Ухвала від 05.07.2021 по справі 380/8316/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження у справі

справа № 380/8316/20

05 липня 2021 року

зал судових засідань №10

Львівський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Лунь З.І.

секретар судового засідання Демчина В.Ю.

третя особа ОСОБА_1

розглянув підготовчому засіданні питання про закриття провадження в адміністративній справі за позовом Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, ОСОБА_1 про знесення нежитлового приміщення.

ВСТАНОВИВ:

Виконавчий комітет Дрогобицької міської ради (місцезнаходження: 82100, Львівська область, м. Дрогобич, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 26307196) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), в якому просить суд зобов'язати відповідача звільнити земельну ділянку у АДРЕСА_2 , шляхом знесення нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_3 , площею 31,6кв.м.

У підготовчому засіданні поставлено на обговорення питання про закриття провадження у справі №380/12475/20 відповідно до п.1. ч.1 ст. 238КАС України, так як дана справа не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).

За правилами п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Водночас, неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень, а предметом перегляду - його акт індивідуальної дії. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суд виходить із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Згідно з ст.212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Згідно з ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до положень статті 152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Стаття 153 ЗК України гарантує недоторканність права власності на земельну ділянку. Власник вправі вимагати відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

Відповідно до ч. 2 ст. 83 ЗК України, у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Частиною 1 ст. 319 Цивільного кодексу України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Позивач, вважаючи себе уповноваженою особою здійснювати права власника від імені територіальної громади, звернувся до суду із позовною вимогою про зобов'язання відповідача звільнити земельну ділянку у АДРЕСА_2 , шляхом знесення нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_3 , площею 31,6кв.м.

Водночас як видно з позовної заяви, позивач зазначає, що він має всі необхідні передумови для пред'явлення віндикаційного позову (вимога про витребування майна з чужого незаконного володіння) і звертається до суду саме з таким позовом.

Позивач як на підставу позову покликається на те, що ОСОБА_2 не є законним володільцем майна (МАФ) та земельної ділянки, на якій це майно знаходиться по тій причині, що майно було придбане нею за відплатним договором в особи, яка не мала права його відчужувати. Крім того, зазначене майно знаходиться на ділянці, що перебуває у комунальній власності, як вважає позивач, відтак належить територіальній громаді.

Таким чином, предметом спору у цій справі є майнові відносини між позивачем та відповідачем щодо законності володіння відповідачем земельної ділянкою і об'єктом малої архітектурної форми, що знаходиться на цій земельній ділянці.

Відповідно до ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

З урахуванням того, що спірні майнові правовідносини є предметом справ, що розглядаються в порядку цивільного судочинства, відтак звернення позивача з цим позовом до адміністративного суду є таким, що порушує встановлений процесуальний порядок в частині предметної підсудності.

Згідно з п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Таким чином, справу за позовом Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 , про знесення нежитлового приміщення слід розглядати в порядку цивільного судочинства.

Тому провадження, відкрите за правилами адміністративного судочинства, суд закриває.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (ч. 2 ст. 132 КАС України).

Відповідно до п. 5 ч.1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі - крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом.

За подання цього позову позивач сплатив судовий збір на суму 2102,00грн., що підтверджується квитанцією №42 від 02.09.2020. Отже, сплачений за подання цього позову судовий збір необхідно повернути позивачу.

Керуючись ст.238, ст.243 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

закрити провадження у справі за позовом Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 , про знесення нежитлового приміщення.

Повернути з Державного бюджету України на користь Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради сплачений судовий збір на суму 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

Роз'яснити позивачу, що цей спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали складено та підписано 06.07.2021.

Суддя Лунь З.І.