ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
06 липня 2021 року м. Київ № 640/18166/21
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі: судді Арсірія Р.О., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до Третьої Дисциплінарної палати Вищої Ради правосуддя
про визнання протиправною та скасування ухвали та зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою в якій просить :
Визнати протиправною та скасувати ухвалу Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя від 21.04.2021 № 913/9дп/15-21, в частині відмови у відкритті дисциплінарної справи за скаргою ОСОБА_1 стосовно судді Октябрського районного суду м. Полтави Материнко Марини Олександрівни.
Визнати бездіяльність Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя протиправною та зобов'язати відкрити дисциплінарну справу за скаргою ОСОБА_1 стосовно судді Октябрського районного суду м. Полтави Материнко Марини Олександрівни.
За приписами пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Глава 2 КАС України визначає правила віднесення справ до адміністративної юрисдикції. Дана глава КАС України також розмежовує предметну, інстанційну юрисдикцію та територіальну підсудність різних адміністративних судів.
Відповідно до частини першої статті 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.
Згідно з частиною четвертою статті 22 КАС України Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.
Особливості розгляду цієї категорії спорів визначено у статті 266 КАС України, у частині першій якої зазначено, що правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо: 1) законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України; 2) законності дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів; 3) законності актів Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів; 4) законності рішень Вищої ради правосуддя, ухвалених за результатами розгляду скарг на рішення її Дисциплінарних палат.
Отже, за загальним правилом судами, які вирішують адміністративні справи у першій інстанції є місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди). Та лише у встановлених процесуальним законом випадках певні категорії спорів підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 21 грудня 2016 року № 1798-VIII "Про Вищу раду правосуддя" (далі - Закон № 1798-VIII) Вища рада правосуддя є колегіальним, незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування, який діє в Україні на постійній основі для забезпечення незалежності судової влади, її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності перед суспільством, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів, додержання норм Конституції і законів України, а також професійної етики в діяльності суддів і прокурорів.
Таким чином, Верховному Суду підсудні справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Вищої ради правосуддя - колегіального органу, а не її посадової особи (члена).
Оскільки даний позов заявлено саме до Дисциплінарної палати ВРП, а не її члена, ця справа не підсудна Окружному адміністративному суму міста Києва як суду першої інстанції.
З урахуванням викладеного розгляд цієї справи віднесено до підсудності Верховного Суду як суду першої інстанції.
Таким чином, відповідно до положень ч.4 ст.22 29 КАС України позовну заяву ОСОБА_1 до Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя потрібно передати на розгляд Верховного Суду (зі стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі за цим позовом).
Керуючись статтями 22, 27, 29, 171, 266 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративну справу № 640/18166/21 за позовом ОСОБА_1 до Третьої дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя про визнання протиправною та скасування ухвали, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - передати на розгляд до Верховному Суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва протягом 15 днів від дати складення повного тексту ухвали.
Суддя Р.О. Арсірій