Рішення від 05.07.2021 по справі 400/2695/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2021 р. № 400/2695/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачів:1: Очаківської міської ради, вул. Соборна, 7-а, м. Очаків, Миколаївська область, 57508, 2: Виконавчого комітету Очаківської міської ради, вул. Соборна, 7-А, м. Очаків, Миколаївська область, 57508,

про:визнання рішення від 02.12.2020 № 1 протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Очаківської міської ради про визнання протиправним рішення від 02.12.2020 р. № 1, зобов'язання провести перерахування та виплату грошової компенсації на підставі рішення від 12.12.2018 р.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що є внутрішньо переміщеною особою, перебуває на квартирному обліку в м. Очакові, а рішенням від 12.12.2018 р. йому призначено грошову компенсацію на придбання житла в сумі 847695,93 грн. В подальшому позивача направлено для проходження служби до м. Бердянська за місцем дислокації судна, однак іноді позивач проживає і в м. Очакові. Рішенням від 02.12.2020 р. відповідач відклав питання перерахування грошової компенсації через невизначеність законодавчих підстав для відмови. Позивач наголошує на тому, що нормативно-правовими актами, що регулюють спірні правовідносини, не передбачено призупинення або відмову у виплаті вже призначеної компенсації, у тому числі, зі зміною місця проживання.

Ухвалою від 12.05.2021 р. суд залучив Виконавчий комітет Очаківської міської ради в якості другого відповідача по справі.

27.05.2021 р. відповідачем подано відзив на позов, де вказано, що 11.09.2019 р. позивача знято з обліку Інформаційної бази внутрішньо переміщених осіб, оскільки він фактично в м. Очакові не проживає. У зв'язку з неврегульованістю питання виплати грошової компенсації внутрішньо переміщеним особам, які змінили місце проживання, ухвалено рішення про відкладення питання перерахування грошової компенсації позивачу. Позивача не позбавлено права на отримання грошової компенсації, йому не відмовлено, а лише відкладено питання перерахування компенсації.

31.05.2021 р. позивач уточнив позовні вимоги та просить визнати право на виплату йому грошової компенсації.

За клопотанням позивача розгляд справи здійснено в письмовому провадженні.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач є учасником бойових дій та має статус внутрішньо переміщеної особи, яка захищала незалежність, суверенітет, територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції (а. с. 6, 15).

Рішенням Виконавчого комітету Очаківської міської ради від 13.11.2018 р. № 167 позивача взято на квартирний облік (а. с. 7).

Рішенням Комісії про надання грошової компенсації внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, від 12.12.2018 р. № 1 позивачу призначено грошову компенсацію на придбання житла в сумі 847695,93 грн (а. с. 8).

11.09.2019 р. у зв'язку з переведенням на нове місце служби позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особу в м. Бердянськ Запорізької області (а. с. 6).

З 11.09.2019 р. позивача знято з обліку Інформаційної бази внутрішньо переміщених осіб у м. Очакові, оскільки він фактично в м. Очакові не проживає.

Рішенням Комісії про надання грошової компенсації внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, від 02.12.2020 р. № 1 відкладено питання перерахування грошової компенсації позивачу у зв'язку з тим, що Порядком № 280 не визначені підстави відмови у виплаті вже призначеної грошової компенсації, у тому числі у зв'язку зі зміною місця проживання, а однією з умов для виплати грошової компенсації є перебування внутрішньо переміщеної особи в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання (а. с. 8).

Внутрішньо переміщеною особою у розумінні ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 7 Закону № 1706 Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Правові та організаційні засади, основні принципи, порядок та умови виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2018 р. № 280 "Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України" (далі - Порядок № 280).

Відповідно до п. 1 Порядку № 280 цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-20 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та які потребують поліпшення житлових умов (далі - грошова компенсація) відповідно до Житлового кодексу Української РСР та перебувають не менш як один рік на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання в межах м. Києва або в межах однієї області згідно з відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб за умови, що зміна місця проживання протягом року в межах однієї області не призводить до збільшення розміру компенсації.

Згідно з п. 2 вказаного Порядку право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-20 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі - внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України), що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (далі - квартирний облік), та перебувають не менш як один рік на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання в межах м. Києва або в межах однієї області згідно з відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб за умови, що зміна місця проживання протягом року в межах однієї області не призводить до збільшення розміру компенсації.

Грошова компенсація внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи відповідно до пунктів 11-14 частини другої статті 7 або учасниками бойових дій відповідно до пунктів 19-20 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція).

Грошова компенсація за рахунок коштів субвенції внутрішньо переміщеним особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, надається один раз (п. 3 Порядку № 280).

Вичерпний перелік підстав для відмови у призначенні грошової компенсації наведено в п. 14 Порядку № 280. Така підстава як зміна місця проживання серед переліку відсутня.

Водночас, питання виплати внутрішньо переміщеним особам, яким призначено та не виплачено грошову компенсацію і які змінили місце проживання, не врегульовано Порядком № 280.

Можливість відкладення питання перерахування грошової компенсації Порядком № 280 не передбачена.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оскаржуване рішення від 02.12.2020 р. № 1 прийнято не на підставі та не у спосіб, передбачені Порядком № 280. Недотримано також вимоги ч. 2 ст. 2 КАС України.

Таким чином, рішення від 02.12.2020 р. № 1 є протиправним та належить скасуванню.

Водночас, ст. 245 КАС України не передбачає таких повноважень суду як визнання права на виплату грошової компенсації. Зазначена вимога позивачем необґрунтована та не підлягає задоволенню.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Очаківської міської ради (вул. Соборна, 7-А, м. Очаків, Миколаївська область, 57508, ідентифікаційний код 26565627) та Виконавчого комітету Очаківської міської ради (вул. Соборна, 7-А, м. Очаків, Миколаївська область, 57508, ідентифікаційний код 04056606) про визнання протиправним рішення від 02.12.2020 р. № 1, визнання права на виплату грошової компенсації - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії про надання грошової компенсації внутрішньо переміщеній особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, Виконавчого комітету Очаківської міської ради від 02.12.2020 р. № 1 про відкладення питання перерахування грошової компенсації ОСОБА_1 .

3. У задоволенні позовної вимоги про визнання права на виплату грошової компенсації - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 05.07.2021 р.

Суддя Н. В. Лісовська