Справа №:755/11065/21
Провадження №: 2-а/755/252/21
про залишення адміністративного позову без руху
"08" липня 2021 р. Суддя Дніпровського районного суду міста Києва Хромова О.О., перевіривши матеріали скарги ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності, суб'єкт оскарження: Департамент патрульної поліції, інспектор 1 роти 1 батальйону Головного управління Національної поліції у місті Києві Струк Віктор Миколайович,
До Дніпровського районного суду міста Києва надійшла скарга ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності, суб'єкт оскарження: Департамент патрульної поліції, інспектор
1 роти 1 батальйону Головного управління Національної поліції у місті Києві Струк В.М.
В порядку автоматизованого розподілу справ між суддями скаргу передано на розгляд судді Хромовій О.О.
Перевіривши матеріали скарги та долучених до неї документів, судом встановлено такі недоліки.
Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За змістом статті 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 просить скасувати постанову серії ЕАН від
30 червня 2021 року № 440321 про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 126 КАС України.
Таким чином, ОСОБА_1 звертається до суду з адміністративним позовом до суб'єкта владних повноважень щодо оскарження його рішення, Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено процедури звернення до адміністративного суду зі скаргою на дії суб'єкта владних повноважень.
Отже, позивачем неправильно обрано спосіб захисту його порушених прав, оскільки звернення до суду зі скаргою передбачено лише положеннями ЦПК України, на дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця.
За змістом і формою позовна заява повинна відповідати вимогам статей 160, 161 КАС України.
За змістом пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
В порушення вимог даної норми статті, позивачем не вказано у позові електронних адрес учасників справи, що унеможливлює повідомлення про розгляд даної справи, враховуючи строки, визначені статтею 286 КАС України.
Згідно із частиною третьою статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України від 08 липня 2011 року № 3674-VI«Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VІ).
Відповідно до статей 1, 2 Закону № 3674-VІ судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року у справі
№ 543/775/17 роз'яснила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Згідно із частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до частини шостої статті 13 Закону України 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VІ визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на
1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із частиною п'ятою статті 4 Закону № 3674-VІ у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік»
у 2021 році прожитковий мінімум працездатних осіб з 1 січня 2021 року становить 2 270 гривень.
Зі змісту позовної заяви встановлено, що позивач оскаржує постанову про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 307 КУпАП, отже позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру.
Всупереч зазначеним нормам позивач ОСОБА_1 документа про сплату судового збору за подання до суду цієї позовної заяви чи документів, які підтверджують підстави звільнення його від сплати судового збору відповідно до закону, не надав.
Крім того, у заяві ОСОБА_2 просить витребувати у суб'єкта оскарження пристрій, за допомогою якого фіксувались фактичні обставини справи.
Така вимога не відповідає положенням статті 80 КАС України.
Виходячи з наведенного вище, слід дійти висновку, що позовна заява ОСОБА_1 про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України.
За змістом частин першої, другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку з наведеним, позивачу ОСОБА_3 слід оформити позовну заяву належним чином відповідно до вимог статей 160, 161 КАС України, вказати належних учасників справи з відповідним процесуальним статусом, у разі наявності клопотань, оформити їх відповідно до вимог статті 80 КАС України, де вказати конкретно доказ, який повинен бути витребуваний судом та доводи на підтвердження неможливості подання такого доказу самостійно.
Також позивачу ОСОБА_1 слід сплатити судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на день звернення до суду становить 454,00 грн, за такими реквізитами: рахунок № UA478999980313141206000026005, код банку отримувача № 899998, отримувач УК у Дніпровському районі м. Києва, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38012871, або надати суду документи, які підтверджують підстави звільнення його від сплати судового збору відповідно до закону за подання до суду вказаної вище позовної заяви.
У разі невиконання вимог цієї ухвали адміністративний позов ОСОБА_3 згідно із вимогами пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України буде повернутий позивачеві.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5, 132, 160, 161, 169, 171, 242, 243, 248 КАС України,
Адміністративний позов (скарга) ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності, суб'єкт оскарження: Департамент патрульної поліції, інспектор 1 роти 1 батальйону Головного управління Національної поліції у місті Києві Струк Віктор Миколайович, - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків - п'ять днів з дня отримання копії даної ухвали, шляхом подання позовної заяви, оформленої відповідно до вимог статей 160, 161 КАС України, сплати судового збору та подання суду відповідного платіжного документа.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та підлягатиме поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Хромова