіту документами, відомостями з інформаційних баз даних державних органів та інших відомостей, які мають відображатися у Звіті, встановлено неповноту інформації, про що викладено у підпунктах 2.1-2.7 пункту 2 цього Протоколу. 2.1. До Звіту Партії не додано інформацію про майно доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 326 місцевих організацій Партії, які в установленому порядку набули статус юридичної особи, що є порушенням частини дев'ятої статті 17 Закону, підпункту 1 пункту 10 розділу II, абзацу другого пункту 1 розділу III Положення про порядок подання Звіту, про що зазначено у підпункті 1.1 цього Протоколу. 2.2. На титульній сторінці Звіту Партії наведено фактичне місцезнаходження Партії за адресою: АДРЕСА_2 , інформація про яке також відображена у пункті 2.1 глави 2 розділу І «Відомості про майно, у тому числі за кордоном, що перебуває на праві користування політичної партії» ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також зазначено період користування цим майном: 01.07.2020-31.12.2020. Проте до Звіту Партії не долучено документів на підтвердження зазначеної інформації, зокрема, щодо наявності у Партії права користування приміщенням за цією адресою, а також документів, згідно з якими здійснюється оплата за користування зазначеним нерухомим майном, що є порушенням частини дванадцятої статті 17 Закону та підпункту 2 пункту 10 розділу II Положення про порядок подання Звіту. 2.3. Згідно з відомостями, відображеними у пункті 1.1 розділу IV «Відомості про здійснення платежів з рахунків політичної партії залежно від виду рахунку» Звіту Партії та у доданій до Звіту виписці по рахунку, в цільовому призначенні деяких платежів зазначено: «оплата за інформаційно-консультаційні послуги», «відшкодування за комунальні послуги», «оплата за навантажувально- розвантажувальні роботи», «оплата за інформаційні послуги (продовження терміну реєстрації доменного імені)», «орендна плата» тощо, згідно з відповідними договорами та рахунками. Проте до Звіту Партії не додано документи, що підтверджують підстави для здійснення зазначених платежів (копії договорів, актів виконаних робіт / наданих послуг, рахунків-фактур тощо), чим порушено частину дванадцяту Закону та підпункт 2 пункту 10 розділу II Положення про порядок подання Звіту. 2.4. На титульній сторінці звіту Вараської міської організації Української народної Партії (ідентифікаційний код 26115670) зазначено інформацію про фактичне місцезнаходження за адресою: АДРЕСА_3 . Проте у підпункті 1 пункту 2.1 глави 2 розділу І «Відомості про майно, у тому числі за кордоном, що перебуває на праві користування політичної партії» Звіту зазначеної місцевої організації не відображено інформацію про користування цим об'єктом нерухомості, а також не додано документи, що підтверджують право користування ним, чим порушено частину дванадцяту Закону, пункт 7, підпункт 2 пункту 10 розділу II Положення про порядок подання Звіту. 2.5. На титульній сторінці Звіту Миколаївської обласної організації Української народної Партії (ідентифікаційний код 23400771) відображено інформацію про наявність поточного рахунку № НОМЕР_2 , відкритого в АТ «ПУМБ», МФО 334851. Проте до Звіту додано довідку установи банку про рух коштів по зазначеному рахунку лише за період з 25.09.2020 по 21.10.2020, а довідку установи банку про стан зазначеного рахунку та рух коштів на ньому за весь звітний період з 01.07.2020 по 30.09.2020 до Звіту не долучено, чим порушено частину дванадцяту статті 17 Закону та підпункт 2 пункту 10 розділу II Положення про порядок подання Звіту. 2.6.Звіт Шевченківської районної організації Української Народної Партії (ідентифікаційний код 26420076) подано без підпису керівника і головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) та без відбитки печатки місцевої організації Партії, чим порушено вимоги абзацу другого пункту 1 розділу II Положення про порядок подання Звіту, про що зазначено у підпункті 1.2 цього Протоколу. 2.7. Відповідно інформації з Єдиного державного реєстру станом на 20.10.2020 (витяги додаються) керівниками місцевих організацій Партії були: Дніпропетровської обласної організації Української народної Партії (ідентифікаційний код 25819586) - ОСОБА_11, Житомирської обласної організації Української народної Партії (ідентифікаційний код 25776434) - ОСОБА_12, Фастівської міської організації Української народної Партії (ідентифікаційний код 25812006) - ОСОБА_4 , Тернопільської обласної організації Української народної Партії (ідентифікаційний код 25780878) - ОСОБА_5 та Генічеської міської організації Української народної Партії (ідентифікаційний код 33879339) - ОСОБА_6 . Під час аналізу Звіту встановлено, що Звіт Дніпропетровської обласної організації Партії подано за підписом ОСОБА_7 , Житомирської обласної організації Партії - ОСОБА_13, Фастівської міської організації - ОСОБА_8 , Тернопільської обласної організації Партії - ОСОБА_9 та Генічеської міської організації Партії - ОСОБА_10 . Проте до звітів цих місцевих організацій не додано документи, які підтверджували б повноваження зазначених вище осіб на підписання звітів відповідних місцевих організацій, що є порушенням частини дванадцятої статті 17 Закону та підпункту 2 пункту 10 розділу II Положення про порядок подання Звіту, чим вчинив адміністративне правопорушення відповідальність за яке передбачена ст.212-21 КУпАП.

На виклик до суду ОСОБА_1 не з'явився, про розгляд справи повідомлявся завчасно та належним чином. Будь-яких заяв або клопотань, в тому числі про відкладення судового розгляду чи про поважність причин неявки, не надходило.

Одночасно, суд звертає увагу, що Європейський суд з прав людини наголошує на тому, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Однак ОСОБА_1 до суду не прибув, своїм правом взяти участь у судовому розгляді не скористався.

З урахуванням наведеного та враховуючи, що ОСОБА_1 викликався для розгляду справи завчасно та належним чином, клопотань про відкладення судового розгляду до суду не направляв, з метою дотримання вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, а також приймаючи до уваги, що участь особи при розгляді справ за ст. 212-21 КУпАП не є обов'язковою, суддя вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .

Зі змісту протоколу вбачається, що керівник політичної партії «Українська народна партія», вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 212-21 КУпАП, а саме порушення порядку подання звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, за результатами аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, поданого до НАЗК 09.11.2020 року політичною партією «Українська народна партія», за ІІІ квартал 2020 року, за підписом керівника Партії ОСОБА_1 , встановлено неповноту відомостей, що мають зазначатися у Звіті.

За результатами аналізу встановленого невідповідність оформлення Звіту Партії та включення до нього звітних даних вимогами законодавства - порушення, викладені у підпунктах 1.1.-1.2 пункту 1 цього Протоколу, які відповідно до абзацу третього, п'ятого, шостого пункту 3 розділу Протоколу, які відповідно до абзацу третього, п'ятого, шостого пункту 3 розділу ІІ Положення про аналіз Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішення Національного агентства 08.09.2016 №26, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.09.2016 за №1264/29394, є грубим порушеннями встановлених вимог щодо оформлення Звіту. 1.1. Подання Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, які в установленому порядку набули статус юридичної особи. Так, у Звіті Партії в таблиці «Місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статус юридичної особи» зазначено інформацію щодо наявності 351 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статус юридичної особи. Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Партія має 414 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статус юридичної особи, з них 387 місцевих організацій не перебувають в процесі припинення та не розташовані в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. До Національного агентства зі Звітом Партії подано інформацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від 61 місцевої організації. Таким чином, до Звіту Партії не додано інформацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від 326 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статус юридичної особи, що є порушенням частини дев'ятої статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (в редакції, що діяла на день опублікування Закону України від 19.12.2019 № 410-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання і протидії політичній корупції») (далі - Закон), підпункту 1 пункту 10 розділу II та абзацу другого пункту 1 розділу III Положення про порядок подання Звіту. 1.2. Подання Звіту без підпису керівника (уповноваженої особи) та/або бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) на останній сторінці Звіту та без засвідчення печаткою політичної партії, її місцевої організації. Так, на останній сторінці Звіту Шевченківської районної організації Української народної Партії (ідентифікаційний код 26420076) відсутні підписи керівника місцевої організації Партії і головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) та відбиток печатки місцевої організації Партії, чим порушено вимоги абзацу другого пункту 1 розділу II Положення про порядок подання Звіту. Зазначені у підпунктах 1.1-1.2 пункту 1 цього Протоколу порушення є підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення та притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 21221 Кодексу України про адміністративні правопорушення. 2. За результатами перевірки відповідності відображеної у Звіті інформації вимогам законодавства України, зіставлення та звірки відомостей, зазначених у Звіті, з доданими до Звіту документами, відомостями з інформаційних баз даних державних органів та інших відомостей, які мають відображатися у Звіті, встановлено неповноту інформації, про що викладено у підпунктах 2.1-2.7 пункту 2 цього Протоколу, чим вчинив адміністративне правопорушення відповідальність за яке передбачена ст.212-21 КУпАП.

Частиною 1 статті 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у виді штрафу, але при цьому вказаною статтею не передбачено на кого може бути накладено штраф.

Отже, статтею 212-21 КУпАП не визначений суб'єкт адміністративного правопорушення, який може бути підданий адміністративному стягненню у вигляді штрафу, передбаченому санкцією цієї статті.

Системний аналіз норм глави 2 «Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність» та ст.27 КУпАП дають підстави вважати, що суб'єктами у справах про адміністративні правопорушення можуть бути фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства), посадові особи та юридичні особи.

Таким чином, якщо виходити з аналізу об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, то суб'єктом цього правопорушення може бути особа, на яку чинним законом покладено обов'язок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Обов'язок подати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру покладено на політичну партію, що передбачено ч.7ст. 17 Закону України «Про політичні партії України».

При цьому, пунктом 1 розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням НАЗК від 28.07.2016 року № 2 також передбачено подання звіту саме політичною партією.

Тобто, за відсутності у ст.212-21 КУпАП прямої вказівки на осіб, які є суб'єктами правопорушення, виходячи з аналізу об'єктивної сторони правопорушення, враховуючи вимоги ч.7 ст.17 Закону України «Про політичні партії України» та п.1 Розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру щодо обов'язку політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а також враховуючи можливість застосування до юридичної особи на підставі ч.1ст.27 КУпАП адміністративного стягнення у вигляді штрафу, можна дійти висновку про те, що суб'єктом правопорушення у даному випадку може бути політична партія, яка є юридичною особою з моменту її державної реєстрації.

Отже, положеннями чинного законодавства вбачається, що до відповідальності, передбаченої ст. 212-21 КУпАП, за порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у вигляді штрафу може бути притягнута юридична особа - політична партія, а фізична чи посадова особи не можуть бути суб'єктом правопорушення за вказаною статтею.

З матеріалів справи вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення складено на ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП, як на керівника політичної партії «Українська народна партія».

Згідно зі ст.14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил в сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи охорони здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Так, якщо голову політичної партії вважати посадовою особою, то для вирішення питання щодо можливості притягнення його до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, необхідно з'ясувати чи входить до службових обов'язків голови політичної партії виконання дій, які складають об'єктивну сторону вказаного адміністративного правопорушення.

Однак матеріали адміністративної справи таких доказів не містять.

Разом з тим, положеннями Закону України «Про політичні партії України» не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (ч.7 ст.17 цього Закону передбачено, що звіт у паперовій формі подається за підписом керівника партії, засвідченим печаткою політичної партії, що відноситься до порядку оформлення документу, а не обов'язку подачі документу до НАЗК).

Також не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати до НАЗК звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру й іншими нормативно-правовими документами.

Аналогічні висновки зазначені в ухвалі суду апеляційної інстанції при розгляді апеляційної скарги на постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 11.11.2019 року справа №761/41183/19.

Матеріали справи не містять даних про повноваження і обов'язки керівника політичної партії «Українська політична партія» - ОСОБА_1 , подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Отже, в силу вимог ст.14 КУпАП ОСОБА_1 , як керівника політичної партії «Українська політична партія», не може бути суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, як посадова особа.

Частиною 1 статті 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, а тому відповідно до положень ст. 247 КУпАП провадження у справі підлягає закриттю.

На підставі викладено, керуючись ст. 44-3, ст. 247 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Шевченківського районного суду м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скарга, не було подано протягом десяти днів. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: