Справа № 420/7154/21
05 липня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за позовом ОСОБА_1 до Балтської міської ради Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Балтської міської ради Одеської області від 04 березня 2021 року № 160-VIII про відмову у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділених ділянок в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0000 га, розташованої на території Балтського району Одеської області; зобов'язати Балтську міську раду Одеської області надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення (16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянами чи юридичним особам), комунальної власності, орієнтовною площею 2 га, що виділена на викопіюванні та має кадастровий номер 5120685700:01:001:0429 (загальна площа 4.6295 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Балтської міської об'єднаної територіальної громади Подільського (Балтського) району Одеської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на законодавчому рівні закріплено підстави такої відмови, вони є вичерпними і додаткового тлумачення не потребують. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративнотериторіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. На переконання позивача, він звернувся з клопотанням до відповідача 04.02.2021 року, тому відповідач не мав права відмовляти позивачу у зв'язку з включенням оспорюваної земельної ділянки до 16.04.02021 року (після звернення позивача з клопотанням до відповідача) до переліку земельних ділянок призначених для продажу права оренди на земельних торгах.
Представником відповідача Балтської міської ради Одеської області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що вказана у графічних матеріалах (викопіюванні) земельна ділянка, яку позивач бажає отримати у власність та дозвіл на розроблення проекту землеустрою якої просить надати, розташована у межах земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 5120685700:01:001:0429 (загальна площа 4.6295 га), категорія земель: землі сільськогосподарського призначення та відноситься до земель запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), яку було сформовано і зареєстровано 20.09.2019 року. Рішенням Балтської міськради №158-VІП від 16.02.2021 року, земельну ділянку з кадастровим номером 5120685700:01:001:0429, площею 4.6295 га, було включено до Переліку земельних ділянок комунальної власності право оренди на які пропонується виставити на земельні торги окремими лотами. У вищевказаному переліку зазначено місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу. Рішення Балтської міськради №158-VІП від 16.02.2021 року є чинним і не оскаржувалось, а ні на момент розгляду клопотання позивача, а ні на теперішній час. Позивач також його законність та правомірність не оскаржує. Крім того, на теперішній час державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 5120685700:01:001:0429, площею 4.6295 га, скасована, і така земельна ділянка вже не існує. Позивач в графічному матеріалі вказав бажане місце розташування земельної ділянки, яке тепер перебуває в межах двох окремих земельних ділянок. Оскаржуване рішення Балтської міської ради Одеської області від 04 березня 2021 року № 160-VIII прийнято у визначений ч. 7 ст. 118 ЗК України місячний строк (клопотання отримано 10.02.2021 року). Підставами для відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства стало те, що згідно ч. 3 ст. 136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів та невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, як визначено ч. 7 ст. 118 ЗК України.
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якій представник позивача вказує, що позивач звернувся з клопотанням до відповідача 04.02.2021 року, отримано дане клопотання Балтською міською радою було 10.02.2021 року, про що відповідач не заперечує. Саме тому відповідач не мав права зазначати, що причиною відмови позивачу є включенням оспорюваної земельної ділянки до переліку земельних ділянок призначених для продажу права оренди на земельних торгах. Відповідно до ч.3 ст. 134 Земельного кодексу України, земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Відповідач наполягає, що рішенням Балтської міської ради Одеської області № 158 - VIII від 16.02.2021 року земельну ділянку з площею 4.6295 га включено в Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на території Балтської об'єднаної територіальної громади, призначених для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами і виставлені на земельні торги. Що свідчить про те, що позивач виставив земельну ділянку з кадастровим номером 5120685700:01:001:0429 на земельні торги вже після подання позивачем клопотання про отримання дозволу. Відповідач, відмовляючи позивачу послався на частину 3 статті 136 Земельного Кодексу України, однак така відмова є недопустимою, оскільки положення вказаної норми застосовуються саме при безоплатній передачі земельних ділянок громадянам у власність, а в даному випадку, позивач звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо подальшого відведення у власність земельної ділянки, що врегульовано приписами ст. 118 Земельного кодексу України. Також відповідач заявляє, що на теперішній час державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 5120685700:01:001:0429, площею 4.6295 га, скасована і така земельна ділянка вже не існує. Стосовно згаданої земельної ділянки, відповідачем було здійснено поділ на три окремі земельні ділянки з кадастровими номерами 5120685700:01:001:0456, площею 0.9613 га (в межах якої знаходяться неугіддя (рівчаки)), 5120685700:01:001:0454, площею 0.6001 га (в межах якої лишилася полезахисна лісова смуга) та 5120685700:01:001:0455, площею 3.0681 га. Тепер, бажана до відведення позивачем земельна ділянка орієнтовною площею 2 га лежить в межах двох окремих ділянок з кадастровими номерами 5120685700:01:001:0454, площею 0.6001 га (в межах якої лишилася полезахисна лісова смуга) та 5120685700:01:001:0455, площею 3.0681 га. Проте, як зазначав сам відповідач, земельна ділянка з кадастровим номером 5120685700:01:001:0429, площею 4.6295 га Рішенням Балтської міської ради № 158-VIII від 16.02.2021 року була внесена до Переліку земельних ділянок комунальної власності право оренди на які пропонується виставити на земельні торги окремими лотами. Як неодноразово зазначав сам відповідач, земельні ділянки включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги не можуть відчужуватись, надаватись в користування, а також земель не законодавство не дозволяє скасовувати державну реєстрацію земельної ділянки, яка виставлена на торги, здійснення її поділу або об'єднання без анулювання результатів таких торгів. Позивач просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення (16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)), комунальної власності, орієнтовною площею 2 га, що виділена на викопіюванні та має кадастровий номер 5120685700:01:001:0429 (загальна площа 4.6295 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Балтської міської об'єднаної територіальної громади Подільського (Балтського) району Одеської області. Надання дозволу на розробку проекту землеустрою жодним чином не відміняє можливості відмовити у погодженні і затвердженні вказаного проекту Балтською міською радою, якщо він буде складений з порушенням норм земельного законодавства та Закону України «Про землеустрій». Разом з тим, передача (надання) земельної ділянки у власність відповідно до статті 118 ЗК України є завершальним етапом визначеної процедури безоплатної приватизації земельних ділянок. При цьому, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність або користування.
Ухвалою суду від 05 травня 2021 року спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
10 лютого 2021 року до Балтської міської ради Одеської області надійшло клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення (16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянами чи юридичним особам), комунальної власності, орієнтовною площею 2 га, що виділена на викопіюванні та має кадастровий номер 5120685700:01:001:0429 (загальна площа 4.6295 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Балтської міської об'єднаної територіальної громади Подільського (Балтського) району Одеської області (а.с. 47-48).
04 березня 2021 року Балтською міською радою Одеської області прийнято рішення № 160-VIII, яким, зокрема, відмовлено ОСОБА_2 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0000 га, розташованої на території Балтського району Одеської області, оскільки зазначена в графічному матеріалі земельна ділянка включена до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на території Балтської об'єднаної територіальної громади, призначених для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами та виставлені на земельні торги (а.с. 72-77).
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 14 Конституції України визначено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного Кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 2 ст. 135 ЗК України продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно ч. 1, 2, 3 ст. 136 ЗК України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення. У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу. Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови. Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Таким чином, з аналізу приписів ст. 136 ЗК України слідує, що наявність у чинному законодавстві України обмежень щодо передачі у користування земельної ділянки, віднесеної до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Рішенням Балтської міської ради Одеської області від 16 лютого 2021 року № 158-VIII визначено перелік земельних ділянок комунальної власності право оренди на які пропонується виставити на земельні торги окремим лотами, згідно додатку № 1 до рішення (а.с. 65).
Згідно додатку до рішення від 16 лютого 2021 року № 158-VIII під номером 11 міститься земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 4,6295 га (а.с. 66-67).
При цьому, як вбачається з наданих до суду графічних матеріалів, земельна ділянка площею 4,6295 га на території Балтської міської ради Одеської області, яку включено до переліку земельних ділянок, право оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами згідно рішення від 16 лютого 2021 року № 158-VIII, відповідає земельній ділянці, щодо якої позивачем було подано клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою (а.с. 48, 61-64).
Тобто, станом на дату розгляду клопотання позивача та прийняття оскаржуваного рішення від 04 березня 2021 року № 160-VIII у Балтської міської ради Одеської області не було повноважень щодо передачі земельної з кадастровим номером 5120685700:01:001:0429 (загальна площа 4.6295 га), у власність або у користування, в тому числі щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність.
При цьому, доказів скасування рішення Балтської міської ради Одеської області від 16 лютого 2021 року № 158-VIII суду не надано.
Верховний Суд в постанові від 03.04.2018 року по справі № 815/3059/17 дійшов висновку, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Вказана позиція підтримана Верховним Судом в постановах від 23.01.2020 року по справі № 620/1058/19, від 28.10.2020 року по справі № 819/1976/17, від 22.10.2020 року по справі № 815/7279/16, від 13 квітня 2021 року по справі № 818/1470/18.
За таких підстав, доводи представника позивача щодо неправомірності рішення Балтської міської ради Одеської області від 04 березня 2021 року № 160-VIII про відмову у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділених ділянок в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0000 га, розташованої на території Балтського району Одеської області є необґрунтованими та спростовуються зібраними по справі доказами.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка кадастровий номер 5120685700:01:001:0429, загальна площа 4.6295 га, була розподілена шляхом поділу на дві окремі земельні ділянки - кадастровий номер 5120685700:01:001:0454, площею 0,6001 га кадастровий номер 5120685700:01:001:0455 площею 3,0681 га, про що внесено відомості до Державного земельного кадастру.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що розглядаючи клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення (16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянами чи юридичним особам), комунальної власності, орієнтовною площею 2 га, що виділена на викопіюванні та має кадастровий номер 5120685700:01:001:0429 (загальна площа 4.6295 га), відповідач - Балтська міська рада Одеської області, діяв на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 78, 90, 242-246, 250, 255, 257-262 КАС України, суд, -
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Балтської міської ради Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення Балтської міської ради Одеської області від 04 березня 2021 року № 160-VIII про відмову у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділених ділянок в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0000 га, розташованої на території Балтського району Одеської області; зобов'язання Балтської міської ради Одеської області надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення (16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянами чи юридичним особам), комунальної власності, орієнтовною площею 2 га, що виділена на викопіюванні та має кадастровий номер 5120685700:01:001:0429 (загальна площа 4.6295 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства на території Балтської міської об'єднаної територіальної громади Подільського (Балтського) району Одеської області, - в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.