Постанова від 06.07.2021 по справі 160/12654/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2021 року м. Дніпросправа № 160/12654/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2020 року ( суддя першої інстанції Лозицька І.О.) у справі №160/12654/20 за позовом ОСОБА_1 до Начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради Каретіної Оксани Володимирівни про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Каретіної Оксани Володимирівни, в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка виявилася у не підкоренні ч. 1 ст. 11 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права держави, ст. 1 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», ст.ст. 33, 46, 48, 71 Конституції України та притягти до адміністративної відповідальності згідно п. 1 ч. 1 ст. 20, 249, ч.1 ст. 286 КАС України, ст. 60 Конституції України;

зобов'язати відповідача протягом 15-ти днів індивідуальним актом вжити заходи для забезпечення для ОСОБА_1 рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму та захистити свободи пересування, вільного вибору місця проживання згідно заяви від 08.04.2019;

захистити права ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 3, 46, 48, 71 Конституції України шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) відповідача індивідуальним актом визначити місце його мешкання за адресою: АДРЕСА_1 , за якою він надає соціальні послуги особі з інвалідністю для призначення усіх видів допомоги і забезпечення для нього рівня життя, не нижчого від прожиткового мінімуму та захисту свободи пересування, вільного вибору місця проживання, належного розрахунку субсидії на комунальні послуги та забезпечення права голосу на виборах президента 21.04.2019, їх визнання окремим пунктом рішення;

зобов'язати начальника відповідача протягом 15-ти днів скласти індивідуальний акт, яким вжити заходи для надання довідки про склад сім'ї, чим надати можливість одержання державних соціальних гарантій та вільне волевиявлення на виборах відповідно до ст. 71 Конституції України;

захистити права ОСОБА_1 , пов'язані з виборчим процесом, захистом соціальних прав, свободою пересування та вільним вибором місця проживання відповідно до ст.ст. 3, 19, 22, 33, 46, 69-71 Конституції України шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) відповідача прийняти рішення по складенню акта про місце його перебування за адресою: АДРЕСА_1 , за якою він надає соціальні послуги особі з інвалідністю, для складання і надання довідки про склад сім'ї.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача з запитом від 08.04.2019 за вх. № 483 про визначення місця реєстрації, виготовлення та надання довідки про склад сім'ї, вжиття заходів щодо внесення відповідних відомостей стосовно нього до Єдиного державного демографічного реєстру. Позивач зазначив, що метою звернення із зазначеним запитом є забезпечення конституційних та законних прав на рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні, а також, право голосу на виборах Президента України 21.04.2019 відповідно до ст.ст. 3, 19, 22, 33, 46, 69-71 Конституції України. Також, за поясненнями позивача, бездіяльність відповідача не переслідує законної мети правового режиму розгляду заяви, бо він відмовився використовувати свої владні виконавчі функції та не прийняв відповідного рішення щодо розгляду його заяви від 08.04.2019 за вх. № 483, чим порушив низку чинних правових норм включно з нормами Конституції України.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 у задоволені позову відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем належним чином розглянуто звернення відповідача та надано вичерпну відповідь по суті цього звернення. При цьому суд зазначив, що в ході судового розгляду справи спростовані твердження позивача про те, що у відповідача відсутні будь-які заборони визначити місце тимчасового мешкання позивача та надати довідку. Адже, без активних дій позивача щодо надання необхідних документів та звернення до відповідних органів державної влади, що здійснюють реєстрацію місця проживання, відповідач, у свою чергу, не наділений законом повноваженнями щодо видачі довідки про склад сім'ї за відсутністю місця реєстрації заявника.

Не погодившись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову. Апеляційна скарга фактично обґрунтована незгодою з висновками суду першої інстанції щодо правомірності дій відповідача у спірних відносинах. За позицією позивача, суд першої інстанції не захистив права позивача, що суперечить вимогам адміністративного судочинства.

Відповідачка подала відзив на апеляційну скаргу, в якій просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване. Додатково повідомила суду, що позивач перебував на обліку як одержувач компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи або престарілим, який досяг 80-річного віку, також позивач перебуває на обліку як отримувач компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859.

Дану справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст.311 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, 08.04.2019 позивач звернуся до відповідача з заявою, в якій просив:

- індивідуальним актом визначити місце мешкання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , за якою він надає соціальні послуги інваліду для складання і надання довідки про склад сім'ї для призначення усіх видів допомоги і забезпечення для нього рівня життя, не нижчого від прожиткового мінімуму та захисту свободи пересування, вільного вибору місця проживання і належного розрахунку субсидії на комунальні послуги та забезпечення права голосу на виборах президента 21.04.2019;

- надати довідку про склад сім'ї відповідно до складеного акту про місце мешкання ОСОБА_1 для призначення усіх видів допомоги і забезпечення для нього рівня життя, не нижчого від прожиткового мінімуму згідно ст.ст. 3,19, 22, 33, 46, 48 Конституції України;

- вжити системи заходів, спрямованих на внесення інформації стосовно ОСОБА_1 до Єдиного державного демографічного реєстру, звернувшись до голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, виконкому міської ради у м. Кривому Розі, державної адміністрації Дніпропетровської області, Кабінету Міністрів України та копії звернень надати йому для ознайомлення;

- розпорядженням усі необхідні документи, які є у справі, направити до відділу реєстрації для оформлення місця перебування ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 ;

- негайно розпорядженням по управлінню використати усі свої управлінські повноваження для забезпечення гарантій ст.ст. 33, 71 Конституції України, прийняттям рішення по складенню акта про місце мешкання ОСОБА_1 , чим надати можливість одержання державних соціальних гарантій та вільне волевиявлення на виборах Президента України 21.04.2019 року;

- надати копію статтей законодавства, які забороняють самостійному підрозділу виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради скласти акт, яким визначити місце мешкання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , за якою він надає соціальні послуги інваліду для складання і надання довідки про склад сім'ї, щоб призначити усі види допомоги і забезпечення конституційні гарантії відповідно до ст.ст. 3, 71 Конституції України;

- окремим листом пояснити, яка установа виконавчої влади, крім Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, при даних обставинах, має повноваження забезпечити права ОСОБА_1 на соціальний захист, має вжити заходи усунення причин, що породжують не забезпечення для нього гарантій держави відповідно до ст.ст. 33, 46, 71 Конституції України;

- індивідуальним актом на підставі ст.ст. 3, 8, 19, 22, 33, 46, 48, 55, 68, 71, 92 Конституції України вжити заходи для забезпечення конституційних прав ОСОБА_1 ;

- звернутися до голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради для вжиття заходів, які гарантували виконання ст.ст. 33, 46, 71 Конституції України і згідно рішення Криворізької міської ради від 31.03.2016 № 381 «Про обсяг і межі повноважень районних у місті ради та їх виконавчих органів» вжити систему заходів та індивідуальним актом визнати ОСОБА_1 загальне, рівне та пряме виборче право для обирання Президента України 21.04.2019;

- надати запрошення для ОСОБА_1 з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду його заяви від 08.04.2019;

- відправити додані заяви ОСОБА_1 для належного реагування та забезпечення захисту його конституційних прав;

- надати рішення та вихідний номер, дату відправки заяв ОСОБА_1 від 08.04.2019 директору КУ «Будинок нічного перебування» КМР та голові виконавчого комітету Покровської районної у м. Кривий Ріг ради;

- надати належно завірену копію двох заяв від 05.09.2018 форми за наказом Міністерства соцполітики України № 96 від 22.02.2012 та за вх. № 521.

10.04.2019 відповідач повідомив позивача, що його заяви, які були додані ним до заяви (запиту) від 08.04.2019 № 483 до голови виконкому Покровської районної у місті Кривий Ріг ради та директору КУ «Будинок нічного перебування» КМР ОСОБА_2 надіслані поштою для розгляду за належністю за вих. № 2366 та № 2364.

25.04.2019 за вих. № 2645 відповідач надіслав позивачу запрошення, в якому повідомив ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду його заяви від 08.04.2019 № 483.

Оскільки у зазначений строк позивач для участі у розгляді його заяви не з'явився, звернення позивача розглянуто за його відсутності, що оформлено протоколом засідання з питання розгляду звернень ОСОБА_1 від 03.05.2019.

На заяву позивача від 08.04.2019 № 483 відповідачем надана відповідь від 03.05.2019 за вих. № 2749, в якій він відповідач зазначив, що до компетенції УПСЗН виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради не належить складання та надання акту про фактичне місце проживання або перебування фізичних осіб з метою складання довідки про склад сім'ї або внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру.

Відповідач також повторно повідомив позивача, що з питань умов реєстрації місця проживання та видачі довідки про склад сім'ї, а також реалізації його права на призначення допомоги та отримання можливості вільного волевиявлення на виборах Президента України, позивач має особисто звертатись до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради за адресою: АДРЕСА_2 . При цьому, відповідач зазначив, що призначення та виплата соціальної допомоги здійснюється за зареєстрованим місцем проживання, а за відсутності останнього - відповідачем не передбачено складання акту про фактичне проживання та на його підставі призначати допомогу.

Крім того, відповідач зазначив, що позивач отримує в УПСЗН виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради компенсаційну виплату непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за інвалідом І групи або престарілим, який досяг 80-річного віку, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 832.

Щодо надання копії звернення до управління від 05.09.2018 № 521, відповідач повідомив, що у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян» зазначена заява направлена за належністю до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради, а отже, для отримання її копії ОСОБА_1 слід звертатись саме до цього відділу.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції.

У відповідності до ч.1 ст.1 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

У статті 3 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

За положеннями ст.7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.

Згідно з ч.1 ст.20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

У відповідності до ч.1 ст.5 Закону України «Про звернення громадян» звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

За приписами ч.ч.1, 3, 4 ст.15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також, із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями (ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян»).

Таким чином, питання, які порушуються у зверненні громадянина, повинен розглядати саме той орган державної влади (місцевого самоврядування тощо), до повноважень якого в установленому порядку віднесений розгляд таких питань. У разі ж, якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади (місцевого самоврядування тощо) зверненні, не входять до повноважень такого органу, останній має у встановлені законом строки переслати це звернення за належністю відповідному органу, про що повідомити заявника.

Відповідно до ч.2 ст.8 цього Закону не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними.

Рішення про припинення розгляду такого звернення приймає керівник органу, про що повідомляється особі, яка подала звернення.

В спірному випадку судом першої інстанції правильно встановлено, що заява (запит) ОСОБА_1 від 08.04.2019 розглянута відповідачем з дотриманням законодавчо встановленого порядку, визначеного наведеним вище Законом, з наданням всієї необхідної інформації в рамках наданих йому відповідей на звернення, чим забезпечена реалізація права позивача на інформацію.

Дослідивши зміст відповідей на звернення позивача, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що відповідач роз'яснив та виклав висновки по кожному питанню в межах, наданих йому законом повноважень.

Щодо вимог до відповідача визначити місце мешкання позивача за адресою: АДРЕСА_1 , та скласти акт про місце його перебування за вказаною адресою, а також скласти індивідуальний акт, яким вжити заходи для надання довідки про склад сім'ї ОСОБА_1 , суд апеляційної інстанції зазначає, що з огляду на основні завдання та функції Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради, визначені Положенням про управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради, затвердженим рішенням Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради від 31.08.2018 № 281, відповідач за результатами заяви позивача від 08.04.2019 правильно повідомив позивача, що вирішення цих питань виходить за межі повноважень Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, і одночасно роз'яснив позивачу, до якого органу слід звертатись.

Відповідно до ст.6 Закону України від 11.12.2003 № 1382-ГУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

Відповідно до ст. 11 цього Закону реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації.

В розумінніст.3 цього Закону в редакції на час виникнення спірних правовідносин орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради;

довідка про реєстрацію місця проживання - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи.

Механізм здійснення реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів визначені Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207.

Пунктом 3 Правил № 207 в редакції на час виникнення спірних правовідносин встановлено, що реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 № 204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб», якій був чинний на час виникнення спірних правовідносин (втратив чинність згідно з наказом від 17.07.2019 № 1106), визначена форма довідки про склад сім'ї.

Згідно затвердженої форми довідка заповнюється відповідним підприємством (організацією) або виконавчим органом сільської (селищної) ради за місцем реєстрації сім'ї.

Довідка видається уповноваженому власнику (співвласнику, наймачу) житлового приміщення (будинку) про те, що до складу сім'ї /зареєстрованих/ входять відповідні особи.

Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг та відповідач не мають повноважень на реєстрацію місця проживання (перебування) громадян та видачу довідок про склад сім'ї, також законодавством не передбачено видання керівником Управління індивідуального акту для вжиття заходів для надання довідки про склад сім'ї.

На підставі вищевикладеного, суд апеляційної інстанції зазначає, що враховуючи відсутність повноважень у відповідача на реєстрацію місця проживання / перебування позивача, видачі довідки про склад сім'ї, суд не може констатувати допущену відповідачем бездіяльність, порушення прав позивача, у зв'язку із чим погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2020 року у справі №160/12654/20 залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду в порядку та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Н.А. Бишевська

суддя Я.В. Семененко