Рішення від 29.06.2021 по справі 380/3111/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/3111/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, з такими вимогами:

- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо обмеження призначеної пенсії по інвалідності максимальним розміром;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити нарахування і виплату призначеної пенсії по інвалідності без обмеження її максимального розміру;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити нарахування та виплату різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час починаючи з 5 березня 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 24.12.2020 №1650, виданої Львівським обласним військовим комісаріатом. Відповідач листом від 05.02.2021 №1184-700/Б-53/8-1330/21 повідомив позивача про те, що підстави для перерахунку його пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки відсутні. Позивач вважає відповідну відмову відповідача протиправною. Також позивач зазначає, що перерахунок його пенсії повинен бути проведений відповідачем без обмеження її максимального розміру, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка такі обмеження запроваджувала. Окрім того, 10.02.2021 позивач звернувся до відповідача з вимогою здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 у розмірі 50% суми підвищення пенсії, з 01.03.2019 по 31.12.2019 у розмірі 75% суми підвищення пенсії. Однак, відповідач відмовив у задоволенні таких вимог. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Ухвалою судді від 15.03.2021 залишено позовну заяву без руху.

Ухвалою судді від 29.03.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.

Відповідач позову не визнав. 07.05.2021 подав відзив на позовну заяву (вх. 32108). Зазначив, що Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було скеровано на адресу ГУПФ України у Львівській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, видану відповідно до Постанови - 704, на підставі якої позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018. Крім того, наголошує, що довідка про грошове забезпечення станом на 05.03.2019, на підставі якої позивач просить провести перерахунок встановленої йому пенсії, уповноваженим структурним підрозділом не скеровувалася відповідно до Порядку - 45. Також відповідач вказує, що сама по собі довідка про розмір грошового забезпечення не породжує право позивача на перерахунок його пенсії, адже підставою для такого перерахунку є відповідний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, за яким йому з 01 січня 2018 року уже був проведений перерахунок пенсії. Крім того, після проведення останнього перерахунку пенсії позивача, Кабінет Міністрів України не приймав рішень про зміну розміру видів грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною посадою, як і не були введені для них щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а тому й підстави для перерахунку пенсії відсутні. Також відповідач зазначив, що Кабінет Міністрів України 14.08.2019 прийняв постанову Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян №804, якою врегулював порядок виплати, пенсій призначених згідно із Законом України №2262-XII та перерахованих з 1 січня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, та встановив, що у 2019 році виплата здійснюється в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року, а тому вимога позивача про стягнення коштів за період з 05.03.2019 по 03.09.2019 є неправомірною. Щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку його пенсії без обмеження її максимальним розміром відповідач стверджує, що така вимога є передчасною, тобто заявлена на майбутнє. Адже Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області ще не проводило перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення. Крім того, розмір пенсії позивача, як на час її призначення, так і на момент виникнення спірних правовідносин не досягає максимального.

Враховуючи наведене, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 пенсія призначено позивачу за вислугу строків служби.

Пенсія позивачу виплачується із врахуванням складових грошового забезпечення, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Надалі, за наслідками розгляду зразкової справи №160/8324/19, Верховним Судом винесено рішення від 17.12.2019, залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, у якому зазначено, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Судом встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.07.2020 у справі №380/2184/20 Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготував оновлену довідку про розмір грошового забезпечення від 24.12.2021 року № 1650.

22.01.2021 позивач звертався до ГУПФ України у Львівській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі нової довідки від 27.07.2020 року №1650 про грошове забезпечення, однак отримав відмову у задоволенні вимог заяви, що викладена у листі ГУПФ України у Львівській області від 05.02.2021 №1184-700/Б-53/8-1330/21.

Окрім того,10.02.2021 позивач звертався ГУПФ України у Львівській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії (з врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з врахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Листом від 03.03.2021 №2272-1508/Б-52/8-13--/21 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області від повідомило позивача про те, що на виконання пункту 1 постанови №103 з 01.01.2018 здійснено перерахунок його пенсії за нормами законодавства, що діяло на момент такого перерахунку, з оновленого грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови №704. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 постанови №103. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після 05.03.2019 не приймалося, тому підстави для проведення перерахунку пенсії, відсутні. Крім цього, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.08.2019 №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Вказаною постановою передбачено здійснювати виплату пенсій у 2019 році, призначених згідно із Законом-2262 до 01.03.2018 та перерахованих з 01.01.2018 відповідно до Постанови №704, у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся із цим позовом до суду.

При вирішенні спору, а також визначаючись з позовними вимогами та належним способом захисту прав позивача, в разі, якщо такі були порушені, суд зазначає наступне.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зі змісту позовних вимог видно, що позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо обмеження призначеної пенсії по інвалідності максимальним розміром та просить здійснити її нарахування і виплату без обмеження її максимального розміру.

Проте, зі змісту позовної заяви, наявних матеріалів та обставин справи вбачається, що позивач звертався до відповідача із заявами щодо перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та щодо зменшення суми підвищення пенсії. Оскільки наслідки для позивача створюють саме дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки від 24.12.2020 №1650, виданої Львівським обласним військовим комісаріатом, та відмова відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, які були прийнято за наслідками розгляду відповідних заяв позивача, розгляд справи здійснюється в межах саме цих правовідносин.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма статті 43 Закону міститься в розділі V “Обчислення пенсії”, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393” затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб”.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 (в редакції постанови №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Таким чином, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак, з 05.03.2019, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону №2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

У даному випадку, як видно із матеріалів справи, на виконання рішення суду Львівського окружного адміністративного суду від 27.07.2020 у справі №380/2184/20 Львівський обласний військовий комісаріат видав довідку від 24.12.2020 №1650 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 для проведення з 01.04.2019 основного розміру пенсії.

Суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення Львівським обласним військовим комісаріатом довідки від 24.12.2020 №1650.

При цьому, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою, оскільки такий вже було проведено з 01.01.2018, суд вважає помилковими, оскільки при вказаному перерахунку не було враховано всіх складових грошового забезпечення позивача, встановлених постановою КМ України №704.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова КМУ №704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

При цьому, підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262 та статті 9 Закону №2011.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19.

Крім того, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2 і 3 ст. 51 Закону.

Згідно із частинами 2, 3 статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі поданої позивачем заяви із врахуванням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача.

При цьому, визначаючись щодо строку, з якого позивачу слід здійснити перерахунок пенсії, суд враховує, що строки перерахунку призначених пенсій визначені ст. 51 Закону №2262-ХІІ. Зокрема, частиною 2 вказаної статті визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути проведений з 01.04.2019, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (в даному випадку, набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18).

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що така бездіяльність відповідача не відповідає визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах.

Згідно з приписами п. 10 ч. 1 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

За встановлених обставин, та враховуючи, що відмова у проведенні перерахунку та виплати пенсії є формою активної поведінки суб'єкта владних повноважень, а також відповідно до положень частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України щодо права суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, суд вважає за необхідне у цій справі вийти за межі позовних вимог і з метою надання ефективного захисту порушеному праву визнати протиправними дії ГУ ПФ України у Львівській області щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату від 24.12.2020 №1650 та, відповідно, задовольнити позовні вимоги у цій частині.

Також при обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Протоколу №1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

У даному ж випадку, враховуючи протиправні дії відповідача щодо відмови у здійсненні позивачу перерахунку його пенсії, належним способом захисту для відновлення порушених прав та інтересів позивача, на переконання суду, буде зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії 24.12.2020 №1650, виданої Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з врахуванням виплачених сум.

Водночас, щодо здійснення перерахунку та виплату пенсії з урахуванням усіх видів грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром належить відмовити, оскільки перерахунок пенсійної виплати наразі не виконано. При цьому, суд виходить з того, що судовому захисту підлягають лише порушені, не визнані або оспорювані права; відповідне порушення має мати місце на момент розгляду справи судом, адже судовими актами не можуть регулюватись відносини на майбутнє.

Таким чином, вимога про проведення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром заявлена позивачем передчасно, оскільки оцінка розміру щомісячних виплат пенсії позивачу може бути зроблена лише після проведення пенсійним органом перерахунку пенсії.

Отже, в цій частині позовних вимог належить відмовити.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо виплати у 2018 році лише 50 % суми підвищення пенсії, у 2019 році -75% суми підвищення пенсії та зобов'язання його виплачувати 100 % суми підвищення пенсії починаючи з 05.03.2019, суд зазначає таке.

Згідно з п. 1 постанови №103 відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до п. 2 постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. За ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

З огляду на викладене, пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 втратили чинність з 05.03.2019.

Отже на момент здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 п. 1 та 2 Постанови №103 були чинними та не скасованими.

Вказане свідчить про те, що дії відповідача щодо проведення виплати позивачу перерахованої відповідно до п. 1 Постанови №103 підвищеної пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 у розмірі 50% та з 01.01.2019 по 05.03.2019 у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 не можуть вважатися протиправними, оскільки здійснення такої виплати за вказаний період проведено відповідачем на виконання п. 2 Постанови №103, який був чинним та не скасованим до 05.03.2019.

Суд відповідно до до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у цій справі враховує викладений у рішенні у зразковій справі №160/3586/19 правовий висновок Верховного Суду, відповідно до якого «у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії».

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо виплати позивачу з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.

Суд також враховує те, що Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 прийнято постанову №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка набрала чинності 04.09.2019, згідно з якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Ця постанова набрала чинності з 04.09.2019, яка була чинною та підлягала обов'язковому застосуванню відповідачем у справі.

Таким чином, враховуючи зазначений правовий висновок Верховного Суду, викладений у рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19, встановлені фактичні обставини справи, а також беручи до уваги Постанову №804, яка набрала чинності 04.09.2019, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, а саме за період з 05.03.2019 по 03.09. 2019, а тому вимогу в цій частині слід задовольнити частково.

У зв'язку з необхідністю забезпечення саме ефективного способу захисту порушеного права позивача, суд вважає за доцільне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 03.09. 2019з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, із врахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку позов задовольнити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.12.2020 №1650, з обов'язковим включенням до складу грошового забезпечення станом на 05.03.2019 додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885; місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 24.12.2020 №1650 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з врахуванням виплачених сум, починаючи з 01.04.2019.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років за рахунок виплати ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 03.09.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885; місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) провести ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 по 03.09.2019, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з врахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати з сторін стягувати не належить.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 05.07.2021.

Суддя Потабенко В.А.